Ne denesem denesem baskı yapamıyorum


11

3D baskıda yeniyim, bu yüzden bariz bir şeyi kaçırıyor olabilirim. Eğer öyleyse, lütfen bana bildirin.

Modelimi dün başarılı bir şekilde yazdırdım, ancak bugün aynı modeli yazdırmaya çalışıyorum ve ilk katman yapışmayı reddediyor, bu da iyileşmeyi başarırsa bundan sonra en iyi birkaç katın dağılması anlamına geliyor, ancak genellikle sadece iptal edip yeniden başlayın.

Bir yatay çizgi (x ekseni boyunca) yazdırır, ardından dikey çizgiye (y ekseni boyunca) çalıştığında yatay çizgi yapışmaz ve baskı kafası ile birlikte sürüklenir ve her şey vidalanır.

Yatak tekrar tekrar tesviye denedim. (Bir sayfa kağıt kullanıyorum ve yatak ile baskı kafası arasında kaydırmaya çalışıyorum. Yatağı, baskı kafasının altına itip çekerken biraz direnç hissedecek şekilde ayarlıyorum.)

Baskı kafasındaki ve yatakta ön ısıtmayı artırmayı denedim. 205-225 baskı sıcaklığına sahip siyah PLA 1.75mm kullanıyorum. 205, 210, 215, 220 ve 225'te yazdırmayı denedim. 50, 55, 60, 65 ve 70'lik bir yatak sıcaklığını denedim.

Yapıştırma zamanı vermek için yazdırma hızı çarpanını 0,5'e ayarlamayı denedim, ancak değişiklik yok.

Yazdırılabilir boyutumdaki bir tel kafes küpü yazdırmaya çalışıyorum, bu nedenle yapışmaya yardımcı olmak için bir sal veya ağzına kadar kullanmanın bir yolunu bilmiyorum.

Benim model böyle görünüyor:

wifeframe-ish kısmi küp modelim

Dün iyi bir tane yazdırdığımda, ilk iki satır şöyle görünüyordu:

iyi ilk katman

Bugün yazdırdığımda, yatağı düzleştirmeye yönelik birden fazla denemeden sonra bile, ilk katman böyle görünme eğilimindedir:

resim açıklamasını buraya girin

Monoprice 15365 kullanıyorum. Modelimi SketchUp'ta oluşturdum, sonra CL 2.3.1'e aktardığım STL olarak dışa aktardım. Sonra bir SD karta bir gcode dosyası vermek için Cura kullandım. SD kartı 3d yazıcımın içine koyup oradan yazdırdım.

Herhangi bir tavsiye açığız. Yatakta çok düşük veya çok yüksek veya çok sıcak veya çok soğuk olduğu veya yazıcı kafasının çok sıcak veya çok soğuk olduğu için yaşadığım sorunların olup olmadığını bilmiyorum ... Sonuçlar.


Ne yazdırıyorsunuz - beyaz ressamın kaseti / maskeleme bandı?
vwegert

Nesnenizin etrafına büyük bir etek veya kenarlık yerleştirin. Şimdi yatak seviyesini doğru yüksekliğe ayarlamak için zamanınız var.
Silahşör

@vwegert 3d yazıcımla birlikte gelen her şey buydu (dediğim gibi, ben yepyeni biriyim). Maskeleme bandı gibi bir malzemenin dev bir tabakası gibi görünüyor.
Kenny Wyland

@Gunslinger Yüksekliği ayarlayan vidalar yatağın üstünde, bu yüzden alyan anahtarının makineye girmesinden gerçekten endişelenirim. : / Yazdırmaya çalıştığım model maksimum baskı boyutum kadar büyük, bu yüzden ağzına kadar ya da sal için fazladan alanım olduğunu düşünmüyorum.
Kenny Wyland

Nozul ve yatak arasındaki boşluğu ayarlamak için kağıt bir kalınlık mastarı olarak kullanmayı bıraktım ve sadece birkaç dolarlık bir metal feeler mastarı aldım. Küçük ama gözle görülür bir gelişme.
DLS3141

Yanıtlar:


13

Memeniz açıkça yataktan çok uzak. Plastik hafifçe ezilmelidir. Bazı yazılımlar, ilk kat sırasında "canlı" nozulun yüksekliğini ayarlayabileceğiniz bir seçeneğe sahiptir, Marlin'de buna "bebek adımı" denir. Bu çok yararlı olabilir, çünkü yatağın fiziksel tesviyesi ile uğraşmak zorunda kalmadan yüksekliği doğru şekilde alabilirsiniz.


