Her 90 günde bir SSH anahtarlarını kesen bir sisteme sahip olun


28

Artık GSYİH'yi yorumlamaları nedeniyle her 90 günde bir her şifreyi değiştirmemizi gerektiren bir müşterim var. Bu kuralları kendileri için geliştirdiğimiz web tabanlı sistem için sorun yok çünkü bu kuralları uygulayabiliyoruz. Ancak, sunuculara erişmek için kullanılan SSH anahtarlarımızdaki şifreleri değiştirmemizi de istiyorlar, bu iyi değil.

 1. Mevcut bir SSH anahtarındaki şifreyi değiştirmek mümkün müdür?
 2. Değilse, bununla başa çıkmak için kullanabileceğimiz herhangi bir araç var mı? Düşünüyorum:

  a. Yeni anahtarlar oluştur.
  b. Tüm ortak anahtarları mevcut sunuculara dağıtın.
  c. Mevcut ortak anahtarları kaldırın.
  d. Eski özel anahtarları arşivle.

  Burada Kukla hakkında bazı yazılar okudum, ancak anladıkları gibi, genel anahtarların sunucular arasında dağıtılması ve her geçen gün yeni anahtarlar oluşturmama sorununu çözmek istiyorlar. Kukla araştırmamla daha ileri gitmeli miyim?

 3. Parola saklama ve ssh tuşları söz konusu olduğunda topluluk standardı nedir? Bunu nasıl yapıyorsun?


7
Bu konu Bilgi Güvenliği konusunda daha iyi tartışılıyor gibi görünüyor . Temel sorunun zaten orada bir cevabı var .
Gerald Schneider

31
Bu aslında GSYİH tarafından gerekli değildir. Bir şey olursa, GSYİH en iyi uygulamaları izlemenizi gerektirir. Ve bugün en iyi uygulama, şifrelerin süresinin dolması değildir . Zorla şifre kullanımının sona ermesi yüzyılın başlarında en iyi uygulama oldu, ancak GSYİH'nın önerilmesinden çok önce itibarını yitirdi.
MSalters

2
SSH sertifika kullanabilir, belki de böyle bir şey elde etmek için kullanılabilir?
Edheldil

Evet, @Edheldil'in dediği gibi, onlara son kullanma tarihleri ​​ekleyebildiğiniz için, ham anahtarlar yerine sertifikalar kullanın. Bu konuda netflix çözümü arayın; 5 dakika boyunca geçerli sertifikalarla ssh kimlik doğrulaması yaptıkları dahili kurulumlarını paylaştılar (bu sadece doğrulama için geçerlidir, açık bağlantılar açık kalır).
Patrick Mevzek

9
@GeraldSchneider, temel soru şudur: "Müşterim aptaldır. Onlara istediğim en az çabayla ne isterim?". Bu bir ServerFault sorusu, bir InfoSec sorusu değil.
Mark

Yanıtlar:


35

Müşteri burada yanlış ve ne hakkında konuştuğunu anlamıyor. Özel anahtardaki parolayı değiştirmek çok kötü bir fikir çünkü çok sezgisel güvenlik özelliklerine sahip.

Normalde, kullanıcılar "artık gizli değil" olarak değiştirdikleri şifreleri düşünürler. Düşük değerli siteler, çevrimiçi tanıtıcılar / takma adlar, esprilerdeki yumruklar vb.

Özel bir anahtarı şifrelemek için kullanılan bir parola için, bu şekilde çalışmaz ! Anahtarla ilişkili tüm ayrıcalıklar iptal edilmediği sürece parola sonsuza kadar gizli tutulmalıdır (ve aşağıdaki ssh anahtarlarına uygulanmaz, ancak parola yalnızca imzalamak için değil, özel mesajlar almak için kullanılan bir anahtar için ise, o zaman sonsuza dek gerçekten sonsuza kadar demektir ). Bunun nedeni, şifreli özel anahtar dosyasının bir saldırgan tarafından edinilmiş olması veya gelecekte bir saldırgan tarafından alınabileceği bir yerde (yedeklemede olduğu gibi) saklanması olasılığıdır. Eğer parola hiç ortaya çıkarsa, o zaman tehlikeye girer.

