Bir Ekstrüderde 3D filament renklerini karıştırmamızı engelleyen nedir?


15

Bu bugün benim gruplardan birinde ortaya çıktı. Renkli baskı yapamadık veya 3d baskı filamentlerini karıştıramadık. Araştırdım ama bir ekstrüderdeki plastik karıştırma hakkında hiçbir şey bulamıyorum.

Neden bir Diamond hotend veya 5+ girişli bir hotend diyemeyiz ve istediğimiz rengi karıştıramıyoruz? (aynı tip varsa, ABSm, PLA varsa). En azından baskılar üzerinde gradyan etkisi elde etmenin ilginç olacağını düşünüyorum.

Gördüğüm en iyi şey doğal plastik ve bir işaretleme sistemidir. Veya mürekkebi püskürten bir toz / gelişmiş / hobi dışı fiyat aralığı sürecinden. Bildiğim tek Renk Bükme, çok renkli kullanan Geri Dönüşümlü plastiktir. Aradığım şey değil.

Teşekkürler!


Muhtemelen daha iyi (teoride), plastik kabukları yeni filamanlara 'geri dönüştüren' gibi, kendi filaman üretim aracınızı oluşturmak ve bunu istediğiniz her rengi üretmek için kullanmak daha iyidir. Daha sonra çok renkli bir nesne için, filamentleri uygun seviyelerde değiştirin.
Carl Witthoft

Belki de sorunun cevabını kaçırdım, ancak bir dizi renk üretmek için bir elmas hotend ile tamamen renk karıştırma yapabilirsiniz - şu anda sanırım Cyan, Macenta ve Sarı'ya izin veren 3 yollu bir şey yapıyorlar (geleneksel gibi) masaüstü yazıcı). - reprap.org/wiki/Repetier_Color_Mixing
BrainSlugs83

Yine de, sadece çılgın degradeler yapmak istiyorsanız, renkleri sık sık kademeli olarak
çeviren

1
@SteveW - İki sorun var. Boştaki plastiği 'pişirirsiniz' ve 'negatif basıncınızı' oluşturmak için uygun bir vakum kaynağı yoktur. Ekstrüderler, iyi akış hızları ve baskı hızları elde etmek için yüksek basınç altında çalışır.
Sean Houlihane

1
Almanya'daki 2018 Didacta'da, doğrudan baskıya renk katmak için mürekkep kartuşları ve renksiz, doğal PLA kullanan neredeyse pazarlanan "tam renkli" bir yazıcı görebildim : ilk olarak pazarlanan XYZprinting DaVinci Renkli Bu kombinasyonu kullanmak için.
Trish

Yanıtlar:


11

Ben sadece google ve ifade "3d baskı renk karıştırma" ile başladı ve ilk etapta (aslında ilk iki değersiz reklamlar vardı) Ben bu Instructables - DIY Tam Renkli Karıştırma 3D Yazıcı aldım .

Nasıl çalışır?

Macenta / mavi / sarı filamentler kullanır ve Diamond hotend ile yazdırırken karıştırır.

Kesinlikle ne istersen yapar ve tam olarak aynı fikir gelip;)

genel bakış

 1. Denetleyici kartını üç ekstrüdere hazır hale getirme ... Üç ekstrüderi çalıştırmak için bir RAMBo kartını hackledim, ancak istediğiniz herhangi bir kartı kullanabilirsiniz ... (çoğu insan için gerekli tüm pimlere / bileşenlere sahip olması nedeniyle bir RUMBA kullanır. 3 ekstrüder tahta üzerinde doğal)

 2. Makinenizde renk karışmasını sağlamak için Repetier ürün yazılımını yeniden yazma.

 3. Elmas hotend nasıl kurulur, yapılandırılır ve kullanılır - ipuçları / püf noktaları / alınan dersler / vb ...

 4. Orijinal Bowden ekstruder tasarımım ve kurulumunuz için üç ekstrüderi monte etmenin çeşitli yolları

 5. Evrensel manyetik efektör plakam ve çeşitli hotend'leri hızlıca değiştirmek için eşlik eden hotend montajlarım. (delta özgü)

 6. Çok renkli modeller tasarlama ve dışa aktarılabilen ve ayrı bir STL olarak kullanılabilen STL'ler oluşturma veya bunları dilimleme için bir AMF dosyasında birleştirme ...

