“Sahte RAID” i gerçek RAID'den nasıl ayırt edebilirim?


31

FakeRAID üzerinde Ubuntu wiki sayfası aşağıdakileri diyor ki:

[A] donanım ürünlerinin sayısı ... IDE veya SATA RAID denetleyicileri olduğunu iddia ediyor ... Neredeyse bunların hiçbiri gerçek donanım RAID denetleyicileri değil. Bunun yerine, özel BIOS yapılandırma seçenekleriyle birleştirilmiş çok kanallı disk denetleyicileridir ...

Bir anakartın "gerçek" RAID içerip içermediğini veya "gerçek" RAID ürünlerini tüketiciler için genellikle kullanılamıyor olup olmadığını tanımlamanın tipik bir yolu var mı?

Yanıtlar:


33

RAID denetleyicileri pazarı, bugünlerde oldukça fazla konsolide olmaktadır. Üç geniş fırça sezgisi uygulanabilir:

 1. Fiyat
  Areca, 3Ware, Adaptec ve LSI orijinal RAID kartlarının fiyatlarına göz atın. Bu kontrol cihazlarından çok, çok daha ucuz olan herhangi bir şey 'sahte RAID'. Unutma, gerçek olamayacak kadar iyiyse, muhtemelen değildir.

 2. Üretici
  Bugünlerde gerçek donanım RAID denetleyicileri yapan oldukça sınırlı sayıda üretici var. Muhtemelen böyle bir kitin ana üreticilerinden biri tarafından yapılmamış bir şey 'sahte RAID'. RAID denetleyicilerini yapan ana kıyafetler şunlardır: Adaptec , LSI , Areca , Intel ve Highpoint (muhtemelen kafamın üstünden hatırlayamadığım bir veya iki kişi).

 3. Özellikler
  RAID kartları / denetleyicileri üreten ana kıyafetler, teknik özellikleri web sitelerinde de detaylı olarak belgelendirir. Kart için ayrıntılı bir özellik bulamıyorsanız, böyle bir özellik alabileceğiniz bir şey alın. Bu donanımlar tarafından üretilen tüm kartların mutlaka RAID denetleyicileri olmadığına dikkat edin, ancak web sitesindeki özellikler bunu açıkça belirtmelidir.

 4. Piller
  Bunu vurgulamak için sh-beta sayesinde: Hemen hemen satın almaya değer herhangi bir donanım RAID denetleyicisi de pil destekli önbellek seçeneğine sahip olacaktır. 'Sahte RAID' denetleyicilerinde, makinenin ana RAM'ini önbellek olarak kullanan önbellek RAM'i yoktur.

IBM, Dell, HP ve diğer sunucu üreticilerinin de RAID denetleyicileri sattığını unutmayın. Çoğu durumda bunlar Adaptec veya LSI tarafından yapılan yeniden yapılandırılmış bileşenlerdir.

En ucuza bir RAID denetleyici satın almak istiyorsanız, çeşitli üreticilerin mevcut ve hemen önceki nesillerindeki uygun spesifikasyonların bazı modellerini tanımlayın. Ardından ebay'da o belirli modeli arayın ve ikinci elden alın.


16
Bir ek: kartta pil destekli bellek ekleme seçeneğiniz varsa, gerçek RAID'dir. Pille desteklenen belleği eklemiyorsanız, neden yazılım RAID'i neden donanım RAID'i istediğinizi sorgulamanın zamanı geldi.
sh-beta

Kişisel deneyime göre, Areca kartları gerçek RAID olabilir ... Ancak, çökmesi ve bir sunucunun yeniden başlatılmasını gerektiren (yumuşak bir yeniden başlatma değil) güçlü bir rahatsızlık veren herhangi bir kart çok can sıkıcıdır. Aynı zamanda yüksek sıcaklığa duyarlıydı. Bilgisayar odası sıcaklığındaki 5-10 derecelik bir yükselme (A / C'lerdeki şehir su kaynağına aktarma gibi) onları çarpacaktır ... Sert bir yeniden başlatma gerektirir.
Alexandre Carmel-Veilleux

Areca kartlarını asla kullanmadım, çoğunlukla Adaptec, LSI ve bir kaç ana bilgisayar tabanlı F / C RAID kart, Mylex ve ICP-Vortex'ten
ConcernedOfTunbridgeWells,

8

"Host RAID" veya "RAID yazılımı" sözlerinden bahsedin. Sahte RAID'lerin tümü bunlardan biriyle etiketlenmemiş, ancak muhtemelen% 90'ını yakalayacaktır. Yine de yerleşik (RAID) denetleyicilere sahip çok az sayıda anakart var. En iyi seçeneğiniz, uygun bir RAID kartı satın almak veya yalnızca RAID yazılımını kullanmaktır. Çok yavaş değil (başka bir dünya olan batarya destekli RAID kartlarına kıyasla) ve yönetimi milyonlarca kez daha kolay ve daha esnek.


8

Birçok "sahte" RAID denetleyicisi, BIOS'ları maskelediği için herhangi bir özel yazılım olmadan çalışır, pratikte özel bir RAID denetleyici CPU'sunu taklit eder, bu nedenle tek başına yazılım muhtemelen size yeterince ipucu vermez.

