Yapay zekadaki ontolojiler nelerdir?


Yanıtlar:


1

Ontoloji

Soruyu doğrudan düşünmeden önce, ontolojinin kökeni hakkında bir bağlam elde etmek yararlıdır. Bu, terimin neden seçildiğini anlamaya yardımcı olacak ve ontolojinin ne olup olmadığı hakkında netliği koruyacaktır.

ontoloji isim üzerinde · tol · o · gy | \ an-ta-lə-JE

1: varlığın doğası ve ilişkileri ile ilgili bir metafizik dalı - Ontoloji soyut varlıkları ele alır.

2: varlığın doğası ya da var olan şeylerin türleri hakkında özel bir teori

Bir yazılım soyutlaması bir dereceye kadar ontolojik olmasına rağmen ontoloji kavramı yazılım dünyasında ortaya çıkmamıştır. Bazı literatür, ontolojiyi, terimin kullanımını garanti etmek için yeterince soyut olmayan, nesne yönelimli bir tasarımda beton türleri arasındaki ilişkilerin bir haritasıyla karıştırmıştır.

Yapay zekada ontoloji

Bulunmamış veya yerleştirilmemiş, ancak yine de var olan şeyleri keşfetmek isteyen birkaç paydaş profesyonel veya profesyonel ekip vardır. Bu eğilim birçokları gibi akademiden kaynaklandı.

Başlangıçta planlanmayan ve hatta fark edilmeyen şeylerin ortaya çıkışını keşfetmeye yönelik birkaç belirgin uygulamamız var.

  • Proaktif davranmak isteyen işletmeler, yani iş zekası uygulaması
  • Kelimeler, önekler, sonekler, fiil çekimleri, çok kelimeli jargon veya semantik ağlara ve dernek yapılarına gelen ve onlardan gelen konuşma dilleri gibi dilsel öğelerin dizilerini eşlemek isteyen doğal dil sistemleri araştırmacıları
  • Dünya çapında web bağlantılarında ve içerik artıklığında ortaya çıkmayı izlemekle ilgilenen veri araştırmacıları

Sorunun ilk yorumunda atıfta bulunulan makalenin ilginç bir paragrafı var: "Yapay Zeka literatürü bir ontolojinin birçok tanımını içeriyor; bunların çoğu birbiriyle çelişiyor. Bu kılavuzun amaçları için bir ontoloji kavramların resmi açık bir açıklamasıdır. bir söylem alanında (sınıflar (bazen kavramlar olarak adlandırılır)), her kavramın kavramın çeşitli özelliklerini ve özelliklerini tanımlayan özellikleri (yuvalar (bazen roller veya özellikler olarak adlandırılır)) ve yuvalardaki kısıtlamalar (fasetler (bazen rol kısıtlamaları olarak da adlandırılır)) Bir dizi bireysel sınıf örneği ile birlikte bir ontoloji bir bilgi tabanı oluşturur. Gerçekte, ontolojinin bittiği ve bilgi tabanının başladığı ince bir çizgi vardır. "

Yukarıdaki LISP sözdizimine dikkat edin. Yapay zeka için geçerli olduğu için Ontolojinin çelişkili tanımlarına da dikkat edin. Bu tanımlar bazen PAC (muhtemelen yaklaşık olarak doğru) öğrenme çerçevesinde olduğu gibi kavram sınıflarıyla ilgilidir. Anlambilim üzerine NLP çalışması ile ilgili olabilirler.

Terimi stabilize etmek akıllıca olabilir, bu yüzden sözlük tanımı yukarıda çoğaltılmıştır. AI, kelimelerin artık bir zamanlar demek istedikleri anlamına gelmediği yanıltıcı jargonun ortaya çıkmasından faydalanmayacaktı, çünkü hiç kimse kağıt yazmaya başlamadan önce anlamları hakkında meşru olanı görmek için zaman ayırmadı.

Bazı Referanslarımız

Bunlar, keşifte ontolojik kavramların kullanımına genel bir bakış sağlayan birkaç akademik yayındır.


1
Bu iyi yazılmış açıklamayı okumak bir zevkti. En çok hoşuma giden şey, ontolojiler ve bilgi tabanı arasında bir fark yaratılmasıdır. Sadece küçük bir eleştiri var: Eksik olan, doğrulama olarak da bilinen “ontoloji topraklaması” terimidir. Fikir şu ki, ontolojiler serbestçe yüzmüyor, ancak bir oyuna, bir alana veya dile bağlı. OP özellikle bunu istemediğinden genel olarak sorun değil.
Manuel Rodriguez
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.