En akıllı robot en aptal insandan daha mı zeki?


9

Çoğu insan satrançta iyi değildir. Senfoni yazamazlar. Roman okumuyorlar. İyi sporcular değiller. Mantıksal akıl yürütmede iyi değiller. Çoğumuz ayağa kalkarız. Bir fabrikada, çiftlikte veya başka bir şeyde çalışmaya gidin. Basit talimatları izleyin. Bir bira iç ve uyu.

Akıllı bir robotun aptal bir insanın yapamayacağı bazı şeyler nelerdir?


1
Sadece en aptal insanın göreceli bir terim olduğunu açıklamak için, hiçbir insan aptal değil, sadece beynimizi yeterince kullanmıyoruz ... Zihinsel açıdan en zor insanlara göre, bazı kimyasal dengesizliklerden dolayı beyinleri farklı çalışıyor çünkü farklı çalışıyor. .. MS ve linux gibi, bu yüzden daha fazla tanım eklemeniz gerektiğini düşünüyorum
DuttaA

henüz değil. henüz değil ...
DukeZhou

Yanıtlar:


3

İlk soru

Bu soruyu bilimsel bir şekilde ele almak için, sanayileşmiş toplumlarda postmodern kültürün gerçeklerinden bilimsel olarak ele alınacak kadar makul bir soru olduğunu düşünüyorum, bazı şeyleri tanımlamalıyız.

En zor olanı, zekâ, zekâ ve aptallığın yaşadığı alemdir.

Listeyi gözden geçirelim.

 • Çoğu insan satrançta iyi değildir, ancak insanlar oyunu icat etti.
 • Çoğu insan senfoni yazamaz, ama insanlar onları icat etti.
 • Çoğu insan roman okumaz, ancak dijital bilgisayarlar bunları henüz yazamaz ve insanlar gibi okuyarak etik dengeyi öğrenemez.
 • Çoğu insan Olimpiyat düzeyinde sporcu değildir, ancak insanlar Olimpiyat geliştirmiştir ve robotlar henüz Olimpiyat değildir.
 • Çoğu insan (mantıksal akıl yürütmede iyi olsun ya da sıcak olsun), bunu "geçin" den başka bir şey kullanmaz.

Soru, insanların gelir elde etme yöntemlerine başvurdukları istihbaratın işten çıkarılmasına kadar olan sorun değil, ki çoğu kişi için çoğu kişi, sadece kalkmak, işe gidip gelmek, bazı basit talimatları takip etmek ve hafifçe uymaktan daha fazlasını gerektirir. sarhoş. Bu son kısmı bununla değiştirelim.

 • Çoğu insan, kendi kalitesini ölçerek ve iş çıktılarının hızını, güvenilirliğini veya doğruluğunu artırmak için eğitim kaynakları arayarak ürün veya hizmetin kalitesini optimize etme niyetiyle çalışmaz (programlar işyerinde bu şeyleri teşvik etmek için kurulmadığı sürece) .)

Zekayı bu şeylerin birliği olarak tanımlarsak, basitlik uğruna, buna sahibiz (AI geliştikçe değişebilir).

 • Satranç oynamak: AI kazanır
 • Oyunlar tasarlama: İnsanlar kazanır
 • Senfoni yazma: İnsanlar kazanır
 • Roman yazma: İnsanlar kazanır
 • Hikayelerden ahlak emici: İnsanlar kazanır
 • Olimpik altın: İnsanlar kazanır
 • Mantıksal tutarlılık: AI kazanır

Yukarıdaki listeyi doğru bir şekilde yorumlamak için iki şeyi kabul etmeliyiz:

 1. Makineler, belirli kalite standartlarına göre bir şeyler yapma olanağına sahip olabilir, ancak geçerli olacak şekilde yapılandırılmamış, eğitilmemiş veya uygun şekilde bağlanmamış olabilir.
 2. İnsanlar belirli kalite standartlarına göre bir şeyler yapma yeteneğine sahip olabilirler, ancak eğitilmemeli, eğitilmemeli veya uygun şekilde motive edilmemelidir.

İkinci soru

Akıllı bir robotun aptal bir insanın yapamayacağı bazı şeyler nelerdir? Bunlar az ama belli açılardan özel önem taşıyorlar.

 • Ailesini ve arkadaşlarını seviyorum
 • Sebepsiz merhamet göster
 • Ne öğreneceğine karar ver
 • Avlanmak
 • Gelecekteki bir tehlikenin yaklaştığını görün
 • Diğerlerini eğlendir
 • Dua etmek

Bu insani eğilimleri ilgisiz, hatta bilimsel bir bakış açısıyla bile göz ardı etmem. Ayrıca, bunların silikon bazlı varlıkların yeteneklerinin ötesinde olma olasılığını da göz ardı etmem.


