Android pil sıcaklığını nasıl elde eder?


20

Android telefonların pil sıcaklığını nasıl elde ettiğini merak ediyorum. Android, anında pil sıcaklığının değerini sağlayan BatteryManager adlı bir API'ye sahiptir , ancak pilin içinde gerçek bir sıcaklık sensörü var mı? Yoksa bu değer sadece akım, gerilim ve geçen zaman değeri kullanılarak belirli bir denklemle mi hesaplanıyor? Ölçülmediği hesaplanırsa, telefonun gerçekten ne kadar sıcak olduğunu bilebilir miyiz?

Yanıtlar:


21

Her mobil batarya, şarj devresinin batarya sıcaklığını sürekli olarak ölçtüğü dahili bir termistöre (sıcaklığına göre direncini değiştiren bir dönüştürücüdür) sahiptir. Sıcaklık tehlikeli seviyeye ulaşırsa pilin şarj edilmesini bile önleyebilir ve sıcaklığını kontrol ederek pilin ömrü artar .

Mobil akü, biri bu termistör için olan ikiden fazla terminale sahiptir. Benim görüntü Bkz söz bu sitede istedi.


Çok teşekkürler, Narayanan! Cevabınız karışıklığımı gidermeye yardımcı oldu. Telefondaki diğer bileşenlerin (CPU gibi) termistörleri olup olmadığını biliyor musunuz? Ayrıca, pil sıcaklığının telefonun sıcaklığını (bir bütün olarak) gösteren bir işaret olabileceğini düşünüyor musunuz?
spica

En iyi bilgime göre, Android telefonun başka hiçbir bileşeninin pil dışında herhangi bir sıcaklık ölçüm cihazı yoktur. Tabii ki, bazı üst düzey Android telefonlarda, oda sıcaklığını ölçmek için ortam sıcaklığı sensörü mevcuttur (ortamın belirttiği gibi)
Narayanan

@spica: Bazı Android cihazlarda CPU sıcaklık sensörü var gibi görünüyor . Ancak, sanırım SOC tasarımı ve bir telefonun bir masaüstünden çok daha küçük olması nedeniyle, herhangi bir ısı hızla yayılır ve her bir bileşeni ayrı ayrı izlemeyi daha az kullanışlı hale getirir.
Yalan Ryan

Teşekkürler @ LieRyan! Tüm bileşenlerin sıcaklık sensörüne sahip olmasının imkansız olduğunu anlıyorum. Umarım ısının nereden geldiğini anlamanın bir yolu vardır. Bazen uzun bir telefon görüşmesi yaparız ve telefon oldukça ısınır, ancak pil o kadar sıcak değildir (pil sıcaklığı da artmasına rağmen). Sanırım bu durumda, ısı esas olarak radyo modülünden geliyor (çünkü çok fazla güç kullanıyor).
spica

@LieRyan'ın söylediklerini ekleyerek, hızlı ısı yayılımı, pirolitik grafit tabakasının yardımıyla elde edilen kasıtlı bir özelliktir.
Narayanan
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.