Bir uygulama yüklemek ve istenen izinlerinin bir kısmını dışlamak mümkün mü?


88

Bazen, gerçekten ihtiyaç duymaması gerektiğini düşündüğüm belirli izinler gerektiren bir uygulama yüklemek istiyorum. Bu izinleri vermeden uygulamayı yükleyebilir miyim? Örneğin, GPS konumu, telefon durumu , internet bağlantısı vb.

Bir uygulamanın yüklendikten sonra izinlerini değiştirmek mümkün müdür?


İşte dikkat etmeye değer bir soru: android.stackexchange.com/questions/3294
Matt


Yanıtlar:


30

Android 4.3'ten Önce (Jelly Bean)

Hayır. Özel bir ROM olmadan bu tamamen ya da hiç bir meseledir. Google’ın geliştiricileri, uygulamanın çalışması için gereken mutlak minimum izinleri istediklerinden emin olmaları için teşvik etmesinin bir nedeni de budur.

Uygulama kodunu almak ve değiştirmek yerine, erişim isteğini kabul etmeniz veya uygulamayı kullanmamanız gerekir. Cihazınız köklü ise bazı alternatifler var .

Android 4.3 / 4.4 (kısmen ayrıca 5.x)

Üçüncü taraf bir uygulamadan erişilebilen , ancak kök veya özel bir ROM gerektirmeyen yarı gizli bir izin yöneticisi (App Ops) vardır . Android Polis burada kapsadı .

Ancak Google’ın bunun yanlışlıkla yayınlandığını söylediğini ve Android’in yeni sürümlerinin bir kez daha bunu devre dışı bıraktığını unutmayın.

Android 4.4+

Yukarıda belirtilen Uygulama İşlemlerine ek olarak , burada Xposed Çerçevesini ( burada Android 5+ için bkz. ) Xprivacy veya My Privacy (Gizliliğimi Koru ) gibi modüller ile kullanabilirsiniz . Bu, cihazınızın rootlanmasını gerektirse de, ek işlevsellik sunar.

Android 6+

marcioggs , Android M'de verilen işlevleri ayrı bir cevapta özetledi .


3
Kökünüz varsa, DroidWall ile ağ erişimini hariç tutabilirsiniz, ancak bu özel bir istisnadır.
AĞACI

8
Maalesef, Google, arama etkin olup olmadığını belirlemek gibi birçok eğlence uygulamasının ihtiyaç duyduğu şeyleri, telefon numarasını belirlemek gibi çok az telefon işlevsiz uygulamanın ihtiyaç duyduğu şeylerle aynı izin altında gruplandırmaya karar vermiştir.
Chris Stratton

17

CyanogenMod 7 bunu destekliyor. Settings->CyanogenMod Settings->ApplicationsEn son yapı itibariyle "İzin yönetimi" bölümüne gidip kontrol ederek aktif hale getirildi . Daha sonra, uygulama yönetimi listesinden ( Settings->Applications->Manage applications) bir uygulama seçerek izinlere izin verebilir ve bu izinleri kaldırabilirsiniz . Youtube gösterisinde endgaget üzerine bir makale var .

Feragatname: Bu, bazıları için açık olabilir, ancak bir uygulamanın izinlerinin reddedilmesi oldukça çarpıcı sonuçlar doğurabilir. Bununla birlikte, CM tarafından desteklenen bir cihazınız varsa ve kullanmak ve kurmak ve kurmak istiyorsanız, izinsiz kontrolün (ve onunla birlikte gelen tehlikelerin) keyfini çıkarabilirsiniz.

Aslında, izin yönetimi uygulamasının neden olduğu çökmeler nedeniyle, 9. sürümdeki CyanogenMod kod tabanından çıkarıldı. Ancak, CyanogenMod 10.1'in en son gece sürümleri şimdi " Privacy Guard " adlı bir özellik içeriyor . Uygulamaların istedikleri verilere erişmelerini engellemek yerine , Privacy Guard onlara boş veriler sağlayacaktır .

Örnek olarak, Gizlilik Koruması altında çalışan bir uygulama kişi listenizi isterse, CM uygulamanın telefonunuzda saklanan hiçbir kişi olmadığına inanmasına neden olacak şekilde boş bir liste döndürür.


1
Maalesef, faktoring verilerinin CyanogenMod'a entegrasyonu için dikkate alınmamıştır.
Denis Nikolaenko

8

Bir App Shield uygulaması var. Temelde .apk dosyasını tezahürden kaldırılmış izinlerle yeniden paketler . Hisse senedi, köklü olmayan telefonlar için mükemmel bir fikir. CyanogenMod'da olduğu gibi (sürüm 7'den itibaren) çökmelere maruz kalır (kuvvet kapanır).


Güncelleme: App Shield artık korunmuyor gibi görünüyor. Halen bazı "kişisel Aptoide depolarında" bulunabilir, örneğin Mixal ve Karbyfio'da . Şimdi daha güncel bir şey kullanmanız önerilir.


7

NOT: LBE Privacy Guard artık korunmaz ve yalnızca 4.2'nin altındaki Android sürümleri için kullanılabilir.

