Önyükleyicinin kilidini açmak neden telefonu siliyor?


51

Bootloader kilidini açmanın Android telefonumu sileceğini ancak nedenini aradığınızı biliyorum. Tasarımdan geliyor gibi görünüyor, ama bu tasarımın nedeni nedir? Bazı güvenlik endişeleri, bazı belirsiz teknik sebepler veya sadece lulz için mi? Burada çiğnemek için sağlam bir şey arıyorum, çünkü "işte böyle".


Bunu sadece daha sonra öğrendim ... bu yüzden bir hata değil ... :-)
Ciro Santilli 事件 at 中心 法轮功 六四 事件

Yanıtlar:


46

Bu bir güvenlik kaygısı. Android dokümantasyonu basitçe şunu belirtiyor :

Prosedür ekranda onaylanmalıdır ve gizlilik nedenleriyle kullanıcı verilerini siler.

Bununla birlikte, gizlilik endişesi, tahmin etmek için nispeten basittir. Önyükleyicinin kilidi açıldığında, cihaz işaretsiz görüntülerle yanıp sönebilir. Bu, cihazın kökünün kullanılmasının göreceli olarak önemsiz olduğu ve bunun gibi yapılabilecek birçok yol olduğu anlamına gelir:

  • Yerleşik kök araçlarıyla bir sistem görüntüsünü yanıp sönme
  • adbdVarsayılan olarak kök ile çalışan bir önyükleme görüntüsü yanıp sönüyor ("güvensiz" bir görüntü)
  • Bir kurtarma görüntüsünün yanıp sönmesi, ardından sistemin veya önyükleme bölümlerinin üzerine kök erişimine izin verenlerin üzerine yazmak için bunu kullanma

Kök elde edildikten sonra, tüm bilgileri /dataesasen erişilebilir hale gelir. Bu, e-postalar, iletişim bilgileri veya muhtemelen yanlış ellerde istemediğiniz diğer kişisel bilgileriniz olabilir. Bu nedenle, Android işletim sisteminin uyguladığı kumlama kısıtlamalarını atlamanın, böylece birisinin kişisel olarak çalmasına olanak tanıyan, kullanıma hazır "resmi" bir yol bulunmadığından emin olmak için tüm bu verilerin kilidini açma prosedürü sırasında silmek mantıklıdır. veri.

Elbette , bazı cihazlarda silmeden kaynaklanabilecek yollar olabilir , ancak bir bootloader kilidinin açılması gibi resmi yöntemlerden çok istismarlara güvenirler, yani temelde hata yaparlar.


1
Detaylı cevap için teşekkür ederiz. Çok müteşekkirim.
CatShoes

İlginç, önyükleyicimin kilidini açtım (köklü, düşürülmüş RUU, S-OFF ve CM yüklü) ve dahili depolama alanımdaki dosyalar (resimler / müzik) silinmedi. Önyükleyicinin kilidini açmak sadece sistem bölümünü siliyor mu?
CatShoes

1
@ChoShoes: Standart bir fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi gerçekleştirdiğine inanıyorum, genellikle /databölümü siler ancak "harici depolama" olarak kabul edilen herhangi bir şeyi (örneğin /sdcardfotoğrafların / müziğin / videonun tipik olarak yaşadığı bir montaj noktası). Örneğin, yüklü uygulamalarınız silindi mi?
eldarerathis

Evet, yüklü olan tüm uygulamalar kaldırıldı, ancak telefon deposunda bulunan resimlerim veya müziğim değil, SD kartım (alan yetersiz) kaldı.
CatShoes

2
Anladım, bu belgeler benim "dahili" SD kartımda. Ben de silinecek izlenimindeydim. Bunun için iç ve dış SD kartların birlikte "toplandıklarını"
bilmiyordum

3

Üreticilerin taşıyıcılar için el cihazları yapmalarını sağlamak için neden ısrar ettikleri sebebi bu iyi bir soru.

Taşıyıcıların neden "kilitli bagaj yükleyicileri" zorlamalarının sebebi, el cihazlarının çalınması durumunda gerçekten basit olduğunu ve teknoloji meraklısı bir hırsızın kilidinin açılmasını sağladığını, kişisel verilerin yerle bir olduğunu ve böylece kişilerin vb. .

