Parlak duvar kağıtları karanlık olanlardan daha fazla pil harcar mı?


54

Bunu ziyaret etmeye başladığım web sitelerinin çoğunun beyaz arka plana sahip olduğunu fark ettiğimde merak etmeye başladım ve ekranın pil kullanımının çoğundan genellikle sorumlu olduğunu biliyorum. Bu sitelerdeki arka planı değiştiremediğim için, en azından duvar kağıdımı siyah olana geçirebilirim.

Çoğu (tümü?) Telefon, gerektiğinde ekranı aydınlatmak için arka aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Bu arka aydınlatmanın pili tükettiğinden, beyaz ekranın siyah olandan daha hızlı enerji harcadığını söylemek doğru mudur? (ayarlarda aynı parlaklık seviyesini varsayarak)

Beyaz bir ekranın daha güçlü bir arka aydınlatmaya ihtiyaç duyduğunu varsayıyorum, ancak durum böyle mi bilmiyorum.


İyi soru. OLED ekranımın karanlık görüntüde arkadan aydınlatmalı ekrandan daha az güç kullanmasını ümit ediyorum ... ama bazı rakamları görmeyi çok isterim.
11:11

Vay, bunu ilk okuduğumda kıkırdadım, ama bu oldukça ilginç bir soruya dönüştü.
shambleh

Bazı cihazlarda (Galaxy S gibi) etiketli Ekran ayarları altında bir seçenek bulunur: " Güç Tasarrufu Modu : Görüntüyü analiz ederek ve LCD parlaklığını ayarlayarak güçten tasarruf edin ". Bu, SAMOLED ekranın, görüntünün parlaklığına bağlı olarak parlaklığını ayarladığını ve bunun standart bir seçenek haline gelmesi için karanlık görüntülerde yeterince göze çarpan bir fayda sağladığını gösteriyor.
GAThrawn

LED tabanlı ekranlarda pil ömründen tasarruf etmek amacıyla parlaklığı azaltan ekran filtresi adı verilen bir uygulama var.
barrymac

Yanıtlar:


43

OLED, AMOLED ve Super AMOLED ekranlarında: Evet

LCD ekranlar: Hayır


1
Saniyelerdeki bağlantınızda görebildiğim kadarıyla, koyu renkli arka planlar aslında IPS teknolojisi kullanıyorlarsa LCD ekranların güç tüketimini azaltır. İnanıyorum ki HTC One X'deki gibi.
Pijusn

1
@Pius Bu tabloda listelenen azalma (~% 4), AMOLED ekranlardaki beyaz ve siyah arasındaki% 100 düşüşe kıyasla önemsizdir. Yine de ilginç. Bu makale , IPS LCD'nin yaklaşık olarak% 33 beyaz veya daha fazla görüntülenen ekranlardaki AMOLED ekranlardan daha az enerji kullandığını göstermektedir.
Matt

ÇOK ilginç makale. Paylaşım için teşekkürler.
Pijusn

OLED, AMOLED ve Super AMOLED için, ışık söndüğü için bataryayı daha az tüketen sadece siyah pikselleri mi tamamlıyor? Yoksa beyaz piksellerden çok daha az enerji tüketen koyu gri pikseller mi?
Jisang Yoo,

18

Bu ekran teknolojisine bağlıdır.

Örneğin, (söylendiği gibi) Android 2.3 Gingerbread, Google’ın en son amiral gemisi olan Nexus S’in kullandığı koyu renkli bir temaya sahip, çünkü AMOLED kendi ışığını ürettiğinden ve koyu renk daha az foton ürettiğinden, koyu renk görüntülerken daha az enerji tüketen (Süper) AMOLED ekran kullanıyor. Arkadan aydınlatmalı (sabit sayıda foton) kullanan LCD ekran ile kontrastlar ve LCD kristaller ihtiyaç duyduğu renkleri filtreler. LCD ekranlardaki kristaller, beyazı görüntülerken kristalin daha fazla ışığı engellemek için daha fazla güç harcadığından daha az güç tüketir.

Ekran rengi arka aydınlatmayı etkilemez. Televizyonlarda, daha koyu görüntüyü görüntülerken ekranı karartıp dinamik arka ışıklandırma sağlamaya çalışan belirli ekran teknolojileri vardır. Gerçekte bu tür bir ekranla birlikte gelen hiçbir cihazın farkında değilim.


4
Android 2.3, AMOLED kullanıyor mu? AMOLED telefonun bir özelliği değil mi?
Malabarba

@ Bruce: whoops, Nexus S demek istedim, bunun için üzgünüm. Sabit.
Yalan Ryan

17

Hey, bunu anlamak için bir sürü test yaptım. Belirsiz bilimsel testler! Karanlık duvar kağıdına ve koyu temalı uygulamalara geçerek% 20 pil tasarrufu yaptığımı anladım. Yazılarıma bir göz atın, telefonunuzdaki tasarrufları hesaplayabilmeniz gerekir:

http://blog.stevemould.com/phone-battery-save-black-wallpaper/


1
"Raporunuz", bu soru hakkında daha fazla oy alan diğer cevaplardan daha ayrıntılı bilgi sağlar. Bazı kişilerin tepedeki cevabı az önce yükseltmesi çok yazık. Güzel araştırma - Bunu yaptığınız ve yazdığınız için teşekkür ederiz.
Bernhard Hofmann

Tavsiyen için teşekkürler ... Şu anki batarya kullanımı suçlu ve internet üzerinden batarya ömrünü uzatmak için net bir cevap arıyordu ..
Shaunak

Sayfa bugün benim için boş, başkaları için çalışmak?
matt wilkie

5

Ekranınızda eski bir standart lcd varsa, bu hiç de yardımcı olmuyor. Arka ışık hala tüm bu karanlık piksellerin arkasında parlıyor. Sadece göremezsin.

Oled, amoled, super amoled, LED lcd, ya da sanırım plazma bile, o zaman ekranın karartılmasına yardımcı olur çünkü ışık özellikle ihtiyaç duyulduğu yerde üretilir.

BTW, karanlık olduğunuz sayfa ne olursa olsun yeniden biçimlendiren ateş tilkisi eklentileri vardır. İsimleri hatırlamıyorum ama kız arkadaşımla birlikte bir stüdyo dairede yaşarken ve aynı odada 20 metre uzakta uyumaya çalışırken bütün gece bilgisayarımdayken ihtiyacım vardı.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.