Adil zarları nasıl 3D yazdırırım?


16

3D yazıcılar gittikçe daha güvenilir hale geldikçe, baskıları daha iyi ve daha iyi olur. Ancak FDM yazıcıların da sorunları var: kenarlarda birbirine karışan küçük ovaller yazdırıyorsunuz ve dolgu zaman zaman garip hale getiriyor. Peki, 3D baskılı bir kalıp fuarını nasıl yapabilirim (olduğu gibi: bir tarafı çok fazla tercih etmemek)?


5
Ne kadar adil olmalarını istersiniz? Casino zarları oldukça zorlu testlere tabi tutulur. Ve yemin ederim ki d20'm kritik vuruşlar için 20 atmayı reddediyor.

3
Ticari olarak üretilen zarların "adil" olmadığı "adil zar" arayışınızı düşünün. Sadece "hassas" zarlar "adil" sayılabilir. Ben aşırı yuvarlanan kötü üretim nedeniyle neredeyse mükemmel bir küre olan bir D20 var.
BunnyKnitter

Zarların toplam ağırlığı konusunda endişelenmiyor musunuz? Kullandığım 3D baskılı eşyalar her zaman çok hafif görünüyor ve bir kalıp "sahte" hissediyor ve tipik bir kalıptan farklı davranıyor gibi görünüyor.

Burada zaten bazı harika cevaplar var ve onlara ekleyecek tek bir şeyim var. Basılı kalıbınız tamamen adil olmasa bile, adil olacak şekilde ayarlamak oldukça kolaydır. Doğru yerde biraz zımparalama yaparsanız kalıbı dengelersiniz. Çektin bu sen yan bulmak o biraz kapalı rulo en sık ve kum / cila söyledi. Sonra istediğiniz kadar adil olana kadar tekrarlayın.

Yanıtlar:


20

3D Baskı 3 farklı adım kullandığından, bu 3 adımlı bir yanıt olacaktır: Tasarım, Dilimleme ve Malzeme seçimi, adil bir zar için alternatif yollar geliştirmeden önce. Yine de, ilk önce bilmemiz gereken materyalle başlıyoruz. Bu durumda, tasarımdan dilimlemeye ve baskıya kadar her şeyi etkiler.

Varyant A: Mükemmel basılmış (?)

Adım 1: Malzemenizi tanıyın

Kabul edelim: Erimiş Birikim Modellemesinde (FDM) kullanılan çoğu malzeme XY düzlemi ile Z ekseni arasında homojen olmayan bir daralma ile karşı karşıyadır. Ancak yazıcınız / filaman / sıcaklık kombinasyonunuz için bu belirli özellikleri biliyorsanız, bunu telafi edebilirsiniz. Malzemenizi tanıyın - dilimlemek için buna ihtiyacınız olacak. 10x10x10 mm küpün test baskısını yapın ve ölçün - her eksendeki 10 mm'nin ofseti dilimleyiciniz aracılığıyla telafi etmeniz gereken şeydir.

2. Adım: Adil tasarım yapın

Platonik cisimler

STL'nizi tasarlarken, olabildiğince adil tasarım yapmaya çalışın . Okunabilirliği korurken sayıları olabildiğince az girinti yapın ya da 2 renkli yazıcınız varsa, sayıları aynı yoğunluk malzemesiyle ancak diğer renkle doldurun.

Dikkate alınması gereken başka bir şey: vücudun her yüzünde aynı yüzey alanını girin. Bu şekilde, her hacimden aynı hacmi ve dolayısıyla aynı ağırlığı kaldırırsınız, böylece Kütle Merkezi artık vücudun merkezinde olması gerektiği için tasarımda biraz adil hale gelir.

Prism- "zar"

"Silindir" yüzeyleri üzerinde yuvarlanan silindirik (veya daha doğrusu: prizma) bir tasarım, uzman dilimleme yöntemlerine ve tutmak için tonlarca farklı telafiye başvurmak zorunda kalmadan, oldukça tasarlanması ve dilimlenmesi oldukça kolay olabilir. zihin veya baskıdan sonra nesneyi monte etmek zorunda. Her iki uçta bir "düşme" konisi / elipsoid şekli ile veya olmadan yapılabilir. Ya da kolay baskı için sadece bir konik / elipsoid uca sahip bir dreidl gibi yapılabilir, muhtemelen farklı bir nesne olarak basılmış ve daha sonra baskıdan sonra monte edilen 'kök' bile olabilir.

3. Adım: Dilimleme

Şimdi, oldukça adil bir tasarım var ... ama yazdırırken hangi ayarlar kullanılacak ?!

