3D Yazıcımı kapatmalı mıyım?


19

Ev yapımı RepRap'im var ve her tarafı açık.

Baskı alanını akrilik içine almanın herhangi bir avantajı var mı?

Yanıtlar:


17

Yazıcınızı kişisel olarak kuşatmanız gerekip gerekmediğini söylemek zor. Bununla birlikte, avantajları istediniz ve bunlardan bazılarını bir karar verebileceğime adlandıracağım.

3D yazıcı muhafazası

 • bir ısıtma elemanı, termokupl ve pid regülatörü kullanıyorsanız, tüm baskının sıcaklığını kontrollü seviyelerde tutmaya yardımcı olur . Bu, neredeyse başka hiçbir yolla elde edilemeyen muhafazanın en doğrudan kullanımlarından biridir. Biri, tüm baskı için, ısı yatağının ilk katmanlar için ne yaptığını terbiyesizce söyleyebilirdi. Sıcaklığın kontrol edilmesi tabaka yapışması için faydalı olabilir ve delaminasyon problemlerine karşı yardımcı olabilir. Bu, çatlakları sabitlemek ve tamamen delaminasyona kadar gidebilir (@J. Roibal'e teşekkürler, bu çatlakları yorumlarda dikkatime sunduğum için)
 • tehlikeli dumanları kontrol altında tutar . Burada Atmosferik Ortam 79'da yayınlanan ve tam olarak bu konuda 'masaüstü 3D yazıcılardan gelen ultra ince partikül emisyonu' başlıklı bilimsel bir çalışma bulabilirsiniz . Belirli plastik türleri eritirken oluşan tüm tehlikeli dumanlardan gelen havayı filtrelemek için muhafazanıza bir fan bulunan bir filtre gömebilirsiniz . Sadece odanın içindeki havayı dolaştırır veya filtrelenmiş havayı muhafazadan çıkarır. Bu başka türlü elde edilemeyen başka bir kullanımdır (afaik).
 • nemi yazıcınızdan uzak tutabilir. Bu, su çeken (ve bu durumda iyi baskı yapmayan) filamentler için yararlıdır. Bu, nemi düzenlemek için bir miktar silika jel ekleyerek depolanmış filament için ayrı olarak gerçekleştirilmelidir. (Yorumlarda @Obmerk Kronen'e teşekkürler)
 • ısı yatağınızın kayıplarını en aza indirir. Bu en az iki şekilde olur, - ısıtmalı yatak çevreyi, yani muhafazanın içini de ısıtır. Sıcaklığını yükselterek, sıcaklık farkı ve dolayısıyla ısı kaybı en aza indirilir. Ayrıca aktarılan (yani kaybolan) ısıda yüksek dalgalanmalara neden olan rüzgar en aza indirilir. Bu anlamda, aynı zamanda
 • baskı sıcaklığı kararlılığı için tüm rüzgarları kapatır. Ayrıca baskıda üflenebilecek toz ve parçacıklar da kapatılacaktır (toz / parçacıkların eklenmesi sayesinde: @Obmerk Kronen). Bu, ısıtılmış bir bölme veya filtreye sahip olmadan gelen bir avantajdır.
 • yazıcının kullanım arasında temiz kalmasına yardımcı olur. Eksenleriniz tozsuz olduğunuz için size teşekkür edecektir.
 • koku ve gürültüyü azaltır. Yazıcıyı yaşam alanınızda kullanırsanız, bu tek başına büyük bir fayda olabilir.
 • yazıcınızın depolama sırasında güvenli olduğundan emin olur, üzerine hiçbir şey düşmez.
 • selfmade ;-) bile oldukça güzel görünebilir ve yazıcınızın stiline ekleyebilirsiniz

Açıkçası ayrıca şu şekilde dezavantajlar vardır: bunu yapmak için bağlı iş / para, yazıcı için kullanılan alan artışı ve bu amaç için iyi yapılmadığı takdirde (olması gereken), yazıcının onarım ve bakımında artan zorluk ( yani yazıcıyı kasadan çıkarmak için).


