Bulaşık Makinesi Hortum Kelepçeleri açılmıyor


5

Bu aptalca bir soru olarak karşımıza çıkacak ama bulaşık makinemin tahliye borusu için hortum kelepçesini açamıyorum. Boruyu açmam / açmam, kafasını temizlemem ve sonra yeniden takmam gerekiyor. Metal kelepçe açılmaz, tornavida kullandığımda, vida açılmaz, sadece yerine gevşer, ancak çıkarması mümkün değildir. Pense'in nasıl yardımcı olacağından emin değilim çünkü vidayı sökmeye çalıştım ve çalışmadı. enter image description here NOT: Aynı hortumu kullanmam gerekiyor, bu yüzden bu hortumu kıramam. Tüm tüpü değiştirme uzmanlığımın ötesinde FAR, sadece açmak için kafayı temizlemeye çalışıyorum. Bu yüzden yeniden bağlayabilmeliyim.

Yardımın için çok teşekkürler.

GÜNCELLEŞTİRME : Kötü sözlerim için üzgünüm: Kelepçeyi tekrar kullanmam / tutmam gerekmiyor, sadece tüpü / hortumu tutmam / bakım yapmam gerekiyor, çünkü değiştirmek için tüm bulaşık makinesinin çıkarılması gerekiyor. Benim ikilemim şimdi hortuma zarar vermeden kıskacı kesiyor.

SON ÇÖZÜM: Çok sayıda harika cevap, yorum ve öneri. Sonunda boruyu / hortumu zorlayarak (zorlayarak) sona erdirdim ve çıkardım. Dışarı çıktığında, sadece atış kelepçesini kaydırmak kolaydı!


soruya resim eklendi
BeginnerDBA

7
Vida aslında çıkmıyor, metniniz vida çıktığını düşünüyor. Vidayı çevirmek, kelepçenin açılmasına neden olur, ne kadar fazla çevirirseniz o kadar fazla açılır.
Tyson

4
Bir yana: Düz uçlu bir tornavida yerine bir somun şoförü (genellikle 1/4 ") kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. İnsanların tornavida kayması ve ellerini kesmesiyle birkaç kez yaralandığını gördüm. bir somun sürücü kullanarak vs yapmak için en az iki kez uzun sürer.
gregmac

3
@BeginnerDBA "Sıkı gevşek" den başladığında, demek istediğin demek, çevirmene karşı direncin, bazı şeylerden neredeyse hiçbir şeye değişmeyeceğini düşünüyorum. Bu, solucanın grubu hareket ettiremediğini gösterir. Vida, onları itmek yerine yuvaların üzerinden kayıyor. Bunlardan birini mağazada (ucuz) almak ve nasıl çalıştıklarına bir göz atmak isteyebilirsiniz. Eğer dişler birbirine geçmiyorsa, kolayca gevşetmeniz mümkün olabilir. Diğer bir seçenek de, muhafazayı boruya daha yakın sıkmak ve sonra çevirmeyi denemek. Bu, ipliklerle meşgul olabilir.
JimmyJames

1
@BinnerDBA Başka bir şey, hortumu atıklara bağlayan lastik parçanın kolay değiştirilebilmesidir. Bulaşık makinesinden gelen hortumun bir parçası değil. Hasar verirseniz, yanınıza sadece nalburdan götürün. Bunlar ucuz.
JimmyJames

Yanıtlar:


6

Diğer cevaplara ve yorumlara dayanarak, ilgili bilgilerin bir kısmını bir cevapta bir araya getirerek biraz yardım sağlayabileceğimi umuyorum.

  • Nasıl çalışır

@ User1289451 işaret ettiği gibi, "vida" teknik olarak bir sonsuz dişli . Bununla birlikte, solucandaki dişlilerin yerine bir dişlinin döndürülmesi yerine, yuvaları birbirine geçirerek ve bandı ileri ve geri hareket ettirerek bandı ilerletir. Bandın bir tarafı sabitlendiğinden, bu ileri ve geri hareket, bandın hortum etrafında genişlemesine veya daralmasına neden olur.

