Uygulamaları kaldırmak herhangi bir iz bırakır mı?


25

Yüklediğiniz herhangi bir şeyin genellikle algılanması ve kaldırılması zor olan izler bıraktığı bir Windows arkaplanından geliyorum.

Android uygulamaları kaldırdığınızda aynı şey olur mu? Linux / Android'de kayıt olmadığını biliyorum, fakat izlerin hala kalacağı herhangi bir yer var mı?

SD Kartta klasörler oluşturan bazı uygulamalar gördüm, ancak bu tespit edilmesi ve silinmesi kolay.

Teşekkür ederim.


3
Sadece SD kartta oyunların / uygulamaların ekstra içerik indirebileceği / saklayacağı durumlar gördüm. Piyasa, indirilenler sekmesinde en son indirdiğiniz / yüklediklerinizin geçmişini saklar.
Bryan Denny

Yanıtlar:


17

Köklendirilmemiş bir telefonda, uygulamalar farklı kullanıcılar olarak çalışır ve diğer kullanıcılar veya sistem dosyaları tarafından oluşturulan hiçbir dosyaya erişemez, yani 'sanal alan'. Bu tür bir değişiklik yapamadıkları için, geride bırakabilecekleri tek şeyin SD kartınızdaki küçük bir titizlik olduğunu söyleyebilirim.

Köklü bir telefonda, kök erişimi verilen bir uygulama, donanımda mümkün olan her şeyi yapabilir. Kök izinleri olan uygulamalar, salt okunur olmayan depolama ortamlarına yazabilir (önyükleyiciyi değiştirme dahil), diğer programların özel verilerini değiştirebilir, sistem ayarlarını değiştirebilir, sistem dosyalarını değiştirebilir, vb. ve mükemmel bir şekilde iyi ve canlı iken kaldırılmış gibi davranın.

Temelde, köklü uygulamalar donanımın izin verdiği her şeyi yapabilir

Lie Ryan'ın rootlu uygulamalardaki bilgilerini içerecek şekilde güncellendi .


4
Hmm, teşekkürler Matt. Lütfen bana root erişimi olan ne tür enkaz uygulamalarından ayrılabileceğine dair birkaç örnek verebilir misiniz? Dediğim gibi ben Windows olmayan ortamlarda yeniyim.
Francisc

6
@Francisc: root erişimi olan uygulamalar, donanımda mümkün olan her şeyi yapabilir. Kök izinleri olan uygulamalar salt okunur olmayan depolama ortamlarına (önyükleyiciyi değiştirme dahil) yazabilir, diğer programın özel verilerini değiştirebilir, sistem ayarlarını değiştirebilir, sistem dosyalarını değiştirebilir vb. Köklü uygulamalar da kendini sistemden gizleyebilir ve taklit edebilir. tamamen iyi ve canlı iken kaldırılması. Temelde, köklü uygulamalar donanımın izin verdiği her şeyi yapabilir.
Yalan Ryan

1
@ Lie - Kök uygulamaları hakkında (çok yardımcı) fazladan bilgilerinizi içerecek şekilde cevabımı düzenlemeli miyim? (Temsilci veya başka bir şey çalmak istemiyorum)
Matt H

1
Tabii ki, mutlu olursam mutlu olurum
Lie Ryan

Köklü Olmayan Uygulamalar da izinlerini kötüye kullanabilir. SD Kart kolay bir işlemdir, ancak kişileri buraya koymak için kişileri kötüye kullanmak gibi başka örnekleriniz de vardır. Dolayısıyla, uygulamaların iz bırakması için yollar olduğunu hissediyorum.
Didier A.
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.