Cihazımı farklı bir taşıyıcıda kullanabilir miyim?


30

Bazen bir cihazı resmi olarak satmayan bir taşıyıcı üzerinde kullanmak istenir. Genellikle bu, bölgesel farklılıklardan ve seyahatten kaynaklanır (örneğin, Avrupa'da bir ABD telefonunu kullanmak gibi), ancak aynı zamanda bazı taşıyıcılar diğer taşıyıcıların yaptığı telefonları sunmadığı için de geçerlidir.

Telefonumu farklı bir taşıyıcıda kullanmanın mümkün olup olmadığını ve hangi taşıyıcılarla uyumlu olduğunu nasıl belirleyebilirim?


Bu topluluk wiki ortak bir soruya kanonik bir cevap olması amaçlanmıştır. İyileştirmeler yapılabileceğini düşünüyorsanız, lütfen gönderileri düzenleyin.

Yanıtlar:


22

Bir telefonu belirli bir taşıyıcıda kullanıp kullanamayacağınız çeşitli faktörlere bağlıdır, ancak ilgilendiğiniz cihaz ve taşıyıcı hakkında yeterli bilgi bulmanız şartıyla, bunu çözmek genellikle mümkündür. olacak üzerindeki hücresel standart taşıyıcı kullanımları frekans bantları telefon için tasarlanmıştır kullandığı ve ilişkili bantlar / teknoloji söyledi. Cihazınızın tamamen başka bir ağda çalışabilmesi için aşağıdaki kriterlerin tümünü karşılaması gerekir.

Hücresel Standartlar

Yaygın olarak GSM ve CDMA olarak adlandırılan, dünyada kullanılan iki birincil rakip hücresel standart vardır.

GSM (Mobil İletişim için Küresel Sistem) genellikle iki standardın daha yaygın bir şekilde kullanıldığı ve küresel pazarın yaklaşık% 80'ine hizmet ettiği tahmin edilmektedir. GSM standardını destekleyen cihazlar , abonenin kimliğini takip etmek için SIM kartlar kullanır. GSM cihazları tarafından kullanılan 3G standartları tipik olarak UMTS veya HSPA'dır .

CDMA (veya daha spesifik olarak, CDMA2000 ), çeşitli ülkelerde de kullanılır, ancak çoğu ülkede GSM'den daha az sayıda aboneye hizmet eder. CDMA, SIM karta benzer işlevler sunan bir R-UIM / CSIM kartı kullanır . Bazı taşıyıcılarda, CDMA aygıtları herhangi bir fiziksel kimlik kartı kullanmaz ve bunun yerine aygıtın üzerinde depolanan bir ESN'ye sahiptir. Ayrıca bazı taşıyıcılarda, normal olarak CDMA 3G'de çalışması için SIM kart gerektirmeyen cihazlar, 4G şebekesi 3G şebekesinden farklı bir teknoloji kullandığından, 4G erişimi için SIM kartlar gerektirebilir.

Bu nedenle, genel olarak, bir cihaz 3G veya ses kapsama alanı için hangi şebekeyi kullandığı ile sınıflandırılır, bu nedenle CDMA sesini / 3G'yi destekleyen ancak bir GSM 4G şebekesini (örneğin, Verizon Galaxy Nexus) destekleyen bir telefon hala tipik olarak " CDMA telefonu ".

Bu iki ağ standardı hiçbir şekilde birbiriyle uyumlu değildir. GSM şebekeleri için oluşturulmuş bir cihaz bir CDMA şebekesinde çalışmaz (veya tersi). Bu nedenle, cihazınızın istediğiniz operatörde çalışıp çalışmayacağını belirlemedeki ilk adım, hangi şebekeleri desteklediğini ve operatörün hangi şebeke türünü kullandığını belirlemektir. GSM Arena , cihaz teknik özellikleri için iyi bir kaynaktır ve Wikipedia, taşıyıcı ağlar (ve diğer cihazlar) hakkında bilgi bulmak için iyi bir yerdir.

Ağlar arası uyumluluk sorununa ek olarak, kimlik kartı bulunmayan CDMA aygıtları yalnızca aygıtın orijinal taşıyıcısıyla veya dolaşım yoluyla diğer ülkelerde kullanılabilir. Çoğu durumda, taşıyıcılar ağları için geçerli tüm ESN'leri içeren geniş bir veritabanına sahiptir, bu nedenle yalnızca taşıyıcı tarafından satılan modeller etkinleştirilebilir. Bu, bazen telefonun yazılımı farklı bir ESN yayınlamak için değiştirilerek atlanabilir, ancak bunu yapmak pek çok ülkede yasa dışıdır ve bu nedenle CDMA cihazını farklı bir taşıyıcıda kullanmanın yasal bir yolu yoktur . Bu kısıtlama genellikle (ancak her zaman olmayabilir) sanal ağ operatörleri ( MVNO'lar ) ve "ana" taşıyıcıları için de geçerlidir .

