AI tekilliği devraldığında, bizim için ne kaldı?


10

İlk Sanayi Devrimi makineleri insanların işini üstlendiğinden ve otomasyon son 3 yüzyıl boyunca insanın sosyal evriminin bir parçası olduğu için, ancak tüm bu makinelerde mekanik, yüksek riskli ve düşük vasıflı işlerin yerini alıyor. bir otomobil fabrikasının üretim hattı.

Ancak son zamanlarda bilgisayarların ortaya çıkması ve AI'nın iyileştirilmesi ve bir Tekillik (yani, bir insandan daha hızlı, daha iyi, daha yaratıcı ve daha ucuz düşünebilen , kendini geliştirebilen bir bilgisayar) arayışı ile , gelecek sadece düşük vasıflı işçilerin değil, aynı zamanda yüksek vasıflı işçilerin de yerini alacak. Yapay zeka ve makinelerin sanatçıların, tasarımcıların, mühendislerin, avukatların, CEO'ların, film yapımcılarının, politikacıların, cehennem programcılarının bile yerini alacağı çok uzak olmayan bir gelecek hakkında konuşuyorum. Bazı insanlar bundan heyecanlanır, ama dürüst olmak gerekirse, biraz korkuyorum.

Buradaki para meselesinden bahsetmiyorum, fikrin bir hayranı olmasam da, evrensel gelirin uygulandığını ve bunun iyi çalıştığını varsayalım. Ayrıca " makinelerin insanlara karşı savaş açacağı Terminator dünyasından " bahsetmiyorum , diyelim ki onlar da sonsuza dek tamamen dost canlısı.

Buradaki mesele biz insanlar için motivasyon . AI tekilliği devraldığında, bizim için ne kaldı? Her gün, gün boyu?

Hayatlarımızla ne yapacağız? Boyamayı sevdiğimi varsayalım, bilgisayar daha iyi sanat yaparsa ressam olma hayalimi nasıl yaşayabilirim? Nasıl onlar tarafından yapılmıştır çünkü kimse benim resimlerinde umurumda bilerek yaşayabileceği sadece insan ? Ya da örneğin gerçek ben (Ben, Danzmann), kodlamayı seviyorum, 9 yaşında ilk programlama dilimi öğrendim ve o zamandan beri üzerinde çalıştım, bazı yıllarda bir daha asla buna dokunamayacağım bana üzgün görünüyor . Ve bu tüm meslekler için geçerli, herkes bir şey hakkında tutkulu ve tekillikle, her birinin varlığını bırakmak zorunda kalacaktı.

Peki, bu gelecekte ne yapacağız? Ne ben yapacağım? Hayatımın geri kalanı boyunca tüm gün, her gün golf oynamak

Ayrıca, çocuklarım için motivasyon ne olacak? Onlara okula gitmelerini ne söyleyeceğim? Birisi "büyüdüğünde ne olmak istiyorsun?" Diye sorduğunda ve kaçınılmaz cevap hiçbir şey değildir .

Oldukça gelişmiş yapay zeka tüm bilimsel araştırmaların kontrolünü ele geçirirse, öğrenmemizin nedeni nedir? Bu bilgi işe yaramazsa, insanların daha fazla iş olmadığı ve bilimsel araştırmaların sadece yapay zeka tarafından yapıldığını düşünürsek, insanların bir şeyler öğrenmek için onlarca yıl hayatımızı adamak zorunda kalmamızın nedeni nedir?


Bağımsızlık Günü - ??? Aliien'e "Ne yapmamızı istiyorsun?" Uzaylı: "Öl !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"
Russell McMahon

Yanıtlar:


4

Yapay zeka hakkındaki tüm varsayımlarınızın doğru olduğu düşünüldüğünde, kimsenin çalışması gerekmeyen bir çeşit ütopyaya sahip olurduk ve her şeyden çok şey var. Yeterince adil. Diğer varsayımlarınız, insan doğasıyla ilgilidir ve sonuca meydan okuduğum yer budur: Bir işte insanlardan daha iyi bilgisayarlar olduğu için, bunu yapmaktan tüm keyfi otomatik olarak almaz.

Duruşumu destekleyen üç argümanım var.

