Sistemsiz Kök


11

Chainfire (SuperSU'nun geliştiricisi), Android 6.0 Marshmallow ve daha yeni sürümlerde yeni bir köklendirme cihazları stili geliştirdi. Bu " sistemsiz " bir kök ve şu anda tüm öfke. Bu yüzden, herhangi birinin meraklı hissetmesi durumunda, ileride başvurmak üzere burada "sistemsiz" kök hakkında bazı bilgiler olması gerektiğini düşündüm.

Ana soru:

" Sistemsiz " kök tam olarak nedir?

Bu sorunun 2 yardımcı sorusu vardır:

 1. Geleneksel " sistem tabanlı " kök üzerinde nerede daha uygulanabilir ve bundan nasıl farklıdır?

 2. Geleneksel kökten daha mı iyi? Öyleyse nasıl?

Yardımcı soru ile birlikte ana soruya kapsamlı bir cevap tercih edilecektir.

Yanıtlar:


13

Ana cevap:

Sistemsiz kök, değiştirilmiş bir önyükleme ramdisk görüntüsü içeren Chainfire (popüler kök yönetim uygulaması SuperSU'nun geliştiricisi) tarafından geliştirilen bir köklendirme yöntemidir. Süper kullanıcı suikili dosyası /system/xbin/, normal sistem tabanlı kökte olduğu gibi , var olan yerine bir çekirdek içerme haline gelir .

Yardımcı Cevaplar:

 1. Geleneksel kök yerine sistemsiz kök tercihi:

  Başlangıçta Chainfire tarafından, köklü kullanıcıların tüm stok sistemini, önyükleme ve kurtarma bölümlerini yeniden kirletmek zorunda kalmasını önlemek için Marshmallow'dan Nexus cihazları için yararlı olması önerildi. aylık güvenlik güncellemelerini OTA'lar aracılığıyla gönderme ve her ay tüm cihazı yanıp sönme politikası en iyisi sıkıcıdır.

  Sistemsiz kök, ağır sistem bölümünü yanıp sönen denklemden kaldırır ve sistemsiz kökü olan cihazların stok kurtarma ve önyükleme işleminden hemen sonra güncellenmesini sağlar.

 2. Geleneksel Kök Üzerindeki Sistemsiz Köklerin Artıları:

  • OTA, yukarıda belirtildiği gibi cihazları güncellediğinde yardımcı olur.
  • Değiştirilmiş önyükleme görüntüsü, cihaz stokta olmayan bir bölüme sahipse, en yaygın olarak kurtarma işlemi, Marshmallow'dan itibaren Android önyüklemesindeki "Tampered" ekranından kurtulur.
  • İstismar gerekmez. Sistemsiz SuperSU, fastboot aracılığıyla teknik olarak bir önyükleme görüntüsü olarak yanıp sönebilir, ancak normalde sistemsiz kökü desteklemek için gerekli değişiklikleri yapmak için cihazdaki önyükleme görüntüsünü otomatik olarak yayan özel bir kurtarma işleminde bir zip yanıp sönerek yapılır.
  • Android 5.0 ve sonraki sürümlerde SELinux Enforcinggeleneksel kök ihtiyaçları varken, bir güvenlik koşulu ile çalışır SELinux Permissive.
  • Bu istemeden Çalışma kök kısıtlamalar, geleneksel kökü ile çalışmak için Android Pay ve Android'i aşılmaktadır.
 3. Geleneksel kök üzerinde sistemsiz kök eksileri:

  • Oldukça buggy ve hala BETA aşamasında, aktif olarak geliştirilmesine ve kesinlikle kullanılabilir olmasına rağmen (kişisel deneyimlerden). Düzenleme: SuperSU kullanırken artık buggy ve Android 6.0.1 ve üzeri sürümlerde varsayılan köklendirme yöntemi yok.
  • LeanKernel gibi bazı özel çekirdekler, düzgün çalışması için geleneksel köke ihtiyaç duyduklarından sistemsiz kökle çalışmayı reddeder. Düzenleme: Çoğu özel çekirdekler şimdi ElementalX olan iyi bilinen böyle bir çekirdek sistemsiz kök önerir.
  • Bazı kök uygulamalar path-to-su, yalnızca geleneksel kök için geçerli olan kodlarında sabit kodlama yaptıkları için sistemsiz kökle çalışmayabilir .
  • Bunun gerçekten bir con olup olmadığından emin değilim, ancak sistemsiz kök, Android 6.0.1 ve sonraki sürümlerde çalışacak tek önerilen köklendirme yöntemidir.

Kaynaklar:

 1. XDA-Developers
 2. Nexus 6P Reddit dişi (çok güvenilir olup olmadığından emin değilim)

5
Downvoter lütfen sebep ver?
Tamoghna Chowdhury

"Sistemsiz" korkunç bir terimdir. "Dokunmasız", "değiştirilmemiş" veya başka bir şey kullanmalıydılar.
Marc.2377

1
@ Marc.2377, pek değil. Cevabı okursanız, bunun "sistemsiz" olarak adlandırıldığını fark edersiniz, çünkü sistemsizdir, yani, köklendirme prosedürü her şeyle ilgili olarak, sadece /systembölümle ilgili olarak modifikasyon gerektirmez . /bootBunu kesinlikle modifikasyon-az değiştirilir. Peki "dokunmasız" bu bağlamda ne anlama geliyor? Lütfen söylediklerinizi neden söylediğinizi açıklayın, çünkü size katılmıyorum.
Tamoghna Chowdhury

1
Cevabınızı okudum ve ikinci düşüncemde önerilerim de oldukça kötüydü. Afedersiniz. "Dokunmasız" hakkında, "dokunulmamış" demek istedim (işletim sistemi ISO görüntüsü gibi bir şeyin bitime özdeş bir kopyasını indirdiğinizde), ancak lütfen bunu da dikkate almayın. Yine de, "sistemsiz" in korkunç bir isim olduğunun onaylanması üzerinde duruyorum. Köklendirme prosedürünün hiç sistem içermediği ima edilmektedir. Sadece seçici oluyorum, beni çok ciddiye alma :)
Marc.2377

5

Esas olarak Chainfire tarafından geliştirilen sistemsiz kök, sisteminizdeki dosyaları değiştirmeden telefonunuzu rootlamak için alternatif bir yöntemdir. İnit, vs gibi sistem dosyaları yerine önyükleme görüntüsünde değişiklikler yapar ve bu nedenle köklenme ve kökten kaldırma teorik olarak daha kolay hale gelir. Bu bir deney, bu yüzden mükemmel çalıştığını sanmıyorum. Ayrıca Android Pay kök kısıtlamalarını atlatabilir, ancak Chainfire bunu beklemiyordu ve Android Pay'ın da bu tür kök kullanıcıları dışarı atmak için yamalanacağını söylüyor.

Bu konuda daha fazla bilgi için xda makalesine bakın. Geliştiricinin de burada bir forumu var .


4
XDA yayınından ilgili alıntılar eklemek yanıtın değerini artıracaktır. Lütfen düşünün
beeshyams
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.