Tamam, ortalama bir insandan bir senfoni yazmasını ve ne olduğunu görmesini istersiniz.
zooby

@zooby, eğer onlara iyi ödeme yapar ve onlara zaman ve kaynak verirseniz, bir tane yazarlar. Kişi bir dahisi olmadıkça, sonuç muhtemelen orkestralardan dikkat çekmeyecektir. Bir senfoni genellikle 4 hareket halinde olup tel, nefesli rüzgar, pirinç ve vurmalı çalgılar içerir. Düzenlemeler bir uygulama veya sabit düzenleme personel üzerinde yazılır. Ahenk, melodi, ritim ve tını, tema, ters çevirme, retrograd, karşı çalma ve yoğunluk bilgisi önemlidir, ancak bunlar dahiler tarafından öğretilir ve öğrenilir. Birkaç denemeden sonra, iyi oynandığında iyi gelebilir.
FauChristian

Bir robotu aynı şeyi yapması için "program" da olduğu gibi "öğretebilirsiniz".
zooby

3

Tanımladığınız " temel insanlar" tarihsel olarak medya endüstrisinde " en düşük ortak payda " (LCD) olarak tanımlanmıştır.

LCD, geleneksel olarak ağ televizyon şovları için içerik için mümkün olan en geniş kitledir . (Kablo yaşından önce sadece 3 ila 4 ağ vardı ve tüm video içeriği hava dalgaları üzerinde yayınlandı - özellikle kitle segmentlerini hedeflemenin hiçbir yolu olmadığından içerik LCD'ye hitap etmek zorunda kaldı.)

Çünkü captchalar LCD tarafından çözülebilir olmalı, ancak hile botları. Captcha uygulanabilir olduğu sürece, tanım gereği her zaman temel insanların AI'den daha iyi yapabileceği bir şey olacaktır.


Vay be ... bu yüzden medya çoğu LCD insanı şimdi
LCD'leri anlatıyor

1
Sosyal medya LCD'ye bir megafon verdi. Kablo televizyonu geleneksel medyadaki kritikliği azalttığı için Facebook en etkili akım sağlayıcısıdır.
DukeZhou

twitter daha fazla olurdu ... her tom, dick ve harry uzmanlar gibi dünya barış ve güvenlik hakkında görüşlerini vermek
DuttaA

Bilim kurgu bunu uzun zamandır tahmin ediyor. Cehaletteki gurur, Leibowitz için A Canticle'da Walter M. Miller tarafından yorumlandı . Mike Judge bile 2006'da İdiyokrasi Hipotezi ile tartılmıştı .
DukeZhou

3

İnsanların avantajlarıyla doğduğu bazı alanlar:

 1. Hızlı ve hassas görüntü işleme yeteneği. En aptal insan bile iki farklı nesnenin kenarını tam olarak söyleyebilir, örneğin görüntünün hangi kısmı bir köpek ve bir kedi.

 2. Bulanık öğrenme yeteneği. İnsanların bir kediyi tanımlamak için her türlü kediyi görmesi gerekmez. Bazı kedileri gördüğümüz sürece (gerçek olanlar veya resimler veya videolar) bir kediyi kolayca tanımlayabiliriz.

 3. Muhakeme. Mevcut makine öğrenme yöntemleri çoğunlukla istatistik tabanlı yüksek boyutlu model yaklaşımlarıdır. Bir çözüm veya model bulmak yerine, herhangi bir AI varlığının şimdiki gerçeklere dayanarak yeni fikirler üretebileceğini hiç görmedim.

 4. Soyutlama. Artık GAN'lar ve diğer AI teknikleri canlı çizimler oluşturabilir. Ancak şu anda soyutlama çizimleri yapabilen bir model bulamıyorum. Örneğin, insan gerçek bir kedi resminden bir kediyi çizebilirken, AI şu anda bunu yapamaz.

Milyonlarca yıllık evrim nedeniyle genlerinde yeteneklerle doğan bu türlerden daha fazlası var. Geleceğe inanırken, sonunda insanların avantajlarını yenmek için daha iyi algoslu daha iyi AI varlıklarına sahip olacağız.


Akıl yürütme ve karalama konusunda kötü olan bazı insanlar tanıyorum.
zooby

Dünyadaki her insanı dahil etmeyebileceğim doğru. Hayal gücümün ötesinde her zaman aşırı durumlar var :(
Kevin. Fang

2

Hayatta Kalma, Hayal Gücü, Ahlaki Akıl Yürütme

Akla gelen şey, "en aptal insan" dediğinizde yeni doğmuş ve zaten bazı temel "hayatta kalma içgüdülerine" sahip. Acıyı önleyecek, yiyecek tüketecek ve "güvenli" ve "tehlikeli" koşulları ve insanları ayırt etmeyi hızlı bir şekilde öğrenecektir.

