Kontrplakları bozabilir misin?


Yanıtlar:


20

ApplePly , tipik inşaat veya ucuz parke kontrplaklarından daha kaliteli olan tamamen parke kaplama kontrplak için bir marka adıdır. ("Applewood" kontrplağınızın gerçekten ApplePly olduğunu doğrulamak isteyebilirsiniz). ApplePly'nin kalitesi baltık huş kontrplaklarına benzer olmalı ve baltık huş ağacı gibi boşluk içermemesi gerekir. Bu yüksek kaliteli sac ürünleri büyük bir kereste veya dolap tedarikçisinde bulabilirsiniz.

Bir yönlendirici, ApplyPly veya baltık huşunun kenarlarında iyi çalışır. Kontrplaktaki tutkal, yönlendirici bitini masif ahşaptan biraz daha hızlı bir şekilde matlaştırabilir, ancak sadece bir masaüstü yapıyorsanız bu gerçekten bir faktör değildir.

Estetik bir bakış açısından, kenarlardaki kaplama katmanlarını görebileceksiniz. Mobilya parçasına bağlı olarak, arzu ettiğiniz bu olabilir ya da olmayabilir.

yorumlara dayalı ek bilgi ve açıklamalar:

Birkaçının belirttiği gibi, tek bir geçişte yapmak yerine birkaç sığ geçiş yapmak iyi bir fikirdir. Bu daha temiz kesim yapılmasına yardımcı olacaktır. 'Sığ' anlamına gelen şey, profilin ve kalınlığın ne olduğuna bağlıdır, ancak yaklaşık 1/16 "ile başlayın ve oradan artırın. Daha ucuz yüksek hız çeliği yerine karbür bit kullanın. Yatağın nerede olduğunu anladığınızdan emin olun. Özellikle her iki tarafı da profillüyorsanız, bunların hepsini son boyutuna kesmeden önce sayfanın hurda kenarlarında (veya aynı malzemenin diğer hurdalarında) çalışarak test etmelisiniz. Mümkünse çoklu kelepçelerle Bu güvenlik içindir ve size daha fazla kontrol ve daha kaliteli bir kesim sağlar.

Çalışırken yönlendiriciyi hareket ettirdiğiniz yön önemlidir. El tipi yönlendiricili bir kontrplak tabakasının dış kenarında çalışıyorsanız, doğru yön saat yönünün tersine doğrudur - soldan başlayın ve sadece sağa doğru kesin. Bu, kesiciyi tahtaya karşı döndürür - aslında yönlendiriciyi gitmek istediğiniz yere itmeniz gerekir. Yönlendirici sizi çekiyorsa, bazı durumlarda yararlı olan ancak yeni başlayanlar için gerçekten tavsiye edilmeyen bir tırmanma kesimi yapıyorsunuz çünkü yönlendiricinin kontrolünü korumak için çok daha fazla çaba gerekiyor.


Teşekkürler JayL. Keşke işler hakkında daha fazla bilgi sahibi olsaydım, ama şimdiye kadar doğru yolda olduğumu düşünüyorum. Kaplama katmanlarının görünmesini bekliyorum ve dört gözle bekliyorum. Ben o sörf tahtası türü aracı için gidiyorum, bu yüzden satırlar karakter ekleyecektir.
Luke

Kat uçları pürüzlüdür. Yönlendiricinin her geçişinde bir seferde biraz kalkış yapmak yardımcı olacaktır.
Hemm

1
Kaliteli bir SHARP bit kullandığınızdan emin olun ve her zaman yönlendiricideki bitin tersi yönde ilerleyin.
shirlock evleri

Birkaç yıl boyunca burada ve orada sattığım mısır deliği tahtalarında kenarları yönlendirdim. Hiçbir şekilde dolap sınıfı kontrplak değildir, ancak ahşabınızda ne kadar çok katman olursa, o kadar iyi yuvarlanır. Birden fazla geçiş yaptığınızdan ve bir kerede yalnızca biraz odun çıkardığınızdan emin olun.
Evil Elf

1
Birkaç yıl boyunca burada ve orada sattığım mısır deliği tahtalarında kenarları yönlendirdim. Hiçbir şekilde dolap sınıfı kontrplak değildir, ancak ahşabınızda ne kadar çok katman olursa, o kadar iyi yuvarlanır. Birden fazla geçiş yaptığınızdan ve bir kerede yalnızca biraz odun çıkardığınızdan emin olun. Son geçmişinizi Shirlock eyaletleri gibi tahıllara karşı yapın.
Evil Elf

11

Evet, kontrplakta bir yönlendirici kullanabilirsiniz, ancak tamam tamamen "tamam" tanımınıza bağlıdır. Kontrplakta boşluk yoksa, o zaman korkunç olmayabilir, ama bir ahşap işçisi olarak benim görüşüme göre, bir tür parke ile bantlanmış kenarı görmeyi tercih ederim. Bu konuda bir yönlendirici kullanabilirsiniz ve oldukça güzel çıkacaktır.

Sertağaç kenar bantlamanın bir erdemidir, zamanla çok daha iyi dayanır. Ayrıca, bir tür kaplama uygulayacağınızı varsayarak, çok daha iyi bitirecektir.

Kenar bantlarının uygulanması o kadar da zor değildir. En iyisi parke üzerine bir dil koymak için bir tableaw veya yönlendirici tablo kullanmaktır. Ardından kontrplak kenarına karşılık gelen bir oluk çalıştırmak için bir yönlendirici kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, bisküvi bantlamayı takmak için yuvaları kesmek için bir bisküvi birleştirici kullanılabilir. Son olarak, kontrplak ve bantlama malzemesinin her birinin uzunluğu boyunca bir oluk kesilebilir. Sonra ince bir kontrplak parçası ikisine katılmak için mükemmel bir spline yapacak.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.