 7. Yukarıda belirtilen çok renkli modelleri yazdırmak için Repetier ve Slic3r'de renk karışımını yapılandırma.

 8. Daha sonra düşünemediğim başka bir şey, şimdi düşünemiyorum.

 9. Çok renkli baskı ile ilgili olduğu için Quantum Mekanik Entanglement'e kapsamlı bir genel bakış (sadece şaka yapıyorum, anlamıyorum ... Ama çok renkli baskıyı tam olarak ele alacağım)


Başka herhangi bir gün bu istediğim gibi yaptığı gibi, seçilen cevabı alacaktı. Pek çok iyi cevaba rağmen, bizi neyin durdurduğuna dair doğrudan soru sormak zorunda kalacağım. Bağlantı için teşekkürler dedi! Bunun neden Google'ımda görünmediğini bilmiyorum.
StarWind0

Belki de asıl cevap “hiçbir şey seni durdurmuyor”. - Elmas sıcak ucu tam olarak bunun için. - İşte Repetier ile CMY renk karışımı yapmak için reprap wiki kılavuzu: reprap.org/wiki/Repetier_Color_Mixing
BrainSlugs83 27:16

Bunun genişletilebileceğini söyleyebilirim. Bunun bu noktada en iyi çözüm olduğunu söyledi.
StarWind0

8

Üçü bir arada baskı kafası resim açıklamasını buraya girin , degrade yazdırma konseptinize en yakın olanıdır ve bazı hoş geçişler yapar. Ancak renk karışımınızı karşılamıyor.

Aradığınızı varsayıyorum, mavi ve sarı gibi yeşil bir şey var ve yüzdeyi değiştirerek yeşilin tonlarını alıyor. Bir kafadaki üç nokta nokta nokta geçişine yaklaşır.

Palet için kalabalık fonlama talebinin ilk kez aynı kavram üzerinde durduğunu gördüm, bir lazer yazıcı gibi 3D gerçek renkli baskı kağıt basıyor. Palette Palette web sitesi , renk karışımına veya birden fazla renk için hızlı geçişlere yaklaşıyor ve yine akan renk değişiklikleri yapabilir, ancak yine de gerçek bir karıştırıcı değil. Ama hala renk çizgi. Filamenti dışarı çekip yeniden besleyerek renk makaralarını değiştirmek için bir tane istiyorum. Ve Rostock'um için tek bir kafa ile iki ila dört renk değiştirmeye izin veriyor.

Uzun aylardır, renkleri önceden değiştirme ve üç renkli kafa ile besleyebilme özelliği sayesinde ünitelerini almayı düşündüm.

Aylardır mull yapmakta olduğum planım, renk değiştiricisinin beşi ile bir baskı memesi değil, bir 1.75 veya 3mm filament üretim memesi ile istenen baskı renk efektine dayalı bir yazılım zamanlamalı çıktı üretmek için çapraz karıştırılmasıdır. Daha sonra tek nozullu yazıcınıza beslemek gerçek bir çok renkli mikser yapar.

Kendimi bunu bir araya getirmeyi ve kullanım için dışarı çıkarmayı düşündüğüm için, ama önce çok fazla program yapmaktan nefret ediyorum, ikincisi beni yavaşlatan sağlık sorunlarım var, üçüncüsü birçok projenin yolu. İşte bir kavram.

