Bir bıçağı nasıl keskinleştiriyorsun?


14

Birkaç bıçağı bilemeyi bitirdim ve burada bu konuda bir soru göndermenin yararlı olabileceğini düşündüm.

Diyelim ki bu adamlardan birine sahibim.

resim açıklamasını buraya girin

Kaba taş, orta taş ve ince taş.

 • Bir bıçağı böyle bir taşla keskinleştirmenin uygun yolu nedir?
 • Başka aletlere ihtiyacım var mı?
 • Herhangi bir koruyucu ekipmana ihtiyacım var mı?
 • Bir tür yağ kullanmak zorunda mıyım?
 • Hızlı mı yoksa yavaş mı gitmek daha iyi?
 • Daha önce hiç keskinleştirilmemiş bir bıçakla prosedür farklı mıdır?
 • Bıçağın üzerinde pas varsa farklı bir şey yapmam gerekir mi?
 • Bıçağın ne zaman keskin olduğunu nasıl bilebilirim?

Bıçağın resmini ekleyebilir misiniz?
Jay Bazuzi

1
Keskinlik testi ilerledikçe, her zaman olgun bir domates kesiyorum. Bıçak cildi baskı olmadan kendi başına kesebiliyorsa, yeterince keskin. Değilse, tekrar keskinleştirilmesi gerekir.
Karl Katzke

Yanıtlar:


13

Metinde bıçak bilemeyi tanımlamak çok zordur. Teknikle ilgili ipuçları için birkaç Youtube videosunu aramanızı öneririm. Yani, 2 sent değerinde ekleyeceğim. Herkesin bir bıçağı keskinleştirmenin "doğru" yolu hakkında farklı bir fikri vardır; Aşağıda bana nasıl öğretildi.

What is the proper way to sharpen a knife with a stone like this?

Bıçak zaten keskinse ve dokunuyorsanız, ince taşlardan biriyle başlayın. Değilse, en kaba ile başlayın. Kabadan daha inceye doğru çalışın. Taşın üzerine biraz yağ koyun, bıçağın kenarını istediğiniz açıda taşa koyun (mevcut açıyı eşleştirmeye çalışın), sonra bıçağı ince bir taş tıraşını çıkarmaya çalışıyormuş gibi taş boyunca hareket ettirin . Tüm kenarı keskinleştirmek için bıçağı yaptığınız gibi çekin.

Do I need any other tools?

Hayır. Bileme açısını korumak için bir jig yardımcı olabilir, ancak büyük olasılıkla böyle bir taşla kullanılamaz.

Do I need any protective equipment?

Hayır, ama parmaklarınızın nerede olduğuna ve kaydığınızda kenarın nereye gidebileceğine çok dikkat edin. Parmaklarınızı bu alanın dışında tutun.

Do I have to use some type of oil?

Evet, talaşı veya metal parçacıkları taşımak için. Bıçak pişirmek için bitkisel yağ kullanıyorum. Evet, vejetaryen yağ sertleşebilir, ancak pişirme bıçakları bir sorun olmayacak kadar sık ​​kullanılır ve yıkanır.

Is it better to go fast, or slow?

Yavaş. Tüm kenar boyunca uzun vuruşlar yapmayı ve açımı tutarlı tutmaya odaklanmayı seviyorum. Mutfak bıçaklarında yaklaşık 20 derecelik bir açı kullanıyorum.

Is the procedure different with a knife that has never been sharpened before?

Sadece daha kaba bir taşla başlayacağınızı.

Do I have to do anything different if the blade has rust on it?

Pası önce ince zımpara kağıdı ile temizleyin.

How do I know when the knife is sharp?

Test etmenin birçok yolu vardır. Bir yandan bir parça gazete kağıdı tuttuğunuz ve diğeri ile kestiğiniz eski gazete testi iyi. Sen bitene kadar kol saçlarını tıraş deneyebilirsiniz :)

Ama gerçekten, bazı videolar izleyin ve pratik yapın.


4
Kullanılan taşları kontrol edin - hepsi yağ önermez.
Kris K.

2
Bu doğru. Onun resminde olduğu gibi taş varsayıyordum. Elmas ve Japon tarzı su taşları genellikle suyun yağlayıcı olarak kullanılmasını önerir.
JoeFish

Metinde tanımlamak zor olabilir, ancak bir resmin bin kelimeye
bedel

5

Sana bir şey söyleyebilirim. Bence - bileme bıçaklarının anlaşılması çok kolay ama zor.

En zor kısım keskinleştirme sırasında uygun açıyı korumaktır. Daha küçük açı gibi Japon bıçakları, daha büyük açı gibi Alman bıçakları ve av bıçağınız daha büyük açıdır.

Sizin için açılara dikkat eden bir bileme sistemi aramalısınız. İşte bana bıçak üreticisi-hobisi tarafından önerilen 2 seçenek (bunlardan herhangi birine bağlı değilim)

Bu kalemtıraş sisteminin çok iyi çalışması gerekiyordu ama video izledim ve hala açıyı koruyabileceğimden emin değildim :)

resim açıklamasını buraya girin

Bu seti aldıktan sonra - bıçakları hiçbir zaman bilemedim ve daha önce sadece bir taşla yapamadım. Açı mükemmel. Basit bir set aldım ama daha sonra sarı taş aldım. Sarı taşla - sadece mükemmel yapar. Shun bıçağım için 17 derece kullanıyorum, yeni bir kenar yapmak zorunda kaldım çünkü bence fabrika bunlar için 16 derece. Ve Alman bıçakları için 20 derece kullanıyorum

resim açıklamasını buraya girin


Belirli bir ürüne bağlanma ya da söz konusu ürünün bir fikrini göstermek için herhangi bir sorun yaşamazsınız. Tek yakalama, eğer bu ürüne bağlıysanız bunu söylemelisiniz. Burada DIY.StackExchange'te araçları seviyoruz ve her zaman yenilerini satın almak için bir bahane arıyoruz.
Tester101

