Google Play Store'daki uygulamalarda neden com vardır? başlangıçta?


19

Google Play Store'dan bir uygulama aldığınızda, uygulamalar her zaman bu biçimde verilir (Örneğin):

play.google.com/store/apps/details?id=com.king.candycrushsaga

Ana URL ve yalnızca uygulama adıyla ilgilenmiyorum, bu yüzden şunu elde ediyorum:

com.king.candycrushsaga

Bunun gerçek uygulama adı olduğunu biliyorum, bu uygulama çekmecesinde veya oyun mağazasında gösterilen kolay ad değil, ancak com.bölüm her zaman beni karıştırdı. Adın diğer bölümlerinin ne için olduğunu biliyorum ( com.PublisherName.AppName), ama com.başlangıçtaki nokta ne ?


Her zaman bir " com." değildir, bkz. Play.google.com/store/apps/details?id=org.projectmaxs.main veya play.google.com/store/apps/details?id=uk.co.nationalrail.google . orada olmak başka bir şey birkaç örnek
GAThrawn

Yanıtlar:


32

Adlandırma kuralı Java standartlarından türetilmiştir ve bir URL ile karşılaştırılabilir, ancak bunun tersidir. Buradaki anahtar, benzersiz olması gerektiğidir, bu yüzden çok spesifiktir.

Örnekte, combir Üst Düzey Alan Adı ile karşılaştırılabilecek ana kategori de olabilir com. Daha sonra king, bir alan adıyla karşılaştırılabilecek ve son candycrushsagaolarak da bir alt alan olabilecek şirket adıdır . Adların benzersiz olması gerektiğinden, bu adlandırma şeması oldukça olağandır, ancak bazen sonuna bir alt proje adı ekleyerek daha da bölünebilir. Örneğin King, oyunları adını kullanarak oluşturdukları diğer uygulamalardan ayırabilir com.king.games.candycrushsaga.

Java standartlarına göre, ilk bileşen geçerli bir üst düzey etki alanı (com, net, edu, gov, ülkeye özgü) olmalıdır, ancak standarda uymayan paket adlarını da gördüğümü hatırlıyorum.


3
Cevabınız için teşekkürler - Sanırım şimdi anladım - eğer sitem GeorgesApps.comörneğin ve eğer denilen bir oyun yaparsam, Ask Your Friendso zaman olurducom.GeorgesApps.AskYourFriends
George

Evet, işte bu
onik

6
Küçük harflerle @GeorgeH ama sonra: com.georgesapps.askyourfriends.
nhaarman

3
@Onik Ayrıca, paket adınız olarak sahip olmadığınız bir URL'yi kullanmanın çok kötü bir uygulama olduğunu da belirtmek gerekir. Bu yüzden King tarafından sunulan uygulamalar com.king, alan adlarıdır. Paket adının ilk bölümünün geçerli bir internet TLD olması tek sebebidir.
Dan Hulme

2
@GeorgeH Anlıyorum. Mesele şu ki, sadece değil com.publishernameve seçimi comkeyfi değil: aslında yayıncının sahip olduğu bir alan olmalı. Onik'in cevabında bunun net olduğunu düşünmemiştim.
Dan Hulme
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.