Uyarı: Jelly Bean'de (Android 4.1+) iseniz, LBE'nin Jelley Bean için güncel olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Şu anda (27 Temmuz 2012) hala uyumsuz ve cihazınızın Jelly Bean'de önyükleme yapmasına neden olacak . Bu, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekebileceği anlamına gelir. Şimdi bunun yerine Xprivacy önerilir (root gerekli).


LBE Privacy Guard , kurulum sırasında ve sonrasında uygulama başına belirli izinleri engelleyebilir. Bu, bir süredir var olan bir görünüşte Çin uygulamasının İngilizce versiyonudur (Onlara hiçbir şekilde bağlı değilim); Zaten 100.000'den fazla indirme işlemi var. Henüz denemedim, ancak yarın yapmayı planlıyorum.

Ayrıca, Facebook'un konumunuza erişmek istediği zaman istemesini (evet / hayır) göstermesini isteyebilirsiniz. Play Store'dan bir ekran görüntüsü:

görüntü tanımını buraya girin


Bu bence en iyi izin yönetimi uygulaması - Bir süredir kullanıyorum ve mükemmel.
Logolar

@Logos: Birkaç saattir kullanıyorum ve katılıyorum!
Cerberus,

CM 10.0 ile Xperia ışını üzerinde çalışmaz. Cihazımı tekrar kurmak zorunda kaldım!
rubo77

@ rubo77: Ah, bu berbat! (En üstündeki
uyarımı

Evet, ama onunla kaçabileceğimi düşündüm;) Eklemelisiniz, bir önyüklemeyi kurtarmanın bir yolu olmadığını ve bunun birçok cihazda çalışmadığını. Play mağazasındaki geribildirime bakıldığında oyların yarısı 5, yarısı 1, sanırım her ikinci cihaz başarısız olacak
rubo77


3

Uygulama izinlerini reddetmek için, Xposed Çerçevesini Uygulama Ayarları Modülü ile birlikte kullanabilirsiniz . Ayrıca, telefonların tablet modunda çalışmasına izin veren DPI ayarlarını değiştirmek için de kullanabilirsiniz (bunun tersi de geçerlidir). Benim için güzel çalışıyor. Yine de kurmak için root ihtiyacınız olacak.

Bir modüle olan ihtiyacı gösterdiği için Izzy'ye teşekkürler . Yorumlarına göre, bu kontrolü sağlamak için Xprivacy veya Gizliliğimi Koru kullanabilirsiniz .


Bu cevap yazıldığı sırada uygulama ayarları modülü çoğu xposed framework kurulumuyla birlikte geldi. Bu modül bu işlevi destekliyor.
Paarth

1
Hala "eski cevaplar" bakmakta için Sayenizde - bunun için +1 :) Bu yüzden temizleme sonra bizim yorum (silme) olacaktır :) PS: hala mantıklı birinci kılan sizin bırakınız :)
Izzy

0

Yüklemeden önce APK paketinden izinleri kaldırmanıza olanak sağlayan İzin Remover adlı bu uygulamaya rastladım . Yüklü ve indirilmiş APK'lar için çalıştı. Bu yöntem, cihazınızı rootlamanızı gerektirmediğinden uygundur.


0

Kök kaldırıcı tarafından iyi bir uygulama (artık 2016'dan beri playtore'da bulunmuyor) : Bir uygulamayı CyanogenMod'da internete girme hakkını hemen geri çekmek için Kök Güvenlik Duvarı'nı kullanabilirsiniz (root gereksinimi vardır).

Herhangi bir uygulama için internet erişimini engelleyebilir.

Ücretsiz sürüm zaten tüm uygulamaları engelleyebilir veya sadece 7 farklı uygulamayı engelleyebilir.


0

İyi ayarlanmış uygulama izinleri Android sürümlerinde 5.1.1 sürümüne kadar mevcut değildir. Google, izin gruplarına dayalı bazı kontroller içeren 6.0 ile başlayan yeni bir izinler modeli getirmiştir. Ancak, 5.1.1 veya daha eski bir sürümü çalıştıran bir cihaza kök erişimi sağladıysanız, bu özelliği cihazınıza eklemek için seçenekler vardır.

  1. Xposed Çerçeve

Xda-developers.com adresine gidin ve çerçevenin nasıl kurulacağı hakkında bilgi almak için "xposed framework" aratın. Çerçeveyi kurduktan sonra, her uygulama ve izinleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak için XPrivacy veya Uygulama Ayarları modüllerini kurun .

  1. Cyanogenmod tabanlı bir ROM yükleyin

Git Cyanogenmod İndirme ve cihazınızın listede olup olmadığını görmek. Değilse, xda-developers.com adresine geri dönün ve cihazınızın ROM'larını bulmak için cihazların forum sayfasına gidin. İzin kontrolüne erişim sağlamak için doğru tabanı bulmak için ROM ipliğinin orijinal gönderiminde "siyanojenod" veya "cm" ile ilgili bir şey arayın.

Bu yardımcı olur umarım.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.