Bir anlamda, kullanım ömrü boyunca N kodundan geçen özel bir anahtar güvenli bir şekilde 1 / N'dir, çünkü saldırganın şifreli özel anahtar dosyaya erişimi varsa, geçmiş anahtar sözcüklerden birinin bilgisi , anahtarı tehlikeye atmak için yeterlidir. .

Şimdi, sorununa geri dönelim.

Eğer müşteri bu "ssh şifrelerini" yanlış algılamaya kilitlememiş ve üzerine girmemiş olsaydı, yapılacak en doğru şey asla onları gündeme getirmeyecek ve anahtar ele almak için en iyi uygulamaları takip etmek olacaktır. Ama şimdi onlar sahip, muhtemelen onları tatmin etmek için bir şeyler yapmak zorunda. Özel anahtarları şifreleyen parolaların parolalardan farklı güvenlik özelliklerine sahip olduğunu açıklamayı deneyebilirsiniz, ancak müşterinin burada bir çok şeyle ilgili ne kadar yanlış olduğu göz önüne alındığında (parola sona ermesi genel olarak kötü bir fikirdir) bunun işe yarayacağından şüpheliyim.

Bu, yeni anahtarları dağıtmak için bir sistemi otomatikleştirme görevini yerine getirir. Ben ediyorum şiddetle vazgeçirmek beri merkezi olarak yeni anahtarlar üreten bir sistem otomatik hale sizi özel tuşlar makineler arasında taşınan asla . Bunun yerine, tarafınızdaki yeni özel anahtarlar oluşturmak ve ilgili ortak anahtarlar yayınlamak için erişime ihtiyaç duyan çalışanlarınız / yükleniciler için kolaylık sağlamak için işlemlere / hatırlatıcılara / komut dosyalarına sahip olmanız ve ortak anahtar dağıtım sistemine (Kukla veya başka bir şekilde) sahip olmanız gerekir. Bunları, erişmeleri gereken sistemlere doğru itiyorsunuz.

Ek olarak: Müşteriyi bunu bırakmaya ikna edebilecek bir şey, yeni özel anahtarın eskisinden farklı bir parolaya sahip olmanın, hatta bir parolaya sahip olmanın zorunluluğunun bir yolu olmadığını belirtmektir.


10
Belirtildiği gibi, bunu yapmanın doğru yolu manueldir ve söz konusu müşteriyi el emeği için ücretlendirmek yeterli caydırıcı olabilir.
piskopos

3
Tabii ki, müşteriye "bunu yapma" demenin iyi bir yolu, "demek ki, elbette, çalışanların anahtarlarını güncellemesi için işlem, eski anahtarların kalıcı olarak silineceği konusunda kesin bir güvence sağlamalıdır. eski kamu / özel anahtar çifti yanlış ellere geçmiyor. Bunu garanti edemezseniz, o zaman bu plana devam edemeyiz. ”
Max Williams

19

İlk sorunuzun cevabı: "Mevcut bir SSH anahtarındaki şifreyi değiştirmek mümkün mü?" Evet. Openssh ile bu kadar basitssh-keygen -p [-P old_passphrase] [-N new_passphrase] [-f keyfile]

Sorun, şifrenin son kullanma tarihi için desteği olmayan basit bir format olan özel anahtar dosyasında / içinde olmasıdır. Ayrıca, ssh içindeki anahtar tabanlı kimlik doğrulama kavramının büyük bir kısmı, özel anahtarın merkezi olarak yönetilmemesidir, yalnızca kullanıcının iş istasyonunda bulunması gerekir; bu, özel anahtar üzerinde bir parola süresinin dolması politikasının uygulanmasını olanaksız kılar.


Bunun yerine: Şifre politikasından önce bulunduğum her ortamda, söz konusu hesaba erişmek için kullanılan yöntemde değil, kullanıcı hesabı nesnesinde. Bir parolanın süresi dolduğunda veya bir hesap kilitlendiğinde, ssh anahtarı dahil tüm erişim yöntemleri kilitlenir.

Bir hesapta daha fazla güvenlik gerektiğinde çok faktörlü kimlik doğrulama ekleyin.


Ancak diğer kişilerin geçerli kaygılarınızı gidermek için neler yaptıklarını merak ediyorum.


