Bilinçli bir AI'nın gelişimi konusundaki güncel teoriler nelerdir?


24

Bilinçli bir AI'nın gelişimi konusundaki güncel teoriler nelerdir? Hiç kimse bilinçli bir AI geliştirmeye çalışıyor mu?

Bilincin yeni ortaya çıkan bir fenomen olması mümkün mü, yani sistemimize yeterince karmaşıklık koyduğumuzda, kendini tanıyabilecektir?


Bilişsel organizasyonun, yaşamın evrimi için fiziksel yasaların bir sonucu olarak geliştirilen bilinci soyut olarak kabul ettiğimizi varsayalım. Ve bir şans meselesi olsa da, oraya gideceğiniz kesin yol tahmin edilemese de, yaklaşma olasılığı olan herhangi bir olay olarak kaçınılmazdı. Öyleyse, bu, bilinçliliğimizi ortaya çıkaran çevrenin temel bileşenlerini simüle eden dijital bir ortamın yapay olarak yaratılmasının "yapay" bilinci geliştirmek için kullanılabileceğini göstermektedir. (devam ....)
Craig Hicks

(.... devamı) Ömür boyu sürecek insan bilimsel eğitim materyallerini birkaç milisaniyeye sıkıştırmak tamamen mantıklı görünüyor. Bir süper bilgisayarda bir veya iki günde bilişin bir milyon yıl içindeki evrimine ne dersiniz? Çevre simülasyonunun anahtar olduğunu ve evrim yasalarının gerisini halledeceğini iddia ediyorum. Çevrenin simülasyonu, insanların metodik olarak saldırabilecekleri ve sınırlarında Moore Yasasının kaçınılmazlığı ile başarabilecekleri bir görevdir.
Craig Hicks

Özyineleme Rajaneimi tarafından önerildi ve insanlarla ilgili konuyla ilgili birkaç bilişsel bilim makalesi buldum, ancak yine de bunu algoritmik bilinç açısından tartışan kağıtları arıyorum.
DukeZhou

Yanıtlar:


28

Bu soruyu cevaplamak için öncelikle bilinçli AI geliştirmenin neden zor olduğunu bilmemiz gerekir. Asıl sebep, bilincin matematiksel veya başka türlü kesin bir tanımının olmamasıdır. Bunu deneyimledikçe bir bilinçlilik fikriniz olduğundan ve felsefi zombilerden bahsedebildiğimizden emin olabilirsiniz, ancak kırılıp üzerinde çalışılabilecek somut bir kavram değildir. Dahası, yapay zekada mevcut araştırmaların çoğunluğu temelde pratik bir yaklaşımdır, zira bazı istenen maliyet fonksiyonuna göre iyi performans gösterebilecek bir model kurmaya çalışmaktır. Bu çok çok büyük ve heyecan verici bir alandır ve birçok araştırma problemini kapsar ve her yeni bulgu ya matematik teorisine ya da yeni bir algoritma / model inşası / ampirik ampirik kanıtına dayanır. Bu nedenle,

Bu yüzden sorunuzu cevaplamak için kimse aslında “bilinçli” bir AI yapmaya çalışmıyor çünkü o kelimenin henüz ne anlama geldiğini bilmiyoruz, ancak bu konu hakkında konuşmayı durdurmuyor.


“... bilinçli AI zordur [çünkü] matematiksel ya da başka türlü bilincin tanımı yoktur”. İnsan bilinci, bazı maliyet fonksiyonlarına göre, özellikle hem bireysel hem de grup düzeyinde hayatta kalma becerisine göre iyi performans göstererek gelişti. Yani bu geliştirme yönteminin bir sicili var. Buna karşılık, tasarımın bilincin matematiksel bir tanımını yerine getirmesi için geliştirilmesinin bir sicili yoktur.
Craig Hicks

@CraigHicks Belki de demek istediğini anlamadım ama evrimsel başarının bilincin bir göstergesi olduğunu mu kastediyorsun? Eğer demek istediğin buysa, katılmıyorum. Bilinci bilinmeyen, ancak evrimsel bir POV'den (virüsler ve bakteriler veya bazı bitkiler) aşırı derecede başarılı olan canlı organizmalar vardır.
Lorenzo Donati

2
@CraigHicks Bilinçli olarak düşünülebilecek bir AI geliştirebiliriz. Ancak, bazı önemli kavramsal ve felsefi bir atılım olmadıkça, şans ve şans eseri olur. Çünkü “bilinci” nasıl tanımlayabildiğimizi bilmediğimiz sürece (“onu gördüğümüzde muhtemelen anlayacağız” dışında), potansiyel olarak bir makineyi nasıl tasarlayabileceğimizi bilmenin bir yolu yoktur. sergilemek için.
Arthur,