Anladığım kadarıyla, çok hızlı soğutma nedeniyle baskı sırasında çatlamayı ve deformasyonu önlemek için bazı filament türleri kapatılmalıdır.
J. Roibal - BlockchainEng

Bunun için bir referansınız var mı? Cevaba bilgi eklemek isterim!
kamuro

1
kamuro - Bir kasa tarafından çözülme çatlama sorununu tartışan bir reddit yazısı da dahil olmak üzere birkaç referans bulabildim: reddit.com/r/3Dprinting/comments/2jn3en/… "tommyph1208" ile ek yazı derinlemesine ilerliyor Bu konu hakkında: ultimaker.com/tr/community/…
J. Roibal - BlockchainEng

1
+1 Çok iyi cevap .Nemden uzak tutmayı ekleyebilirsiniz. (Bu filaman odası için de bir artıdır). ve taslak (rüzgar) filament ve baskı tutmak çok önemli bir nokta - sadece sıcaklık değil, aynı zamanda toz parçacıkları ..
Obmerk Kronen

1
bilgileri düzenlediniz, düşündüğünüz şey bu ise bana bildirin.
kamuro

9

@kamuro mükemmel bir cevap verdi, bu yüzden şeytanın savunucusunu oynayarak eklemeyi deneyeceğim.

Dikkat edilmesi gereken şeyler:

 • Uygun olmayan muhafaza, daha fazla sıcaklık farkına yol açabilir, bu da daha yüksek çarpıtma ve delaminasyon oranlarına neden olabilir. Örneğin, makinenizin üst kısmını kapatmazsanız, baskınızın başlangıcındaki sıcaklık baskının diğerlerinden farklı olabilir.
 • Baskı sonrası delaminasyon / çözgü. Aynısı, kasası olmayan bir yazıcı için de söylenebilir. Ancak, yazdırmadan hemen sonra baskıyı çıkarmak için çok istekli iseniz, parçayı "hava ile söndürme" riskini taşırsınız. Bunun yerine parçayı daha sıcak ortam sıcaklığında bekletin ve tekrar tamamen katılaşın.
 • Muhafazalar bir "tüm düzeltme" değildir. Muhafazalar yalnızca işleminizdeki değişkenliği azaltmanın bir yoludur. Bir operatör olarak, tekrarlanabilir, kaliteli baskılar elde etmek için doğru ekstruder / HBP sıcaklıklarını ve kaliteli malzemeleri bularak işleminize ince ayar yapmalısınız.
 • kamuro buna biraz değindi, ancak bakım yapmakta zorluk çekti. Deneyimden bahsetmişken, bir muhafazaya sahip olmayan bir makineden akrilik panelleri çıkarmak oldukça can sıkıcı bir durum. Ancak, bu daha iyi bir tasarımla hafifletilebilir. Panellerimi makineme cıvatalamayı seçtim, ancak bir çırpıda tasarım daha iyi olurdu. Özellikle, akrilik paneller ekledikten sonra Replicator Dual'imde kemer gerginliğimi ayarlamak çok zor oldu.
 • Çok sıcak yapma. Yazıcının yanındaki odada bir boşluk ısıtıcı kullanarak makineme bir muhafaza ekledikten sonra çaylak bir hata yaptım. Oda ısıtıcısı salındı ​​ve ara sıra ısıyı makineye yönlendirdi. Birkaç başarısız baskıdan sonra, odadaki ekstra ortam ısısının HBP'm için ABS kollarının HBP'nin ısı / ağırlığı altında çözülmesine neden olduğunu fark ettim. Muhafaza temel neden değildi, ancak makinenin içindeki ekstra ısının yakalanmasına yardımcı oldu.

1
Fantastik ek olarak, bir muhafaza eklemek için bu dezavantajların çoğunu düşünmedim.
J. Roibal - BlockchainEng

1
Evet, harika bir ek. Bununla birlikte, bu dezavantajların çoğunu değil, sadece tasarım kusurlarıyla gelen dezavantajları çağırmam;) Bu, kendi muhafazalarını oluştururken üreticilere muazzam bir şekilde yardımcı olacaktır!
kamuro

@kamuro teşekkürler, dezavantajları bulmak oldukça zordu. Ancak, bir kasa eklerken dikkat edilmesi gereken daha çok şey olduğunu kabul ediyorum. Cevabınız üst lol zor
tbm0115

0

İnsanlar ABS'de baskı yaparken "pasif ısıtmalı hazne" ekliyorlar. Ancak kişisel bir odaya sahip olmanın en iyi nedeninin bir hava filtresi ekleyebilmeniz olduğunu düşünüyorum. Hava filtresi eklemek, ince hava parçacıklarına maruz kalmanızı azaltır. Genellikle plastik parçacıklarda nefes almak kötü bir fikir olarak kabul edilir.

PLA için bir hava odası istemeyeceksiniz. Bir hava yıkayıcı yapmak istiyorsanız, ısı odasının ısınmasını önlemek için hava girişine ihtiyacınız olacaktır.

Bu notta z18'de gördüğümüz gibi, PLA bir Aktif ısı odasından faydalanabilir, ancak en uygun sıcaklığın ne olduğunu bulmanız gerekir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.