Maalesef (herhangi bir) uygulama durdu. Ne bildirmeliyim?


28

Kişi şimdiye kadar popüler olan "böyle ve böyle" bir uygulama durduğunda, bunu bildirme seçeneği sunulur. "Raporda" ne söylemelisin?

Yanıtlar:


31

Sen isteyeceksiniz size yardımcı olmak için geliştirici yardımcı .

mbanzon'un cevabı , geliştiricinin hatanın yığın izini alacağından bahsetti, ancak bu bize neyin yanlış gittiğini ve nereye gittiğini söyler.

Bize uygulamanın içinde bulunduğu durum hakkında hiçbir şey söylemez: Bu sayının değeri ya da metin alanlarına girilen metin neydi? Ve en önemlisi, kullanıcı uygulamanın çökmesine neden olmak için tam olarak ne yaptı?

İkinci soru, hatayı yeniden oluşturabilmemiz ve uygulamanın bu koşullar altında neden kilitlendiğini anlamamıza yardımcı olması açısından önemlidir .

Yani geliştiricilere gerçekten yardım etmek istiyorsan , ne yaptığını, ne beklediğini ve ne gördüğünü yaz. Örneğin:

Uygulamayı başlattım ve rapor ekranına gitmek için düğmeye bastım. Sonra raporu oluşturmak için düğmeye bastım ve uygulama çöktü. İlginçtir, ekran boştu: görünür bir veri yoktu.

Çok fazla yazmayı sevmiyorsanız, kısa olabilirsiniz:

Rapor oluşturmak için düğmesine basın. Ekran boştu.


2
Geliştiricinin yalnızca uygulamalarındaki hataları düzeltebileceğini eklerdim. İşletim sisteminin kendisi bir hataya sahipse (örneğin, WebView’da bir çok hata gömülüdür), o zaman konuyu Google’a bildirmekten başka bir şey yapılamaz ve bu sorunu hat üzerinde bir yere düzeltirler. Bu, zamanın yaklaşık% 20'sinde gerçekleşir. Kilitlenme raporlaması, uygulama geliştiricisinin kuyruğu yerine OS düzeyinde bir hata olduğunda otomatik olarak doğru yere giderse VEYA kazayı yukarı doğru kullanmak zorunda kalmadan Android ekibine bildirmek / itmek için kolay bir yol olsaydı iyi olurdu. bilet sistemi
CubicleSoft

@CubicleSoft Muhabir bir işletim sistemi hatası olup olmadığını nasıl biliyor? Muhabirin de işletim sisteminin bir parçası olduğunu unutmayın. Google geliştiricileri bile bir işletim sistemi hatası olup olmadığını belirlemek için bir şeyler yapamaz. Kontrol etmeleri veya elle yeniden üretmeleri gerekiyor. Yine, önce uygulama geliştiricisine gönderin, Google ile uğraşmayın.
EKons

@CubicleSoft Bir Android cihazda çökmeler yaşayan herhangi bir kullanıcı için faydalı bilgiler olabilir, ancak bu sorunun kapsamı dahilinde değildir.
nhaarman

@ ΚΚωρικΚωνσταντόπουλος Muhabir bunu bilemez. Bununla birlikte, Google Play yığın izine bakacak ve kazanın geliştiricinin amacı dışında olduğu için kazanın Google’a yükseltilmesi gerektiğini belirleyecek kadar akıllı olabilir . Bu sadece dev'in kuyruğunda alakalı çöküşleri bırakacaktır. Mevcut durum şu ki, işe yaramaz kaza raporları, geliştiricinin kuyruğunda, hiçbir şey yapamadıkları sırasına varıyor, çünkü işletim sistemi düzeyinde hata var. Böylece kullanıcılar sadece çökmeye ve raporlamaya devam ediyor ve hiçbir şey değişmiyor. Windows Hata Bildirimi (WER) etkisidir.
CubicleSoft

