P3Steel'in Z ekseni üst braketleri v1.x / 2.x ve v4 arasında farklılık gösterir


9

P3Steel çerçevelerinin sürüm 2.x ve sürüm 4 arasındaki farkları inceliyorum - özellikle çerçevenin üstündeki Z0'ın düz çubuklarının ve dişli çubukların üstünü hem solda hem de solda sabitleyen AC08 braketi sağ taraf. AC08 olarak etiketlenmiş parçayı gösteren 1.x sürümü için lazerle kesilmiş parçalar:

P3Steel v1 için lazer kesim parçalar

Sürüm 1.x / 2.x, biri dişli çubuk ve diğeri pürüzsüz çubuğun üst kısmı için ( lasercut görüntüsünden ) olmak üzere iki delikli AC08 braketine sahiptir :

P3Steel v2 Z ekseni üst braketi

Bununla birlikte, versiyon 4'te, karşılık gelen üst Z ekseni braketinde düz çubuk için sadece bir delik ve dişli çubuğun üst kısmını tutan yatak için bir girinti vardır ( Twitter'dan ):

P3Steel v4 Z ekseni üst braketi

İşte yakın kadar diyagram gelen dokümanlar depoya google listelenen, v4 bölümünde rulman montaj sadece görünüşte girinti karşı "dinlenme" gösterileri P3Steel için RepRap Wiki sayfasında:

P3Steel Z ekseni üst braket yakın çekim

Çubuk ve dişli çubukla gösterilen braket (yine, google dokümanlar'dan ):

P3Steel v4 z ekseni üst braketi

1.x / 2.x sürümünde olduğu gibi, dişli çubuğun üst kısmının neden bir delikle sabitlenmediğini bilen var mı? Sadece iyi güvenli görünmüyor.

Sürüm 4 değişiklikleri listesi için bkz. 2. Çerçeve sürümleri , bunlardan bahsedilmektedir:

Ekstruder artık Z ekseni üst braketine çarpmıyor

Bu değişikliğin yapılmasının nedeni bu mu?


2
Bu yazıcının özel tasarımını bilmiyorum, ancak her iki uçtaki çubukları kısıtlamak kötü uygulama olarak kabul edilir. Kılavuz vida biraz düz değilse, her iki ucu kısıtlanmış durumda yalpa taşıyıcıya aktarılırken, üst ucu üst uç yalpaları serbest bırakarak taşıyıcıya daha az kuvvet aktarır. Ama bu görünüşte yüzen bir rulmanı açıklamıyor.
Tom van der Zanden

@TomvanderZanden - Bunun, daha az hassas, dişli çubuk kullanan tasarımlar için neden doğru olacağını anlıyorum. Bu, daha yüksek kalitede olması gerektiği için kurşun vida kullanan tasarımlar için de geçerli mi?
Greenonline

1
Tamamen düz olsa bile sonu kısıtlayarak ne kazanıyorsunuz?
tjb1

1
@Greenonline "Güncellemenizi", sorunun bir parçası olarak değil, bir cevap olarak eklemeyi düşünebilirsiniz.
Tom van der Zanden

1
@Greenonline, her iki ucu da kısıtladığınızda, üstte gördüğünüz hareketin çoğunu alırsınız ve bu hareketi merkeze zorlarsınız (Z ekseninin sürdüğü yerde). Üst kısmı açık bıraktığınızda, çubuk sadece motor bağlantısı ve Z eksenindeki somun, motor bağlantınızın esnek olduğu varsayılarak üstte hareket etmesine izin veren tarafından sınırlandırılır. Üstünü düzelterek ne kazanmayı umduğunuzu gerçekten göremiyorum?
tjb1

Yanıtlar:


5

Bunu şimdi gördüm, ben p3steel v4 modunun tasarımcısı Alvaro Rey. Değişiklik yapıldı, çünkü ekstrüderin takılı olduğu önceki versiyonlarda, Z ekseninde yukarı çıkarsanız, ekstrüder motoru Z ekseni üst plakasına çarpabilir. Bundan kaçınmak için tasarımı yeni değiştirdim.

Z eksenindeki yatak gerekli değildir, ancak bazı insanlar dişli çubukta sallanmayı önlemek için kullanmayı tercih ederler.

Her neyse, yatağı Z üst plakasına sabitlemek için bir yazıcı parçası tasarladım.


Mükemmel! Bana geri döndüğün için çok teşekkürler, Alvaro ve bu soruyu cevapladığın için. Ve bu arada SE.3DP'ye hoş geldiniz ... teknede bir tasarımcıya sahip olmak gerçek bir zevk! :-) BTW, rulmanı düzelten yeni yazıcı parçasına bir bağınız var mı?
Greenonline

3

Bu benim açımdan sadece varsayımdır ve kesin bir cevap değildir. Gerçek cevabın ya tasarımcıdan ya da onlara bağlı birinden gelmesi gerekecek. Tasarımcı çevresindeki insanlarla bağlantı kurdum ve onları yorum / cevap vermeye davet ettim, ancak bu hala "beklemede" gibi görünüyor ...