Dolgu onu sakat yapar, bu nedenle 2 seçenek vardır: katı (% 100 dolgu) ve tamamen içi boş (% 0 dolgu). Katı baskı daha kolaydır ve daha ağırdır. İçi boş tasarruflar (yüzey kenarlarına bağlı olarak) malzemenin% 95 veya daha fazlasını katıya zıt olarak saklar, ancak düz yüzeylerin sarkmasına veya duvar kalınlığının düz alan kalınlığı ile aynı olmamasına neden olabilir.

Şimdi, dolgu ayarlarını seçtikten sonra başka şeyler seçmemiz gerekiyor. Oldukça hassas şeyler yazdırmak istiyoruz, bu nedenle normalden daha küçük bir katman yüksekliği (örneğin, 0,05 mm) ve daha iyi bir küçük meme - varsa, 0,2 mm veya daha az kullanmalıyız. Bu yine, bu iki ayar (XY / Z büzüşmesi) için yazıcı / malzeme kombinasyonunun kalibre edilmesi anlamına gelir.

Kalibrasyondan sonra nihayet yazdırın! Zarlar adalet içinde oldukça iyi olmalı, ama yine de tamamen adil değiller ...

Ekstra adım: İşlem sonrası

Musluk suyu altında bir tuzlu su tabakası üzerinde yüzerek önyargı için bir test yapabilirsiniz ... eğer bu katmanlar arasında batması için içindeki havayı azaltacak kadar sağlam hale getirmeyi başardıysanız. Bu şekilde daha ağır tarafı yansız olana kadar hafifçe zımparalayabilirsiniz.

Biraz adil ve içi boş yazdırmayı başarırsanız, nesnelere biraz ağırlık vermek için boşluğu bir tür reçine (örneğin epoksi) ile doldurmayı düşünebilirsiniz. Bunun kendi başına bazı uyarıları var: bir doldurma deliği bırakmanız gerekecek ve çoğu reçinenin kürleşirken büzüştüğünden tam bir dolgu sağlamak için iç kısmı eşit olarak kaplamanız veya birkaç kez doldurmanız gerekecektir. Ayrıca, çoğu reçineler kürlenmede ısınır, ancak genellikle FDM'yi erittiği derecede değildir. Reçine ile çalışırken cilde agresif olduğu için eldiven giyin !

FAKAT! 3D printink daha fazlasını yapabilir!

Varyant B: Basılı Mükemmellik

FDM ev tipi yazıcıdır, ancak belki daha endüstriyel bir şeye erişebilirsiniz. Kendi yollarında zorlarlar ve onlarla ne yaptığınızı daha iyi bilirsiniz.

SLS (katı lazer sinterleme) Sadece bu durumda malzeme büzülme katsayılarınızı bilmeniz gerekir ... ve hayır, dolgu hakkında düşünmenize gerek yoktur, sadece katı,% 100 doldurulmuş nesneleri bu şekilde yapabilirsiniz. Ancak baskınızda neredeyse hiç hava kalmayacak. Evde SLS olması nadirdir. Ancak bu, sipariş verdiğinizde alacağınız şeydir ... ancak unutmayın: SLS tozu oldukça higroskopiktir ve kapatılması gerekir. Ayrıca, beyaz başlarsa zamanla sarımsı olur. Yeniden kullanılan tozun büyük ölçüde kullanılması baskı kalitesini de düşürür. Ve asla çalışan makineye bakmayın.

DLMS (Doğrudan Lazer Metal Eritme) oldukça yeni ve hemen hemen SLS'nin metal varyantıdır. Zarınızı bu şekilde yaparsanız ve dökme metalden neredeyse ayırt edilemez hale getirirseniz. Yüzeyleri biraz cilalayın, tozu solumayın ve lazere bakmayın.

DLP / SLA (Doğrudan Işık İşleme / Stereo Litografi) Kürleme reçinesinden bir şey basmak aslında SLS'ye çok yakın, ancak parçalarda FDM'ye biraz benziyor ... en büyük fayda: çok hassas ayrıntılar ve katmanınız yapabilirsiniz yükseklikler gerçekten zayıflıyor - ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda renk var. Ancak, zarın katı hale getirilmesini veya fazla reçinenin dışarı akmasını sağlamak için kenarların veya köşelerin her birinde bir delikle tasarlamak isteyebileceğinizi unutmayın. Mükemmel yüzeyler elde edersiniz ve reçineyi yazıcıya ve depoya bağlı olarak biraz kullanabilirsiniz , ancak unutmayın: SLA kokmuş bir şeydir, baskı makinesine asla bakmayın ve reçineler cilde çok agresiftir, bu nedenle eldiven kullanın uygun şekilde temizlenene kadar baskı ve baskı ile çalışırken.

