Android'de Emacs


27

Android telefonumda emacs çalıştırmak istiyorum. Bunu kimse yapmış mı? Eğer öyleyse, nasıl yapabilirim?

Baktım ve android için emacs derlemek için bir çalıştırılabilir dosya ya da talimat bulamadım.

Siyanojenodun bazı unix komutları olduğunu biliyorum , ancak bir liste veya emacs içerip içermediğini bulamadım. Bilmeden telefonumu yakmak istemiyorum.

Ubuntu'yu kurarak "android" de emacs çalışan birçok sayfa gördüm "Android" donanımında emacs çalıştırmayı kastetmiyorum, android işletim sisteminde emacs çalıştırmayı kastettim.

Ayrıca, bir unix kutusuna SSH için bir uygulama kullanabileceğimin ve çevrimiçi emacs emülatörlerinin bulunduğunun farkındayım. Yine, aradığım şey değil.

Standart komut satırı GNU emac'lerini arıyorum, ve onu çalıştırmak için bir terminal emülatörü uygulaması ve kullanışlı bir şey yapmak için bir bluetooth klavyesi kullanmam gerekeceğini biliyorum. Bir GUI uygulaması aramıyorum, ancak bu hiç olmamasından daha iyi olurdu.

Bir ikilinin bağlantısını ya da derleme talimatlarını kabul edeceğim.


1
Kimsenin Android için yerel bir liman yaptığını sanmıyorum.
eldarerathis

Emacs mi ihtiyacınız var yoksa emacs tarzı anahtar bağlantıları olan bir editör yeterli mi? İkisini de bilmiyorum, ama ikincisinde daha iyi şanslar olabilir.
Şans

@Chance Need güçlü bir kelimedir. Emacs çok isterdim. Amacım bir Android cihaz üzerinde geliştirmek edebilmek. Emacs, bağları olan basit bir editör için çok daha arzu edilir (yine de, sanırım hiçbir şeyden daha iyi olmaz).
rob05c

Yanıtlar:


12

Emacs'ı Android'e taşıdım. ( Google Play , Github )

UI'yi Linux X11 versiyonu gibi çizmez, ancak değiştirilmiş Android Terminal Emulator'ı kullanır.


Bunu gördüğüme çok sevindim! (Asus tabletimde başlangıçta hata veriyor. Yazı tipi boyutunu geçici olarak değiştirmekle ilgili notunuzu gördüm, ancak bu bana yardımcı olmadı. Bir güncelleme bekliyorum!)
Monica Cellio

'Emacs.zielm.com yasaktır - devam etmek için enter'a basın' alıyorum.
Adobe,

4

Anladığım kadarıyla mümkün değil (bunu yazarken), çünkü emac'lerin çalışması için gerekli olan hemen hemen tüm bağımlılıklar android sistemde mevcut değil. O zaman, ARM ve android çekirdeği için derlemek için gereken tüm bağımlılıkları elde etmiş olsanız bile, emac'ları başlatmak daha uzun sürer, o zaman emac'ları olan başka bir makineye ssh gerekir.

Denemek istiyorsanız , Android cihazlar için linux ikili dosyalarını derlemek için yapmanız gerekenleri açıklayan bu siteye bakabilirsiniz . Ve işte emacs yapmanın yolu .


2
"emacs'ı başlatmak daha uzun sürer, sonra ssh olur" - ne olursa olsun, muhtemelen bir kutuya ssh gönderirim. Ancak internet olmadan da gelişmek istiyorum. Seyahat ederken sık sık bağlantı kuramıyorum.
rob05c


3

Android App Ubuntu Installer Free'nin talimatlarını takip ederek , terminal emülatörü ile kolayca monte edilebilen bir ARM Ubuntu görüntüsü ortaya çıkar. Bu görüntünün takılması, Emac'ler de dahil olmak üzere tüm standart Ubuntu komut satırı uygulamalarının erişilebilir olmasını sağlar.

Ubuntu Installer Free root gerektiriyor (ki ben de iyiyim).

Bu benim ideal çözümüm değil, ancak Android'de Emacs çalıştırabilmemle sonuçlandı.

