iMac, fare işaretçisi hariç, tamamen donuyor. Ne yapabilirim?


11

Son zamanlarda, iMac'imde garip bir davranış fark ettim (Yosemite 10.10.4, 2009 Sonu).

Her şey tamamen donuyor - tamamen tepkisiz. ANCAK , fare işaretçisini mükemmel kontrol etmeye devam edebilirim.

Başka bir deyişle - imleci hareket ettirebilsem bile - herhangi bir düğmeyi, menü öğesini tıklayamıyorum, herhangi bir pencerede odağı değiştiremiyorum veya masaüstü, dock, menü veya çalışan herhangi bir uygulamayla etkileşim kuramıyorum. Launchpad ve Görev Kontrolü çalışmıyor. İMac ayrıca klavyeye hiç yanıt vermiyor gibi görünüyor .

Bunun çok seyrek gerçekleştiğine dikkat etmeliyim - belki ayda bir veya iki kez. Ne zaman gerçekleştiğine dair bir desen fark etmedim (örneğin, yeniden başlattıktan hemen sonra gerçekleşmez).

Yani...

  1. Buna neyin sebep olabileceği hakkında bir fikrin var mı? Tüm güncellemelerimden güncelim (OS X ve uygulamalar) ve Mac'imle sıradan bir şey yapmıyorum (Zarf uygulama veya değişiklik yok).
  2. Şimdiye kadar - bunu düzeltmek için düşünebildiğim tek şey, yeniden başlayana kadar güç düğmesini basılı tutmak. Daha iyi bir seçenek var mı? (Örneğin, Windows'ta, tam mavi ekrandan kısa olan herhangi bir kilitlenmeden kurtulmuş gibi görünen CTRL + ALT + DELETE var). Örneğin, aktivite izleyicisini başlatmanın eşdeğer bir yolu var mı?

1
10.10.5
user151019

Güvenli modu deneyin (önyüklemede kaydırma) ve güvenli modda devam edip etmediğine bakın. Ayrıca kurtarmaya (önyüklemede Command-R) ve diski onarmaya çalışın.
TheBro21

Aynı problemim var. Birkaç saatlik kullanımdan sonra her iki haftada bir tutarsız bir şekilde olur. Fare görünür ve hareket edebilir, ancak fare tıklamalarına veya klavyeye yanıt vermez. Güncellemelerden yaklaşık 1 yıl önce ve sonra gerçekleşmeye başladı. Her zaman belirli bir web sitesinde (iyi bilinen banka) görünüyor, ancak bu sadece tesadüf olabilir.

iMac 5K'da benzer bir sorun. Bir süre kullandıktan sonra uygulamalar donmaya başlar ve ardından bir çıkrık başlar: "WindowServer [XXX]: GPU Sürücüsü asılı görünüyor (5 sürekli saniyeden fazla okunaksızlık)" günlüğüne yayılıyor. Bundan çıkmak için, uygulama odağını değiştirmek yardımcı olur, ancak bazen birkaç dakika A MINUTE olur ve iMac'i tamamen kullanılamaz hale getirir. El Capitan'dayım.
Macilias

@macilias bunun için bir çözüm buldunuz mu?
Vivek R

Yanıtlar:


2

Ben de bu sorunu vardı, önceki sürümden geçiş sorun, özellikle "sorta" şimdi kullanılan eskisi çekirdek işe yaramadı kadar çalıştı sorun olduğu ortaya çıktı.

Lingon'u kullanarak (Apple Store'a bakın), sorunlu olanları bulmak için çeşitli hizmetleri açmak ve kapatmak mümkündür. Onyx kullanarak çekirdek önbelleklerini temizlemek mümkün oldu.

Benim için güncellenmesi gereken bazı tarihi SnapZPro uzantılarıydı.


1

Imac'ım da aynı şeyi yaptı, ama hayranlarla bir ilgisi olabileceğini düşündüm. bu yüzden açtım ve fanları temizlemek için kompresörümden bir hava hortumu kullandım ... tamamen tozla kaplıydılar. Bu onların yavaş çalışmasına ve hiç çalışmamasına neden oluyordu. bundan sonra imac'ı bir araya getirdim ... yeni gibi iyi. BTW Ekranı kaldırmama yardımcı olacak bir YouTube videosu izledim. sadece mıknatıslar tarafından tutulur, daha sonra 8 vidayı çıkarırsınız ve lcd'yi çıkarırsınız ... üfleyin, birleştirin.


1

Bu, yıllar boyunca birkaç kez başıma geldi ve yanlışlıkla kablosuz faremin bilgisayar çantamda yanlışlıkla açık ve depresif olduğunu keşfettim. Yani bazen çok basit !! Benim sorunum her zaman unutmaya eğilimliyim ve daha sonra bir süre başımı çizdikten sonra fareyi hatırlıyorum. Umarım düzeltmeniz benim kadar basittir.


0

Söylemediğiniz şey, Mac'inizin bu davranışı sergilemeden önce ne kadar süre çalıştığıdır. Bu yardımcı olabilir.

Yapacağım şey güvenli moda önyükleme yapmak (başlangıçta Apple logosunu görene kadar Shift tuşunu basılı tutun) Ve sistemin hala donup donmadığını görün. Eğer öyleyse, kurmuş olduğunuz bir şey donmaya neden olabilir. Eğlenceli bölüm daha sonra başlangıç ​​öğelerini bir kerede bir veya iki kapatır ve suçluyu bulana kadar normal olarak önyükleme yapar.

güvenli modda aynıysa, işletim sistemi muhtemelen zarar görür veya bir çeşit donanım arızası vardır. Bu noktada sürücünüzü yedeklerdim, silerim ve işletim sistemini yeni kurarım. Eşyalarınızı geri yüklediğinizde yalnızca belgeleri (uygulamaları değil) geri yüklediğinizde ve yalnızca belirtileriniz bitene kadar sistemi mutlaka yüklemeniz ve yüklemeler arasında bir süre çalıştırmanız gerekenlerle başlayın .

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.