Bu 7 AI problemi özelliği, bir probleme yaklaşım konusunda karar vermeme nasıl yardımcı olabilir?


13

Bu liste 1 yapay zekadaki problemleri sınıflandırmak için kullanılabilirse ...

 • Daha küçük veya daha kolay sorunlara ayrışabilir
 • Çözüm adımları yok sayılabilir veya geri alınabilir
 • Öngörülebilir problem evreni
 • İyi çözümler açıktır
 • Dahili olarak tutarlı bilgi tabanını kullanır
 • Çok fazla bilgi gerektirir veya çözümleri sınırlamak için bilgiyi kullanır
 • İnsan ve bilgisayar arasında periyodik etkileşim gerektirir

... bir sorunun bu boyutlar boyunca yerleştirilmesi ile çözümüne uygun algoritmalar / yaklaşımlar arasında genel kabul görmüş bir ilişki var mı?

Referanslar

[1] https://images.slideplayer.com/23/6911262/slides/slide_4.jpg

Yanıtlar:


1

Liste

Bu liste Michigan Üniversitesi Mühendislik, Bilgisayar ve Bilişim Bilimi Profesörü Bruce Maxim'den alınmıştır. CIS 479 1 için ilkbahar 1998 notlarında yaptığı konferansta , aşağıdaki liste çağrıldı,

"Yapay Zeka İçin İyi Sorunlar."

 Decomposable to easier problems
 Solution steps can be ignored or undone
 Predictable Problem Universe
 Good Solutions are obvious
 Internally consistent knowledge base (KB)
 Requires lots of knowledge or uses knowledge to constrain solutions
 Interactive

O zamandan beri buna dönüştü.

 Decomposable to smaller or easier problems
 Solution steps can be ignored or undone
 Predictable problem universe
 Good solutions are obvious
 Uses internally consistent knowledge base
 Requires lots of knowledge or uses knowledge to constrain solutions
 Requires periodic interaction between human and computer

Ne olduğunu

Onun listesi hiçbir zaman yapay zeka problem kategorilerinin bir çözüm yaklaşımı için bir başlangıç ​​noktası veya "tatmin edici bir çözüm bulma sürecini hızlandırmak için tasarlanmış sezgisel teknik" olarak tasarlanmamıştı.

Maxim, bu listeyi hiçbir zaman akademik yayınlarına eklemedi ve bunun nedenleri var.

Liste heterojendir. Tek bir listede birbirine benziyormuş gibi yöntemler, küresel özellikler, zorluklar ve kavramsal yaklaşımlar içerir. Bu, "AI için iyi problemler" listesi için bir eksiklik değildir, ancak AI problemi özelliklerinin veya kategorilerinin resmi bir ifadesi olarak, gerekli titizlikten yoksundur. Maxim kesinlikle "7 AI problemi özellikleri" listesi olarak göstermedi.

Kesinlikle bir "7 AI problemi özellikleri" listesi değildir.

Kategori veya Karakteristik Listesi Var mı?

Yapay zeka problemleri için iyi bir kategori listesi yoktur, çünkü eğer biri yaratılmışsa, insan beyninin çözdüğü milyonlarca problemden birini düşünmek kolay olacaktır, bu kategorilerden herhangi birine uymayan veya ikisinin sınırlarına oturmak veya daha fazla kategori.

Bir sorun özellikleri listesi geliştirmek akla yatkındır ve Maxim'in AI için İyi Sorunlar listesinden ilham alabilir. Ayrıca, bir ilk yaklaşımlar listesi geliştirmek de düşünülebilir. Daha sonra, birinci listedeki özelliklerden ikinci listedeki yaklaşımlar için en iyi olasılıklara oklar çizilebilir. Kapsamlı ve titiz bir şekilde ele alınırsa, yayın için iyi bir makale olur.

Yaklaşımlar Listesinin İlk Yüksek Seviye Özellikleri

Deneyimli bir AI mimarının bir yaklaşım seçmeden önce üst düzey sistem gereksinimlerini açıklamasını isteyebileceği soruların bir listesi.

 • Görev, çalıştıktan sonra önemli bir ayarlama gerektirmeyeceği için esasen statik midir? Bu durumda, AI sistemin tasarımı, üretimi ve konfigürasyonunda (potansiyel olarak parametrelerinin eğitimi dahil) en yararlı olabilir.
 • Değilse, görev aslında 20. yüzyılın başlarında geliştirilen kontrol teorisinin varyansa uyum sağlayabileceği şekilde değişken midir? Eğer öyleyse, AI tedarikte de benzer şekilde yararlı olabilir.
 • Değilse, sistem istihbaratın gerekli olabileceği yeterli doğrusal olmayan ve zamansal karmaşıklığa sahip olabilir. Sonra soru, fenomenin kontrol edilebilir olup olmadığı haline gelir. Eğer öyleyse, AI teknikleri dağıtımdan sonra gerçek zamanlı olarak uygulanmalıdır.

Mimarlığa Etkili Yaklaşım

Bir kişi tasarım, imalat ve konfigürasyon adımlarını izole olarak çerçevelerse, AI'nın hangi rolü oynayabileceğini belirlemek için aynı süreç izlenebilir ve bu, bir kişinin tasarımı gibi fikirlere genel fikirlerin ayrıştırılmasıyla tekrar tekrar yapılabilir. A-D dönüştürücüsü veya bilgisayar görüşünün belirli bir aşamasında kullanılacak evrişim çekirdeği boyutu.