2
Açıkça bilinçli bir AI yaratmanın en basit yolu yanlışlıkla Yudkowsky tarafından kaleme alınmış: Bir AI'yı bir kutuya koyun ve biraz sallayın. Eğer onu kutunun dışında bırakmana ikna ederse, muhtemelen kaybettin =)
Cort Ammon - Monica

1
Yanlışlıkla bunu yapmanın tamamen mümkün olduğuna katılıyorum, mesele, felsefi bir zombi tartışmasına benzer şekilde, aslında bir şey olduğunu söyleme testi olmadığı yönünde. Şahsen, böyle bir testin var olduğunu sanmıyorum ve bu nedenle, gelecek duygularında, onların duygularını incitmiş olmanız durumunda, muhtemelen gelecek sohbetlerinde ve kişisel yardımcılarına daha kibar davranmak gerekir. “Teşekkürler siri”.
Jaden Travnik

7

Bilinç nedir? Hedef olarak bilinci oluştururken bazı zorluklar var çünkü beynin nasıl yaptığı ya da uzun vadeli hafıza, kısa süreli hafıza, örtük arasında ne gibi bir denge olması gerektiğine dair henüz çok fazla bilimsel bir anlayışa sahip değiliz. yorumlama çalışması, otomatik işlem ve kasıtlı işlem zıt bilinçli modları (Khanemann S1 ve S2). John Kihlstrom (Berkeley’deki psikoloji emeritus) iTunesU’da bulabileceğiniz Bilinç hakkında bir ders verebilirsiniz. Carnegie-Mellon Uni, ACT-R olarak adlandırılan ve dikkat gerektiren bilinçli davranışları doğrudan modelleyen bir modele sahiptir.

Bunu anlamamızı ne engelleyebilir? Felsefe, uzun zamandır bilinç sorununu düşünüyor. Şahsen ben Hegel ve Heidegger'i (filozofları) severim. Her ikisinin de okunması çok zor, ancak Heidegger (Hubert Dreyfus tarafından yorumlandı) yetmişli yılların 'Eski Güzel AI' projelerini faydalı bir şekilde eleştirdi ve ne kadarının olduğunu belirttiorada çalışmak sadece görsel bir girişi yorumlamaktır. Hegel çoğu zaman kötü huyludur, ancak kendisini iyi yorumlanmış görmek için Robert Brandom'un LMU ile bilinç mantığı ve Hegel'i erken bir Satıcı-ian pragmatisti olarak yaptığı görüşmelere bakın. Eğer bilinç, gerçeği ve kesinliği ele almaksa, kendisinin asla düzeltmenin üzerinde durmadığı “şüphe yolu ya da daha doğrusu bir umutsuzluk yolu” üstlenir. Hegel'in bilinçli davranışı hakkında, kısır bir gerileme kapılmadan, özyinelemeden önce ortaya çıkacağını düşündüğüm, özyinelemeli terimlerle ilgili bir şey var.

Son gelişmeler.Şimdiki Derin Öğrenme yaklaşımları ve pragmatik başarıları heyecan vericidir, ancak gerçek insan zihninin maruz kaldığı küçük bilgi kümelerinden zorunlu olarak bütünleşmeye ve genellemeye ne kadar ileri gidebileceklerini görmek ilginç olacaktır. Derin Öğrenme ve veri madenciliği son derece görünür olsa da, sembolik yaklaşımlar da hala daha iyi ve daha çeşitli hale geliyor. Ancak genellemelere izin verecek kapsamlı bir teorik yorum eksikliği var.

İki büyük teori ayak tutar. Katılmaya değer olduğunu düşündüğüm bir proje seçmek zorunda kalsaydım, Giulio Tononi (ve ark.) ' Entegre Bilgi Teorisi ' bölümünde problemin çok güzel bir modernleşmesini sağladı. Fakat bunu Rolf Pfeifer gibi bir şeyle genişletmek isteyebilirsiniz. 's' Vücudun düşündüğümüz şekli nasıl şekillendirdiği, çünkü 'bütünleşik bilgi' nin bir kısmı kol ve bacaklara, gözlere ve buruna sahip olmakla örtülüdür (orada, evrim bilgisini biriktiren bilginin koyduğu yer). bitti - profesyoneller yazabildiğimden daha hızlı kağıtlar yazıyorlar.

Sorunuza daha belirgin bir şekilde , genel amacın araştırmaların finanse edilmesine ve yukarıdaki her paragrafa cevap verilmesine yardımcı olacağını umarak insan beynini simüle etme girişimleri var .


