Su, fiber optik / cat5 kablosuna zarar verir mi?


27

Son zamanlarda desteklediğim binalardan biri kırılmış bir yangın fıskiyesiyle bir maceraya girdi. Her yerde bolca su var.

Kullanılan suyun drenajlarından biri şebeke dolapları arasındaki dikey yükselticilerdi. Bu binadaki kablo tesisi, çok modlu fiber optik kablo demetleri ile birlikte cat5e demetleri içerir. Fiber, yamaları anahtarlara sahip kutularda sonlandıran standart çok telli plenum dereceli bir malzemedir.

Söyleyebileceğim kadarıyla, kabloların uçlarına (fiber ya da bakır) su yaklaşmadı, ancak kablo doygun oldu ve muhtemelen doydu, çünkü kabloları kurutmak için hava akımı yok.

Bağırsak tepkimem, kabloları herhangi bir iyilik yapmadığı halde, muhtemelen herhangi bir soruna yol açmayacak olmasıdır. Etrafta biraz daha fazla okuma / googling, suyun yolda sorunlara yol açabileceğine inanmamı sağlıyor.

Bazı güzel resimler böylece herkes neden bahsettiğimi bilir:

Fiber boru: Elyaf boru

Dikey yükseltici, aşağı iniyor: Dikey yükseltici, aşağı gidiyor

Dikey yükseltici, yukarı: Dikey yükseltici, yukarı

Bu tür bir hasarla ve bununla nasıl başa çıkılacağını bilen var mı? Sigorta ayarlayıcısından değiştirilecek şeyler listesine "yeni yapılandırılmış kablo çek" i eklememiz mi gerekir?

Ve eğer fikir "zamanla rastgele başarısızlığa uğramaya başlayacağı için değiştir" ise, lütfen belirli arıza modlarını tanımlayan bağlantıları ekleyin, bu yüzden ayarlayıcı ile kullanmak için biraz cephanem var.

Yanıtlar:


11

Asıl tehlike, korozyonun başlayabileceği sonlandırmalardır. Kabloların kendileri için, aşındırıcı bir çözümde kullanırken dikkatli olmama rağmen, suda iyi durumdalar. Gözünüz açık olsun, açık havada kullanılan fiber de dahil olmak üzere birçok ağ kablosu örneği görmelisiniz. Kabloların suda kalıcı olarak oturdukları ve uzun yıllar boyunca yaptıkları örnekleri biliyorum. Ağ kablolaması, diğer hiçbir elektrik kablolamasından farklı değildir. Uçları kuru tutun, gerisi önemli değildir.


4
Yani kablolardaki "dış mekan" derecesi sadece iç ünite plenum dereceli malzemelere göre daha zor olduğunu, ancak her ikisinin de su geçirmez olduğunu gösteriyor? Rastgele googling'de, dış lif katmanlarına bir miktar su geçirgenliği olduğuna dair bir referans buldum, ancak google bu tür aramalar için çürüdü, bu yüzden hiçbir şekilde% 100 hiçbir şey bulamadım.
chris

5
Daha sert bir kılıf anlamına gelen açık hava derecelendirme konusunda haklısın ama normal CAT kablosu su geçirmez. İç izolasyon da su geçirmez olduğundan, bir şekilde dış kılıfın içine su girse bile önemi olmaz. Fiber gelince, bilgim çok daha sınırlı ama tüm fiber kabloların dış su geçirmez bir kılıfı olmasını beklerdim, aksi takdirde normal atmosferik nem her türlü soruna yol açardı. Kesinlikle gördüğüm tüm lifler yapıyor.
John Gardeniers

10
Harika yazım hatası!
MDMarra

8

Paketleri değiştirmek pahalı olurdu. Bütçenizde varsa (veya sigorta bunun bedelini ödeyecekse), bunu yapın.

PVC kılıfında hiç çentik olmadığı sürece, iyi davranmalısınız ( http://www.cat-5-cable-company.com/faq-bury-burial-cat-5-cable.html ).

Plastikte çentik olup olmadığını söylemek zor, ama öğreneceğinizi hayal ediyorum. Paketlerde yedek kablo var mı? Acil bir durumda paniğe girme zamanından tasarruf edersiniz ve şimdi onları bulur ve etiketlerdim. Düşük performanslı bir kablonun bir yedek ile nasıl değiştirileceğine dair belgeler oluşturun.

Kabloları yeniden çalıştırmazsanız, bu olayın gelecekteki tüm ağ performansı sorunları için sonsuza dek, daha fazla kablo çalıştırılıncaya kadar scape keçisi olacağını biliyoruz.


Binanın geri kalanı aslında tel dolabından daha kötü durumda, bu yüzden son kullanıcı portunun ucu ıslandığından dolayı telleri değiştirmek zorunda kalabiliriz.
chris

7

Suyun kablolara hiç girmediği sürece suyun hemen bir etkisi olacağını sanmıyorum - belli bir ihtimal varsa, bakır kablolar oksitlenecektir.