  • Dama, satranç, tavla, starcraft, beyni, git, ve daha birçok insanda zaten daha iyi bilgisayarlar var. Yine de bu oyunlar hala oynanıyor, hiç kimse bir bilgisayar kadar iyi olmayı ummasa bile.
  • Kalite değerlendirmesinin çok belirsiz veya kişisel olduğu, "daha iyi" olma kavramının herhangi bir nesnel anlamda işe yaramayacağı alanlar olacaktır. Ben esas olarak sanatı düşünüyorum. Birinci argümanda oynayan fotoğraf makineleri, gerçekte insanların olmasını umduklarından daha iyi "ressamlar" dır, yine de insanlar hala resim yaparlar. Ve resimleri takdir ediliyor, hatta foto-gerçekçi tür.
  • "Birisi benden daha iyi olursa, x yapmaya değmez" tüm zihniyetinin ömrünü çok kısa sürede aşacağını söyleyebilirim. Toplum her zaman böyle hissettiğim gibi dönmedi, büyük ölçüde Kuzey Amerika yaşam tarzının her zaman # 1 olmaya çalışmasının ve bunun altındaki her şeyin çöp olmasından kaynaklanıyor. Küreselleşme zaten bu düşünce tarzını tehlikeye atmaktadır, birçok genç insan hayal kırıklığına uğramış, hatta bunalmıştır. Yapay zekanın bizi gölgede bırakmasını beklemek zorunda değiliz, dünyanın geri kalanı zaten öyle. Sonuç olarak, bu gerçeğe yaklaşma yolumuzu adapte etmemiz, onu değerimize azalan olarak görmeyi bırakmamız ve devam etmemiz gerekiyor.

Bir kapanış notu olarak, kısa bir süre içinde dünya görüşümüzün çok önemli bir bölümünü değiştirmek zorunda olduğumuzu, yapay zekanın bizden daha iyi olduğunu, artık çalışmak zorunda olmadığımızı vb. Geçmişteki ekonomik devrimler, neolitik, endüstriyel ve son zamanlarda dijital, insanların yeni dünyaya alıştığı daha uzun bir geçiş dönemine sahipti. Ve bu geçişle bile birçok insan için yeterince zordu. Bununla birlikte, çoğu bununla uğraştı ve daha sonraki nesiller, yeni değişimin henüz mevcut olmadığı bir dünyayı hayal edemiyorlar ve kişisel olarak bir sonraki devrimin neden farklı olması gerektiğini anlamıyorum.


3

Biz biyolojik varlıklarız. Biz devam edeceğiz gibi opioid reseptörleri aktive olursa olsun ve biz devam edeceğiz istediğiniz akumben çekirdek dopamin reseptörlerini aktive neyse. Yiyecek, içecek, cinsiyet, sosyal hakimiyet, fedakar eylemler, yenilik, istismar ilaçları, fiziksel ustalık, üreme, sosyalleşme, güzel güneşli hava, yorgunken uyumak vb. Beynimiz olduğu sürece ödüllendirici ve motive edici olmaya devam edecektir. Nörobiyoloji ile ilgili makaleleri gözden geçirmek için birkaç bağlantı:

Ayrıca bu konuyla ilgili daha fazla ayrıntı için beyinde Zevk Sistemleri veya bu Motivasyonel Kontrolde Dopamin: Ödüllendirme, Aversive ve Alerting makalesine bakın .

NBA oyuncularına karşı bir şansım olmamasına rağmen kişisel olarak basketbol oynamaktan hoşlanıyorum ve merdiven kullanmak çok daha verimli olsa da kaya tırmanışı. Ben de para almıyorum.

Ayrıca, çocuklarım için motivasyon ne olacak? Onlara okula gitmelerini ne söyleyeceğim? Birisi "büyüdüğünde ne olmak istiyorsun?" Diye sorduğunda ve kaçınılmaz cevap hiçbir şey değildir.

Katılmıyorum. Okullar gelişecek. Çocukların sosyal becerileri öğrenmeleri ve arkadaş edinmeleri gerekmektedir. En azından, her şeyi yapan bilgisayarları nasıl kullanacaklarını veya onlarla nasıl arayüz kuracaklarını öğrenmeleri gerekecek. Hâlâ beşeri bilimleri okuyarak daha iyi insanlar olmayı öğrenmeleri gerekecek. "Bilgisayar şimdi Dostoyevski'yi sizin adınıza okuyacak , okumada ÇOK DAHA İYİ, " diyeceğinizi sanmıyorum . İş tanımının el sanatları, psikoterapi vb. Gibi "bir insan tarafından" bulunduğu işler olabilir. İstedikleri gibi büyüyebilirler, insanlar yalnızca meslekleri tarafından tanımlanmazlar . Eminim sen sadece kodlayıcı değilsin , başka bir şey değilsin .


2

Arne'nin fotoğrafçılığından başlayarak:

Fotoğrafçılığın resmi nasıl değiştirdiğine dikkat çekmek istiyorum. Fotogerçekçi olmaya çalışan klasik resmin, fotoğraf başladığında ilgisini bıraktığını ve daha soyut resimler, gerçeküstücülük veya kübizm gibi çeşitli modern hareketlerin başladığını fark edebilirsiniz.

