MakerBot 5 üzerinde filament kayması sorunlarını giderme


9

Bir lise 3D yazıcı laboratuvarı çalıştırıyorum ve 5. nesil MakerBot yazıcılarımız var. Bunlardan birinde "ince" baskılar ve filaman kayma uyarıları ile ilgili ciddi bir sorunum var.

Şimdiye kadar ekstrüderleri değiştirmeyi ve şanssız farklı filament rulolarını kullanmayı denedim. Ancak, işi ve ekstrüderi farklı bir yazıcıya taşırsam çalışır.

Bunu nasıl çözeceğime dair önerileri takdir ediyorum. Kayma problemlerinin ekstrüderi takip etmesini beklerdim.


Smart Extruder + kurulu mu veya hala orijinal Smart Extruder var mı? Ayrıca, Katman Yüksekliği, Dolgu Yüzdesi, Kabuk vb. Gibi hedef parametreleriniz nelerdir?
tbm0115

Bugün okulda değil, bu yüzden bazıları hafızadan. Tüm arızalar orijinal Smart Extruder'daydı. Hatırladığım parametreler şunlardır: katman yüksekliği = 0.2mm, dolgu =% 10, kabuklar = 2, sallar = açık.
dlu

Yanıtlar:


5

Oh ilginç. Kayma ile, ham filamentin kaydığını değil, baskı kaymalarını kastediyorum.

Bu birkaç nedenden dolayı olacaktır. İlk önce plastiği tutan diş dişlisi:

  • Yıpranmış
  • Yer dışında
  • Kılavuz tekerleğe doğru mesafe değil.

Bunların hepsi Akıllı Ekstrüderin TO'ya taktığı mekanizmanın bir parçasıdır. Smart Extruder'ın kendisi değil. Bunu kendiniz düzeltebilirsiniz, en kötü durumda MakerBot'tan yeni bir montaja ihtiyacınız olacaktır. Bu bölüm için çevrimiçi açık artırma sitelerine bakardım

Başka bir seçenek daha kalın filament denemektir. Özel sipariş verebilirsiniz. Yani 1.5 yerine, belki 1.8 olsun. Boyutları nereden satın alabileceğinizden emin değilim.

Oradan bu makine sıkışıyor olabilir. Bazı makinelerde olur. Bu yine X ekseni düzeneğinin tabanını gösterir.

Son olarak söyleyebilirim ki, birden fazla ekstrüder denediğiniz için, meme tıkanmış olabilir. Sık sık ekstrüderlerimi açarım garantiyi geçersiz kılar ve temizlerim. Ayrıca mikro el matkapları burada iyi bir seçenektir.


3

Tamam, orijinal Smart Extruder'ın birçok sorunu var. Smart Extruder + ile yeni Replicator + 'da yaklaşık 60 saat çalıştım ve orijinal ekstruder ile ilgili duyduğum sorunlardan hiçbiriyle karşılaşmadım. Yani, MakerBot Industries ne tavsiye yeniden başlar olabilir önerilen olan müşterilerine yeni Akıllı Extruder + 'ya Smart Extruder yükseltin .

Bununla birlikte , ekstrüder tamamen hatalı olmayabilir. Bir resim bin kelime söyler, bu yüzden eğer bir tane varsa, lütfen bir tane ekleyin. Parçanın katmanlarını "inceltme" açıklamanıza bağlı olarak, MakerBot Desktop'ta ekstrüzyon ayarlarınızı iki kez kontrol edin.