6
Ayrıca, eğer PW rotasyonu bir pw'nin hırsızlığa / brüt kuvvetine karşı koruma sağlamaksa, anahtar rotasyonu, anahtar kaybına / hırsızlığa karşı koruma sağlamak için, tuşların üzerindeki şifreler yerine döner tuşları içermelidir. Bir saldırgan eski özel anahtarınızı eski şifreyle
alırsa

@BlueCacti Eğer orijinal şifreler / ifadeler zaten yüksek miktarda entropiye sahip bir seçim sürecine dayanıyorsa, zorunlu şifre rotasyonlarının gerçekten anlamsız olduğu belirtilmelidir. Aynı tutarı alabilen başka bir şifre için zorla 1M yıl sürebilen bir şifreyi değiştirmek hiçbir şeyi iyileştirmez.
code_dredd

@code_dredd Ben şifre döndürme kullanımını tartışmak için burada değilim. Ben de buna karşıyım. Sadece bu durumda tuşlarını döndürme şifrelerine göre döndürme tuşlara daha mantıklı olurdu ki OP'ın sorusuna ilişkin olarak, işaret etmek istiyorum
BlueCacti

@BlueCacti Söylediklerinize eklemek için yalnızca birkaç şeyi belirtiyordum. Hiçbir şey tartışmıyorum.
code_dredd

2
Çok faktörlü kimlik doğrulaması için +1. daha sonra kodları oluşturmak için iyi bilinen bir uygulama / eklenti kullanın. Bu şekilde müşterinize, her X saniyede bir parolanın değiştiğini söyleyebilirsiniz. Bağlantıyı mümkün olan herhangi bir uygulama için buraya dahil etme. digitalocean.com/community/tutorials/…
Philippe

6

AuthorizedKeysCommand kullanılarak , sunucu tarafında bazı sona erme mekanizmaları uygulanabilir. Dosya zaman damgasını basit kontrol etmekten daha karmaşık bir şeye.


Özel anahtarın şifresini değiştirdiğinizde genel anahtar değişmez, değil mi? Peki şifrenin değiştirildiğini nasıl kontrol eder?
Edheldil

Yapamazsın Önerdiğiniz gibi, özel anahtar şifresindeki değişikliklerin genel anahtar üzerinde sıfır etkisi vardır. Parolalarını bile tamamen kaldırabilirlerdi. Yalnızca tüm genel anahtarın değişip değişmediğini kontrol edebilirsiniz.
guzzijason

6

Yeterli olan veya olmayan bir olasılık, imzalı anahtar üzerinde bir ömür boyu ayarlamanıza izin veren bir SSH kullanıcısı CA kullanmaktır. Anahtar imzalamanın etrafına koyduğunuz otomasyon ne olursa olsun, 90 günden daha uzun süre imza atmayı reddedebilir. Ardından, kullanıcı CA'nızın genel anahtarını / etc / ssh / sshd_config içindeki TrustedUserCAKeys öğesine ekleyin ve AuthorizedKeysFile öğesini hiçbiri olarak ayarlayın.


2

Kısa ömürlü, imzalı SSH anahtarları oluşturmak için Hashicorp'un Kasası gibi bir araç kullanabilirsiniz . Her kullanıcı her gün yeni bir anahtar alır (ya da öylesine). LDAP sunucusu gibi, bugün kullandıklarınızı kullanarak sertifikayı almak için Vault kimliğini doğrularsınız.

Bunu kurma çabası çok büyük değil, ama benim tecrübeme göre, @Mark'ın yorumunda neye atıfta bulunduğundan daha büyük. Temel olarak bir problemi (ipucu olmayan müşteri gereksinimleri) bir diğeriyle değiştiriyorsunuz (parça yönetimi ).

Ancak, şirket içi X509 sertifikalarının kolayca üretilmesi ve veritabanı şifrelerinin yönetilmesi, metin dosyasındaki uygulama sırları gibi birkaç senaryonun yapılmasını sağlar. Çaba ve yatırım getirisini yargılıyorsun.

Ayrıca, açık kaynaklı sürümün DR özelliklerine sahip olmadığını unutmayın (başka her şeye sahiptir).


1

Zamana dayalı bir kerelik şifreler (TOTP) içeren bir anahtar ajan kullanabilirsiniz. Şimdi "şifreniz" her dakika değişiyor.

Buradaki herkes doğru olsa da: Bu aptalca.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.