Telefonumun hangi bantları desteklediğini nasıl öğrenebilirim


13

Arka plan:
Kısa süre önce Padfone X'i satın aldım ve ağımdan almaya çalışıyorum. Bu çabanın bir kısmı, LTE band 4'ü desteklediğini iddia eden çevrimiçi bulduğum bilgileri doğrulamak oldu .

4G-LTE Bantları: 1, 2, 3, 4, 5, 7 ve 17

Şebeke operatörüm AWS'yi destekleyen çoğu telefonu, özellikle 1700/2100 spektrumunda çalışan (4G-LTE band 4 / AWS 4 / vb.

Sorun:
Okuduğum şeye güvenemediğim için şu soruya cevap vermeye çalışıyorum: Telefonumun sadece Android / Apps kullanarak hangi bantları desteklediğini nasıl öğrenebilirim?

Ne denedim:
Ben baktım akım frekans bandı soran bu soruya cevaplar listelenen iki "gizli kodları" denemek götürdü,:

 • *#*#0011#*#*: Kod olarak tanınıyor, ancak hiçbir şey yapmıyor.
 • *#*#4636#*#*: Bu telefon bilgilerini getirir, ancak frekansla ilgili görünen hiçbir şey görmüyorum. Ekran görüntüsü burada.

Cihaz köklü, bu yüzden adb shellgerekirse muck için kullanabilirsiniz , ama nereye bakacağımı bilmiyorum.


1
İlgili olarak, telefondaki bandı değiştirmenin bir yolu varsa, bunu bilmek iyi olur.
NT3RP

1
Bant otomatik olarak görüşmeli ve otomatik olarak değişmelidir. Desteklenen frekansları bulmak için herhangi bir uygulamadan emin değilim, ancak telefonunuzun Band 4'ü gerçekten desteklediğini biliyorum.
IAmTheSquidward

Sorunuzun çözümünü hiç buldunuz mu?
Suncatcher

Yanıtlar:


2

Android'de cihazın kullandığı radyo frekanslarını numaralandırmak için bir kullanıcı arayüzü bilmiyorum. Bununla birlikte, aradığınız doğrudan cevabı vermek için Padfone X , desteklediği LTE 1700/2100'den farklı olan UMTS 1700/2100'den yoksundur .


3
Araştırmayı takdir ediyorum; Bir arkadaşınızın yardımını aldıktan sonra, Padfone X ile ilgili doğru olduğunuz anlaşılıyor. Hala bir spesifikasyona sahip olmadan bilgiyi nasıl alacağını merak ediyorum.
NT3RP

2

Padfone X gibi Qualcomm Snapdragon tabanlı telefonların bant ayarları NVRAM'de rf_bc_config adlı bir alanda saklanır. Bu, fabrikada donanıma gömülü bant seçenekleriyle (cihazın RF ön ucundaki radyo bileşenleri) eşleşecek şekilde ayarlanacaktır.

Değer, QPST veya QXDM gibi Qualcomm servis araçları kullanılarak okunabilir, ancak insan tarafından okunabilir bir değer değildir, bir bit alanıdır ve bitler beklendiği sırada değildir.

Ben bitfield haritalama bilmiyorum, ama xda forumda spekülasyon insanlar gördük.

Bu bilgileri alacak uygulamalar yoktur, çünkü modem yazılımının içinde tutulur ve hiçbir zaman uygulama işlemcisine sunulmaz. Android işlemciye kadar sunulan tek bilgi mevcut bağlı bant bilgisidir.

NVRAM'da bu değerleri değiştirmek mümkündür ve birçok kişi, ekstra bantları ahizelerinde çalışmaya zorlamak için denemek ve zorlamak zorundadır - elbette, bunun donanım desteği olmadığı için yeni bantta faydalı performansla sonuçlanması olası değildir. mevcut.


1

Bir cihazın frekansını (ABD'de satıldığı sürece) FCC ID cihazlarını arayarak bulabilirsiniz . Bu, cihazın lisanslı frekanslarda iletim izni vermek için kullanılan benzersiz bir tanımlayıcıdır.

Padfone X'in iki FCC kimliği vardır, bu yüzden hangisinin geçerli olduğunu bulmanız gerekir (pil kapağının altında kontrol etmeyi deneyin): MSQT00S, MSQT00D


Peki ya diğer ülkeler?
Suncatcher

1

Köklü aslanağzı tabanlı cihaza sahip olanlar için radyo donanımı tarafından desteklenen LTE bantları elde etmenin kolay bir yolu vardır. Https://t.me/ru_fieldtest_modemcaps/5 adresinde bulunan ücretsiz uygulama , aşağıdakine benzer açık bir liste gösterebilir:

LTE Bands :
        B1 (2100 FDD)
        B2 (1900 FDD)
        B3 (1800 FDD)
        B4 (2100 FDD)
        B5 (850 FDD)
        B7 (2600 FDD)
        B8 (900 FDD)
        B13 (700 FDD)
        B17 (700 FDD)
        B20 (800 FDD)

... ve diğer kullanışlı ayrıntıların yanı sıra.


Teşekkürler bu çalışıyor!
xavier_fakerat


Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.