Yapay genel zeka için benzetme gerekli midir?


9

Analojiler iletişimde oldukça güçlüdür. Alan adı bilgisi olmayan kişilere karmaşık kavramları, yalnızca bilinen bir alan adıyla eşleştirerek açıklamaya izin verir. Hofstadter önemli olduklarını söylerken Dijkstra tehlikeli olduklarını söylüyor. Her neyse, analojiler insan iletişimindeki kavramları aktarmanın güçlü bir yolu olarak görülebilir ( transfer öğrenmeye cesaret edebilir miyim ?).

Vaka Tabanlı Akıl Yürütme gibi eski çalışmaların farkındayım , ancak yapay zekadaki analoji mekanizması hakkında yeni bir çalışma yok.

AGI'ler için analoji gerekip gerekmediği konusunda fikir birliği var mıdır ve ne kadar kritik olurlar?

Lütfen cevaplarınızı somut çalışmalarla veya yayınlarla desteklemeyi düşünün.

Yanıtlar:


6

"Genel zeka" nın katı bir tanımına sahip olmadığım için size asıl soruya gerçek bir cevap verebileceğimi sanmıyorum. Ne de bağlamda sağlam bir "kritik" tanımım yok.

Ama ... zekanın ne olduğu ve kritik olmanın ne anlama geldiğine dair saf / sezgisel anlayışımıza yaslanırsak, bunu "genel bir zeka sisteminin yapamayacağı bazı şeyleri yapmak için benzetmeye ihtiyacı olur mu? başka türlü değil mi? " Ya da başka bir deyişle "başka bir şekilde tekrarlanamayacak analojik akıl yürütmenin etkinleştirdiği yararlı davranışlar var mı?"

En katı anlamda, bu soruların hiçbirine de cevabım yok, ancak en azından cevabın "evet" olabileceğini gösteren kanıtlar var . Referans için Hofstadter ve Mitchell'in Copycat belgesine bakınız . Gördüğüm kadarıyla, Copycat'in çözdüğü bazı problemler diğer yaklaşımlarla çözüldüğünü gördüğüm her şeyden farklı. Şimdi belki kimsenin bu sorunları çözmeyi denememesi tesadüf, diyelim ki "derin öğrenme" ya da "kural indüksiyonu" ya da "genetik algoritmalar" diyelim. Ya da belki de bu araştırma grubuna rastlayamadım.

Her neyse, AI / ML benzetmesini kullanmaya yönelik hala devam eden bir araştırma olduğunu da ekleyeceğim. Örneğin , yazarların analoji kullanımı hakkında konuştukları ancak yaklaşımlarını "analojik çıkarım" olarak tanımladıkları (önceki "GOFAI dönemi" sırasında tanımlandığı gibi "analojik akıl yürütmeden" farklı olduğunu iddia ettikleri) Temmuz 2017 tarihli bu makaleye bakın . Haziran 2017'den bu yana başka bir yazar grubunun bir tür analojik muhakeme ile uğraştığı bu makale de var .

Bence bir tür analojik muhakemenin "kritik" olup olmadığı konusunda bir fikir birliği olduğunu düşünmüyorum ama kesinlikle araştırılmakta olan bir konu.

Ve biraz teğet üzerinde durmak - ilginç bir ilgili soru, "analoji yapmanın" yeterince derin / geniş bir YSA'nın ortaya çıkan bir mülkü olup olmadığını sormak veya böyle bir tesisin tasarlanması ve açıkça kodlanmış.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.