Sanat "senden daha iyiyim" övünmek için bir araç olarak görülebilir. Fotoğraf ortaya çıkana kadar "Gerçekçilik tekniğini mükemmelleştirmede senden daha iyiyim" diyebilirler. Şimdi, bu açıdan, sanatçılar ne övünüyor? Bazen seks oyuncakları heykel yaparken ne kadar ilerici olduklarını iddia ederek? Beyaz kürelerinin "sizin için çok derin" olduğunu iddia ederek?

Ben bir sanat tarihçisi değilim, bununla birlikte, becerinin provokasyonla değiştirildiği mevcut modern "sanat" a dönüştüğünü hissediyorum.

Fotoğrafçılık, insanların kendilerini cücelendiren bir teknolojiye nasıl tepki verdiklerini düşünmek için iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir ve hala # 1 olmak istiyorlar.

- İşte dikkat edilmesi gereken bir nokta: insanlar iyi bir kimliğe sahip olmak istiyor

Paul Lafargue bir zamanlar tembel olma hakkını yazdı, burada insanlar bizim için makineler çalışabileceğinden daha az çalıştıysa insanlığın nasıl entelektüel olarak evrilebileceğini savundu. Argümanlarından biri, insanların entelektüel modeller, Yunan filozofları olarak gördükleri, işe yaramadıkları ve düşünmek için daha fazla zamanları olduğu idi. Bence bir noktayı kaçırıyor: herkes felsefi zaman harcamasından zevk alamıyor. İnternetin büyük bir bilgi çağına doğru aklımızı açmasını beklediğimizde nasıl derinden yanıldığımızın aksine değil. İnsanların ütopik olarak zeki olmadığını, aptal insanların olduğunu ve insanların temelde içgüdüsel ihtiyaçlarını takip ettiklerini unutmayın. Bu yüzden interneti kullanmaya başladıktan 20 yıl sonra lolcats, troller, kapılı topluluklar ve daha entelektüel hoşgörüsüzlük var (sjw, alt sağ hareketleri düşünün).

- 2. nokta: herkes "herkes parlak olacak" ütopyasına dahil edilemez

Anahtar kişinin kimliğidir. Herkesin "pozitif bir kimliğe" sahip olmak istediğini ve ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum, zayıflıklarını telafi etmek için bir tane arıyorlar. Benim açımdan bu yüzden fakir insanlar gösteriş yapma eğilimindedir ve başarılı insanlar övünme eğiliminde değildir. Peki, kendiniz için fazla bir şey olmadığında pozitif kimliğinizi nasıl şekillendirirsiniz?

Etrafımda olan birkaç şey görüyorum: - bir asi olun: kendinizi ayırt etmek için bir rakip olursunuz; ama aslında ne kadar bağımsız olduğunuzu övünürken ana eğilimi yansıtırsınız. Ben karşıyım, bu yüzden özgürüm. IA serbest duruşundan (interneti kullanmak istemeyen insanlar gibi, özgür yazılım kullananlardan bazıları gibi) daha agresif bir harekete sahip olabilirsiniz. - muhafazakar, dindar olun: belki de bazıları için değişen ve ilerici bir topluma tepki olarak, insanların muhafazakar olduğunu görüyorum, bu hala asi bir eğilim ve muhafazakar oylamanın (milliyetçilik) veya dinin (budizm, Hıristiyanlık, İslam) bir tepki olarak. Gelenekleri takip ediyorum, bu yüzden yeniliklerinden bağımsızım. Toplum değiştiğinde din her zaman sağlam bir değerdir. - aşırı ilerici olun: toplumun çok muhafazakar olduğunu düşünüyorsanız, önceki nokta ile aynı tepki. Önünüzde muhafazakar insanların olması isyancı bir duruş. Herkese bir adım öndeyim, ne kadar avant-gardiste olduğuma bakın.

- 3. nokta: Eğer bir alanda üstünlük yapmazsanız, asi olun. Veya: eğer takip edemezsen, kenara çek, akışı takip etme.

Yani artık yapacak işiniz yok, IA kontrollü insansız hava araçları tarafından yetiştirilen bol miktarda yiyecek, tüm maddi ihtiyaçlar karşılanmış ve fazla düşünmeye ilgi duymuyorsunuz. İnsanlar çok fazla zamanları olduğunda ne yaparlar? Basit: Malzeme ihtiyaçları ve gıda ile ilgili olmayan doğal dürtülerini doldururlar. Bazı örnekler: yemek yemek, oyun oynamak, seks yapmak, çevrimiçi tartışmak, boşa gitmek. Temelde günah olarak etiketlenmiş her şey. Ayrıca, kendinizi değersiz hisseden insanlarda gördüğünüz zihinsel bozuklukların formlarına sahip olacaksınız. Ve daha birçokları değersiz hissedecek.