Diğer kontrol sistemi tasarımlarında olduğu gibi, AI ile de mevcut girdilerinizi ve istediğiniz çıktıyı belirleyin ve temel mühendislik kavramlarını uygulayın. Mühendislik disiplininin uzman sistemler veya yapay ağlar nedeniyle değiştiğini düşünmek en azından şimdilik bir hatadır.

AI ve kontrol sistemi mühendisliği ortak bir köken paylaştığından kontrol sistemi mühendisliğinde önemli bir değişiklik olmamıştır. Sadece seçebileceğimiz ek bileşenlere ve tasarım, inşaat ve kalite kontrolünde kullanmak için ek teoriye sahibiz.

Sıralama, Boyutsallık ve Topoloji

Bir AI sistemlerindeki sinyallerin, tensörlerin ve mesajların sıralaması ve boyutları ile ilgili olarak, Kartezyen boyutsallığı, insan beyninin çeşitli zihinsel niteliklerinin simülasyonlarına yaklaşırken, içselin ayrık niteliklerini karakterize etmek için her zaman doğru kavram değildir. Topoloji genellikle sistemlerde yapay olarak geliştirmek istediğimiz insan zekasında gördüğümüz çeşitliliği en doğru şekilde modelleyen matematiğin kilit alanıdır.

Daha ilginç olarak, topoloji, ne bilgisayarların ne de insan beyinlerinin iyi bir şekilde donatılmadığı yeni zeka türleri geliştirmenin anahtarı olabilir.

Referanslar

http://groups.umd.umich.edu/cis/course.des/cis479/lectures/htm.zip


-1

Yapay zeka problemi özellikleri, yapay zeka problemlerine tatmin edici bir çözüm bulma sürecini hızlandırmak için tasarlanmış buluşsal bir tekniktir.

Bilgisayar bilimi, yapay zeka ve matematiksel optimizasyonda sezgisel bir problemi daha hızlı çözmek veya klasik yöntemleri kullanarak kesin bir çözüm bulamadığınızda yaklaşık bir çözüm bulmak için tasarlanmış bir tekniktir.

7 AI problem tekniği, misyonerler ve yamyamlar, Hanoi Kulesi, Seyahat eden satıcı vb.

Bir problemin yerleşimi ile uygun algoritmalar arasında genel kabul görmüş bir ilişki olup olmadığı konusunda. Cevap aslında genel olarak kabul edilmiş bir ilişki olduğudur. Örneğin, bir satranç oyunu ve sudoku oyunu çözmeye çalıştığınızı düşünün.

Sudoku'da bir adım yanlışsa, geri adım atabilir ve farklı bir yaklaşım deneyebiliriz. Ancak bir satranç oyunu oynuyorsak ve birkaç hamleden sonra bir hata fark edersek. Sadece hatayı ve geri izi görmezden gelemeyiz (2. Karakteristik)

Sorunlu evren öngörülebilirse, bir çözüme yol açması garanti edilen bir dizi işlem oluşturmak için bir plan yapabiliriz. Bununla birlikte, belirsiz sonuçlarla ilgili sorunlar söz konusu olduğunda, gerekli geri bildirimi sağlarken plan yürütülürken bir plan revizyon sürecini takip etmeliyiz. (3. Karakteristik)

Aşağıda, bir su sürahisi problemini çözmek için uygulanan 7 AI problemi özelliğine bir örnek verilmiştir.

Aşağıda, bir su sürahisi problemini çözmek için kullanılan 7 AI problemi özelliğinin bir örneği bulunmaktadır.

Görüntü kaynağı https://gtuengineeringmaterial.blogspot.com/2013/05/discuss-ai-problems-with-seven-problem_1818.html


1. İnsan etkileşimi için resmi olarak ne nitelik kazanır? Su sürahisi sorununun insan etkileşimi gerektirmediğini düşündüğüm gibi; bana verdiğiniz neden, problemi gerçek hayatta (simüle edilmenin aksine) bir ortamda yapmak için bir ön koşul gibi görünüyor. 2. Belirli bir çözüm birden çok adımdan oluşuyorsa ve bu nedenle, aramayı çözümden başlangıca doğru bir aramaya dönüştürebilirseniz, sorun başlangıçtan çözüme kadar bir arama ise, sorun çözülemez mi? Yine, tartışmam resmi olarak nitelendirilen şeyle ilgilidir. 3. Çözüm neden bir devlet değil? ...
llamas tanrısı

... Çözülen kovanın durumu çözümdür, bu yüzden bana göre çözüm devlete bir yol buluyor gibi görünüyor , tersi değil devlete hizmet yolu var; eğer devlet sadece çözüm yolu olarak hizmet etseydi, çözümün devletten ziyade yol olduğunu düşünürdüm.
llamas tanrısı

1
Ayrıca, cevabınız şu soruyu tam olarak cevaplamıyor gibi görünüyor: "Bir sorunun bu boyutlar boyunca yerleştirilmesi ile çözümüne uygun algoritmalar / yaklaşımlar arasında genel kabul görmüş bir ilişki var mı?"
llamas tanrısı
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.