Yatağa yapışmayan PLA hatları


10

İlk katman üzerinde çok fazla yüzey alanına sahip nesneler yazdırdığımda, bu katmanın parçaları yükselecek ve ilk katmanda boşluklar oluşacaktır. İşte iki resim. Birincisi bir sal ile yazdırıyordu ve ikincisi bir salsızdı. 3M Painters bandına, 200'de ekstruder sıcaklığına, 60 ° C'de yatak sıcaklığına baskı yapıyorum. Hatchbox PLA Filiment kullanıyorum.SalSal YokBaskıyı yatağa yapıştırabiliyorum ama dolgu sırasında peal. Sallar mükemmel yazdırılacak, ancak ilk katın ortası sorun
Loanb222

1
Yine de, potansiyel yinelenen sorudan biraz daha yakın olsa da, yatağınızdan çok uzakta olduğunuz görülüyor.
Tom van der Zanden

3
Dolgu için çok yüksek bir baskı hızı.
Sean Houlihane

Yanıtlar:


4

Birkaç şey oluyor. İlk olarak bu sıcaklık düşük görünüyor. PLA'yı 215'te basıyorum. Ama bir çok faktör var. Basit bir kalibrasyon ince duvar testi ile başlayın. Bu sadece bir duvar, beden yok.

Oradan yatağınız daha yakın olabilirdi. Olabilir. Sorun olduğunu sanmıyorum. Daha düşük hız ve ısı daha fazla fark yaratacaktır. Bahsedilen. Bir parça kağıt alıp kalibre ediyorum, böylece sadece biraz ama çok fazla sürtünme yok.

İlk kat için% 30 hızda baskı yaptığınızdan emin olun.

Son olarak bir yapıştırıcı kullanın.


2

Bu sırayla bir şeyler yapın

1) Yatak yüzeyinizin uygun olduğundan emin olun. (PET bant veya elmers cam üzerine tutkal. Kullanılan alanda her 3 ila 4 baskıda bir uygulanmalıdır)

2) Ekstruder sıcaklığının çok düşük veya çok yüksek olmadığından emin olun. Genel olarak spesifik filamanınız için önerilen minimum üretici aralığından + 5 derece başlayacağım. Sonra yatak sıcaklığı 55 ° C ila 60 ° C arasındadır.

3) Yatak kalibrasyonunuz kapalı olabilir. Yatak kalibrasyonu standart çalışma sıcaklıklarında yapılmalıdır. Her şeyi yazdırmak üzereymiş gibi açın ve ısınmayı bekleyin ve daha sonra nozulunuzun neredeyse yatak yüzeyinize dokunduğundan emin olun (ancak aslında dokunmuyor. Alternatif olarak normal bir kağıt sayfası kullanabilir ve bu şekilde test edebilirsiniz.


1
  1. İlk katman için yüzeyden çok uzak. Filament yeterince düz görünmüyor
  2. Olası hafif ekstrüzyon (ilk sorunu çözdükten sonra doğrulanmalıdır)

1

Buradaki diğer önerilerin aksine , yataktan mesafeyi biraz artırmaya çalışmanızı istiyorum .

Buradaki mantık, birinci tabaka sırasında gördüğünüz "ince duvarların" çok yakın bir yatak seviyesinin bir parçası olarak aşırı ekstrüzyondan kaynaklanmasıdır. Hipotez, aşırı plastiğin bir önceki döşenen plastiği "dürtecek" ve yataktan gevşeteceğidir.

Deneyimlerime göre, bu sorun sadece büyük, bağlı ilk katmanları yazdırırken ortaya çıkar - aşırı plastiğin gidecek hiçbir yerin oluşmadığı durumlar.


0

Aynı sorunu yaşıyorum. Benzer bir yazının bunu "pastırma" olarak tanımladığını gördüm ve bunun ekstrüzyondan geldiğini söyledim. Çıkan filamana bakıldığında, verilen seyahat hızı için çok fazla filaman varsa, o zaman tokalaşacağını hayal edebiliyorum. Ekstrüzyon yüzdesini azaltmayı denedim. Makerbot dilimleme programının bunun için bir ayarı yok, bu yüzden çoklu test baskıları yaptım ve sonunda filament çapını varsayılan 1.77'den 1.84'e çıkardım, bu da ekstrüder çıkışında yaklaşık% 20 azaldı. Baskı hızını da yavaşlattım. Her iki faktörün de kaliteyi artırdığı görülüyordu, bu nedenle ekstrüzyon ve hızın her ikisi de katkıda bulunan faktörler gibi görünüyor, ancak sorun hala tamamen ortadan kalkmadı. O' büyük Maker üzerinde beyaz Makerbot marka filament ile oluyor ama yeşil Makerbot marka ve küçük katman yükseklikleri ile değil (Ben henüz yeşil kaba veya beyaz ince denemedim). Beyaz filaman çapını kaliperler ile ölçtüm ve uygun 1.75mm, sadece dilimleme ayarlarına 1.84mm koyarak daha az çıkıntı yapmaya zorladım.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.