“Fastboot oem lock” ne yapar?


21

Bu komutu çalıştırmadan birkaç ay boyunca telefonumu birkaç ürün yazılımı, ROM ve OTA ile yükledim. Bu ne işe yarıyor?

Bildiğim şey, "fastboot oem unlock" onay ekranını görüntülemem ve cihaz verilerimi silmem için beni zorlaması ve "fastboot oem unlock" in firmware'i telefonumda yanıp sönmenin ilk adımı.

Telefonumu yeniden kilitlemem iyi midir?

Yanıtlar:


17

Basitçe söylemek gerekirse, fastboot oem kilidi , önyükleyicinizi, daha sonra bir fastboot oem kilidini açmadan kurtarma görüntünüzün üzerine yazmanızı engelleyen bir moda sokar . Bu, öncelikle varsayılan kurtarma ve ürün yazılımının yüklü olduğu yerlerde bir güvenlik önlemi olarak işlev görür.

Çünkü:

  • Varsayılan kurtarma işlemi yalnızca üretici / Google imzalı ürün yazılımının yüklenmesine izin verir ve başka bir şey yapmanıza izin vermez.
  • Önyükleyicinin kilidinin açılması tüm verileri siler.

.... bu yapılandırma altında, kimsenin telefonunuzu alamayacağından ve güvenlik hususlarının farklı olduğu yerlerde özel bir ürün yazılımı yükleyerek bir ekran kilidini atlayamayacağından emin olabilirsiniz.

Bu yalnızca kurtarmanızda kilitlendiğinden ve daha sonra yalnızca önyükleyici-üzerine yazılmasından kilitlendiğinden, bu durum kurtarma işleminin stok olduğu ve yüklü ROM'un güvenlik açıkları olmayan resmi bir dosya olduğunu unutmayın. Bu, çoğu kurtarma işleminde ve bazı ROM'larda, verilere USB yoluyla gizli bir şekilde erişmenin, sabit düğmelere basma veya eşiksiz arka kapılarla güvenlik ayarlarını atlamanın veya özel kurtarmaların yüklenmesinin yolları olduğu için önemlidir.


1
Çoğu / çoğu aygıtta kilitli bir önyükleyici , bölüm görüntüsü üreticinin imzalama anahtarlarıyla doğru şekilde imzalanmadığı sürece aygıtta herhangi bir bölümü yanıp sönmenize izin vermez . Bazı cihazlarda da fastboot bootkomutu devre dışı bıraktığını düşünüyorum (Xoom'dan hatırlıyorum).
eldarerathis

fastboot oem lockNexus 5X telefonuma istedim ve bunun da fabrika ayarlarına sıfırlanacağını belirten bir istem belirdi. Kilit açmanın bunu yapacağını biliyordum , ancak bir kilit prosedürü sırasında olmasını beklemezdim.
ckujau

5

Gönderen bu albundy2010 tarafından xda konu

Çok az insanın ne yaptığını bilmeyerek cihazlarını mahvettiğini gördüm. Bu yüzden sadece fastboot'a aşina olmayan insanlara ne yapmaları ve yapmamaları gerektiğini söylemek için bu ipliği yapıyorum.

  • Fastboot oem unlock, önyükleyicinizin kilidini açacak ve cihazınızı tamamen silecektir. Bildiğim kadarıyla burada bir şeylerin yanlış gitmesinin tek yolu, cihazınızın pilinin düşük olması ve işlem sırasında kapanmasıdır. Pili takın veya pilinizde "iyi" miktarda meyve suyu bırakın. Yüzde 100 emin olmak için takın.

  • Oem lock IMHO'ya girmeden önce bu komutu sadece bir şey için kullanmalısınız. Cihazı LGT yükseltmesi veya başka bir garanti onarımı veya bir çeşit için motorola göndermeye hazır hale getirme. Düzgün yapıldığında tamamen güvenlidir ancak "stok" a geri dönmek için bir neden yoktur.

  • Fastboot oem kilidi. Cihazınızda doğru yazılıma sahip olduğunuzdan kesinlikle emin olmadığınız sürece bu komutu vermeyin. Doğru yazılım, cihazınız için motodev sitesinden aldığınız şeydir. Cihazınız ve BÖLGENİZ için resmi yazılım görüntülerine ihtiyacınız var. Serbest bırakılmazsa, cihazı yeniden kilitlemeyin. OTA yüklüyse, önce motodev görüntülerine geri dönmeniz gerekir.


3
Bu, fastboot oem kilidinin ne yaptığını gerçekten açıklamaz. yalnızca yapmak istediğiniz bir kullanım durumunu açıklar. "Stoka geri dönmek için hiçbir neden yok" biraz aşırı görünüyor. Birisinin hisse senedi işletim sistemini çalıştırmak istemesinin birçok nedeni vardır.
davidbb

Davidbb ile her iki noktasında da aynı fikirdeyim. =)
William C

Bunu fastboot oem lockOTA yüklü cihazlarda denenmişse veya işletim sistemi başka şekilde değiştirilmişse mevcut bir tehlike olduğu için okuyorum . @roxan lütfen açıklığa kavuşturun
Code Bling

0

Galaxy Nexus'umda fastboot oem kilidi kullanmak zorunda kaldım. Kilidi açılmış cihazımda dosya sistemini kaşifte (MTP) göremedim.


Kesinlikle katılmıyorum. MTP ve kilidi açılmış bir önyükleyici hiçbir şekilde ilişkili değildir. kilit açma, orijinal olmayan ürün yazılımı yüklemek içindir. yeniden kilitleme güvenliğinizi artırır (kötü hizmetçi saldırısına karşı korur)
ce4

0

Komut, önyükleyicinizi kilitler. Sonuçların ne olduğu gerçekten cihazınıza bağlıdır. Çoğu aygıt, önyükleme bölümü (çekirdek) için aygıt üreticisi tarafından imzalanmamış herhangi bir çekirdeği önyüklemenizi (2. önyükleme gibi güvenlik ihlallerinden yararlanmadığınız sürece) için imza doğrulamasını etkinleştirir. Ayrıca, herhangi bir bölümü 'fastboot flash' komutuyla flaş etmenize izin vermiyorlar, ancak tüm cihazlarda değil.

Yani hayır, telefonunuzu yeniden kilitlemede sorun değil: Özel ürün yazılımı kullanıyorsanız, genellikle özel bir çekirdek kullanırsınız ve bu durumda önyükleyicinizi 'fastboot oem lock' ile yeniden kilitlemek, cihazınızı çalışacağı bir duruma getirir artık önyükleme değil! Buna dikkat et.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.