The Atlantic Hof'taki Douglas Hofstadter'in The Atlantic'te ( theatlantic.com/technology/archive/2018/01/… ) ilginç ve dürüst bir makalesini okuduğumda "Derin Öğrenme" teriminin Google'ın Derin Öğrenme çeviri programına atıfta bulunmasını ve eğlenceli bir şekilde kullanılmasını eleştiriyor programlara gerçek anlama anlayışının olmadığını gösteren örnekler. İyi dil çevirisinin ilk önce bilinçli bir AI geliştirmeden mümkün olamayacağına dair ikna edici bir sav yaptı.
Craig Hicks,

1
Evet, bilinçli kimsenin aşağıdaki hatayı yapabileceğini sanmıyorum, ancak tercümanın bazen sanat eserleri ile daha iyisini yapamadığını hayal edebiliyorum. Çıktıdaki öz-farkındalık eksikliği: reddit.com/r/softwaregore/comments/6bxh2m/…
At

1
İlk bölüm hakkında: Eski AI prof, bilgisayarların düşünüp düşünmeyeceğini sormak, denizaltıların yüzmek isteyip istemediğini söylerdi. Cevap, "yüzmeyi" nasıl tanımlamak istediğinize ve makinenin gerçekte ne yaptığına bağlı olarak değişir.
TED

2

CERA-CRANIUM, Makine Bilinci (MC) oluşturmak için bilişsel mimariye bir örnektir. Bilgisayar oyunu karakterlerinde bilinçli davranışlara doğru, 2009 Bu, dişli görevlerini yerine getirebilen bir kara tahta sistemi olarak gerçekleştirildi. Uygulamanın kendisi doğal dil ile çalışır. Yani, bir CERA-CRANIUM ajanı “Korkarım” denen bir değişkene sahiptir ve eğer bu değişken True olarak ayarlanmışsa, duygu aktive edilenden daha fazladır. Dolayısıyla bu gerçek bir bilinç değil, “Simsler” deki karakterlerin içsel durumlarıyla daha fazla ortak noktaya sahip.

İlginç olan, “makine bilincinin” göründüğü kadar ezoterik olmamasıdır. Google alimi bu konuda 3 bin bildiri bulur . Çoğu durumda, gelişme, daha sonra sanal bir insanda genel düşüncelere genişletilen oyun içi karakterler için duyguları uygulamak amacıyla başlar.


Gerçek AI "hayatı", araştırmadan değil, para kazanmaya çalışan oyun yazılımı yazarları tarafından özel olarak geliştirilirse (evrilirse) gelişirse bu komik olmaz mıydı.
Craig Hicks

@CraigHicks: Dostluktaki gibi Optimal mi demek istiyorsun ?
vsz

2

Jaden'in mükemmel cevabına ek olarak “hiç kimse aslında“ bilinçli ”bir AI yapmaya çalışmamaktadır, çünkü bu kelimenin ne anlama geldiğini henüz bilmiyoruz.

Bilinçli bir varlık ile tam olarak bilinçli gibi davranan bir varlık arasında ayrım yapmak oldukça problemli ve muhtemelen imkansızdır. Filozoflar yüzyıllardır bununla mücadele ediyor; Hatta bazıları “Matrix'te yaşıyorum” felsefesi olan, solpoze olmuş bir solipsizm. Özellikle, çocukluk arkadaşınızın, eşinizin veya başka birinin, bilinçli bir varlık gibi davranan bir AI düzenlemesinden ziyade, bilinçli bir varlık olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Elbette, "ördek gibi yürüdüğü ve ördek gibi şarlatan bir ördek olduğu" söylenebilir. Bu durumda AI'yı geçen bir Turing Testi otomatik olarak bilinçli olarak kabul edilir. Ancak, çoğu insan ördek bilinç kriterlerini kabul etmedi; Aksi halde, çok yakında Alexa işlettiği ev aletlerini bilinçli olarak çağırmak zorunda kalacaklardı.

İki sentim temelde Jaden'inkiyle aynı, ancak bilincin ne olduğunu anlama konusunda daha karamsar olduğum dışında.


