Bir musluk açmadan 75 galonluk bir su ısıtıcı tankının doldurulması hasara neden olabilir mi?


13

Bugün evde bir snafu vardı bir boş 75 galon tank bir musluk açmadan doldurulmuş elde etti. Musluk sadece tank dolduktan sonra açıldı, bu da uzun bir basınçlı hava patlamasına neden oldu. Bu basınçlı havanın borulara, bağlantı parçalarına veya armatürlere zarar vermesinden endişe ediyorum. Durum böyle olabilir mi? Bunlar, 4.500 metrekarelik bir evde bakır borular, bazıları 3/4 ``, bazıları 1/2 ''.

GÜNCELLEME: Değeri için birkaç hafta geçti ve hiçbir sızıntı görülmedi.


2
İlginç bir nokta - su neredeyse sıkıştırılamazken, hava biraz sıkıştırılabilir . Su sisteminiz için ne anlama geldiğinden emin değilim, ama bu bir şey.
Wayne Werner

Yanıtlar:


25

Bu konuda hiç endişe etmem. Bir galon su yaklaşık 213 kübik inçtir. Tankı tamamen doldurduğunuzu varsayarsak (ki bu olası değildir - aşağıya bakın), tesisatınızın içinde 213 * 75 veya 15.975 inç küp havanın yerini değiştirirdiniz. Bir basınç atmosferi (14.7 psi), 33.8 ft sütunun uyguladığı basınç olarak tanımlanır. Söz konusu tüm borunun 3/4 "olduğunu varsayarsak, toplam boru uzunluğu 472 feet olsaydı basıncı 14,7 psi arttırırdınız.

Ama aslında ne hava basınçlı su basıncı ile dengeye ulaştığında tankı dolum durdu olmasıdır. O su dolu ev su kaynağı olduğunu ne basınçta geliyordu ile tankı (genellikle bu yere yaklaşık 40psi ise). Sıhhi tesisat sistemindeki toplam basınç 40psi'ye ulaştığında, basınç farkı olmadığından tank doldurmayı durdurur. Yani temel olarak, yerinden çıkardığınız hava su kaynağınızın basıncına ulaştığında, tankın daha fazla doldurmayacağı için sıkıştırmayı durduracaktı.


Bu çok eksiksiz cevap için çok teşekkürler. Aslında, hava basıncı su basıncı ile dengeye ulaştığında, doldurmayı bırakması mantıklıdır. Böylece ulaşılan maksimum basınç benim su basıncımdı. Açıkçası bu hasara neden olamaz. Değeri ne olursa olsun, su basıncım 70 psi, basıncımı biraz düşürmeden önce 80 psi idi. 80 psi'nin kabul edilebilir aralığın en üstünde olduğunu duydum. Bir ev boru sisteminin sorunlara maruz kalmadan önce güvenli bir şekilde devam edebileceği maksimum basınç nedir? Farklı bir soru olduğunu biliyorum ...
Mel Leet

4
@MelLeet - 80psi'ye ayarlanmışsa hemen hemen her şey iyi olacak. Boru bakırsa, en kötü durumda 300psi'ye kadar iyi olursunuz. PEX, IIR ise maksimum sürekli basınç 150psi civarında olacaktır. Gerçi bu baskıdaki demirbaşlar için konuşamam. Gerçekten yüksek su basınçlarının, sıhhi tesisattan daha çok yolcu için tehlikeli olma olasılığı daha yüksektir - 150psi'de duş en azından hoş olmaz.
Komintern

2
@jpaugh - Önemli değil - sütunun altındaki düzlem boyunca inç kare başına ölçülür. Daha geniş bir sütun daha fazla inç kareye sahip olacaktır, ancak her biri üzerindeki basınç aynı olacaktır.
Komintern

2
İlk paragrafın bana bir anlamı yok ... 472 fit borunun herhangi bir şeyle ne ilgisi var? Ve bu varsayımda tüm boruların hava veya su ile dolu olduğunu mu düşünüyorsunuz? Gerçek (ve tek) cevap ikinci paragrafınızdır: hava basıncı sadece gelen su ana basıncını dengelemek için yeterli olacaktır.
Hank

1
Merak ediyorum, su geçirmez ve hava geçirmez farklı şeyler olduğundan, tesisatın bir kısmının hava sızdırmaya başlaması ve hasar görmesi ihtimali var mı? Bir conta gibi bir şeyi atlayarak sürekli yüksek basınçlı hava akışının üzerinde ölçülebilir bir etkisi olabilir mi?
JDT

19

Sistemde sıkışan havanın basıncı, su basıncı ile tamamen aynıdır. Endişe için baskı açısından bir alan yoktur.

Bununla birlikte, hava sudan çok daha az yoğundur, bu nedenle bu sorunlar ortaya çıkabilir:

  • enkaz nedeniyle tıkanmış küçük sızıntılar hava yoluyla temizlenebilir (tıkanmaz) ve yeni bir damlama meydana gelebilir
  • su dalgalanması, boruları sallayabilir ve bağlantıları gevşetebilir, borulardaki kireci ve oksidasyonu giderebilir ve bir valfin daha önce olduğu kadar iyi çalışmamasına neden olabilir (yıkayıcı contasında kalıntılar)
  • boruda hava olması pas ve korozyonu hızlandırma eğilimindedir (suyun içinde daha az oksijen vardır ve oksidasyonu yavaşlatır)

Evet, sıhhi tesisat işlerinden sonra kaçınılmaz olarak kaçan basınçlı hava patlamasından musluk hasarı aldık.
Loren Pechtel

4

Endişe aslında, devreye enerji vermeden önce havayı boşaltmayı unutursanız, üst ısıtma elemanının yanmasıyla ilgilidir. Aceleyle sabırsız bir ailenin tekrar sıcak su kullanması için dikkatinizin dağılmasına dikkat edin.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.