Bu aynı zamanda bu insanları eğlendirmek ya da acı çekenlere bakmak için daha fazla işe ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir.

- nokta # 4: Hayat çok kolaylaşırsa, insanlar günahkar olurlar

Bu birkaç örnekle, burada bir soru ortaya çıkıyor: "vasat" insanlar ana akım topluma karşı çıkarak parlak kimliklerini elde etme eğilimindeyse, ana akım toplum AI'nın yükselişinden sonra nasıl görünecek?

Bu yüzden insanlardan üç tepki görüyorum: - AI'nın yükselişinden sonra alakalı olun, takip edebilenler - isyancı olun, takip edemeyen ama yine de alakalı görünmek isteyenler - tarafsız olun, insan dürtülerini dolduranlar

Ve genel olarak, insanlar üçünün bir karışımını yapacaklar.

İnsanlık, temelde her şeye cevap verebilen AI yardımıyla, yeni sorular, yeni projeler, keşfedilecek yeni sınırlar sağlayacaktır. Birçok kişi hala biraz alakalı olacak. Yapay zeka ana akım olacak, bu yüzden herkes faydalarından yararlanırken az çok buna karşı olacak (teknoloji / paradan bağımsız olduğunu ancak iPhone'u olduğunu iddia eden insanları düşünün). İnsanlar hala çevrimiçi tartışacaklar ve garip şeyler yaparak sevimli kedilere kıkırdayacaklar. Belki daha fazla, çünkü daha fazla boş zamanları var.

Sonuç olarak, AI ilgili hale gelirse, daha fazla insanın ellerinde çok fazla zamanın olduğu bir dünya bekliyoruz . Sonuçta düşündüğüm ve yazdığım bu sonucu biraz aldatıcı buluyorum. :Ö


0

Belirli bir cevap göndermek yerine, sizi Hannu Rajaniemi'nin Kuantum Hırsızı Üçlemesi'nde bu konudaki meditasyonuna yönlendireceğim . İşte nedeni:

  1. Sanatçılar derin kavrayışlara sahip olabilir. Bu hakkında yazılı Philip Dick tarafından gösterilebilir Evrimsel Oyun Teorisi içinde Elektronik Koyunlar mı Androidler Rüyası alan resmiyet önce 5 yıl kadar. (Param için, bu hala AI hakkında en önemli kitap.)

  2. Birçok yazar Tekillik Sonrası senaryolar hakkında yazdı, ancak Rajaneimi, Matematiksel Fizikte doktora derecesine sahip Cambridge eğitimli bir Matematikçi olduğunu bildiğim tek kişi. konu.


0

Yapay zekanın motivasyonu olduğunu varsayıyorsunuz, ancak durum böyle değil, akıllı yazılım yapmak için tasarlanan her şeyi yapacak, ancak hepsi bu, eğitimli bir hayvan değil, hayatta kalma, üreme veya benlik içgüdüsü yok. çünkü bu işlevleri eklemek için hiçbir neden yoktur. Bu yüzden etkili bir şekilde AI sadece başka bir araçtır, bir işi yapmanın zihinsel yükünü azaltan bir araçtır, bu nedenle bir makineyle bir hendek kazmak yerine bir kanal sistemini kazmak için bir makine filosu sipariş edebilirsiniz. Ya da daha gerçekçi bir şekilde, kanal ihtiyacını tartışmak, maliyeti gerekçelendirmek, faydaları açıklamak, riskleri göz önünde bulundurmak, izinlere başvurmak, konsey ve danışmanları ile daha fazla tartışma yapmak, daha sonra özel ilgi grupları olmak üzere paydaş toplantılarında saatler geçireceksiniz.


0

Günümüz toplumunda para büyük bir anahtar motivasyon kaynağıdır, sadece lüks ve hoşgörü satın alabileceği yaşamın gerekliliklerini sağlamakla kalmaz. Tekillik gibi teknolojinin ortaya çıkmasıyla tüm ihtiyaçların (hatta karmaşık olanların bile) ücretsiz karşılandığı bir dünyada, motive edici olmayacağını söylemek kolaydır.

Ancak, içgüdüsel olarak, çocuklar motivasyonlarımız para biriktirmediği için çocukların hayattan sıkıldığını görmezsiniz. Çocukken öğrenmekten mutlu oldum. Diğerleri dans etmekten, yüzmekten, okumaktan veya resim yapmaktan mutlu oldular. Sonunda, insanlar varlıkları arayan sosyal heyecanlardır.

Günümüzün sosyoekonomik koşulları, bazı açılardan aynı işi yıllarca sıkıntıya sokmakta tartışmasız daha kötüdür.

Motivasyonun bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.