Lityum pili şarj etmeye ne zaman başlamalıyım?


22

Bu sorudaki yorumlar, şarj etmeden önce düşük pil şarj seviyesine kadar beklememem gerektiğini söylüyor, çünkü pil ömrünü kısaltır (bu daha önce anladığımın tersine daha hızlı şarj ediyoruz (pilin boşalmasını beklemeden) pil ömrü için olacak). Sorum şu, bu etkiden kaçınmak için genellikle şarj etmeye ne zaman başlamalıyım? % 20?

İlginç bir soru: Bataryanın kullanımını her zaman sadece% 20 ve üzerinde sınırlarsak, batarya kapasitemizi% 80'e düşürmeziz, çünkü bataryayı yalnızca% 20 ila% 100 durumda kullanacağız.2
Bu Android telefonlar için de endemik değildir. Elektronik ve Robotik Yığın Borsası'nda şu yazıya bakın: electronics.stackexchange.com/questions/7992/…
ale

Al Everett'in bağlantılı sorunun mükemmel bir cevabı var - modern lityum pil bakımının çok ayrıntılı bir açıklaması.
Saiboogu

Yanıtlar:


18

En kısa sürede ve olabildiğince sık. Herhangi bir aşırı şarjda (yüksek veya düşük) zaman geçirmek lityum pillere zarar verebilir. Yüksek şarj, modern cihazların bu durumdan ne kadar çabuk boşalacağını göz önüne alarak fena değil. Düşük şarj seviyelerinde zaman geçirmek, bataryanın iç yapısına zarar verir.

Cihazdaki "0" değerine boşaltmak bataryayı hemen hemen kesmez - batarya koruma devresi kritik seviyelere düşmesini önler. Ancak daha düşük şarjlarla ne kadar çok zaman harcarsanız, o kadar kümülatif hasar o kadar fazla olur ve pilin kullanım ömründen daha fazla zaman alırsınız. Bundan kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapın ve muhtemelen cihazın eski olduğu kabul edildiğinde ömrünün% 70-80'ini veren bir piliniz olacaktır.


Demek istediğim, telefonumu her zaman şarj cihazına veya kablolu bir USB bağlantı noktasına eriştiğimde bağlamalı mıyım? Çocuk bunun pil ömrünü azalttığını düşündüm .
Fitri,

2
Evet, aldığın her şansı bağla. Pil ömrünü azaltmaz. Bu sadece Nicad pillerinde ve sizde bir iyon var.
Matt,

1
Kesinlikle - fırsatınız olduğunda şarj edin. Bir NiCad'e rastlayacağınız tek zaman (önemli hafıza etkisi olan son teknoloji), daha ucuz kablosuz elektrikli el aletleridir.
Saiboogu

1
... ve bazı dijital kameralar. Bunların çoğu birbirine bağlanmış iki AA pili gibi gözüktüğü için birbirine bağlanmış iki adet AA pili gibi duruyor.
Matt,

1
Erken çıkarma konusunda endişelenmeyin - Devam etmeden önce sadece yüzde birkaç şarjı sıkabilirseniz, bu hala faydalıdır ve olumsuz tarafı yoktur.
Saiboogu,

12

Lityum İyon piller, Nickel Cadnuim piller gibi bir "bellek" geliştirmez, bu nedenle deşarj seviyeniz ne olursa olsun her gün şarj etmek pil ömrünü etkilemez. Hafızam bana doğru hizmet ederse, pillerin yeniden şarj edilme şekli nedeniyle pilin% 40 altına düşmesine izin vermezseniz daha az gergin olur, ancak bu konuda çok fazla endişelenmem. Aynı açıdan, fırsatınız olduğunda herhangi bir zamanda ücret almaktan çekinmeyin.


0

Şimdi Chargie var - harici olarak şarj etmeyi sınırlayan bir USB bellek + Android app combo (root gerektirmez). Sadece şarj cihazı ve telefon arasındaki çubuğu takın ve şarj seviyesini seçmek için uygulamayı kullanın. Bu kadar basit. Google'da "chargie stick" i arayın.

% 100'e şarj etmek isteseniz bile - oraya gidecektir ancak şarj% 97'ye (birkaç saat) düşene kadar gücü tamamen kesiniz. Sonra yeniden şarj olur, ancak normal damlama şarjından çok daha az streslidir. Bununla birlikte, günümüzün akü kapasitesi göz önüne alındığında,% 90'ı çoğu günden kurtulmanız için yeterlidir.

Açıklama: Ben Lighty Electronics'in CEO'suyum. Chargie'yi geliştirdik ve bu sorunu yaşayan insanları, bizim kadar bizim ürünümüzden zevk almak için çok seviniriz. İstenmeyen posta yok, sadece sorunun çözümü.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.