5

Fotoğrafınızda, bant katmanınızın bazı kırışıklıkları olduğunu gösteren gölgeler var. Bu yardımcı olmaz. Bu bandı çıkarmayı ve muhteşem mavi ressamın bandını bırakmayı deneyin.

Plastik ekstrüder yazıcılar için özel bir forum okuduysanız, X veya Y'nin yapışmayı garanti etmenin en iyi yolu olduğu konusunda birçok iddia bulacaksınız. Bazı insanlar cam + gluestick, diğerleri PEI levha vb. Tek genel fikir birliği, toplam temas alanını arttırmak için bir ağız veya sal kullanılmasının şiddetle tavsiye edilmesidir.


4

Yatağı düzleştirdiğinizi iddia ettiğiniz süreçte neyin yanlış olduğunu bulmak için mücadele ediyorum (ve baskı orta havada başlıyor). Şimdi hatırlıyorum, ilk baskılarımda da tamamen aynı sorun vardı.

Bence, tesviye ediyorsun, ama Z ekseninde bir miktar bağlanma elde ediyorsun. Kafa yazdırmaya başlamak için atladığında, önce yukarı, sonra aşağı iner (ancak bazı mekanik sorunlardan dolayı değil). Bu nedenle, Z-uç tablonuz yatakla hizalanmış olmasına rağmen, sıfırı bulduktan sonra, kafa güvenilir bir şekilde hareket edemez ve sıfıra geri dönemez.

Bunu nasıl düzeltebileceğiniz hakkında daha ayrıntılı fikirler için bu soruları kontrol edin:
Z ekseni basamakları ve yatak hizalama sorunları
z ekseni bazı alanlarda hareket etmek zor - hatalar neler olabilir, nasıl geliştirilir?

Teşhisi sıfırlayarak deneyebilir ve onaylayabilir, Z-pozisyonunu tüm hareketin 2 / 3'üne kadar yukarı ve geri hareket ettirebilirsiniz. Hala seviyelediğiniz konumda olup olmadığına bakın.

Bu değilse, Z-uç tablonuzun güvenilir olmayan sonuçlar verebileceğinden şüpheleniyorum. Mikro anahtarın güvenli bir şekilde monte edildiğini kontrol edin. Madeni bir optik sensörle değiştirdim ve repetabilitede büyük gelişmeler gördüm (sıfırdan sıfıra 0.3mm rms yerine <0.1mm).


4

Eureka! Bu yazıdaki diğer tüm cevaplar ve önerilerin hepsi çok yardımcı oldu ve muhtemelen% 90 +% doğru cevaplar olurdu, ancak bana herhangi bir rahatlama vermediler. 3D baskı hakkında YouTube videolarını izlemek için çok zaman geçirdim ve yapı plakasına yerleştirilen plastik çizgilerin boyutunda bir fark fark etmeye başladım.

Videolarda plastik çizgileri daha büyük görünüyordu. Benimki çok ince çizgilerdi. Meme temizliğinden bahseden başka videolar bulana kadar bu beni bir dizi farklı arama terimine götürdü.

Belirttikleri semptomlardan birinin, plastiğin nozuldan çıktığı zaman etrafta kıvrıldığıydı. Bu kısmen engellendiğinin ve eğilmesine ve eğilmesine neden olduğunun bir işaretidir. YouTube videolarındaki kişiler nozullarını temizledikten sonra, plastik daha sonra ekstrüde olur ve düz düşer.

Nozulum kısmen tıkanmışsa ve yapının yüzeyine iyi bir bağlantı sağlamak için plastiğin yeterli yüzey alanı olmayacağından, doğru miktarda plastiğin sadece yarısı ortaya çıkmış olsaydı.

Amazon'dan 0.4mm'lik bir matkap ucu aldım ve bu YouTube videosundaki talimatları izledim .

Tabii ki, 0.4mm matkap uçları kullanırken nozülün tıkalı olduğunu söyleyebilirim. Temizlendikten sonra plastik, tıpkı video gibi düz bir çizgide ekstrüzyon yapmaya başladı. Ben stoklandım!