Kabloyu tekrar çalıştırma iddiam, kısmen, mevcut kablonun küf / küf yetiştirmek yerine ve sümüksü pis bir pisliğe dönüşmek yerine kuruyacağından emin olamayacağınız konusunda olacaktır.


Tüm yükselticinin bir şey yapması gerekecekti, değil mi? Aksi halde, yeni kablo çekimleri, zaten büyüyen pisliklerden geçen yeni kablodan oluşuyorsa, tasarıma nasıl eklendiğine bağlı olarak faturaya çok şey katabilecek, sümüklü ve gunkta pek yardımcı olmaz, değil mi?
Bart Silverstrim,

Küfün her şeyde büyüyebileceğini biliyorum, ama herhangi birinin kalıbı destekleyen plenum dereceli kablolar / borularla doğrudan deneyimi var mı? Bina için felakettir, çünkü katlar arasında küf oluşacaktır . Tesislerin bunu düzeltmekle uğraşmayacağını merak ediyorum, yine de.
chris

@bart - eğer yeni kablolar çekersek, aynı zamanda yeni bir kablo kanalı kullanırdık ve sonra eski kabloyu çıkarır ve elden çıkarırdık. Düşey yükselticiler temel olarak tabandaki / tavandaki deliklerdir; kablolar içlerinden geçerler ve yangınların bir yerden diğerine yayılmasını engellemek için köpüklenirler.
chris

evet, bu hemen hemen özetler. sigortanın mümkünse ödemesini sağlayın - eğer değilse, kendin yapmanın masrafına değip değmeyeceği sorusunu tekrar ziyaret edebilirsiniz. (yeni kanallar hakkında iyi düşünülmüş; yeniden kullanmadan önce eski şeylere kuruması için zaman vermeniz gerekiyor.)
quixote

5
Gerçekten, bu konuda danışmak için kalıp ve hasar onarım konusunda uzmanlaşmış bir kişiye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum. Küf büyütme sorunlarınız sadece teknolojinin ötesinde olacak, işvereniniz çalışanlar için sağlık sorunlarına sahip olacak ve tamir edilmesi durumunda, sigorta şirketi zararı değerlendirirken bunların hepsini şimdi yapmanız gerekiyor. Benim ilk düşüncem, şu anda var olana paralel olan her şeyi paralel olarak yeniden çalıştırmaya ihtiyaç duymak ve sorunuz için bağlantıyı yeniden yönlendirmek zorunda kalacaktı, ancak her yerde kalıp varsa ... daha sonra kötü sorunlar.
Bart Silverstrim

2

Elektrik Performansına Etkisi Veri kablolama sistemine su girişi, Fast Ethernet ve Gigabit Ethernet gibi yüksek bit hızlı veri uygulamalarını destekleme kabiliyetini ciddi şekilde etkileyebilir. Bazı durumlarda, standart için zaten bağlantı uzunluğu sınırına yakın (ve dolayısıyla zayıflama bütçesi) kablolar selden sonra başarısız olabilir. Bunun nedeni, kablo ıslandığında, dielektrik performansının değişmesidir; bu, empedansı ve zayıflama ve geri dönüş kaybı ile ilgili parametreleri etkiler.

Kablo Yapısı ve Su Girişi Standart veri kablosunu kaplamak için kullanılan malzeme olan PVC'nin su geçirmez olduğu yaygın bir yanlış anlaşılmadır. O değil; higroskopiktir. Standart Kategori 5e ve Kategori 6 kabloları PVC kaplamaya sahiptir ve iç mekan kullanımı için tasarlanmıştır ve ıslak koşullarda kullanım için uygun değildir.

Nem veya suyun herhangi bir miktarda mevcut olduğu dış mekanlarda kullanılmak üzere tasarlanmış kablolar, bariyer bantları ve jel dolumu gibi su geçirmezlik önlemlerini içerir ve bunlar pahalıya mal olur ve bazen elektriksel performansı düşürür. Bu su geçirmezlik jellerinin birçoğunun petrol esaslı olduğunu ve bu nedenle bir yangın riski oluşturdukları için iç mekanlarda (sınırlandırma noktası dışında) kullanım için uygun olmadıklarına dikkat etmek önemlidir. Aslında, bu tür kabloların bir binanın içinde çalışabileceği mesafe genellikle ulusal standartlarla sınırlıdır.

Ayrıca, kablonun yapısı su girişini etkiler. Düşük dumanlı sıfır halojenli (LSOH) kablolar su girişine karşı daha düşük direnç gösterirler çünkü kullanılan kaplama malzemeleri PVC'den bile daha higroskopiktir. Uzunlamasına folyo ekranlı FTP kabloları, ekranlama malzemesi su bariyer bandı gibi davrandığından, su girişine daha iyi direnç gösterir. Ancak, FTP'nin hala su geçirmez olmadığı unutulmamalıdır.