Örnek olarak: Sprint, Boost Sprint kulelerini ve spektrumunu kullansa da, ağında bir Boost Cep telefonunu etkinleştirmenize izin vermeyebilir. Buna karşılık, Sprint, Sprint'in spektrumunu kullanan (telefonun sözleşmeye tabi olmaması koşuluyla) belirli MVNO'larda etkinleştirme için bazı telefon modellerini onayladı. Bu nedenle, CDMA taşıyıcılarıyla uğraşırken, en iyi seçiminiz, genellikle bir karar vermeden önce modelinize kendi ağlarında izin verilip verilmeyeceğini sormak olacaktır;

Frekans aralıkları

Her bir taşıyıcı, ağını, genellikle operatörün çalıştığı ülkenin hükümeti tarafından belirli bir düzeyde yönetilen belirli bir frekans bantları kümesi üzerinde işletir. uygun (bazı kısıtlamalarla). Bir cihazın belirli bir ağda çalışması için, yalnızca ağ standartlarını (yukarıda belirtildiği gibi) değil, aynı zamanda kullanılan frekans bantlarını da desteklemesi gerekir.

Örnek olarak, AT&T'nin 3G ağı (UMTS / HSPA) 850 ve 1900 MHz frekans bantlarında ( kaynak ) çalışmaktadır. MyTouch 4G T-Mobile USA tarafından satılan, bir GSM telefonudur bu nedir T-Mobile kullanır çünkü 2100 MHz frekans bantları (T-Mobile USA, bir GSM ağıdır), ancak 900, 1700 için tasarlanmıştır ve. Bu nedenle, myTouch 4G olur değil bu uygun frekansları desteklemediği için AT & T'nin 3G şebekesini kullanabilmek için. Ayrıca, yazılım modifikasyonları kullanarak bunu değiştirmenin bir yolu yoktur - sınırlama, belirli frekansları almak ve başkalarını yoksaymak için özel olarak tasarlanmış olan telefon anteni tarafından yaratılır .

Bununla birlikte, yukarıdaki ile aynı örneği kullanarak, AT&T'nin 2G ağını 850 ve 1900 MHz bantlarında çalıştırdığını ve myTouch 4G'nin 2G çalışması için 850, 900, 1800 ve 1900 MHz'i desteklediğini görebilirsiniz. Bir MyTouch 4G o Bu araçlar olacağını da 3G ağı kullanamaz halde AT & T'nin yavaş 2G şebekesini kullanmak (ve sesli görüşmeler yapmak) mümkün.

Benzer şekilde, bir cihazın bir frekans makinesinin 3G şebekesinde çalışması da mümkün olabilir ancak frekans farkları nedeniyle 4G şebekesinde olmayabilir. Tam uyumluluk sağlamak için cihazınızın her nesil ağ iletişimi (2G, 3G, 4G) için desteklediği frekans bantlarını kontrol edin .

SIM Kilitler ve SIM Kartlar

Resmi olarak tasarlanmadığı bir şebekede bir cihazı çalıştırırken olası bir başka engel de SIM kilitleri ve SIM kartlardaki farklılıklar.

İlk olarak, birçok taşıyıcı cihazlarını SIM kilidiyle satacaktır - cihazın SIM'le farklı bir taşıyıcıdan çalışmasını önleyen bir yazılım kısıtlamasıdır. Çoğu durumda, bu, bir yıllık sözleşmeyle cihazın sübvansiyonlu bir fiyattan satın alınıp alınmamasına bağlı olacaktır. Bir cihazı tam perakende fiyattan satın almak, genellikle daha kolay bir şekilde açılmasını sağlar (veya açık bir durumda sağlanır). Cihazınızda bir SIM kilidi varsa, operatörünüze başvurarak ve kilit açma kodunu sorarak kilidini açmak mümkün olabilir. SIM kilit açma hizmetleri sunan üçüncü taraflar da vardır, ancak resmi olarak cihazınızın taşıyıcısı veya üreticisi tarafından onaylanmamıştır. Cihazlar, yalnızca orijinal olarak kendi şebekelerinde, SIM kilitliyken çalışabileceklerdir.

Ek bir endişe , hepsi farklı şekil ve boyutlarda , birkaç SIM kart tipi olmasıdır . Başlıca taşıyıcıların çoğu (ve hatta daha küçükleri), birden çok tipte SIM kart sağlayabilecektir, ancak cihazınızdaki yuvaya sığacak bir tane aldığınızdan emin olun. En yaygın olarak, telefonlar ve tabletler Mini SIM veya Micro SIM kartlardan birini kullanır.

Peki ya köklenme?