Satranç öğrenebilen ve saniyede en uygun hareketi hesaplayabilen bilgisayar programlarımız var, ancak satranç oynamamak biraz anlamsız. Sadece bir masa oyunu oynayabilmek, hayatta kalma perspektifi, endüstriyel perspektif veya ekonomik perspektiften çok az değer taşır.

Modern dünya için çok yararlı şeyler yapabilen programlar var, ama bildiğim kadarıyla hayatta kalma içgüdülerine sahip değiller. Kendi kendine öğrenen bir robot; kendi içinde güç üretmek, kopyalarını oluşturmak, bakımını yapmak ve savunmak için ihtiyaç duyduğu tüm araçlarla bir ormanda bırakılmış; muhtemelen hayatta kalmasını sağlamak için zamanında nasıl yapılacağını öğrenemezdi. Mevcut kendi kendine öğrenme programlarımızın, hayatta kalma oranlarını ne zaman başarılı veya başarısız olduğunu belirleyebilmesi gerekir. Koşullar çok şiddetli ve toksik olmayan yiyecekler ve yakınlarda bir tür barınak varsa, iki kişilik bir çocuk hayatta kalabilecek kadar hızlı öğrenebilir.

Bir çiftlik veya fabrikada ortalamadan daha düşük yeteneklere sahip mali olarak fakir, marjinal olarak eğitimli bir kişi satrançta iyi oynayamayabilir, ancak birisinin başka birini öldürüp öldürmediğini ve kaçmayı ve yetkilileri aramayı bildiğini kesinlikle söyleyebilirler. . Satranç oynayabilecek bir robot olmazdı.

Dahası, insanlar problemi düşünerek problemden ayrıldıklarında öğrenmeye devam edebilirler. Rasgele modeller oluşturma ve düşünce deneyleri yapma yeteneği şu anda insanlar için benzersizdir.


Bununla birlikte, yakında insan aklını çoğaltan ve bilinç dediğimiz şeyin bazı yönlerini gösteren programlara sahip olacağımızı umuyorum.


@ DoolasDaseeco Geri bildiriminiz için çok teşekkür ederiz. Yayını yorumlarınıza göre düzenledim. Hala hata var mı?
Super S

Ağrıdan kaçınma, beslenmeyi tüketme ve güvenliği tehlikeden hızlı bir şekilde ayırt etmeyi öğrenme, zaten kombine olmayan, ancak mevcut sistemlerin özellikleri olarak sinir ağlarına sahip robotların yeteneğidir. Ağrıdan kaçınmak, güçlendirici bir sinyale dayanan çevrimiçi öğrenmenin bazı mimari özelliklerine çok benzer, sadece ağrı sinyali kavramının ters çevrilmesi, her ikisi de sistem davranışsal sağlığının bir ölçüsüdür. NASA, robot arayan enerji kaynağını gösterdi ve daha eski satranç programları bile tehlikeyi çabucak belirleyebilir.
FauChristian

2

Ben istihbarat kesin tanımını bilmiyorum ama etkileşime giren bir sürü gelen, onlar üzerinde akıllı olarak insanları görüyoruz belirli alanda ancak ve ancak,:

 • Bu split second correct decisionsalanda bir duruma girebilirler.

Bu durumda AI'nin nerede başarılı olduğunu görelim:

 1. Elon Musk'ın Dota 2 AI profesyonelleri kendi oyunlarında yeniyor
 2. AlphaZero AI, dört saat içinde kendini öğrettikten sonra şampiyon satranç programını yeniyor

Bunlar birkaç ünlü vaka. Bu vakaları dikkatle incelersek, bilgisayarların insanlardan sadece daha iyi performans gösterdiğini görüyoruz:

 • Büyük bellek.
 • Hızlı bellek erişimi.
 • Yüksek işlemci hızları nedeniyle, ikinci doğru kararları bölün (doğru kararlar için algoritma insanlar tarafından geliştirilmesine rağmen).

Öyleyse yapay zekâlar aslında yorulmadan ve herhangi bir sınırlama olmaksızın çalışan beygirlerdir. İnsan beyni karar verme ya da hız alanında üstün değildir. İşte bir karşılaştırma özel yüzden hayvan beyni kılan nedir?