@nhaarman Bir çarpışma raporu yazmak için zaman harcamanıza rağmen, işletim sistemi için var olan ve uygulamada olmayan bir hatayla karşılaştığınız için, bunun faydasız olabileceğini bilmek faydalıdır. Dediğim gibi, bunu şu anda zamanın yaklaşık% 20'sini ya da her 5 kaza raporunun 1'inde görüyorum. Hata yukarı akışını bildirmek, şu anda çoğu dev için çok zor / zaman alıcıdır, bu nedenle sadece sil tuşuna basarlar. Diğer birçok geliştiricinin yaptığı gibi silmeyi tıklayın. Bu bilgilerin bir kısmı raporları göndermeyi caydırıcı olmadan cevap içinde çalışılabilir (hala yararlıdır, ancak her zaman yararlı değildir).
CubicleSoft

9

Sorunu tanımlamaya yardımcı olacak herhangi bir bilginiz varsa, bu hoş bir ek olabilir ve geliştiriciye çok yardımcı olabilir. Eğer bluetooth üzerinden müzik çalıyorsanız ve farklı bir bluetooth hoparlöre geçtiğinizde müzik uygulaması çöküyor ve bunu her hoparlör değiştirdiğinizde deneyimliyorsanız, örneğin "bluetooth hoparlörü değiştirdiğimde olur" yazmak yararlı olacaktır .

Geliştirici , hatanın tam bir yığın izlemesini alır (yalnızca uygulamalarındaki kod için) ve bu çoğu durumda hatayı bulmak ve çözmek için yeterli olacaktır.


1
Ben bir geliştiriciyim. Bazen bir kazayı düzeltmek imkansızdır, çünkü nereye çarptığı hakkında hiçbir fikrim yok. (... ProGuard). Sadece küçük bir mesaj, geliştiricinin sorunu çözmesini çok kolaylaştıracaktır.
Thomas Vos,

Kesinlikle haklısın - kullanıcının çökmeye neyin neden olduğunu bildiği ve yazma konusunda kendinden emin olduğunu düşündüğü her şey. Sadece gerçek anlamı vurgulamak için cevabımı yeniden düzenledik ;-)
Michael Banzon

1
@SuperThomasLab - Proguard ile bile, nerede çöktüğünü söyleyen eşleme dosyasına sahipseniz, yığın izini hala okuyabilir / deobfuscate edebilirsiniz. Proguard kılavuzunun "Gizli yığın izlemesinin kodunu çözme" bölümünü okuyun ve şu bilgileri yazın: developer.android.com/studio/build/shrink-code.html ve bu: support.google.com/googleplay/android-developer/answer/6295281
JonasCz - Monica

@JonasCz Kodunu çözebileceğinizi biliyorum (Google Play DC benim için yapıyor), ancak hala düştüğü yeri tam olarak bulamıyorsunuz.
Thomas Vos,

1
@SuperThomasLab Sen de satır numaralarını tutmak mümkün olabilir: Proguard retrace eksik satır numaralarını
JonasCz - Eski Monica

4

Bir geliştirici olarak, normalde "Bu çöktü" satırları boyunca mesajlar alıyorum ki bu bana hiçbir şekilde yardımcı olmuyor. Aslında, onu nasıl çoğaltacağınızı açıklayamadığınız sürece bir mesaj vermemenizi tavsiye ederim (örneğin, uygulamada belirli bir şeyi yaparak çökmesine neden olabilirseniz).

Biz geliştiriciler teknik olarak bir bilgi birikimine de sahipler. Örneğin, teknik bilgiler bize kilitlendiği kod satırını ve çok daha fazlasını bize tam olarak ne olduğunu anlattığını söylüyor.

Bu yüzden, temel olarak, eğer çökme hakkında söyleyecek bir şeyin yoksa, sadece mesaj olmadan gönder ve yine de bu kadar faydalı olacak.


1

Uygulamanın düştüğü noktaya kadar adımlarınızı takip edebilirsiniz. örneğin bu uygulamadan önce hangi uygulamayı kullanıyordunuz? wifi var mı iyi kapsama? Uygulamayı kullanırken krediniz sona erdi mi?

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.