Ayrıca, ve bu biraz ilginç - "sahte" (ana bilgisayar tabanlı) RAID denetleyicileri, bugünkü CPU hızları oldukları için, birçok "gerçek" RAID denetleyicisinden çok daha hızlı olabilir. Elbette, bunun bedeli, başka bir şey için kullanabileceğiniz değerli CPU zamanını kaybediyor olmanızdır - ve bu çoğunlukla "gerçek" bir RAID denetleyicisinin sizin için düzelteceği şeydir - ama eğer iyi performansa yakın her yerde istiyorum.

Kararlılık, çalışırken çalışırken takas etme, her şeyi durma noktasına düşürmeyen yeniden oluşturma hızı, çevrimiçi baskın düzeyinde geçiş ve pil destekli yazma önbelleği gibi performanstan başka bakılması gereken şeyler var.

Tüketici / meraklı odaklı anakartlarda, yerleşik RAID her iki türden de yaygındır ancak… Intel ICH10 ve benzeri normal ana bilgisayar tabanlı şeyler, elbette ana bilgisayar hızına bağlı olarak oldukça hızlıdır - ancak sadece işletim sistemi ile yapamayacağınız bir şey yapıyor (aynadan daha gelişmiş bir şeyi başlatmaktan başka).

Bu anakartlarda bulunan ucuz "gerçek" RAID denetleyicileri, basit ve sorunsuz yansıtma için kullanılan bazı gerçekten üzgün bok parçalarıdır. Bunlar çoğunlukla kötü performans gösteriyor ve iyi bir önbellek veya batarya gibi normal özelliklerden yoksun. Onlardan uzak durun ve bunları hiçbir zaman performans için kullanmayın. Genellikle "SuperDrive" veya "EasyRaid" veya ne pahasına olursa olsun, garip bir şekilde etiketlenirler ve RAID işlemi için yavaş, basit çipler kullanırlar.

Diğer cevapların da belirttiği gibi, bağlamdaki sahte olmayan bir RAID denetleyicisi biraz pahalıya mal oluyor - ancak bu konuda kolayca tanımlanması gerekiyor. Ancak hemen hemen tüm denetleyiciler en azından bazı ana bilgisayar tabanlı işlemler de yapar; bu, yalnızca kendilerine özgü CPU / lerinin ne kadar (veya az) ve ne kadar hızlı olduğu ile ilgilidir.


3

Genel olarak RAID sisteminizin çalışması gerekiyorsa, en azından aklımda uygun bir RAID denetleyicisi değildir. İyi olanlar BIOS / ön yükleme sırasında ihtiyaç duydukları her şeyi yaparlar.


Um, tüm disk denetleyicilerinin çalışması için yazılım - aygıt sürücüleri - gerekir. İşletim sisteminizle birlikte gelebilir veya gelmeyebilir, ancak orada.
derobert

3
durum ne yazık ki, HP'nin çok iyi bilinen 'SmartArray' denetleyicileri, kendilerini normal bir disk denetleyicisi olarak sundukları için neredeyse tüm işletim sistemlerinde sürücülere ihtiyaç duymuyor ve tüm ayarları BIOS menüsü üzerinden yapılabiliyor.
Chopper3

Çık hadi! Normal bir disk denetleyicisi bile bir sürücüye ihtiyaç duyar. Sürücü işletim sistemine iyi yerleştirilmiş olabilir, ancak standart bir IDE contorller için bile bir sürücüye ihtiyacı var.
Richard Gadsden

4
Noktayı kaçırıyorsunuz, buradaki anahtar, en iyi donanım RAID denetleyicilerinin, özellik bakımından zengin olmayan bir 'standart ATA denetleyicisi' BIOS sunumu kullanarak, yani tek bir öykü taklit eden, donanım tarafından yönetilen bir diziyi tek bir disk olarak sunacak olmasıdır. hayal edilebilecek en temel disk denetleyicisindeki disk. Bu yarı RAID sistemleri, sürücüler yerinde değilse, yani sürücünün bazı işlerini yapıyorsa, genellikle bir dizinin tüm disklerini BIOS'a sunar.
Chopper3

4
Durum böyle değil, Compaq / HP'nin SmartArray denetleyicilerinden herhangi birini deneyin; örneğin RAID dizisini BIOS üzerinden ayarlarsınız, ardından işletim sistemi bunları normal bir ATA disk denetleyicideki tek bir disk olarak görür - sürücü gerekmez. Elbette çoğu insan sürücüleri size daha iyi performans, hata uyarısı, canlı dizilimin yeniden yapılandırılması vb. Sağladıkları için yüklerler.
Chopper3

2

HP, sunucularında hem "sahte RAID" (ICH9R) hem de "pukka RAID" (eklenti kartları) kullanıyor gibi görünüyor. Her iki türle de temas halindeyim; Söyleyeyim: "Gerçek RAID" kartı için ekstra para öde. Akıllıca seçerseniz, tek bir anakarttan daha uzun süren iyi bir kartınız olur.

Öte yandan, üçüncü bir RAID "tipi" olduğuna inanıyorum: yazılım RAID (Linux'ta olduğu gibi). Bir süredir RAID Linux'un sağladığı birkaç yazılımın mutlu bir kullanıcısı oldum ve onlardan çok memnun kaldım. Çoğunlukla, canlı bir CD ve yeterli SATA bağlantı noktasına sahip bir bilgisayar kullanarak baskın düzenlenebilir. Orada bulundum, yaptım!

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.