Kapalı bir yazıcıda PLA yazdırmak için ısıtmalı yatağa ihtiyacım var mı?


9

Büyük bir kapalı (Kartezyen XY-Kafa) 3d yazıcı oluşturmayı planlıyorum. Başlangıçtaki inşa süresini minimum tutmak istiyorum ve büyük olasılıkla ~ 50x50cm ısı tabanını sıfırdan inşa etmem gerekecek, çünkü ebay'de mevcut değil. Muhafazanın kendisi ayrı olarak ısıtılmaz, ancak yazdırma işleminden kaynaklanan atık ısıya bağlıdır. Muhafaza, sonunda kanal yoluyla (hava akışı bilinmiyor) bir 12V CPU havalandırma ile dışarıda havalandırılacaktır.

Sadece PLA yazdırmayı planladığımda ısıtmalı bir baskı yatağına ihtiyacım var mı?


2
"Yazdırma işleminden kaynaklanan atık ısı" temel olarak 0'dır. Hotend yaklaşık 40W sürer ve stepler (kasanızın içindeyse) her biri en iyi ihtimalle sadece 20W'dir. 50x50xZZ'lik bir alanı çok fazla ısıtmayacak toplam 140W.
Tom van der Zanden

yararlı bilgiler bu @TomvanderZanden - teşekkür ederim!
allanlaal

Yanıtlar:


6

Cevap "Hayır" PLA için ısıtmalı bir yatağa ihtiyacınız yok, ancak taban katmanının döşenmesini biraz daha kolay hale getiriyor ve ayrıca baskı sonrası baskı kaldırmaya yardımcı oluyor.

PLA ile çalışmak çok kolay bir filamenttir ve PLA yazıcıların çoğu ısıtmalı yataklarla gelmez ve mavi bant ve / veya elmers tutkal önerir.

Çok ucuz / zayıf ekstrüde edilmiş PLA satın alıyorsanız, işlerin de yapışmadığını ve ısıtmalı bir yatağın bu sorunların bazılarını hafifletebileceğini görebilirsiniz.


1
Mavi ressamın kasetini yaklaşık 50 santigratın üzerine çıkarmamak için doğru bir şekilde uyarıldım çünkü ısındığında yapışıklığı kaybediyor. Ancak bir PEI tabakası ile giderseniz, yapışma sıcaklıkla artar.
Carl Witthoft

Bu durumda, PLA için ısıtılmış bir yatağa sahip olmak benim için bir zorunluluktur, çünkü bir çöp kutusuna otomatik çıkarma / parça çıkarmayı istiyorum ve parçanın çok fazla güç kullanmadan çıkmasını istiyorum.
allanlaal

Otomatik çıkartma için kullanmayı planladığım çarpma eylemini saptamak için ayrı bir soru başlattım: 3dprinting.stackexchange.com/questions/2921/…
allanlaal

2
15 $ PLA ısıtılan yatak olmadan virajlar (kadar ABS olsa) kullanın. Hatta bazen patlar.
fukanchik
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.