Bir başka potansiyel konu, ekstrüdere beslendiği için filaman üzerinde çok fazla gerginliktir. İşte çok fazla gerilime yol açabilen bazı şeyler :

  • Makara / makara tutucusunun etrafına sarılmış filament
  • Filament bükülmüş
  • Makara ve makara tutucusu arasında çok fazla sürtünme
  • Filaman ve filaman kılavuzu (plastik tüp) arasında çok fazla sürtünme

Son olarak ve Akıllı Ekstrüderi getirme nedenim, ekstrüderinizin tıkanmış veya "yapışması" olabilir. Geçmişte, filaman üzerinde çok fazla gerilim varsa ve tahrik dişlisi doğru ayarlanmamışsa, tahrik dişlisi filamanı öğütürdü. Bu, tahrik dişlisini gıcırdatmak için küçük filament tortularına yol açarak sonunda filamanın kaymasına neden olur. Filament kaymaya başladığında, yavaş yavaş ekstrüde olmaz ve ekstrüder grubunu daha fazla ısıtır. Bu kaçınılmaz olarak ekstrüderin tıkanmasına neden olur. Kısacası:

{Çok fazla filament gerilimi} + {Çok sıkı tahrik dişlisi} = Yapıştırma

{Çok fazla diş eti} + Zaman = Kayma / "İncelme"

{Çok fazla kayma} + süre + ısı = Tıkanma


3

Gelecekte bu gönderiye bakan herkes için değişeceğini umarak en iyi cevaba bir düzenleme yayınladım, ancak burada reddedilmesi durumunda asıl sorun ve düzeltme.

Sadece çözüm istiyorsanız kalın metne atlayın.

Makerbots'taki "filament slip" ile kendi deneyimlerimi belgelemek için kaynaklara göz atarken bu gönderiyle karşılaştım ve önerilen her çözüm yanlış ve potansiyel olarak makineye kötü amaçlıydı. Alanında uzmandım ve onlarca makineyi parçalara ayırıp sabitledim.

İlk önce ekstrüderin anatomisi hakkında biraz daha iyi anlayabilirsiniz. Takım kafasının kaymaları algılama şekli, gerçek tahrik mekanizmasının üzerine yerleştirilmiş, ona veya avaraya bağlı olmayan bir kodlayıcı tekerleğidir. Ayrıca filamana karşı hiç gerilmemiştir. Filaman, ekstrüder gövdesinin geri kalanına sadece dahili PCB üzerindeki pim konektörleri ve kasanın her iki tarafında küçük bir konumlandırma oluğu ile tutturulan enjeksiyonla kalıplanmış bir plastik parçası ile "tutulur".

Enkoder tekerleği ve sensörünün aşınması pek olası değildir, ancak her yaşlı kafada olan şey, filamanı tutan muhafaza veya enjeksiyonla kalıplanmış parçanın ve enkoder tekerleğinin artık filamanın hareket etmesine neden olan sıkıca basmamasıdır. kodlayıcıyı çevirmeden. Kodlayıcı daha sonra tahrik dişlisi varken hareket etmiyor, bir filament kayması okuyor ve hiçbir şey mekanik veya işlevsel olarak yanlış olmasa bile bir hata mesajı gönderiyor. Aşınma da yakın muayenede bile açıkça görülmez. Bu sorun, her Smart Extruder + 'da 150-200 yazdırma saatine ulaştığında ortaya çıkıyor gibi görünüyor.

Gerçek Sabitleme Geçici bir sabitleme olarak, kötü sabitlenmiş enjeksiyonla kalıplanmış parçayı kodlayıcı çarkına doğru itmek için ekstrüderin sağ tarafına bir parça köpük sıkıştırabilirsiniz. Bu, filament kayma hatasını çok daha az sıklıkta yapacak, ancak sorunu tamamen çözmeyecektir. En azından yazdırılan kısım 100 saat kadar bir süre geçtikten sonra yıpranana kadar parçayı daha güvenli tutması gereken 3B basılı bir parça üzerinde çalışıyorum. Ayrıca ekstruder gövdesi ve bazı enjeksiyon kalıplı iç parçalar için 3D baskılı bir yedek üzerinde çalışıyorum. Hem güvenilirliği hem de işlevselliği büyük ölçüde geliştirmesi gereken bir değişim düşüşü olmayı amaçlamaktadır. Eğer bitirdiğimi hatırlayabiliyorsam, geri dönüp buraya bir link göndereceğim.