Değişken C: Kayıp Baskı

Ama bekleyin, ya zarları yazdırmazsanız, ancak zarlardan bir pozitif yazdırırsanız ve bundan sonra negatif bir kalıp yaparsanız ne olur?

Evet, bu yapılabilir. Kayıp mum dökümü biliyor musun? İşte böyle. İşte adım adım:

  • Zarlarınızı yazdırın.
    • belki de baskıda maksimum eşitlik için aynı yönde yazdırılan birkaç yüzden olumlu olanı bile bulmaca.
  • Baskıya bir döküm girişi ve hava çıkışı ekleyin.
  • pozitif bir kil malzeme veya alçıta dökülür. Kurumasına / ayarlamasına izin verin.
  • Olumlu yakmak / eritmek, sıcak ve boş bir negatif form alırsınız.
  • sıvı metal veya reçine dökümü
  • kalıp kırmak, girişleri çıkarın, bazı cila ve ... voila!

Yeşil kum dökümü konusunda iyiyseniz, bunu balmumu dökümü yerine kullanabilirsiniz - ve pozitif dökümü ikinci bir döküm için tekrar kullanabilirsiniz. Ya da iyiyseniz, tekrar kullanılabilen iki parçalı kalıplar yapabilirsiniz.

Varyant 3b: kalıpla!

Olumlu yazdırabilir ve bundan bir kalıp yapabilirsek, doğrudan bir kalıp da yazabiliriz. O zaman sadece "soğuk" malzemelerle dökebiliriz, ancak bu şekilde dökülebilecek bir şey varsa (bazı reçineler veya balmumu), bu şekilde kayıp balmumu dökümü için zar veya döküm ladinleri yapabilirsiniz. Burada tasarım son adımlarda farklı olacaktır: İstediğiniz nesneyi yaptıktan sonra, onu çevreleyen az çok kare bloktan kesmek için bunu bir "araç" olarak kullanın. bloktan malzeme ve hava giriş / çıkışını kesin. Daha sonra tekrar kullanılabilir çok parçalı bir kalıp istiyorsanız, beğeninize göre kesin. Döküm sırasında kalıbı bir arada tutmak için baskının etrafına tel veya lastik bant eklemek için bir roove eklemek isteyebilirsiniz.

Ya da bu modelle endüstriyel hale geliyoruz, bir CNC alıyoruz ve kalıp yarımlarını bu şekilde yapıyoruz ve zarları yazdırmaktan vazgeçiyoruz ...

tl; dr:

Yazıcınızı tanıyın, malzemenizi tanıyın, yazıcınızın gereksinimleri için tasarım yapın, adil bir şekilde tasarlayın, belki de gerçek zarları yazdırmaktan kaçının, ancak kalıplanacak ve dökülecek veya bir kalıp bastıracak bir pozitif yazdırın.


Değişken C için +1. Ayrıca döküm kalıbını da kolayca yazdırabilirsiniz.
tbm0115

4

Dürüst olmak gerekirse, yapmazdım.

Thingiverse gibi yerlerde zar şablonları bulabilirsiniz , ancak uygun fiyatlı 3D yazıcı deneyimim (kuşkusuz sınırlı) tecrübemle, makine toleranslarının adil bir kalıp üretmek için enfiye olmasına çok şüpheliyim.

3D baskı borsasından bu tartışmaya , özellikle de bu iki cevaba bakınız .

Bunu yapmak için gerçekten bağlıysanız ve kararlıysanız (hepimizin geeky küçük tutku projelerimiz var!) Yazarların ki-kare ile test ettiklerini iddia ettikleri bir şablon bulmaya çalışmanızı ve ardından ne olduğunu ( ) kullandıkları cihaz. Eğer bunu tekrarlayabilirsen, devam et ... ve sonra ki-kare testini kendin yap. Bir şeyi yanlış ayarlamak veya bir şeyi unutmak gülünç derecede kolaydır (iç yönelimin olası etkileri gibi).


1
Bu sadece FDM için geçerlidir - SLS ve SLA gereken doğruluk seviyesini yönetir.

1
Bu harika bir cevap değil, çünkü bunu yapan başka biriyle mükemmel bir model ve aynı donanım ve aynı filaman kullansanız bile, sonuçlarımız aşağıdakilere göre değişecektir: bireysel filaman makarası, step ayarlarınız ve makine, memeniz, filament bağlı olarak çalışma ortamınız (sıcaklık, nem, vb). Çok fazla değişken var. Aynı makineden iki baskı bile mükemmel ve bir kusurlu baskıya neden olabilir.
Jesse Williams
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.