  • Bağlantıları gevşetin

Vida dönüyor gibi geliyor, ancak herhangi bir yerde bir şey ele geçirilmiş gibi görünüyorsa, PB Blaster Yerel nalburdan Donmuş eklemlerin serbest kalmasına yardımcı olacaktır. Sonsuz sürücüyü vidalıyorsanız ve hiçbir şey olmuyorsa, dişler veya bant, dişler grupla temas etmeyecek şekilde paslanır. Bu nedenle, kelepçeyi bir arada tutan tek şey muhtemelen pas / korozyon olacaktır. PB Blaster'ı mahfazanın içine püskürtün ve bir süre bekletin (süreleri kontrol edin). Geri döndüğünüzde, yuvaları kullanarak bandın üzerinde kaldıraç elde etmek için pense / düz başlı vidalama kullanmaya çalışın ve ayırın.

  • Bir somun sürücüsü kullanın (gevşetmek için)

Ayrıca, @gregmac'ın yorumunda söylediklerini de ikinci olarak söylerdim. Bunu gevşetirken, gevşetmek için bir somun sürücüsü (veya 1/4 "değilse uygun boyutta bir soket) kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Tornavida yuvasının kayması ve sıyrılması arasında, bir somun sürücüsü size çok fazla baş ağrısı kazandıracaktır. ancak Mevcut veya yeni bir hortum kelepçesini tekrar taktığınızda, somunu sürücünüzü kullanırken dikkatli olun, çünkü kelepçeyi aşırı sıkmak çok kolaydır, kelepçelemekte olduğunuz metal / plastik / bakır hortum / boruya zarar verebilir.

  • Kelepçeyi değiştirin

Kelepçeyi neden yeniden kullanmanız gerektiği konusunda tam olarak net değilim, çünkü sadece bu parçayı yerel bir hırdavatçıdan bir parça ile değiştirebilirsiniz. Aslında, çalışması hakkında kararsızsanız, yerel nalburdanıza bir gezi yapmayı ve depodaki hortum kelepçelerine bakmayı ve onlarla oynamayı tavsiye ederim, böylece nasıl çalıştığını anlarsınız. normal şartlar altında . Gelecekte aynı bağlantının servis edilmesi gerekiyorsa, sorunlardan kaçınmak için mümkünse bunu değiştirmenizi tavsiye ederim. Kelepçeyi kesmeniz gerekirse, bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Hortumun olası tüm maliyetlerine zarar vermekten kaçınmak istiyorsanız, sonsuz dişli muhafazasının tepesinden bir demir testeresi en iyi bahsiniz olabilir. Solucanın kendisine çarptıktan sonra, bandın serbestçe hareket etmesi için muhafazayı bükmek / bükmek / açmak için bir pense kullanın (böylece artık solucana karşı direnç göstermeyecektir). Bandı kesmeyi deneyebilirsiniz, ancak bunun hortuma zarar verme olasılığı daha yüksektir.

  • Boru değişimi

Metal boruyu veya hatta bulaşık makinesi hortumunun herhangi bir bölümünü değiştirmeniz gereken noktaya gelirseniz, kullanmaya bakın. Pex boruları . Korkutucu göründüğünü biliyorum, ancak Pex çok daha basit bir tesisat yapıyor ve küçük bir araştırma ile gerekirse borunun bir kısmını veya tamamını değiştirebilmelisiniz. Hasarlı kısım geri kesilebilir ve hatta bir parça PEX kesilebilir ve hatta takılabilir ve bir kıvrımlı kelepçe ile sabitlenebilir. Küçük bir özenle, hemen hemen her boyuttaki boru veya hortum PEX ile değiştirilebilir.


1
Merhaba Stephen, Harika bir cevap için teşekkür ederim (Oy kullanabilmeyi isterdim ama yeterince temsilci olsaydım), aynı kelepçeyi kullanmak istemiyorum, aynı tüpü kullanmam gerekiyordu! (çünkü boruyu değiştirmek benden bulaşık makinesini çıkarmamı gerektirecektir). Ve dürüst olmak gerekirse, boruya zarar vermeden kelepçeyi nasıl keseceğimi bilmiyorum.
BeginnerDBA

Demir testeresi seçeneğini keşfedeceğim, ancak hortumu kesmek için gerçekten bir risk alamam. Özet ve birçok yararlı ipucu için tekrar çok teşekkürler.
BeginnerDBA

