Bir baskıdan sonra baskı yatağını en iyi nasıl temizleyebilirim?


20

Bazen baskı yatağına yapışan fazla filaman kalıntısı ile ilgili sorunlar yaşadım. Bunu önlemenin yolları vardır , ancak bazen bu önlemler bile yeterli değildir. Zamanla kalıntı birikebilir. Bunu bazı yazıcılarda gözlemledim, diğerlerinde değil.

Baskı yataklarını en iyi şekilde temizlemek için herhangi bir teknik var mı? Geçmişte, farklı başarı derecelerine sahip çeşitli tipik temizlik malzemeleri kullandım. Ancak, bunun zaman içinde yazıcıya zarar verip vermeyeceğini bilmiyorum.

Kullandığım yazıcının, yazdırma sırasında bazen mavi ressamın bandıyla kısmen kapladığım bir cam baskı yatağı var.


4
Çok fazla yapışma yöntemi (Kapton, bulamaç, bant, tutkal vb.) İle çok fazla yatak malzemesi türü (cam, alüminyum, granit, seramik, plastik, PEI, PET, spesifik üretici malzemesi, plastik, garolit, vb.) buna cevap verebilmek.
tamarintech

Baskı yatağınız hangi malzemedir? Yapışmaya yardımcı olmak için herhangi bir yüzey işlemi kullanıyor musunuz? Yatak ısındı mı?
Martin Carney

@tamarintech Durumuma daralttım,
HDE 226868

@MartinCarney Düzenlendi.
HDE 226868

Yanıtlar:


8
  • ABS (veya PLA) ile baskı yapıyorsanız, aseton onu çözecektir. Sadece yatağa biraz dökün ve silin.

  • Yatağın geri ısıtılması, plastiği daha yumuşak ve çıkarılmasını kolaylaştırabilir.

  • Yatakta bant kullanıyorsanız, banda yapışan plastiği çıkarmak için bandı çıkarabilirsiniz.


Yani, PLA kullanıyorsam aseton çalışmaz mı?
HDE 226868

1
Daha fazla araştırma yaptıktan sonra düzeltilmiş duruyorum. Aseton PLA'yı çözer, ancak ABS'den daha az etkilidir. Ayrıca beyaza çevirir, böylece standart baskı için kullanılmaz. Cevabımı düzenleyeceğim.
Eric Johnson

Eric Johnson'un dediği gibi, Acetone PLA ile çalışacak, ancak cam yüzeyimde sıcak sabunlu su ve sünger ile başarı elde ettim.
PostEpoch

7

Yazıcımdaki cam yatağı temizlemek için her zamanki çözümüm bir cam kazıyıcıdır (temelde üzerinde bir sap bulunan bir tıraş bıçağı):

cam sıyırıcı

Ne tür bir filaman (abs / pla / naylon) veya yüzey işlemi (tutkal / ressamlar bandı / abs bulamaç) ne olursa olsun, cam kazıyıcıyı her zaman derhal çıkarır ve stil ile bıçağın resmini gönderirim esnek ve yeterince ince, yatağa yapışan baskıların kenarlarını soymak için de yararlıdır.


Bu ve ılık su sizi halletmelidir.
Davo

1

PLA'yı cam plakaya yazdırdığımda, camı soğuk su ve bulaşık deterjanı ile temizliyorum. Soğuk su! Ve silme yok! Soğuk su tüm bulaşık yıkama sıvısını "yere" götürmelidir. Artık olabildiğince temiz camınız var. Şimdi filaman, cama temiz olmadığından çok daha iyi yapışır.

Ancak elbette, baskıdan sonra HB temizleme sorununu çözmez. Bu sorunu azaltmak için tutkal çubuğu (kağıt tutkalı) kullanıyorum. Yaygın olup olmadığını bilmiyorum ama bu tekniği seviyorum.

Böylece temiz bir cam ile biraz yapıştırıcı sürüyorum. HB'nin soğuk veya sıcak olması gerçekten önemli değil. Bu bana ekstrüde filament ve cam arasında ÇOK güçlü bir yapışma kuvveti verir. O kadar güçlü ki, elle sökmenin neredeyse hiçbir yolu yok. Bir kağıt bıçak kullanıyorum.

Şimdi hala ince bir tutkal tabakanız var ve tekrar yazdırabilir / başka bir tutkal tabakası ekleyebilirsiniz (ancak 2..3 kereden fazla değil) veya sıcak suyla yıkayabilirsiniz. Birkaç kez sonra tekrar bulaşık deterjanı ve soğuk su ile temizlemek iyidir.

Bu teknik inanılmaz.


1

Cam yatağım var ve temizlemek için Scraperite özellikle siyah bıçaktan plastik tıraş bıçağı kullanıyorum. Metal bıçağa şimdiye kadarki en iyi alternatif gibi görünüyor.


1

Doğrudan cam yatağımda saç spreyi kullanıyorum, sonra temizlemek için küçük bir kağıt havlu parçasına biraz alkol sürüyorum ... bu tüm yüzey malzemelerini temizliyor ... Artık bant kullanmıyorum ... Russ


Ah, basımın başında saç spreyi kullandığımı söylemeliyim ve biraz eğilmek için alkol sürüyorum ... Russ
Russ Campbell

0

Yapışan şeyleri çıkarmak için bir jilet kazıyıcı kullanıyorum. Baskı işlemi öncesi Yapım plakasını ısıtıp düzleştiriyorum, sonra yağlı parmak izlerini almak için alkolle silin.

Sıyırıcı

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.