2
Merhaba Adam ve SE.3D Baskı hoş geldiniz! Size nazikçe sormak istiyorum, lütfen başkasının cevabına ek bilgi eklemeyin . Ekleyecek bir şeyiniz varsa, lütfen kendi yanıtınızı gönderin (gerekirse, cevabın URL'sini kullanarak iyileştirmek istediğiniz yanıta bakın). Önerilen düzenleme, doğru olsa da, oldukça kafa karıştırıcıydı ve bazı bayrakların kaldırılmasına neden oldu. Burada kendi yanıtınızı gönderdiğiniz için teşekkür ederiz ... :-) Yazım hatalarını, dil bilgisini, düzeltme birimlerini, bağlantıları veya yanlış biçimlendirmeyi düzeltmek için başka birinin yanıtını düzenlemek isterseniz, lütfen bunu yapmaktan çekinmeyin.
Greenonline

2

Daha yüksek bir sıcaklıkta yazdırmayı da deneyebilirsiniz. Filaman eriymediği ve dolayısıyla ekstrüderden sürekli olarak geçmediği zaman kaymalar meydana gelebilir. Örneğin 190 ° C'de sürekli kayacak bir PLA filamenti makarası vardı. 220 ° C denedim ve sonra sorunsuz bir şekilde yazdırdı.


2

Aynı sorunu yaşadım, ama benim çözümüm biraz farklıydı. Diğerlerinin tekerlek hakkında yazdıklarını takiben, bu tekerleğin etrafında ekstrüderin içinde bir reçel vardı. İlk kez yırtıp kaçırdım, bu yüzden kaç kez tornavida hilesini denesem de benim için işe yaramadı.

Herkesin çözümü bulmaya çalışırken geleceğini düşündüm, sadece nozul alanını kontrol etmek için değil, filaman çarkında bir sıkışma olabileceğini görebilirler.


1

CARIS laboratuvarında Makerbot yazıcımızla benzer bir sorun yaşadık. Kaymadan sonra kaymayı ve yağlamayı, elle beslemeyi ve filamenti kavurmayı denerdik, hiçbiri işe yaramazdı. Ama bir cevap bulduk !!!

Akıllı ekstrüder ile filaman tekerleği ve yuva arasına düz uçlu bir tornavida sokmak ve tekerleği baskı kafasının pim tarafına doğru itmek kadar basittir. Tüm sorunlarımızı çözdük! Ciddi, o zamandan beri bir kayma ve mükemmel baskılar.

YouTube için kısa bir çözüm videom var, 3D yazıcınızdaki filaman kaymasını düzeltme .

Referans için makerbot sorun giderme sayfasına bakın: MakerBot Destek> Sorun Giderme> MakerBot Çoğaltıcı> Hata Kodları HATA 81


0

Bu sorunu aylarca yaşadım, pes etmek ve yazıcımı kağıt ağırlığı olarak aramak üzereydim, ama anladım. Ve hiçbir maliyeti yoktur.

Kelimenin tam anlamıyla aynı hortum adaptörünü 6 kez yeniden yazdırdım (her seferinde filaman yaklaşık 20 kez kayar ve kullanılamaz). 4 ayarı değiştirdim ve o zamandan beri aynı baskıyı tek bir filaman astarı olmadan iki kez yazdırdım.

Makerbot uygulamasındaki "Cihaz Ayarları" nda: Ekstruder Sıcaklığı: 220 ° C Seyahat Hızı (Sanırım kaymaya neden olan şey budur): 115 mm / s

Sonra "Dolgu" bölümünde: Dolgu Yoğunluğu:% 30

Son olarak "Model Özellikleri" nde: Kabuk Başlangıç ​​Noktası: 220 ° C

Bunun sizin için de işe yarayıp yaramadığını lütfen bize bildirin.

(Normal akıllı ekstrüdere sahip olduğumu belirtmeliyim ve hat modelinin üst kısmı için 350 dolar dökmeyi planlıyordum)


Yeni uygulama yerine "MakerBot Masaüstü" uygulamasını kullanıyorum, çünkü işe yaramaz, bu yüzden uygulamaya bağlı olarak değiştirmem gerekip gerekmediğini bana bildirin
XMonsterX
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.