Uygulamaların ve hizmetlerin çalışmasını nasıl durdurabilirim?


65

Telefonum başladığında, arka planda çalışmayı tercih etmeyeceğim birkaç uygulama / servis var. Bir uygulamayı kullanırken Ana Ekran düğmesine bastığımda, bu uygulama genellikle çıkmadan arka plana gider. Bu uygulamaların çalışmasını nasıl durdurabilirim?


Bu bir Topluluk Wiki'sidir; Herkes cevaplarına bilgi eklemek ve düzeltmek için çekinmeyin. :)
Matthew

Yanıtlar:


65

İlk şeyler ilk

Android'in nasıl çalıştığı ve bir servis çalışırken veya bir uygulama arka planda iken gerçekte neler olduğuyla ilgili bazı yanılgılarınız olabilir. Ayrıca bakınız: Gerçekten bir görev yöneticisi yüklemem gerekiyor mu?

Çoğu uygulama (örn. Manuel olarak başlattığınız uygulamalar), başka bir uygulamaya veya ana ekrana geçtiğinizde mevcut Etkinliklerinin arka planda kalmasını sağlar. Aktiviteler bir miktar hafıza tüketir, böylece uygulamaya geri dönebilir ve kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Etkinlikler genellikle arka planda hesaplamalar yapamaz, bu nedenle onlar için CPU veya batarya kullanılmaz. Pil ömrü veya CPU performansı sizin endişeniz ise, bu uygulamalar için endişelenmenize gerek yok! Bellek için de endişelenmenize gerek yok; Sistem azalıyorsa, Android uygulamayı otomatik olarak öldürür ve belleği boşaltır.

Arka planda uygulama bir servis çalışıyorsa, bu farklı bir hikaye olabilir. İyi tasarlanmış hizmetler zamanlarının çoğunu uyuyarak zaman zaman kontrol için uyanarak geçirir (örneğin yeni sosyal medya bildirimleri). Ancak, zayıf tasarlanmış hizmetler daha sık çalışabilir veya pil ömrünü ve veri kullanımınızı etkileyen istemediğiniz senkronizasyon işlemlerini gerçekleştirebilir. Bir hileli servisiniz varsa, aşağıdaki çözümlerden birini denemek isteyebilirsiniz.

Çözümler

Bu uygulamayı ne pahasına olursa olsun durdurmak istediğinizden eminseniz, bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Kaldırma

Bir uygulama sevmediğiniz bir şey yaptığında, başlangıçta arka planda veya başka bir şeyle çalışırken, ilk seçeneğiniz onu kaldırmaktır. Sorun çözüldü! Kökünüz varsa, en kolay Titanyum Yedekleme ile sistem uygulamalarınızı kaldırabilirsiniz , ancak kritik sistem uygulamalarını değil yalnızca taşıyıcı yazılım programlarını kaldırmaya dikkat edin.

Ancak, o uygulamayı kullanmak mümkün olmak istiyorsanız o zaman bu bir seçenek değildir: okumaya devam edin.

Geliştiriciyi Pingle

Android ile gelen en büyük sorunlardan bazıları, sebepsiz yere veya Android'in AlarmManager ile basit bir aralık kontrolü yeterli olduğunda arka planda çalışan servislerdir. Hepsini görmezden gelerek ateşle öldürmemiz gerekiyor. Geliştirici tarafından düzeltmeyi içermeyen her şey, yalnızca diğer olumsuz yan etkilere neden olacak bir saldırıdır. Geliştiricinizle probleminiz hakkında iletişim kurarsanız, uygulamayı düzeltebilir ve normal bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Katılan herkes için bu bir kazanç.

Uygulamaları Manuel Olarak Öldürme

Öncelikle, Ana Sayfa düğmesini kullanmak yerine uygulamaların geri çekilmesi durumunda birçok uygulamanın tamamen kapanacağını unutmayın.

Dondurmalı Sandviç veya Jelly Bean kullanıyorsanız, Ayarlar uygulamasına gidebilir, Uygulamalar'a basabilir ve çalışan uygulamaları sekerek uygulamayı elle kapatabilirsiniz. Alternatif olarak, Son Uygulamalar düğmesine basabilir ve kapatmak için bunları ekrandan kaydırabilirsiniz. Android'in eski sürümlerinde, aynı şeyi gerçekleştirmek için üretici tarafından eklenen yerleşik bir Görev Yöneticisi olabilir veya bunu yapmak için bir görev yöneticisi uygulaması indirebilirsiniz. Servisler için bakınız Settings -> Applications -> Services.

UYARI: Do değil otomatik görev kesici kullanmayın! Otomatik görev katilleri arka planda çalışır (tam olarak ne istemediğinizi) ve ne zaman başlarsa uygulamaları öldürürler. Bu çoğu zaman işleri daha da kötüleştirir, çünkü uygulamalar genellikle boşta otururken kıyasla daha fazla kaynak tüketir. Otomatik olarak çalışan ve sistem tarafından yeniden başlatılan servisler tekrar tekrar öldürülecek ve pilinizi boşa harcayacaksınız. Benzer şekilde, Intents (ağ kapsamı ve bağlantı değişiklikleri gibi) olarak bilinen sistem olaylarını alan uygulamalar, bir etkinlik almaya her başladıklarında öldürülecek. Bundan iyi bir şey gelemez.