Bir AI zeki yetişkinler tarafından uygulanan tam bir Turing Testini geçerse Ördek Testi'nin yeterli olduğunu düşünüyorum. (Çince Kişilik Benim sorunum o qualia'da dayandığını ve ben başka bir varlık olduğu varlık olmaktır ait qualia doğrulamak için tek yol şüpheli.)
DukeZhou

Ayrıca, herhangi bir algının bilincin en temel tanımını yerine getirdiğini ve girdilere dayanarak herhangi bir karar verebilme yeteneğinin en temel zeka tanımını sağladığını savunabilirim. Bildiğimiz kadarıyla, bilinç sadece bir tür meta-biliş biçimi ve tamamen sistemin karmaşıklığının bir işlevi olabilir.
DukeZhou

1

Bilinç, kendi düşüncelerinizin, yakın çevrenizin, hislerin ve başka hiçbir şeyin farkında olmamaktır. Derneklere ve duygulara dayanan düşük düşünce türlerimizi kontrol etmek beynimizin mekanizmasıdır. Bilinç, tıpkı gözlerimizle gerçek dünyayı gözlemlediğimiz gibi düşüncelerimizi ve duygularımızı gözlemlemektir. Bu karmaşık değil. Asıl soru, makinelerin bilinç yeteneğine sahip olup olmadığı değil, duygulara sahip olup olmadıklarıdır.


Güçlü duygular sergileyen modern insanlardan başka pek çok tür vardır. Bu duygular içgüdüseldir - "grubun" hayatta kalmasını ve formdalığını artıran sosyal davranışların tanımlanmasında çok önemlidir. İnsani duyguların niteliksel olarak diğer memelilerinkilerden farklı olduğunu göremiyorum. Buna karşılık, insan bilinci, insanlarda en yakın diğer türlere göre daha fazla gelişmiş büyüklük düzenleridir. İnsani duygunun diğer türlerden farklı göründüğü yerde, yalnızca duyguları bilinç aracılığıyla kontrol edebilme yeteneğidir.
Craig Hicks

Bu cevap, 'sizin' tanımı olmadan bir anlam ifade etmiyor.
DrMcCleod

-1

Giriş : Şu anda mevcut sistemlerin neredeyse her uzmanlık görevinde insanlardan daha iyi olduğunu gözlemliyoruz. Ek olarak, bilim adamlarının mevcut sistemleri daha az uzmanlık gerektiren işlerde daha iyi hale getirmek için çalıştıklarını görüyoruz (başlangıçtan itibaren: harf tanıma, yapılacak: hayvan tanıma, tür tanıma, etkinlik tanıma, hareketli görüntü tanıma, ..).

Sonuç : Nöral ağ destekli sistemlerin gelecekte herhangi bir görevde daha iyi olmayacağına inanmamak için hiçbir neden yoktur.

Soru :

Bilinç nedir?

Bence farkındalık hakkındaki mevcut sorunun bir tanım problemi olduğunu düşünüyorum. Felsefeğe rağmen (ne yazık ki bu bağlamda tamamen faydasız olan) bu konu hakkında çok fazla literatür bulamadım.

Literatür eksikliği yüzünden kendi tanımımı yapmak istiyorum. Neyse ki, gözlemden tüm "akıllı" puan alan hayvanların bir dereceye kadar "öz-bilinç" olduğunu ve meraklı olduklarını biliyoruz. Biyolojiden merakın gözlem / muhakeme / test etme davranışı için bir motivasyon mekanizması olduğunu biliyoruz. Şimdi, öz farkındalığın, açıkçası kendi davranış / düşünce süreçlerinizde uygulanan aynı mekanizma olduğu sonucuna varıyoruz. Yapabileceğimiz bir eylemin olası bir sonucunu hayal ediyoruz ve değerlendiriyoruz.

Bu nedenle bilinç, merakı destekleyen belirli bir motivasyon sisteminin ve yeterince karmaşık, spesifik olmayan bir değerlendirme sisteminin sonucu olmalıdır.

Tahminime göre, böyle bir motivasyon sisteminin uygulanması çok kolaydır. Mevcut sorun, verilen herhangi bir görevi "çözmek" için yeterince esnek olan hiçbir sistemin mevcut olmamasıdır. Mevcut ağlar hala çok uzmanlaşmıştır.


Akıllı kendinden bilinç ' 'puan hayvanlar bir dereceye sahip' "Neyse ki, biz bütün bu gözleminden biliyoruz' Sizin tanımınız dairesel olduğunu..
DrMcCleod

Ne tanımı ve nasıl?

Yaratıkların 'öz-bilinçli' olduğu fikrinden 'bilinç' tanımını deniyorsunuz. Tanımlanan şeyin apriori varlığına dayanan bir tanımınız olamaz. Ayrıca, bu konuda, nesnel olarak ölçmek için bir yolumuz olmadığı için, kendinizden başka hiçbir şeyin bilincine sahip olduğunu varsayamazsınız.
DrMcCleod

bilinç ve öz bilinç aynıdır ve aynı güvenir. fark ne olmalı?

öz-bilinç ve öz-farkındalık da aynı şeydir. Bir terimi tanımlayarak kendini tanımlamak mantıklı gelmiyor. Bir fil olduğunu söyleyerek bir fil tanımlayabilirsiniz.
DrMcCleod
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.