İnsan beyni yaratıcılıkta mükemmeldir. Senfoni yapmayı öğrenebiliriz. Bir AI aynı şeyi yapabilir mi? Muhtemelen doğru programlama ile. Zekamızın çoğu dağıtılmış doğasından gelir. Diğer insanların hatalarından öğreniriz, geliştiririz. Kayıt tutma ile birlikte çok sayıda insan bunu mümkün kıldı. Tesla, Einstein, Newton, Feynman gibi bilim adamları Calculus'u kendi başlarına keşfetmiş olsa da, Calculus'un zaten çıkmış ve geliştirilmesi için çok şey yapıldığı konusunda yeni icatların olasılıklarını düşünüyorlar mı? Şunu kontrol edin: Normal İnsan Zekası'na karşı istihbarat sürüsü.

Dolayısıyla zekamız ve deneyimlerimiz, büyük kişisel kaynaklardan ziyade, büyük bilgi kaynağından gelir. Şu andan itibaren bir yapay zekanın yapamayacağı soyut kavramları düşünebiliriz (yani yeni bir sanat eseri ya da müzik değil, bir yapay zeka gibi karıştırarak yeni şeyler yaratabiliriz, ama tamamen yeni bir şey).

Örneğin, birçok sağır bebeği bir arada tutar ve izole ederseniz, tamamen benzersiz olan kendi işaret dili formlarını geliştirirler. Burada dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • Tamamen izole edilmişlerdi.
 • İşaret dilini geliştirmek için bir grup olarak çalıştılar .

Her ne kadar makineler algoritmik karmaşıklıkları ve muazzam güçleri nedeniyle iyi performans gösterebilse de, en aptal insanlarla bile karşılaştırılmak için hala biraz uğraşıyorlar .

Asıl sorun, beynin kapasitesini henüz bilmiyoruz. Bazı insanlar ihtiyaç duyulduğunda beyinleriyle olağanüstü başarılar sergileyebilir . Bazıları bunu WW2 sırasında ailesini bulmak için yaptı: Grandmaster, aynı anda 48 oyun oynar, egzersiz bisikleti sürerken gözlerini bağlar . Ama bu aniden nasıl mümkün olabilir? Kendi zihnimizi tamamen ortaya çıkarana kadar kimse bilmiyor .


1
Katılıyorum. Zeka iyi tanımlanmış bir terim değildir. Bunu tanımlama girişimleri, Gerçeklik, Bilinç, Sevgi, İyilik veya Mutluluk gibi kelimeleri tanımlama girişimleri kadar berbat bir şekilde işe yaramaz hale geldi. Zekayı tanımlamaktaki sorun, skaler sürekli bir değer anlamına gelen -son sonundan dolayı, onu tanımlamaya çalışan insanları, hedefleri en iyi şekilde gerçekleştirirken insan zihnini tanımlayan özelliklerin bir kompleksi olduğu gerçeğinden uzak tutmasıdır. İstihbarat, bir sayıya toplanamayan, işletilebilir sistemlerin son derece karmaşık bir senfonisidir. IQ'lar aslında aptaldır.
FauChristian

-3

Bu sorunun yapay zeka ile ilgili olmadığını ve oldukça naif olduğunu hissediyorum.

En akıllı robot en aptal insandan daha mı zeki?

Çoğu insan satrançta iyi değildir. Senfoni yazamazlar. Roman okuma. İyi sporcular değiller. Mantıksal akıl yürütmede iyi değiller

Peki akıllı ile ne demek istiyorsun? Birisi satranç oynarsa veya senfoni yazarsa, bu kişinin "akıllı" veya o görevde gerçekten yetenekli olduğu anlamına mı gelir? İnsanlar en karmaşık AI modellerinin bile yapamayacağı birçok akıl yürütme işini kolayca yapabilir.

"Akıllı" robot diye bir şey yoktur. İlk olarak bir robot tamamen mekanik bir cihazdır; gerçekleştirdiği tüm eylemler içindeki "yazılım" tarafından kontrol edilir. Robotta bazı AI yazılımının olduğunu söylediğinizde, dahili olarak robot adına karar veren birçok algoritma vardır. İçlerinde akıllı bir "sihir" yok. Hepsi algoritmalar.

En gelişmiş AI sistemlerinin çoğunun verimli algoritmaların ve çok sayıda açıklamalı verinin bir sonucu olduğunu düşünmek çok daha iyidir.

"akıllı" ve "aptal" göreceli terimlerdir. Kişinin zekasını ölçmenin somut bir tanımı yoktur. Her insan yeteneklerini benzersiz bir şekilde gösterir. Bunları tek bir giriş testi / IQ testi ile standart hale getiremezsiniz.

İnsan benzeri zeka gösteren yapı sistemleri yolunda veya AI terminolojisi AGI'de birçok temel engel var.

Dolayısıyla cevap hayır.


1
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.