Ayrıca, tüm BASH araçları ve GCC gibi diğer UNIX araçlarının da yan faydasını sağlar.

Teorik olarak, Emacs'ın bağımlılıklarını izleyerek ve Emacs çalıştırılabilir ve tüm bağımlılıklarını görüntüden çekerek ve doğrudan Android dosya sisteminde bir bin klasörüne bırakarak ideal çözümümü başarabilirim.


Bence bu cevabın asıl önemli yanı, sonucun (bluetooth klavye ve diğerleri ile) bir android-yerli (yani, biyonik-libc) taşıma yapmak için yeterli bulduğunuz bir şey olup olmadığına dair bir fikir vermesi gerektiğidir. çabaya değer bir proje.
Chris Stratton

2

Emacs değil, Terminal IDE'nin vim ve epeyce unix komutları vardır.


7
Az viönce bir Emacs kullanıcısına önerdin mi ?!
Martin Tapankov

Biliyorum ... Kutsal bir savaş başlatmak istemedim ... ama hiç yoktan iyidir.
Dylan Yaga

Yanlış yönlendirilmiş olmasına rağmen, bu aslında emakleri derlemek için faydalı olabilir, çünkü vim ve emacler aynı bağımlılıklara sahiptir (özellikle hemşireler).
rob05c,

@ rob05c: neden bir Anroid'de Emacs kullanmakta ısrar ettiğinizi bilmiyorum; Çoğu Android klavyesinde, Emacs'in akıllıca çalışması için gerekli olan Ctrl, Süper ve Alt tuşları yoktur. Her kim Emac'ı taşıdıysa, onu kullanmak için özel bir klavye de yazması gerekir. Vim'in tuş takımı Android için çok daha uygun, çünkü bu özel tuşlara pek güvenmiyor. Ayrıca, her iki editör de dokunmatik daktilolar için uygundur, ancak dokunmatik ekrandaki yazıya dokunamazsınız (punto amaçlanmadı).
Yalan Ryan

@ Lie Ryan Ben bir bluetooth klavye kullanırdım. Transformer Prime dock'ta ctrl ve alt da var. İkisini de kullandım, emacs tercih ediyorum. Kutsal savaş yok , lütfen. Son hedefim, dizüstü bilgisayarımı bir emacs anlamına gelen bir geliştirme ortamı anlamına gelen bir android tablet ile değiştirmektir.
rob05c

-1

7 Ağustos 2012'den itibaren, artık Google Play pazarında Android için bir Emac limanı bulunuyor. Bu sadece "Emacs" olarak adlandırılır. Sadece 7 Ağustos'ta (bu cevaptan 5 gün önce) önce piyasaya sürüldü ve bir nevi arabası hala var. Ancak bu aslında birçok "Emac" ın favorisinin tam özellikli bir limanı. Emin olun, Emacs için bir aşkı olan herhangi bir kullanıcı.

Umarım, dev kaynak kodunu yayınlar ve birçoğu katkıda bulunmak için yardımcı olabilir.

Bence bu harika.

Emacs için Android Market'in bağlantısını burada bulabilirsiniz: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zielm.emacs&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwyLDEsImNvbS56aWVsbS5lBWJJJJJE

Umarım şimdiye kadar ilginizden vazgeçmediniz. ;)

Bu özelliği "Topluluk Wiki" yazısı yapmam gerekip gerekmediğinden emin değilim, çünkü bu özelliği daha önce hiç kullanmadım. Ancak bir kullanıcı bunun doğru işlem olduğuna inanıyorsa, lütfen bunu yapmaktan çekinmeyin. Bu mesajlar yaşına rağmen, android üzerinde emacs portu araştırmamdan önce bu konuya girmiştim, bu yüzden bu bilgiler onların aramalarında başkaları için de yararlı olabilir. Bu yüzden, uygun eylemin Emacs'in gerçekten de son zamanlarda taşındığını göstermek olduğunu hissettim.


1
Geliştirici bunu zaten bir GitHub bağlantısıyla birlikte gönderdi.
RR

1
@RichardBorcsik evet farkettim, sildim basıldım ama ne oldu idk.
uykusuzluk
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.