Ve, çarpık bir kavşak biçiminde algılayacağım bir şekilde, mağdur, istenmeyen kişiler tarafından çalınırken, kendi kişilerine yapılan istenmeyen metinler / çağrılar vb. hala orijinal durumda, yani ilgili makamların bilgilendirilmesi şartıyla kilitli.

Bu yüzden, hırsızın sızmasına ve ahizeye başka bir taşıyıcıyla birlikte çalışmasına yönelik istek, hırsızı bagaj yükleyicinin kilidini açmaya zorlar. Bu nedenle, taşıyıcıların gerçekte kendilerini koruduklarını ve koruduklarına inanma eğilimindeyim. müşterileri ile sözleşme hükümlerini sürdürmedeki pozisyonları ... ( bu sadece taşıyıcılar hakkında okuduklarım üzerine yapılan bir denemedir )

Ve yine taşıyıcılar, hala topluluk, yani açıklık eksikliği, modlama vb güçlükler gelen kargaşa rağmen kilitli açılış yükleyici ile cep telefonu satışı kendi duruşunu korumak ve bu taktiği "seçeneğini kullanarak korkutmak çalışıyorum önyükleme yükleyicisi kilidinin garantiyi geçersiz kılar ".

Hatta bazı firmalar üreticilerin el cihazlarının kilidini açmasını imkansız hale getirebiliyorlardı - örneğin, Şubat ayında, Android çalışan Intel tabanlı yonga seti Android'in çalıştırılması, piyasaya sürülmesi 8 ay sürdü. Ve o zamana kadar, topluluk reddetti ... zararlı yan etkisi, bu el cihazının fiyatının çarpıcı bir şekilde çok düştüğü ve sıfır açıklık nedeniyle değerini kaybettiği ve geliştirici topluluğunun biçimlendirme konusundaki ilgisini kaybetmesiydi!

Tüm bir önyükleyici - onun bir kod parçasıdır ve fastboot -i 0x0fce oem unlock [SOME_HEX_KEY]kilidini açmak için talimatlar veya benzer bir şekilde alınmışsa , önyükleyici kodundan /databölümü silmek istenir - başka bir şey yoktur. Fiziksel olarak ekrana, işlevselliğe, RAM'e, şarj cihazına vb. Zarar vermez. FUD (Korku, Belirsizlik ve Şüphe)

Yazdıklarımla, umarım anlamlıdır.


1
Tüm saygımla, bir telefonun (Orange's San Diego) piyasadaki başarısızlığının, toplumun desteklenmemesinin doğrudan bir sonucu olduğuna inanmakta zorlanıyorum. Alıntı?
CatShoes,

@CatShoes - işte İngiltere pazarında bu el cihazında kote fiyat , ve işte ana modaco sitesi - bunun için, 3 sayfa ... - el cihazı hakkında çok şey söylüyor ... popüler değil !
t0mm13b

@ChoShoes, San Diego hakkında netleştim, örneğin, Ekim 2012'de, aslında Ekim 2012'de, telefonun kilidinin açılması / köklenmesiyle mücadelenin uzun sürdüğünü biliyordum ! Özetle, satışları yönlendiren topluluktur! :)
t0mm13b

Toplum desteğinin eksikliğinin fiyatı nasıl düşürdüğünü hala göremiyorum. Makale hem fiyatın düşürüldüğünü hem de kilidin açılmayacağından söz ediyor. Ancak, bu fiyat düşüşünün telefonun kilitlenmesinin sonucu olduğu anlamına gelmez . Cep telefonu modellerinin sahip olduğu devir süreleri göz önüne alındığında, fiyat düşüşünün telefonun 10 aydır piyasada olmasının bir sonucu olduğuna inanıyorum.
CatShoes,

silkiyor, şaşırmış ol! Ben üzerinden ... hepsi bu diyebilirim MoDaCo iyi birkaç kişinin biliyorum; o kilidini sert, zor olduğunu) Kullanıcılar görüş, zaman, insanlar onu satın pişman ..
t0mm13b
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.