@BeginnerDBA, demir testeresini, sonsuz dişli muhafazasının üstünü kesmek ve açmak için kullanıyorsanız, sonsuz dişli muhafazasının ilk katmanını geçtiğinizde, muhafazayı hortumun hasar görme riskini azaltırsınız demonte edilebilir. Solucanın kendisi kesim sırasında her zaman testere ile hortum arasında olacaktır; bu nedenle, mahfazadan kaymadığınız sürece (sadece yavaş ve dikkatli bir şekilde kesilmiş) hortumu kesme riskiniz çok düşük olmalıdır.
StephenH

Bu cevapta PEX boru kullanılması önerisi potansiyel olarak kafa karıştırıcıdır. Bu bir bulaşık makinesi tahliye hortumu. Değiştirilmesi gerekiyorsa, bulaşık makinesi üreticisinin yedek parçasıyla veya bir donanım mağazasında bulunan evrensel bir tahliye hortumu ile değiştirilmelidir. PEX boruları tedarik hatları için kullanılır ve burada uygun bir kod veya kod onaylı seçim olmaz.
mfarver

1
Çok fazla yorum ve öneri var. Sonunda boruyu / hortumu zorlayarak (zorlayarak) sona erdirdim ve çıkardım. Dışarı çıktığında, sadece atış kelepçesini kaydırmak kolaydı!
BeginnerDBA

5

Bunun gibi hortum kelepçeleri kelepçelemek için yapılır, ancak çok kolay bir şekilde kelepçelenmeleri için yapılmazlar - bunun yerine, gözlemlediğiniz gibi, sonsuz dişli vida saat yönünün tersine çevrildiğinde muhafazasından sökme eğilimindedir.

Bu durumda kelepçeyi gevşetme yöntemim ilk önce vidayı kullanarak kelepçeyi tutturmaktır - kelepçeyi daha sıkı hale getirmek istemiyoruz, ancak basitçe mahfazasına sonsuz tahrik vidasının taban çizgisini almak istiyoruz. Daha sonra, vidayı bir veya iki tur gevşetin, böylece gevşek olur, ancak yuvasından düşmez. Son olarak, bu yüzden cevabım doğru cevabım, bu yüzden sonsuz vidalı vidayı sıkmak için kaymalı mafsallı pense ("su pompası pensesi", "Channelock pense") kullanmanız gerekiyor. içine etkisi olacak olan konutu, itme sıkma bandı açık (daha sıkı çekmek yerine). Kelepçe istediğiniz kadar gevşek olana kadar bu sırayı (kelepçe vidasını birkaç tur gevşetin, pense ile sıkın) tekrarlamanız gerekir. Bu yöntemi yıllardır sizin gibi bulaşık makinesi hortumlarında ve arabalarımın başlıkları altında bulunan çeşitli hortumlarda ve motosikletlerde kullandığımı unutmayın. Kimyasal yok, demir testeresi yok, sadece aletler var; tekniği. Ve bu hileci çocukken bana bu numarayı gösteren tamirciye içten bir teşekkür. :)


cevap için çok teşekkürler, demir testeresinden çok daha elverişli olduğu için bunu şimdi deneyeceğim
BeginnerDBA

Evet, vidayı saat yönünün tersine çevirirken kelepçeyi dışarı itmeye çalışın. Ya da belki sadece çevirirken takarken kelepçeyi kaybedersiniz.
BrianK

4

Birkaç şeyden biri muhtemelen oluyor:

  1. Kelepçe yerinde paslanmış veya bağlanmıştır, bu nedenle, kelepçe bandında kesilen oluklara açılma kuvveti uygulanıncaya kadar vidayı döndürmeye devam etmeniz gerekir, böylece bandın bağını kendisine ve boruya oturtun.