Başka bir baskı denedim ve GECE VE GÜN oldu. Sonunda yapı plakasına yapışan güzel dolgun çizgiler alıyordum. Yapım plakamın belirli kısımlarında hala bir veya iki sorunum vardı, ancak bunun nedeni, tüm denemelerimde maskeleme bandına zarar verdiğim için. Yeni mavi bant koydum ve baskımı başlattım ve GÜZEL.

Yardımlarınız için hepinize çok teşekkür ederim. Umarım, bu başka birine de yardımcı olacaktır.


2

Ben yatak için 60-65 buluyorum. Pla'nızı PİŞİRİYORSUNUZ. Hızlı / uzman değilseniz 175-200. Dedi ki musluktan kurtul. Bir Elmer'in tutkal çubuğunu kullanın. Ayrıca ilk katman hızını% 30'a ayarlayın ve katman 1 için% 130 malzeme gibi yapın.

Tom ile aynı fikirde. Muhtemelen çok yükseksiniz. Bir parça kağıt alıp mesafeyi almaya çalışıyorum, böylece nozullar ve yatak arasında kağıdı hareket ettirirken biraz dirençli ama çok fazla değil.


Bazı insanlar gluestick tarafından yemin eder; diğerleri tarafından mavi bant. Tom'un cevabının da belirttiği gibi, ilk katmanı sıkıştırmanın ideal olduğunu buldum. Temperlerinin yüksek olduğunu kabul ediyorum, ancak 205'te ve ahşap dolgulu PLA kullanırken 230'a kadar büyük bir başarı elde ettim.
Carl Witthoft

Blues yapardım ama yapıştırıcılarla çok daha iyi. Benimki aynı ama daha incedir, bu nedenle ilk katmandaki% 130 akış. Ahşap PLA farklı olurdu. Ahşap daha az ısı iletkenliğine sahiptir, bu nedenle daha yüksek sıcaklıklara sahiptir
StarWind0

@StarWind Yüksek sıcaklıkları kullanmamın nedeni, PLA makarasının üzerindeki sıcaklık aralığını söylemesidir. Çevrimiçi arama yaparken kesinlikle diğer PLA'lar için gördüğümden daha yüksek, ancak makarada açıkça 205-225 baskı sıcaklığı olduğunu söylüyor.
Kenny Wyland

Re: katman 1% 130 malzeme akışı, Cura gibi yazılım üzerinde yapılandırmak gerekir ve daha sonra FROM Cura yazdırmak zorunda mı yoksa% 130 malzeme ayarı gcode dosyası içinde temsil edilebilir bir şey olmasıdır Hala doğrudan yazıcıya takılan bir SD karttan yazdırabiliyorum.
Kenny Wyland

Ben basitleştirmek 3d kullanın. Onun altında ayarlar, katman, ilk katman yüksekliği% S3d için. Yani evet bu dilim3r bir ayardır. Bu ayar ile daha sonra GCODE oluşturmanıza gerek yoktur.
StarWind0

1

Maskeleme bandını taban olarak kullanabilirsiniz, ancak nozül yüksekliği gerekenden daha yüksektir. İlk katman yüksekliğinin nozul boyutunuzdan% 70 daha düşük olduğunu kontrol edin. Bence bu adım katmanı eksi 0.05 olabilir, örneğin katman yüksekliği 0.2'dir, o zaman ilk katmanım 0.15'tir, bu da malzemenin biraz daha fazla squize olmasını sağlar.

Bu mümkün değilse, gerekli yüksekliğe ulaşana kadar yazdırma ofsetini değiştirebilirsiniz.

Manuel olarak nozul ve yatak içindeki fazlalığı en aza indirmek için bazı maskeleme bandı katmanları ekleyebilirsiniz. (bazı zamanlarda bunu yaparım, çünkü mi home 3D yazıcı değişen püskürtme uçlarında kalibrasyondan kurtulur)

PLA için 210 ° C kullanıyorum çünkü 190 ve 200 kullanmak fotoğrafınız gibi bazı toplar yapıyor. ayrıca ısıtıcı içinde iyi bir erime sağlamak için% 90 veya 80 gibi daha düşük bir hız kullanmaya çalışın.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.