Fabrika Ayarlarına Sıfırlama Kötü Amaçlı Yazılım Sorununu Çözebilir mi?


9

Bu son hikaye Slashdot'ta Android Market'i işgal eden çeşitli kötü amaçlı yazılım uygulamalarıyla ilgili olarak ortaya çıktı . Google bunları hızlı bir şekilde kaldırdı (ve virüs bulaşmadım - genellikle uygulama indirmiyorum), ancak merak ettim - fabrika ayarlarına sıfırlama bu kötü amaçlı yazılımın neden olduğu sorunları (köklenme dahil) çözer mi? Eğer öyleyse, neden olmasın?


1
+1 Sorunuzu çok ilginç buldum, başka bir makale gördüm - androidpolice.com/2011/03/01/… kötü amaçlı yazılım uygulamalarının telefonu rootlayabildiğini ve hatta bir arka kapı yükleyebildiğini belirtin. Telefondaki ROM'daki görüntüyü değiştirebiliyorsa, görüntü orijinal olmadığından ve arka kapı hala orada olacağından fabrika ayarlarına sıfırlama yapmak işe yaramaz. Görüntünün değiştirilmediğinden emin olmak için başka bir çözüm var mı?
Jack

Yanıtlar:


5

Bu kötü amaçlı yazılım (lar) için cevap muhtemelen evet .

Fabrika ayarlarına sıfırlama, özellikle birkaç köklü cihaz için kullanılan daha "invaziv" yöntemlerle köklenmeyi tamamen geri almaz. Muhtemelen bu haydut uygulamalarda kullanılanlar gibi basit / yaygın bir istismarın devam etmelerine izin verme olasılığı daha düşüktür.

Fabrika ayarlarına sıfırlama, yüklü uygulamaları (kötü niyetli olanlar da dahil olmak üzere) silmeli veya SD kartta veya başka bir şeyde saklanıyorsa, en azından onları sadece orada oturan kaldırılmış uygulamalara indirgemelidir - ve kullanıcı bunları yeniden yükler.

Fabrika sıfırlamaları genellikle /systembölümü sağlam bırakır ve herhangi bir kötü amaçlı yazılım teorik olarak sistem ikili dosyalarını kötü amaçlı sürümlerle veya bu satırlar boyunca bir şeyle değiştirebilir. Güvenli tarafta olmak için, sadece fabrika ayarlarına sıfırlama yapmak yerine ROM'unuzu yeniden flaşlamak istersiniz.


4

Matthew Read'in söylediklerine ek olarak, büyük olasılıkla kök salmayacaktır, ancak bunun üzerine, kişilerinizle veya verilerinizle yaptığı hasarı durdurmaz. Yani iletişim verilerini ve kişisel şifreleri vb. şifreleri ve tüm bu iyi şeyleri değiştirmeye başlamanız gerekir.


1
Kesinlikle katılıyorum ve bunu anlayın. Sadece daha fazla hasarı durduracağını merak ediyordum (Matthew Read oldukça iyi cevap verdi). Temel olarak, truva atının kendisini fabrika ayarlarına sıfırlayacak şekilde kurması için bir yol olup olmadığını bilmiyordum. (- Başka telefonda içinde düzenlenemez bir görüntüdür şey? Ben tam olarak nasıl fabrika sıfırlar işi bilmiyor musunuz?)
JasCav
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.