İnternet erişimi bunlarla sınırlı olduğunda, bazı uygulamalar yeni bildirimleri nasıl gösterir?


26

Hem WLAN kullanımını hem de mobil ağ kullanımını devre dışı bırakarak WhatsApp'ın İnternet erişimini devre dışı bıraktım.

Bunun WhatsApp'ın internete erişimini engellemesi gerektiğini düşündüm. Ama mucizevi bir şekilde WhatsApp bana uğursuz içerikli bir mesaj veriyor: "Yeni mesajların olabilir"

WA'yı açtığımda hiçbir mesaj gösterilmiyor. Daha sonra geri verdiğimde erişim hakları merak ediyor, aynı gün aldığım mesajlar var!

Bana göre bu uygulama benim ağ kısıtlamalarımı gizlice sokmanın yolunu bulmuş gibi görünüyor.

Böylece aşağıdaki sorular ortaya çıkar:

  • Uygulamalar için "veri kullanımını" kısıtlamanın etkinliği hakkındaki varsayımım yanlış mı?
  • WhatsApp standart kısıtlamalara dayanıyor mu?

Meraktan, neden whatsapp internet erişimini engelliyorsun?
Nzall

1
@ Nzall WA (farklı nedenler) kullanarak kesmek ve farklı mesajlaşma sistemleri kullanarak iletişim kurmak istiyorum. Kişilerimi Threema, Signal veya Ginlo kullanmaya teşvik etmek için mesajlarına bir süre cevap vermek istemem ancak bazı yanıtlayıcı mesajları gönderdim. WA telefonumda çevrimiçi kalırsa, çoğu kişi şöyle der: "görüyorsun, hala WA kullanıyorsun, neden farklı bir sisteme geçeyim?" Zor geliyor, zor ama işe yarıyor. Bağlantılarımdan 10 tanesinden 9'u bana başka yollardan mesaj atıyor.
Ariser,

1
Anladım, Whatsapp'ı kaldıramazsınız veya kendinizi çevrimdışı olarak ayarlayamazsınız? Bunu yapmanıza izin vermesi gereken W-Tools adlı bir uygulama var.
Nzall

2
Açıkça WhatsApp'ın bunu yapmasını nasıl engelleyeceğinizi sormadınız. Yani burada bir yorum olarak: Google Play Servisleri yerine microG'ye geçerseniz, uygulamanın Google Cloud Messaging'e erişimini ayarlarından devre dışı bırakabilirsiniz.
Kimse

2
Güvenlik duvarlarıyla ilgili bu soru aşağıdakilerle ilgilidir: Bir ağ güvenlik duvarı tarafından engellenen uygulamalardan Uygulama Bildirimleri Alma
mattm

Yanıtlar:


36

Uygulama geliştiricileri daha iyi anlayabilir, ancak benim algıladığım şey, birçok modern uygulamanın push bildirimleri için Google'ın özel bir hizmeti olan AOSP'in Firebase Cloud Messaging uygulamasını kullanmasıdır . Aslında geliştiriciler Google’ın tescilli ürünlerini farkedilmeden kullanmaya zorlanmaktadır. Buradan alıntı :

Ağ erişimindeki Doze kısıtlamasının uygulamanızı etkilemesi de muhtemeldir, özellikle de uygulama gıdıklama veya bildirimler gibi gerçek zamanlı mesajlara dayanıyorsa. Uygulamanız mesaj almak için şebekeye kalıcı bir bağlantı gerektiriyorsa, mümkünse Firebase Cloud Messaging (FCM) kullanmalısınız.
...
FCM, yüksek öncelikli FCM mesajları aracılığıyla Doze ve App Standby boş modlarında çalışacak şekilde optimize edilmiştir .

FCM, Google Play Hizmetlerinin bir parçasıdır ( 1 ) :

FCM SDK’nın tek zor bağımlılığı Google Play Hizmetleri’dir.

Play Services, ayrıcalıklı izinlere sahip Android cihazlarına enjekte edilen bir dizi uygulama olduğundan, veri / pil kısıtlamalarına tabi değildir.

Yalnızca uygulamayı engellediğiniz ve Google Play Hizmetleri'ni engellediğinizden, uygulama anında bildirimler alabilir (ancak gerçek veriler uygulamaya teslim edilmemiş olabilir).

Bu nedenle push bildirimlerini engellemek için GMS'yi engelleyin. Veya Google’a düşkün olmayan uygulamaları seçin.

İLGİLİ: Google Play Hizmetler ve Hizmetler Çerçevesi'nin tam işlevselliği nedir?2
@LucasRamage evet, kademeli olarak kontrol altına almak.
Irfan Latif

20

WhatsApp şu anda internete erişemiyor. Bununla birlikte, yapılandırılmış push bildirimlerini Google Play Servisleri aracılığıyla almaya devam ediyor. Google Play Hizmeti, cihazınızda hala İnternet erişimi olan farklı bir uygulama.

Bu push mesajları gerçek mesajı içermez ve WhatsApp bunları sadece bir bildirim olarak kullanır. Ne zaman böyle bir itme bildirim mesajı geldiğinde WhatsApp yeni mesajlar olduğunu bilir ve almak için WhatsApp sunucusuyla bağlantı kurmaya çalışır.

Senin durumunda WhatsApp sunucusuna bağlantı başarısız olur ve WhatsApp size yalnızca "Yeni mesajlarınız olabilir" mesajını görüntüler.


5

Hayır, WhatsApp ağ kısıtlamalarını aşmaz.

Uygulaması, belirli bir miktardan sonra sunucusuna bağlanamama nedeniyle internet bağlantınızı devre dışı bıraktığınızı tahmin ediyor. Bu nedenle şu mesajı alıyorsunuz: Hata bildirimleri kanalından “Yeni iletileriniz olabilir”.

Gönderen WhatsApp nasıl engellenir bildirim 'yeni mesajlar olabilir' :

Bu nedenle, WhatsApp çalışıyor ve mobil veriler açık olsa da, internete erişemeyebilir. Bu nedenle, yalnızca bir bildirim, bu bildirimi bir tahmin olarak atmaktır; zira zayıf bir ağın ne zaman suçlanacağı ve ağ haklarının OS tarafından yönetildiği zaman arasındaki farkı anlayamayacağından şüpheleniyorum.


4
WhatsApp, yeni mesajlar olduğunda uygulamayı bilgilendirmek için FCM push bildirimlerini kullanır. FCM, Google Play Hizmetlerinin bir parçasıdır ve bu nedenle uygulamanın kendisi ağ erişimine sahip olmasa bile çalışır. Normalde, WhatsApp sunucusu FCM üzerinden WhatsApp uygulamasına ping gönderir, uygulama uyanır ve yeni mesajları kontrol eder, şifresini çözer ve bir bildirim gösterir. Ancak bu durumda, yeni mesajları kontrol edemiyor, bu yüzden sadece "yeni mesajlarınız olabilir" diyerek ping'e tepki veriyor.
vurp0
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.