Web sitemin IPv6 adresi olmalı mı?


26

Web sitemin sadece bir IPv4 adresi var. Gelecekte IPv6 ile, bazı kullanıcıların IPv6 adresi yoksa web sitesine erişemeyebilir mi? Ayrıca, IPv4 / IPv6 adresine sahip olmak SEO performansını artırır mı?


10
"evet" <- bir cevap için çok kısa.
Criggie

1
IPv6 bugündür, IPv4 eskidir.
Monica’yı eski

Yanıtlar:


34

Sitenizdeki IPv6 desteği olmaması, bazı kullanıcılarınıza zarar verecektir.

Google tarafından yayınlanan istatistiklere göre , kullanıcıların% 20-25’i şu anda IPv6’ya sahip. Bu kullanıcıların çok büyük bir kısmının, IPv4'e özgü servislere ulaşmak için bir tür NAT uygulamasından geçmesi gerekir; bu da bağlantıyı daha az güvenilir hale getirir.

IPv4 bağlantısı olmayan kullanıcıların oranı dikkate alınmaz. Ancak hem IPv4 hem de IPv6 bağlantısı olan kullanıcılar için, her ikisini de destekliyorsanız siteniz daha güvenilir olacaktır. Artık birçok müşteri RFC 6555'i destekliyor ve bu da IPv4 ile IPv6 arasında otomatik olarak başarısız olmalarını sağlayacak.

Ayrıca, hem IPv4 hem de IPv6 destekli bir ağın DHCP sunucusu kesintiye uğraması durumunda, bu ağdaki kullanıcıların hala ana sitelere erişebileceklerini, ancak siteniz IPv4 ise yalnızca sitenize ulaşamayacaklarını unutmayın. . Bu nedenle sitenizin çökmüş olduğu ve ağlarında bir sorun olduğunu anlamadığı sonucuna varabilirler.


4
@MichaelHampton Kullanıcılar arasında farklılık gösteren bir ana siteyi ne düşündüğünüze bağlıdır. StackExchange, ev ağımı IPv4'ü yalnızca DNS64 olmadan çalıştırmayı denemememin tek nedeni.
kasperd

2
"çoğu" bir% 100 IPv6 desteği sunan ilk 500 site içindir. Ancak genel nokta doğrudur, v6 çalışan ancak kırık v4 olan kullanıcılar için çok kafa karıştırıcı olacaktır.
Peter Green

4
Birkaç ay önce burada IPv6'nın çalışmasına neden olan, ancak IPv4'ün kırıldığı bir tür yarı kesinti vardı. Hangi sitelerin çalışmaya devam ettiğini ve hangilerinin çalışmadığını görmek oldukça ilginçti.
Paŭlo Ebermann

8
Buna rağmen "acı" bunun için çok güçlü olabilir. Deneyimlerime göre, hemen hemen tüm kullanıcıların ilk önce bir İSS’nin NAT’ında olduklarını farketmediklerini söyleyebilirim .
tu-Reinstate Monica-dor duh

4
@tudor Sorun bu. Çoğu kullanıcı NAT'ın ne olduğunu veya nasıl göründüğünü bilmiyor. Ve NAT'ı fark edecek kadar teknik bilgiye sahip olanların çoğunluğu NAT olmadan hiç bir zaman bir ağ görmemiş ve internetin nasıl çalışacağını düşünüyor. Ancak, bu kullanıcıların tümü, NAT'ın neden olduğu sorunlardan etkilenmeye devam edecektir. Bu sorunlara kızacaklar, ancak sorunlara neden olan hiçbir ipucu olmayacak.
kasperd
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.