Uygulamalar SD'ye yüklendiğinde dahili depolama alanı almalı mıdır?


11

Dahili telefon hafızasında çok az çalışıyorum - 180 MB'lık 5 MB'a düştüm. Tüm uygulamaların SD karta yüklenemeyeceğini ve bunun yerine dahili depolama alanımı kullanacağını anlıyorum. Neyse ki, bunlar nadirdir.

Ancak, yakın zamanda dahili depolama yerine SD karta yüklendiği listelenen bir uygulama yükledim . Yine de, kurduktan sonra artık "alan az" uyarısı alıyorum. Uygulama 16 MB yer kaplıyor ve daha önce 20 MB'ın biraz üzerinde dahili depolama alanım olduğunu hatırlıyorum ... Alandan bakıldığında, dahili depolama alanında hala yer kaplıyor gibi görünüyor.

Benim sorum: SD karta yüklenen bir uygulama herhangi bir dahili depolama alanı kaplamalı mı?

Buna ne sebep olabilir? Piyasa, kurulum dosyalarını dahili önbellekte veya garip bir yerde saklıyor mu? SD kartımda onlar için gigabayt boş alanım olduğunda neden yer kaplayan uygulamalar hakkında endişelenmem gerekiyor?

Cihazım 2.2.1 çalıştıran GT-S5570.

Yanıtlar:


8

Bir uygulama dex dosyaları, apk dosyaları, veri dosyaları ve kütüphanelerden oluşur. SD karta uygulama yüklediğinizde, uygulamaların tüm bölümleri SD kartta saklanmaz. Bazıları dahili depolamada kalır.

Ancak köklü bir telefonunuz varsa, tüm uygulama parçalarını SD karta taşımak için link2sd gibi bir program kullanabilirsiniz .

DÜZENLE:

Hangi programın SD karta taşınabileceğini kolayca görmek için app2sd gibi programı kullanabilirsiniz. Gösterilen uygulamaları manuel olarak taşıyabilir veya bazılarını yok sayabilirsiniz.

Ayarlar -> Uygulamalar -> Uygulamaları Yönet'e giderseniz, gösterilen boyut dahili depolama biriminde aldığı boyuttur. Bu sadece benim tahminim, dahili depolamadaki boş alanı not ederek, bazı uygulamaları SD karta taşıyarak ve uygulamaların yalnızca azaltılmış alanını çıkararak yapılan hesaplamalara dayanıyor.

Link2sd'nin çalışması için ikinci bölüme ihtiyacınız olduğunu söylemedim. Ancak, sorunuzda kök salmaya istekli olduğunuza dair bir ipucu verseydiniz, bu konuda daha derinden konuşurdum. Ayrıca ana sorunuz SD karta taşınan uygulamaların dahili depolama alıp almayacağıydı. Link2sd ile ilgili değildi, terim cevaplarken geldi. Her neyse, ikinci bölümün yanında sınıf 6 SD kart önerilir. Burada link2sd kullanımı hakkında bir blog yazısı yazdım , faydalı bulabilirsiniz.


SD karttaki dahili alan uygulamalarının gerçekte ne kadar kullandığını öğrenmek için bir uygulama var mı?
Ilari Kajaste

1
Ayarlar -> Uygulamalar -> Uygulamaları Yönet'e giderseniz, uygulama başına belirtilen boyut, dahili bellekte kullandığı boyuttur.
roxan

Gerçekten mi? Bana sadece uygulamanın bu listede toplam boyutunu gösterir gibi görünüyor ...
Ilari Kajaste

1
SD'ye taşımadan önce ve sonra bir uygulamanın boyutuna bakın, küçülen boyut dahili depolamada kazanılan boyut olacaktır.
roxan

1
Bana kalırsa DiskUsage gelmez önceden tam olarak birlikte SD tamamını uygulamayı bağlayarak elde edeceği ne kadar boşluk söyle Link2SD . Geleneksel yollarla "SD'ye geçmenin", DiskUsage uygulamasının bildirdiği "apk" boyutunu (en azından) serbest bırakacağını varsayarım.
Ilari Kajaste

4

Dalvik önbelleğinin ne kadar yer kapladığını görmek için DiskUsage uygulamasını kullanabilirsiniz. Anladığım kadarıyla, uygulama SD'ye taşındığında önbellek hareket etmiyor. Bu boyutun veri boyutuyla birleştirilmesi, dahili bellekte ne kadar kalacağı konusunda iyi bir fikir vermelidir.


2
DiskUsage root gerektirmez.
ale

Diskusage, uygulamaların dahili depolamada depoladığı üç tür şeyi gösteriyor gibi görünüyor - veri, apk, dalvikCache. Bunlar nedir?
Ilari Kajaste

Uygulamanın tüm öğelerini SD'ye taşımak için link2sd gibi bir araç kullanırsam, DiskUsage'de görüntülenen uygulama boyutu tam olarak geri alacağım dahili depolama miktarı mıdır?
Ilari Kajaste

Hmm, apk sadece SD'de olmayan uygulamalarda görünüyor. Yani "sd'ye taşı" gerçekten sadece "sd'ye taşı" anlamına mı geliyor?
Ilari Kajaste

1

Dahili bellekte kalan ve SD karta gidenler hakkında standart bir boyut yoktur, ancak sorununuz indirdiğiniz öğelerle ilgili olmayabilir, bunun nedeni önbellekleriniz olabilir - bunların çoğu dahili bellek üzerindedir.

Bunları temizlemek / sınırlamak ve böylece dahili belleğinizde yer açmak için herhangi bir şey yaptınız mı? Astro veya Android Assistant'ınız varsa, bu programlara yardımcı olmak için yerleşik programlar vardır (ücretsiz) veya önbellekleri temizlemek için özel olarak tasarlanmış bir uygulama alabilirsiniz. Alternatif olarak ana sayfadan Menü - Ayarlar - Uygulamalar - Uygulamaları Yönet'e gidin. Hepsinin yüklenmesini bekleyin. Tümü sekmesine gidin ve menü - Boyuta Göre Sırala'ya basın. Önbellek boyutunu kontrol ederek ve gerektiğinde temizleyerek tek tek geçin - ayrıca gerçekten kullanmadığınız bir uygulama olup olmadığı ve dolayısıyla kaldırmak istediğiniz bir fikir olup olmadığı konusunda da yararlıdır.


1

Biraz yanal düşünme benim için işe yarıyor. Telefonumda da sınırlı yer var ve erişmeyi sevdiğim ancak yalnızca ara sıra kullandığım bazı uygulamalar. Bunları sd karta yedeklemek ve ardından ana telefon belleğinden tamamen silmek için Androzip uygulamasını kullanıyorum. Daha sonra gerektiğinde ilgili apk dosyasını hızlı bir şekilde yeniden yüklerim. İyi çalışıyor.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.