Neden TV statik gürültüsü hep siyah beyaz?


58

1960'lardan sonra (NTSC ve PAL standartlarının getirilmesinden sonra) üretilen en modern gün Cathode Ray Tube (CRT) televizyonları, renkli sinyallerin devre bazlı kod çözülmesini destekledi. Yeni televizyon setlerinin günün eski siyah beyaz yayınlarıyla geriye dönük olarak uyumlu olmasına izin vermek için yeni renk standartlarının oluşturulduğu iyi bilinmektedir (bunun yanında diğer birçok eski özellik ile dini olarak uyumlu olma). Yeni renk standartları, renk bilgisini daha yüksek bir taşıyıcı frekansta (ancak aynı parlaklıkta) ekledi. Renk bilgileri, her yatay çizginin başlangıcından sonra senkronize edilir ve renk patlaması olarak bilinir .

Bir televizyona parazit beslerken TV'nin sadece siyah beyaz gürültü değil, aynı zamanda her karenin olması gereken her yeni yatay çizgide renk bilgisi olacağı için renk gürültüsü yaratması gerekir. Ancak, tüm renkli TV'lerde hala siyah-beyaz ses çıkardığı için durum böyle değil!

Neden bu böyle?


İşte tek bir yatay taramanın örnek bir sinyali.

Renkliliğin nerede depolandığını ve siyah beyaz (luma) resmin rengini (kroma) nasıl değiştirdiğini gösteren bir resim.

Ve eğer tüm yatay taramalar aynı ise, sonuçta ortaya çıkan resim (çubuklar alırsınız!).

Ortaya çıkan resim.


3
Öncelikle ilk şey: Renk patlaması renk sinyalini içermiyor, krominans alt taşıyıcısının senkronize kalmasını sağlamak için kullanılıyordu
Ben

7
Sadece tahmin: ancak renk patlaması olmadığı için, krom PLL'nin kilitlenmediği ve renk sinyalini çıkarmaya çalışmadığı için mümkündür, bu nedenle sadece gürültülü bir parlaklık sinyali vardır ...
Ben

3
Etkili bir "renk katili" devresi olmayan eski televizyonlar gerçekten çok renkli statik gösterecektir.
psm,

2
Renkli gürültü çıkaran bir televizyonumuz vardı.
Joshua

2
Kilitlenmemiş bir alt taşıyıcı PLL'nin üzerinde çalıştığım tüm setlerdeki tüm kroma kod çözme işlemlerini öldürdüğünü onaylayabilirim. Chroma alt taşıyıcı rejenerasyonu için bir kilit kaynağı sağlamanın yanı sıra, patlama aynı zamanda, kroma yan bantları için ortalama bir genliği tahmin etmek ve PAL sistemlerinde, RY sinyalinin ters çevrildiği sıyrıkları belirlemek için kullanılmıştır.
Martin James

Yanıtlar:


62

Renk patlaması aynı zamanda bir renk sinyali olduğunun göstergesidir.

Bu, siyah beyaz sinyallerle uyumluluk içindir. Hiçbir renk patlaması B&W sinyali anlamına gelmez, bu nedenle sadece parlaklık sinyalinin kodunu çözün (croma yok).

Sinyal yok, renk patlaması yok, bu yüzden dekoder B&W moduna geri döner.

Aynı fikir FM stereo / mono için de geçerli. 19 kHz'lik bir alt taşıyıcı yoksa, FM demodülatörü mono'ya geri döner.


24

Geçerli bir renk kayma sinyalinin yokluğunda, "renk katili" devresi renk farkı sinyallerini devre dışı bırakır, aksi halde gerçekten renkli paraziti görürsünüz. Bu, temel olarak, renkli ses olmadan S / B'de zayıf sinyalleri göstermek için tasarlanmıştır.

Bundan başka bir adım, tüm sinyali susturmak, dengeli senkronizasyon sinyallerini değiştirmek ve hoş bir "sinyalsiz" mesajıyla mavi veya siyah bir alanı görüntülemek.

Gürültülü senkronizasyon sinyalleri hat transistöründe hasara, aşırı voltaj nedeniyle bozulmaya neden olabilir. TV mühendisleri gürültüden nefret etmeyi öğreniyorlar. Bir zamanlar transistöre ulaşmadan önce bir hat senkronizasyon sinyalini temizlemek için dijital algoritmalar tasarladım.


3

PAL'de, renk bilgisi (renk veya krom) siyah ve beyaz (parlaklık veya luma) temel bant sinyali üzerine modüle edilir. Kromatografi, DC'den yaklaşık olarak 4.4MHz'dedir ve yaklaşık 1.3 MHz genişliğindedir.

Gürültünüzün DC etrafında ortalandığını varsayarsak, eğer ~ 3.5MHZ'den daha genişse kroma spektrumunda görünmez ve sadece lumada olur. Dolayısıyla gürültüyü siyah beyaz göründüğünü görüyorsunuz.

Eğer kroma spektrumuna yayılmış bir gürültünüz varsa, o zaman renk gürültüsünü de görürsünüz.

Luma ve kroma spektrumları çakıştığı için daha ilginç hale gelir. Lumadaki çok keskin detaylar yüksek frekanslar olarak görünür ve bu nedenle kroma spektrumunun bir parçasıdır. Bu nedenle resimde renk gürültüsü olarak görünüyorlar. Bu nedenle, luma sinyali sık sık bu yüksek frekanslı bileşenleri kaldırmak için filtrelenir, böylece kod çözdüğünüzde kromadaki gürültüyü alamazsınız. Deşifre edildiğinde luma sinyalinin bir parçası olarak görünen kroma ile aynı tersine sahipsiniz. Bir matematik yarışmasını merak ediyorsanız ve merak ediyorsanız, "çapraz parlaklık" ve "çapraz kromatlık" a bakın ...

Ancak bu, tüm eski dijital iletim standartlarına geçerken eski analog iletim standartlarının kaldırılmasından dolayı, bu sorun hızla daha az bir sorun haline geliyor. Aynı konular MPEG ve benzer standartlarda mevcut değildir (kendi başlarına tüm yeni ve heyecan verici konuları da getirmelerine rağmen).


'Chroma ~ 4.4MHz'de': 443361875 +/- 0.75 Hz.
Martin James

2

Mevcut cevaplara eklemek için PAL, bir sonraki satırdaki her bir satırın renk bileşenini tersine çevirerek renk hatalarını düzeltir; bu, renk hatalarını iptal eder ve aynı zamanda rastgele gürültünün renk bileşenini de azaltır. Bu, renk çözünürlüğünü etkili bir şekilde yarıya düşürürken, NTSC'den başlamak için daha fazla çizgiye sahiptir ve gözün de renk çözünürlüğünün yüksekliği yoktur, bu yüzden fark edilemez. Bu nedenle PAL'in "renkli katil devresi" olup olmadığını bile bilmiyorum. Ancak standart / lisansa uymayan ucuz PAL uygulamaları için bu farklı olabilir. Kaynak .

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.