Pil - boşken şarj edilirse daha uzun süre dayanır mı?


18

Bir Samsung Galaxy Ace satın almak üzereyim (çok pahalı değil ve bence oldukça iyi bir telefon), ancak herkes pil ömründen şikayet ediyor, ancak diğer tüm akıllı telefonlara kıyasla kötü olmadığını itiraf ediyor.

Nasıl ipuçları / püf noktaları ile pil tasarrufu hakkında okudum ve kesinlikle yapacağım; ancak bir pil ömrünün yalnızca tamamen boşken şarj edilmesini artıp artırmayacağını bilmek istiyorum (bazı eski telefonlar bundan beklenen ömür beklentisi kazanıyordu, şimdi bir şeylerin değişip değişmediğini bilmiyorum)


Bu tam olarak sorduğunuz gibi değil, ama: İlk kez kullanmadan önce pili tam olarak şarj ederseniz, pil ömrünü artıracağını duydum . (Örneğin, telefonumun kılavuzu, "Telefonu kullanmadan önce pili takın ve tamamen şarj edin"
der

Yanıtlar:


17

Modern telefonlar Li-ion ve Li-poly piller kullanır. Bu nedenle pil ömrü,% ​​0 veya% 90 oranında şarj etme işleminizden etkilenmez. Sadece uzun vadeli bir etkisi vardır. Piller her şarj döngüsünde bozulur. Bir döngü genellikle% 50'nin altındaki bir şarjdır. Bu nedenle, pil kapasitesi hala nispeten yüksekken şarj etmenin daha az bozulma etkisi uzun vadelidir.

Kökleri olmayan diğer sık ​​sözde alışkanlık, birçok formatı "biçimlendirme" olarak adlandırılan bir tekniktir, burada pilinizi herhangi bir forumda veya telefon mağazasında herhangi biri tarafından veya herhangi bir temelsiz iddia arasında 16 saat veya 3 * 8 saat takılı halde bırakırsınız. . Bilimsel kanıtları yoksa onlara inanmayın.


Aslında, bilerek boşaltma ve şarj etme, iyi kullanıma sokulabilen 'kullanım' şarj döngülerini (yani, telefonu gerçekten yararlı şeyler için deşarj ederek) boşaltmaktadır.
Martin

Asıl kapasiteyi geliştirmek için bir şarj döngüsü kullandığımı hiç duymadım. Pili tamamen deşarj edip tekrar şarj etmek için pil göstergesini kalibre etmek bana oldukça makul geliyor.
Erik

1
@Erik Bu kalibrasyon gerekli düzgün çalışması için birkaç cihaz var, ama hiç bir android telefon ihtiyacı görmedim. Düşük pil ömrü vakalarının çoğu, sahibinin kullanımından kaynaklanır.
RR

10

Tam deşarjlar aküye baskı yapar.

Bu konu size yardımcı olabilir (özellikle ilk cevap).


Seninle Richard arasında "doğru cevap" puanlarını
bölebilseydim

3

Eski telefonlar derken, Ni-Cad pilleri olan cihazlar demek istediğini düşünüyorum. Yalnızca pil bittiğinde şarj etme uygulamasına Bellek Etkisi denir

Richard'ın dediği gibi, çoğu telefon artık Ni-Cad kullanmıyor, bu davranışı sergilemeyen Li-Ion veya Li-Poly kullanıyor.

Cihazlarımı olabildiğince sık takılıyorum.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.