Maruziyetin Şiddeti Su girişinin etkisi ayrıca suyun nerede olduğuna ve ne kadar süreyle bulunduğuna da bağlıdır. Küçük bir miktar temiz suyla PVC kablo hattının ortasına kısa süreli maruz kalmanın, uzun vadeli zararlı bir etkiye sahip olması muhtemel değildir. Öte yandan, doğrudan bir beton zemin döşemesi üzerinde, çevreleme veya koruma olmadan yatan LSOH kabloları bir hafta boyunca suya batırılmışsa, hasar riski çok daha fazladır. Örneğin tozlu bir şap zeminden çözünmüş kirletici maddeler içeren su da daha büyük bir risk teşkil eder.

Kablo kılıfından geçen su girişinin etkilerinden daha büyük bir tehdit, bir kablonun suya maruz kalmasının açık ucu tarafından ortaya çıkar. Bir veri kablosunun içindeki sıkıca bükülmüş çiftler, suyun kabloya önemli mesafeler çekerek elektriksel özellikleri yok eden kılcal bir hareketi teşvik eder. Bu şekilde etkilenen kablo neredeyse her zaman değiştirilmelidir.


PVC ile ilgili bazı referanslar sunmaya özen gösterin ve kablolama için kullanılan formun higroskopik olduğunu iddia ediyor musunuz? Yazdıklarınız hem eğitimim hem de ömür boyu süren gözlemlerle çelişiyor.
John Gardeniers

Ben cat5 suya dayanıklı ama aslında imalar buldum çünkü aslında benim soru soruldu yapar yoluyla su izin ama üzere herhangi bir doğrudan ifadeleri bulamadık nasıl ya ne zaman su geçirgendir. Bu nedenle, lütfen cat5'teki suya dirençle ilgili herhangi bir doğrudan alıntı varsa, lütfen bunları ekleyin. Böyle bir doğrudan alıntı için bile bir ödül bile vereceğim (örn. Su ve plenum sınıfı kablolar veya standart bir gövdeden, bir kablo satıcısından).
chris

PVC'nin higroskopik olduğunu düşünmüyorum. Orijinal poster, PVC'yi polietilen (PET) veya polikarbonat ile karıştırıyor olabilir. Tüm maddeler gibi, PVC de buhar iletir - bu yüzden genellikle CAT5'i dışarıda bir boru içinde çalıştırıyorsunuz. Kanal içerisinde su birikintileri veya su birikintileri varsa, su buharı sonunda kabloya sızacak ve ona zarar verecektir. Pratik bir POV'den, kablo ömrü boyunca ne anlama geliyor? "Kablo için fena" demek dışında bilmiyorum.
duffbeer703

@ chris: Bu wikipedia makalesi size doğru yöne işaret etmenize yardımcı olabilir. en.wikipedia.org/wiki/Moisture_vapor_transmission_rate
duffbeer703

1

Kabloların koşullarına bağlı olarak, örneğin girdiği yerlerde, örneğin herhangi bir büyük zarar verebilmek için cat5'in yalıtımında açıklıkların olması gerekir.

Pasajlar açıkça havalandırıldığından, mantar ve küflerin büyümesiyle sağlık riski de ortaya çıkmaktadır.


1

Oldukça dürüst olduğumu düşünüyorum kedi 5e su geçirmez değildir, bu nedenle neden "dış" sınıf cat5e kullanma seçeneğiniz var ..... Her zaman 5e'nin mümkün olduğu kadar kuru tutulması gerektiğine inanmaya başlamıştım .... Tamam, burada tuhaf nem biti var ve PVC kılıf içindeki kablonun kararlılığı üzerinde ciddi bir etkisi olmayacak. Ancak 5e iç mekanlarda kullanılmalıdır!


1

Dolapların binada nerede bulundukları ve ne kadar iyi havalandırıldıkları konusunda daha fazla endişe duyarım. Nemli, havalandırması iyi olmayan dolaplar küfün oluşması için harika bir yerdir. Küf, kötü kablolardan çok bir tehdit tehdididir.

Sana tavsiyem, ticari yangın ve su hasarı iddiaları konusunda uzman olan bir kamu düzenleyici bulmak. Bir BT çalışanı olarak sizin için kabloların hasar gördüğünü veya zaman içinde başarısız olacağını tespit etmek sizin için zor olacak. Bunu, sigorta talepleri olan insanlar için (talepleri sınırlamaya çalışan sigorta şirketleri vs.) yaşayanlar için yapan bir kamu denetleyicisi genellikle sizin için daha iyi bir sonuç sağlayacaktır.


1

Su donarsa, optik güç kaybına neden olan bir makro-bükülmeye neden olan su, fiber optik kabloları ve ekleri etkileyebilir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.