 • Beş ekstrüder, CYM-BW mavi, sarı, macenta, siyah, beyaz
 • Bunlar, yazıcı ekstrüderine giden bir pfte tüpüne 1.75 mm'lik bir şekillendirme başlığını besler
 • Şekillendirme memesi birkaç santimetre uzunluğundadır ve kendi ikincil ısıtıcısına sahiptir. İç kısım 5 inç girdap duvarına (epoksi üzerindeki karıştırma nozulu gibi) öğütülür.
 • Püskürtme uçlarından üçünü besleyen renk filamanı, renk aralığının ortasında ayarlanan ana renklerinizdir.
 • PrintCOLOR (C, Y, M) komut seti temel olarak diğer renk setleri 0-255 aralığında olduğu gibi ayarlanır. Fark 0, beyaz filament, 254 siyah filament, 255 filament, 127 saf renktir. 1-126 gradyan beyaz ve renkli karışımı, 128-253 gradyan siyah ve renkli karışımı.
 • Ekstrüderlerle karıştırıcıya besleme, PrintCOLOR (C, Y, M) programlamaya ihtiyaç duyulan yazıcıdaki toplam ekstrüder hızını sağlamalıdır. Örneğin, C ve Y'den yeşil yapmak. PrintCOLOR (127, 127, 0) için yarı hızlı mavi ve yarı hızlı sarı gerekir.

Yani kim bilir belki Palette yapımcıları gibi birileri veya bazı kalabalık fonları bununla koşabilir. Bence tamamen mümkün.

Üç renk elmas kafa karıştırarak BEYAZ üretemez. Beyaz yazdırmak için beyaz yerine bir renk bırakılması gerekir. Ve eklemek için birçok yazıcıda büyük değişiklik gerektirir. Tek başına bir elmas kafasında kullanılmak üzere seçilen CYM filamenti, izin verilen maksimum karanlığı ayarlar. CYM ile beyaz ve siyahı karıştırma yeteneğine sahip olmak bu sorunu çözer. Gerçek bir karışım elde etmek için 5 renk CYM-WB minimumdur.


"Alfa kanalı" için de 6. doğal ekleyin. :-)
R .. GitHub DUR YARDIMCI ICE

6

Tam renkli 3D FDM yazıcı, RoVa4D Tam Renkli Blender 3D Yazıcı için yeni bir Kickstarter kampanyası sona erdi . CYMK baskı kullandı ve 5 renkli filaman beslemesi için siyah beyaz filaman, esnek ve destek filamanları için ek beslemeler içeriyor. Onlar kaldırdı $ bir hedefe karşı 216 k $ 25k.

Bunu yapan şirketin üretimde başka yazıcıları olduğunu düşünüyorum. Bu renk yeteneğini arttırır. 12 "x12" x18 "baskı hacmi için planlanmıştır.

Proje ile ilişkili değilim.


5

Darth_pixel'in belirttiği gibi, insanlar bir elmas sıcaklığına birden fazla renk beslemek ve bunları karıştırmakla sınırlı bir başarı elde ettiler, ancak bunun gerçekten aradığınız şey olmadığını iddia ediyorum.

Sorun, elmas tarzı bir sıcaklığa birden fazla filaman beslerken, renklerin doğal olarak tamamen karışmamasıdır: bu şekilde yazdırılan bir nesneye bakarsanız, renk, baktığınız açı ile değişir.

Bu temel olarak üstesinden gelmek imkansız değildir: erime bölgesini daha uzun hale getirebilir ve muhtemelen karıştırmayı teşvik etmek için bir şey getirebilirsiniz (erimiş plastik için spiral yol gibi). Bununla birlikte, bu, ekstrüde etmek ve geri çekmeyi imkansız hale getirmek için gerekli gücü büyük ölçüde artıracaktır. Bu sorunların her ikisi de baskı kalitesini düşürür.

Renkler arasında uzun bir tasarıma ihtiyaç duyacağınız için, baskı süresini kabul edilebilir tutarken tek bir modelde kullanabileceğiniz farklı renk sayısını sınırlandıracağınız için sonuçlar da iyi olmaz. Dahası, FDM'nin çözünürlüğünün ne kadar sınırlı olduğu göz önüne alındığında, çok ayrıntılı grafikler de yapamazsınız.