Tjb1 ve Tom'un aşağıdaki yorumlarına cevaben, ya da daha doğrusu , konuyu okudum ve bazı ilginç makaleler buldum.

Aşağıdaki " Konuyu Keşfetme " den alıntı , Tom'un her iki uçtaki çubukları sınırlama konusundaki argümanını kötü uygulama olarak desteklemekte ve bunun neden böyle olduğunu açıklamaktadır. Gevşek veya kayan bir sonun hala ele alınması gereken bir sorun olduğunu kabul etmesine rağmen, makale aynı zamanda başka bir yerde daha fazla sorun yaratabileceğinden, sonun sınırlandırılmasının gerçekten bir çözüm olmadığını belirtiyor ( ilgili metin):

Bükülme oldukça basittir. Kılavuz vida motora sağlam bir şekilde monte edildiğinden, hareket etmeye çalışırken mükemmel bir şekilde düz ve eksene kare olmalıdır. Değilse, motor dönerken, bu ofset mükemmel bir daire açmak yerine eliptik bir harekete dönüştürülecektir. Büyük CNC dünyasında, eksen normalde bu harekete vermeyi reddeden büyük / ağır bir masaya cıvatalandığından, motorunuzu veya motor kuplajınızı (bağlantıdaki en zayıf nokta) kırmaya neden olur. Esnek kaplinlerin sabitlemek için tasarlandığı şey budur - motor ve eksen arasında mükemmel bir kare çiftleşmeyi garanti edemezseniz, esnek bir kuplör kullanırsınız, böylece kuplörü esnetirken herhangi bir hareket emilebilir ve kılavuz vida / çubuk hareket eder motorunuzu veya bağlantılarınızı yakmadan güzel bir daire içinde. Ancak Solidoodle'da, Z Ekseninin üst ucu 'desteklenmediği' ve herhangi bir şeyle tek bağlantısı, küçük bir somun ile masaya , tabiri caizse 'esintide yüzmek' serbest. Merkezden 0,1 mm'lik küçük bir sapma bile vidanın üstünde gözle açıkça görülebilen çok daha büyük bir 'kıpırdatmaya' neden olabilir. Çubukta 0,05 mm'lik bir bükülme bile atın ve daha da güçlendirilir.

Daha uzun bir somun, birden çok somun yoluyla eksene daha iyi destek eklemek veya ucu desteklemek, bu yalpalamanın etkisini azaltacaktır. Bununla birlikte, onu tamamen başka bir şeye taşıma riskiyle karşı karşıyasınız - örneğin, kurşun vidayı sert yapmak, kuvvetlerin motorun kendisini hareket ettireceği ve potansiyel olarak sac metal kasaya cıvatalanmasıyla ilgili yorgunluk sorunlarına neden olacağı anlamına gelecektir (benimki zaten hareket ediyor adil bir bit ve onun 'stoğu' ... vidayı rijit yapmak, motorun yarının vidanın hareketinde kaybolması yerine tüm bu hareketi emmesi gerektiğini görecektir ...). Motor hareketini kasaya 'daha iyi' sabitleyerek çözmek, hareketin şimdi motor miline ve yatağına batırıldığı ve erken step motor ölümüne yol açacağı anlamına gelir.

Böylece, başlangıçta, bu soruyu ilk gönderirken, modelin önceki sürümlerinin, z ekseni vida mekanizmasının üst kısmını sabitlediğinden, gevşek ucun "çırpınma" miktarını azaltacağı için üstün olacağını varsaymıştım. ki bu da daha az yalpalamaya neden olur. Ancak, olumsuz sonuçlardan dolayı pazarlık yapmamıştım.

Peki, çerçevenin 4. versiyonunda z ekseninin üst braketlerinin dişli çubuk / kılavuz vida üst uç kısıtlamasını kaybetmesinin nedeni, bu nedenle sergilenen yalpalama pahasına erken motor aşınmasını önlemek için mi?


1
Güzel araştırma ve öğrenme. Bu tür bir tasarım problemine birçok kez çarpık hizalama veya tolerans gibi kusurlar nedeniyle kavramda mantıklı görünen gerçekte işe yaramaz. Çalıştığım son şirkette çok sayıda esnek kuplör kullandık. Ayrıca, dişli hizalamasının sağlanamadığı çok dişli bağlantılarla uğraşmak için yüzer merkezi olan dişliler kullandık.
markshancock
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.