  2. Vida dişleri soyulur ve banttaki oluklara geçmez. Bu durumda, döner bir alet ve kesme tekerleği arkadaşınızdır.


1
Bütün bu ^^, ancak kelepçenin 'kuyruğunu' tutup vida mekanizmasına doğru itmeye (veya dokunarak) deneyebilirsiniz. Kelepçeyi değiştirmeniz gerekecektir.
Aloysius Defenestrate

@AloysiusDefenestrate yorumunuz için teşekkür ederiz. Yani vidayı "sıkmak" ve itmeye çalışmak zorunda kalacağım? Üzgünüm ne yapacağımdan emin değilim. Ayrıca cevabınızı burada "cevap" olarak da ekleyebilirsiniz. Teşekkürler
BeginnerDBA

Hayır - vidayı gevşetin ve kuyruğa dokunun, çünkü vida sıyrılmış gibi görünür. Daha fazla zaman alırsam, vidanın bant üzerindeki vidalı dişlisi nasıl olduğuna dair ayrıntılı bilgi edeceğim.
Aloysius Defenestrate

Ayrıca bir dosyayla da kesebilirsiniz. Küçük bir demir testeresi de işe yarayacaktı ancak hortumun ucuna zarar verme olasılığı daha yüksekti.
Chris H

3

Bu tür kelepçe bir sonsuz dişli kullanır. Gruptaki yuvaları gördün mü? Vidanın dişleri bu yuvalara döner ve bandı sıkma veya gevşeterek içeri veya dışarı doğru hareket ettirin. Vida sabittir. Kaldırılamaz. Sadece bandı iterek veya çekerek yerine döner.

Vidayı sola döndürerek "gevşetmeniz" gerekir. Bir somun sürücüsü veya lokma anahtar kullanarak tornavidadan daha iyidir. Sonunda, bant hortum üzerinde serbestçe hareket edebilecek kadar genişleyecektir.

Bu olmazsa, sonsuz dişli sistemi muhtemelen vurulur. Vida mı, yoksa banttaki yuvalar mı? Bu durumda, tek seçeneğiniz bandı kesmek ve kelepçeyi değiştirmek. Çok ucuzlar.

Düzenleme: Kesmeye karar verirseniz, bir demir testeresi ile alabilirsiniz ama bu bir acı olacaktır. Resminize bazı işaretler ekledim. Kırmızı çizgiyi keserdim. Bir kez kesildikten sonra, vida tertibatını yolun dışına bükebilirsiniz; kelepçe serbest kalır.

enter image description here


cevap için teşekkür ederim. Bu yüzden onu sola çevirmek için düz uçlu bir tornavida kullanıyorum ve bu gerçekten hiçbir şey yapmıyor. Çalışması için kuyruğa "dokunarak" denedim, ama yine de orada kalıyor ve grup hareket etmiyor. Bunun nedeni düz uçlu bir tornavida kullanmak olabilir mi? veya kelepçe vurdu ve sadece kesmem gerekiyor? Tekrar teşekkürler
BeginnerDBA

@BeginnerDBA: Herhangi bir şüpheniz varsa, yakındaki bir hırdavatçıdaki muhtemelen on sentlik bir ürün olan kelepçeyi kesin (oradaki kesme kalıntılarını alın)
RedGrittyBrick

@RedGrittyBrick sorumun yanlış ifadesi için üzgünüm. Kelepçeye ihtiyacım yok, hortumu / tüpü yeniden kullanmam / bakımını yapmam gerekiyor. bir bulaşık makinesini alıp boruyu değiştirmeme imkân yok. Kelepçe, sadece hortuma zarar vermeden nasıl kesileceğini bilmiyorum.
BeginnerDBA

Vida dönüyorsa, ancak sıkma açılmıyorsa, sıkma kopar. Şanslıysanız kelepçe çok sıkı değildir ve borunun bağlantısına bağlı olarak hortumu kelepçeyle hala çekebilirsiniz. Kelepçenin bulunduğu hortumu tutup ileri geri çevirip çekerek çıkarmayı denerdim. Şanslıysanız, boruyu çalıştırabilirsiniz, kelepçeyi çıkarın ve yenisiyle değiştirin.
user1289451

1

Vidanın sadece sıkı ve gevşek gibi döndüğünü, sadece daha sıkı veya gevşemiş gibi görünmeden döndüğünü söylüyorsunuz. olduğu kayışları yuvaya sokmak, ancak kayış kendi kendine ya da hortumla donar. Bu doğruysa, vidayı gidebildiği kadar gevşetmeyi, vida yuvasını (vidayı değil!) Bir pense ile tutmayı ve vidanın başını bir çekiçle vurmayı deneyin. Bu onu çözebilir.


-1

5/16 "lokma anahtar kullanın. En iyi kaldıraç seviyesini alır ve tork için tüm somunu kapsar.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.