Her şeyden önce, farklı renklerde basılmış parçaların boyanması veya montajı ile daha iyi servis edilirsiniz.

FDM'de renkli baskı için sınırlı potansiyel ve bir renk karıştırma hotend oluşturmak için belirtilen engeller göz önüne alındığında, bence hiç kimse bir tane (*) inşa etmediği doğaldır, ancak bu aslında imkansız olduğu anlamına gelmez.

(*) Kickstarter'da bazı girişimler oldu, ancak hiçbiri gerçekten başarılı olmadı.


Başka bir sorun, eski rengin temizlenmesi gerektiğinden, bir renkten diğerine geçmek için çok uzun sürmesi. Adamın YouTube videosuna yapılan bir yorum, renkleri tamamen değiştirmenin 100 mm sürdüğünü söylüyor. Bu biraz israfa neden olur.
John Sensebe

Diş macunu gibi mi çıkıyor?
tuskiomi

Renk değişiklikleri arasında kesinlikle bir gecikme var, ancak gördüğüm kadarıyla renk karıştırma doğru bir şekilde gerçekleşiyor. -
Dilimleyicinin

5

Off Dallanma TomvanderZanden cevabı bu süreç kolaylıkla tek başına bir ekstruder ile yapılamaz. Polimerleri uygun şekilde renklendirmek için , ilk işlem prosesi sırasında bir pigment ilave edilmelidir (aksi takdirde herhangi bir ısıl işlem sırasında uygulanır). Bu pigmentler, aşağıdakiler de red + blue = purpledahil olmak üzere birçok nedenden dolayı basit bir işlemin rengini değiştirmesine izin vermez :

 • Polimer Şeffaflığı
 • Polimer Kırılma İndisi . Tür Şeffaflık ile gider, ancak ışığın malzemenin yüzeyi ile nasıl etkileşime girdiği, insanların rengi nasıl algıladığını ayarlayabilir.
 • Polimer Kalitesi (nasıl " bakire " olduğu). Bakire olmayan malzeme, safsızlıkların pigmentleri daha kolay emmesi veya ışığı farklı şekilde kırması, farklı bir renk vermesi anlamına gelebilir.
 • Pigment Kalitesi . Daha ucuz bir pigment kullanılırsa, polimere de bağlanmayabilir.
 • vb

Yukarıdaki değişkenler, ikisini birlikte karıştırmaya çalışmak yerine, tek bir plastik partisinde bile istenen rengi engelleyebilir. Ayrıca, her filaman makarasındaki pigmentlerin, halihazırdaki filamana zaten bağlandığı için delüde olacağını düşünün. Pigmentlerin tanıtılması için optimum sıcaklık ve zaman için bir faz diyagramını gözden geçirin.

En iyi durum, kendi masterbatch'inizi oluşturmak ve filamenti normal bir üretim sürecinde olduğu gibi bir şekilde yeniden renklendirmek olacaktır.


-1

Farklı renklerde yazdırılan baskının geometrisini açıkça gözlemlerseniz, parça her renk arasında küçük bir yükseklik boşluğuna sahip olacak şekilde tasarlanmıştır, ancak bu boşluğu bir projeksiyon düzleminde göremeyiz. Sadece doğrudan tahrikli ekstrüzyonda. malzemeyi hemen değiştirerek baskıyı duraklatmadan farklı renklerin filamanını değiştirerek. Tek nozulda basılmıştır. Yukarıdaki görüntü şüphenizi giderir. Farklı yüksekliklerle tasarlanmıştır.resim açıklamasını buraya girin


1
Merhaba Ajay, soru renklerin karıştırılmasıyla yakından ilgilidir, çoklu renklerin kullanımı ile değil.
StarWind0
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.