Olası bir istisna, yalnızca kullanıcı belirli bir eylem gerçekleştirdiğinde gerçekleştirilen otomatik görevlerdir. Temelde, sadece manuel görev yönetimini sizin için kolaylaştırıyorlar. Tasker veya Llama gibi bir uygulama, uygulamaları değiştirdiğinizde etkinlikleri sonlandırmak için kullanılabilir; örneğin, arka planda kalmamalarını sağlar. Llama için talimatlar:

Yeni bir tane oluşturun Event. Çağrılan koşulu ekleyin ve durumu Active Appseçin App stopped or in background. Odaklanmak istediğiniz uygulamayı seçin. Sonra, bir ekleyin Action. Seçin Kill Application (root privileges), ardından tekrar uygulamanızı seçin.

Şimdi, uygulamadan ne zaman ayrılsanız, Llama onu öldürür.

Otomatik Başlatmaları ve Amaçları Düzenleme

Yukarıda bahsedildiği gibi, bazı uygulamalar Niyet aldıklarında başlayabilir (sistem olayları). İzinler Reddedildi gibi bir uygulamayı kullanarak, hangi izin uygulamalarının talep edebileceğini, hangi etkinlikleri alabileceklerini kısıtlayabilirsiniz. Veya hangi uygulamalara hangi Amaçların gönderileceğini düzenlemek için Autostarts (ücretli uygulama) gibi bir uygulama kullanabilirsiniz . Her iki çözüm için de kök erişimine ihtiyacınız olacak.

Diğer seçenekler:

(Autostarts kaynak kodu burada da mevcuttur: https://github.com/miracle2k/android-autostarts )

UYARI: Bu, uygulamaların çalışmamasına veya istenen işlevleri engellemesine neden olabilir . Dikkatli çalışın, özellikle kritik sistem uygulamalarında.

Dondurma Uygulamaları

Uygulamaları dondurmadan çalıştırabilmeleri için dondurmayı tamamlamak için Titanyum Yedekleme veya Uygulama Karantinası gibi bir uygulama kullanabilirsiniz . Eğer onları kullanmak istiyorsan, önce onları çöz.

UYARI: Do not kritik sistem uygulamaları ile bunu! Cihazınız önyükleme başarısız olabilir.

Uygulamaları Hazırda Bekletme Durumuna Getirin

Greenify (Android 4.0+ ve ROOT ayrıcalığı gerektirir), geleneksel "Dondurma" uygulamasından "Hazırda Bekletme" adı verilen farklı bir yaklaşım kullanır.

Gizlice çalıştırılmasını istemediğiniz herhangi bir sistem dışı uygulamayı (sürekli servisler, yayın alıcıları, alarmlar vb.) Etkin bir şekilde "donma" ya eşdeğer bir şekilde çalıştırırken, tüm girişlerini (başlatıcı simgesi, hedefi paylaşma) güvenli bir şekilde hazırda bırakabilirsiniz , vb) ve ilk çalıştırmadan önce, özellikle açık bir şekilde çalıştırdığınızda tamamen işlevseldir.

UYARI: Do not çalar saat uygulamaları, anında mesajlaşma uygulamaları ve kimin temel işlevi arka plan mekanizması (zamanlayıcı, sistem olaylarının, "itme", vs) dayanır çalışmak için başka uygulamalar hibernatize.

Alt çizgi

Android, sizin için uygulama yönetimi ile ilgilenmek üzere tasarlanmıştır. En ekstrem vakaların dışında hepsinde endişelenmenize gerek yok. Bir sorun olduğunda, en basit çözümü bulmanızı öneriyoruz - kaldırma. Diğer tüm çözümler, Android'in yapması gerekenler etrafında kesmek. Belki bir gün Android, hizmetleri yönetme konusunda resmi desteğe sahip olur, ancak o zamana kadar dikkatli olun.


+1. Muhteşem cevap! Ama "en büyük daemon" ne demek? Ve "ne zaman başlarsa uygulamaları öldür" ne demek? (Her uygulamayı başlattığınızda öldürürseniz, herhangi bir uygulamanın başlatılmasının ve kullanılmasının imkansız olacağını düşünürdüm.) Bana açıklık veren bir yorum yanıtı verirseniz lütfen iyi olurdu. :)
unutulmaz

@ unforgettableid "en büyük şeytanlar", "en büyük şeytanlar" ve "şeytanlar" (hizmetler) üzerine bir oyundur. "Uygulamaları öldür", "TÜM uygulamaları öldür" anlamına gelmez.
Matthew

2
"Etkinlikler genellikle arka planda hesaplamalar yapamaz, bu nedenle onlar için CPU veya batarya kullanılmaz." - bu doğru değil. Bir etkinliğin iş parçacığı başlatmasını ve ön plandan çıkarken çalışmaya devam etmesini engelleyen hiçbir şey yoktur. Belki de " Genelde iyi niyetli etkinlikler " demek istedin . Pekala, tamam, ama çoğu insan için endişe, iyi davranmamış olanlar.
Jeffrey Blattman

@JeffreyBlattman Haklısın, lütfen bir Topluluk Wiki cevabı olduğundan bunu düzenlemek için çekinmeyin.
Matthew
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.