Bir cihazı köklendirmek , farklı bir taşıyıcı için kilidini açma eylemiyle ilgili değildir, ancak arada sırada (yanlış) "kilidini açma" ibaresi her iki işleme de atıfta bulunmak için kullanılır. Kök edinme cihazınızın kilidini açmaz ve köksüz cihazların uygun SIM koduyla birlikte kilidi açılabilir. Benzer şekilde, özel bir ROM cihazınızın kilidini açmaz - SIM kilidi üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Faydalı Bağlantılar

Bu Wikipedia bağlantıları, ülke / bölgeye göre ayrılmış hücresel taşıyıcıların listesini içerir. Girişlerin birçoğu, bu ağların konuşlandırdığı frekanslarla ilgili bilgi sağlar veya bu bilgiyi başka bir yerde bulmak için bir başlangıç ​​noktası görevi görür.


Nexus cihazları ve Sony Xperia cihazları gibi taşıyıcılar arasında çok taşınabilir cihazlar öneren bir bölüm eklemek yararlı olur mu?
Fred Thomsen

@ FredThomsen, neden bu cihazların aşırı taşınabilir olduklarını düşünüyorsunuz (diğerlerinden daha fazla değildir).
Robert Siemer

ABD'de AT&T, T-Mobile ve bu ağları kullanan tüm MVNO'lar arasındaki taşınabilirlik açısından çok önemli olan pentaband 3g desteği var.
Fred Thomsen

ABD'de sırasıyla “1900”, “AWS” ve “850” olarak adlandırılan 2, 4 ve 5 gruplarına ihtiyacınız var. @FredThomsen hakkında hangi gruplar hakkında konuşuyorsunuz?
Robert Siemer

3

Belirli bir taşıyıcıda çalışan bir cihaz edinirseniz veya almazsanız, aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

  • hücresel standartlar ve frekans bantları
  • cihazdaki yapay kilitler ve bazen taşıyıcının istekliliği

İlk önce, gelecekteki operatörünüzün ve telefonunuzun ne olduğunu kontrol edin. Taşıyıcı ağlar ve frekanslar için Wikipedia, bildiğim en eksiksiz kaynak:

Cihazlar için Wikipedia da iyi bir başlangıç, ancak her şeyi kapsamıyor ve hataları olabilir (bu sorunu gördünüz).

Dünyada popüler olan cihazların hemen hemen her zaman farklı sürümleri ve model numaraları vardır (frekans bantları ve ağ standartları, çoğu zaman tam olarak farklı oldukları şeydir). Örnek:

Kendinize cevap vermeniz gereken sorular: Taşıyıcı, CdmaOne / CDMA200, GSM, WCDMA ve / veya LTE kullanıyor mu? Hangi frekans bantlarında? Cihaz bunları idare edebilir mi?

Taşıyıcı ve cihaz bir frekans ve standardı paylaşsa bile, yine de uyumsuzluklar olabilir. Burada, bildiğim tüm özel durumları listeleyeceğim:

  • China Mobile (Çin'deki) ve dünyanın geri kalanının büyük bir kısmı UMTS'yi 3G standardı olarak kullanıyor. Fakat dünyanın geri kalanından farklı olarak, UMTS dünyasının kullandığı WCDMA yerine “hava arayüzü” olarak TD-SCDMA'yı kullanıyor. Sadece ikisini birden yapabilen bir (!) Telefon modeli biliyorum. Diğer cihazlar için bu genellikle 3G’nin Çin’deki China Mobile’de çalıştığını veya bir sürü başka operatörün çalıştığını , ancak ikisinin de olmadığı anlamına gelir .

  • CdmaOne / CDMA2000, Asya ve Amerika'da sırasıyla " SIM kartlı " olan ve olmayan kullanılır . Bu nedenle, telefon doğru standart ve frekanslara sahip olsa bile, Amerika'da çalışmayabilir, çünkü telefona koymak için bir SIM kart alamazsınız! Ya da başka bir yolla: Çin'de, telefonunuzu yalnızca ESN'sini temel alarak telefonunuzu etkinleştirmeye ikna edemezsiniz , çünkü yasal olarak cihazları ağlarıyla “zorlaştırmasına” izin verilmez, ancak SIM kartları dağıtabilirsiniz yerine. - Bildiğim kadarıyla diğer taşıyıcı üzerinde dolaşımda çalışmak işe yarıyor! - GSM, WCDMA, LTE her zaman SIM kartları kullanır .

  • Japonya ve Güney Kore (?) (D) başka hiçbir yerde kullanılmayan 2G standardını kullanıyor. 3G ve 4G ağları “ortak” standartlarda çalışıyor ve Japonya'da 2G kullanmak isteyen var mı? ;-)

Yapay kilitler ve taşıyıcı ağları üzerinden cihazları kabul etmeye istekli

TBD

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.