Ubuntu Phone OS ile Android OS arasındaki ilişki nedir?


24

Yeni duyurulan Ubuntu Phone OS'nin , uygulamaları için Java'yı ve Dalvik VM'yi kullanmadığı halde Android'den büyük ölçüde ilham aldığını okudum .

Bununla birlikte, AOSP'nin bir çatalı mı yoksa özel bir ROM'un da (şüpheliyim) ya da kavramsal olarak Android'den ilham alıp almadığı veya bir kısmının Android'den çatallandığı (yani çekirdek vb.) Belli değildi.

Android uygulamaları muhtemelen Ubuntu Phone OS'de çalışabilir mi?

Yanıtlar:


29

Hem Ubuntu Phone ( tam Ubuntu ile aynı Linux dağıtımını temel alır ) hem de Android bir Linux çekirdeğinde çalışır . Ancak çekirdek seviyesinin üzerinde farklılıklar gösterirken, Ubuntu standart Linux kütüphanelerinin çoğunda tam GNU / Linux işletim sistemi çalıştırırken, Qt tabanlı bir GUI ise bunun yerine özel bir Android ve Dalvik platformu çalıştırıyor .

Her ikisi de aynı Linux çekirdeğini temel almasının büyük yararlarından biri gibi görünüyor sürücü desteği. Bu, açık kaynaklı sürücüleri olan herhangi bir Android telefon için (resmi olarak üreticinin kaynağından veya 3. parti ROM geliştiricisinin bunları yazdığı), Ubuntu Phone'un çalışmasını sağlamak için görev yapmak çok daha kolay olmalı. (özellikle şu anda Ubuntu Telefon sitesindeki her resim hemen Ubuntu Telefon çalıştıran bir Galaxy Nexus'a benziyor).

Ubuntu, tipik bir Android Anakart Destek Paketi (BSP) temelli çekirdek sistemle , mobil cihazlarla ilgili ARM ve Intel x86 mimarilerini kullanan yonga setleri üzerinde çalışacak şekilde uyarlanmıştır . Bu yüzden yonga seti satıcılarının ve donanım üreticilerinin akıllı telefonlarda Ubuntu için yeni donanım destek paketlerine yatırım yapmaları veya bakım yapmaları gerekmez. Kısacası, zaten Android'i çalıştıran ahizeler yaparsanız, Ubuntu'yu benimsemek için gereken iş önemsiz olacaktır .

( http://www.ubuntu.com/devices/phone/operators-and-oems adresinden - vurgumu)

Bu, en azından başlangıçta en büyük avantajı görecek olan telefon üreticileri ve Ubuntu meraklıları anlamına geliyor - Ubuntu Phone'un Android için tasarlanmış bir el cihazında çalışmasının oldukça kolay olması gerektiği (aynı şeyi satmak için oldukça kolay olması gerektiği) işletim sistemi seçimi ile donanım).

Android uygulamalarının büyük çoğunluğu Dalvik VM için Java kullanılarak yazıldığından, ikisi de bir Ubuntu Telefonunda olma garantisi verilmez (meraklılar onları daha sonra taşıyabilir) ancak bu uygulamaların çoğu büyük bir taşıma çabası olmadan çalışmaz . Ubuntu’nun , Google’ın Oracle’la yaşadığı yasal sorunların ardından Java ve Dalvik’i Ubuntu Phone’a aktarmak için acele etmeleri pek mümkün görünmüyor .

Ayrıca Ubuntu Phone, Android SDK veya NDK API'leriyle aynı (veya bunlarla uyumlu değil) kendi QML araç setine ve Ubuntu SDK'ya sahiptir, bu yüzden yine Android uygulamalarını engelleyecek büyük miktarda taşıma çabası olacaktır. hemen Ubuntu'da çalıştırılıyor.

Öte yandan, uygulamanız öncelikle etrafta bir Android ambalajı bulunan bir web uygulamasıysa, HTML5 ve Javascript'i desteklediği için taşıma işlemi çok daha kolay olmalıdır.

Web uygulamaları Ubuntu'da birinci sınıf vatandaşlar ve arayüze derinlemesine entegrasyon sağlayan API'lar. Diğer platformlar için yazılmış HTML5 uygulamaları kolayca Ubuntu'ya uyarlanabilir ve Ubuntu'nun onları kullanan uygulamalar için 'sadece çalışmasını' sağlamak için PhoneGap gibi standart platformlar arası web uygulaması geliştirme çerçevelerini hedefliyoruz.

( http://www.ubuntu.com/devices/phone/app-ecosystem adresinden )

Tüm bu farklılıklara rağmen, mobil alandaki tarih bize bir mobil platformun büyük bir şekilde kalkması durumunda, platformlar arasında uygulamaları taşımak için gereken zaman ve çabanın ne kadar büyük olursa olsun, tüm büyük uygulamaların ve oyunların yapabileceğini göstermiştir. Sonunda yeni platforma giden yolu ve şirketler, daha sonra büyük platformlardan herhangi birinde (buna izin veren) çalıştırılmak üzere derlenebilecek bir uygulama yazmayı kolaylaştıran araç setleri ve yazılımlarla birlikte geleceklerdir.

Görünüşe göre Ubuntu'nun uygulama taşınabilirliği, web uygulamalarını Ubuntu Phone uygulamalarına dönüştürmeyi kolaylaştırarak ve aynı uygulamayı herhangi bir Ubuntu cihazında (masaüstü, dizüstü bilgisayar veya telefon) çalıştırmayı kolaylaştırmaya odaklanıyor gibi görünüyor:

Ubuntu SDK'nın gelmesiyle, uygulamalar tüm Ubuntu form faktörlerinde çalışmak üzere yazılabilir: masaüstünde ve telefonda aynı Ubuntu işletim sistemidir, böylece tek bir yerel uygulama her ikisinde de çalışabilir. Bu, yeni bir form faktörü için destek eklediğinizde uygulamanın çoğunu yeniden kullandığınız anlamına gelir.

( http://www.ubuntu.com/devices/phone/app-ecosystem adresinden )


tl; Dr.

Ubuntu Phone ve Android, her ikisi de bir Linux çekirdeğini temel alır ancak bunun ötesinde farklıdır - sürücüleri paylaşabilirler (bu, üreticiler ve hobiler için iyidir), ancak uygulamaları paylaşamaz. Ubuntu Phone, Android ile değil, masaüstü Ubuntu ile uygulamaları paylaşır. Her ikisi de iyi web tarayıcılarına sahiptir ve aynı web sayfalarını görüntüleyebilir.


Cevabınız için teşekkür ederim :) Görünüşe göre web uygulamaları uyumluluk için en iyi bahis olmaya devam edecektir, tüm platformlar dahil. Ama en azından sürücülerin uyumlu olması iyi bir şey!
jadkik94

1
Mükemmel cevap. "Web uygulaması" kavramı, Palm WebOS ve ilk IOS’un temel bir parçasıydı ve hiçbir platform gerçekten yerel uygulamalar olmadan kalkmadı.
AĞACI

Aslında, OpenJDK Ubuntu Telefonunda çalışıyor ancak Dalvik /
ART'de çalışmıyor
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.