Kapatmanın “kilitlenme” olarak kaydedilmesi gerekir mi?


3

Bir süre önce küçük sorunlar yaşamaya başladım. "En küçük", kapatmanın on dakikadan uzun sürmesiydi. Bir SSD iç ve dış hiçbir şey ile bu doğru görünmüyordu.

Ancak son oturumun zamanlamasını kontrol etmek için bir gün 'son' kullandığımda, her kapatmanın "kilitlenme" olarak etiketlendiğini fark ettim. Bu yüzden silip yeniden kurmaya karar verdim.

Yeniden kurduktan sonra, herhangi bir sorunu tekrar ortaya koymaktan kaçınmak için, göç asistanını kullanmadım. Tüm kullanıcı hesaplarımı yeni oluşturdum ve birkaç uygulama güncellemesi yaptım.

Yeni sistemin yedeklemesini yapmadan önce, tam olarak ne zaman başladığını görmek için 'last' komutunu kullandım (bu yüzden hangi eski şeyleri alacağımı biliyorum). Sürpriz, montajcı tarafından yapılanlar da dahil olmak üzere her kapatma "çarpışma" olarak etiketlendi.

Bunu her zaman yapmadığını biliyorum. Bu, bazı yeni MacOS versiyonlarının "normal" bir değişikliği midir? RAM ve SSD dışındaki tüm donanımlar, kullanılan garantinin yalnızca beş günüyle Apple-refurbs'tir. RAM ve SSD, Apple'ın mağazada tanılama işlemlerinin donanım sorunları olmadığını söylediği eski sistemden geldi. "Diski onarmak" zorunda kaldık ama daha sonra tanılamayı geçti ve ayrıca yeniden takmadan önce tamamen sildim. Tamamen değil - tüm sürücüyü seçmeme rağmen, Disk Yardımcı Programı kurtarma bölümünü kaydetti.

Öyleyse (tl; dr) , MacOS 10.12.1 ve 10.12.2'nin her kapatışımızda bir kilitlenme yapması normal mi?

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.