Düzenlenmiş Mesaj - Bu kırmızı kutu sahip olduğum şey ve şimdi bıçakları keskinleştirebileceğimi söyleyebilirim :)
katit

Bağlantılar eklerseniz yardımcı olur. Kırmızı kutuyu Lansky Profesyonel Bileme Sistemi, amazon.com/Lansky-Professional-Sharpening-System-Serrated/dp/… ... olarak tanımladım ama ilkinde clueless.
Karl Katzke

1
@Karl Katzke Az önce biraz Googling yaptım ... ilk resim "Idahone CS-24 V Tipi Seramik Kalemtıraş" gibi görünüyor
Frederik

5

Yağlayıcı olarak su kullanan Japon su taşlarını severim. Bunlar petrol taşları gibi görünüyor, ancak bir yağlayıcı olarak ne kullanacağını görmek için onlarla birlikte gelen el kitabını kontrol ediyorum. Petrol taşlarına aşina değilim, ama teknik aynı olmalı.

Daha önce hiç keskinleştirilmemiş bir bıçak için (burada yeni bir bıçaktan bahsetmiyorum; ticari olarak yapılmış bir bıçak satın aldığınızda zaten keskinleştirilecektir), üzerinde bir kenar öğütmeniz gerekir. Bu biraz daha ilgili, temelde hareketli bir tekerlek üzerinde daha kaba bir taneye ihtiyacınız var. Bıçak yapmazsanız veya çok sıkıcı ve paslı bir bıçağı geri yüklemezseniz, artık kenarı olmayan bu gerekli değildir.

Bence en zor kısım ilk etapta doğru açıyı elde etmektir. Bir kez alıştıktan sonra onu korumak o kadar zor değil. Biraz deneyim kazandıktan sonra, taşın üzerinde kayan kenarın sesini ve hissini anlayabilirsiniz.

Bıçağı kenardan daha sığ bir açıyla yerleştirir ve yavaşça daha dik bir açıya yatırırsanız, yağınızın veya suyunuzun kenarın altından sıkıldığını görebilir ve tıpkı doğru açıya ulaştıkça kenar boyunca ince bir çizgi oluşturabilirsiniz. .

Başka bir numara, kenar boyunca bir Sharpie veya başka bir kalıcı marker çalıştırmaktır. Malzemeyi çıkardığınızda, tüm siyahları kenardan çıkardığınızdan emin olun. Kenarın "bıçak tarafı" boyunca hala bir işaretçi varsa, açınız çok diktir. Kenarın "hava tarafı" boyunca hala bir miktar varsa, açınız çok sığdır.

Bıçağın ne kadar donuk başlayacağına bağlı olarak genellikle kaba veya orta taşımla başlarım. Her iki tarafta beş vuruş, sonra dört, sonra üç, iki ve bir vuruş yapıyorum. Eğer kaba taşla başlasaydım, bu noktada orta taşa geçip işlemi tekrarlıyorum. Keskin olup olmadığını görmek için tırnağımı kullanıyorum. Küçük resmimi bıçağın kenarına dik olarak çalıştırıyorum. Yakalarsa, en iyi taşıma geçecek kadar keskin olduğunu biliyorum. Değilse, orta taş üzerinde on vuruş daha yapıyorum (her vuruş arasında taraf değiştirerek) ve tekrar test ediyorum.

Sahip olduğum ince taş 20.000 kum gibi deli bir şey. Çok pürüzsüz hissediyor ve gerçekten yaptığı tek şey kenarı cilalamak. Muhtemelen mutfak bıçakları için aşırıya kaçıyor ama jilet ve keskiler için harika.


3

Birkaç ihtimal ve sonuç ...

Bir bıçağın keskinliği için bir başka iyi test, kenarı düz tutmaktır, böylece ona bakabilirsiniz. Üstünüzde bir ışık varsa (bir nokta ışık kaynağı en iyisi olacaktır), kenardan yansıyan herhangi bir ışığı arayın. Donuk bir bıçak görünür bir yansıma gösterecektir. Bıçağım sadece yansıma testini geçtikten sonra kesme kağıdını test etmekten rahatsız olurum.

Kaba bileme için, ne kadar bileme yapılması gerektiğine bağlı olarak iki farklı taşta elmas taşları severim. Bunlar güzel çünkü su iyi bir yağlayıcı. Bu noktayı aştığımda, kenara değmek için seramik bir taş kullanıyorum. Bıçak keskin olmaya yakınsa, elmas taşlarını tamamen atlayacağım.

Tabii ki, bir bıçağı keskinleştirirken daima dikkatli olun. Kenarları bir şekilde tutun, böylece keskinleştirme sırasında ellerinizi dikkatsizce dilimlemezsiniz.


3

Keskin araçlar ve bıçaklar, çalışmaktan daha hızlı ve daha güvenli, daha iyi sonuçlar elde etmek için bir zevktir.

Konuyla ilgili en iyi kitap, Bileme için Tam Kılavuz'dur . Kütüphanemin bir kopyası var, bu yüzden önce orayı kontrol edin.

İyi uygulama ile, herkes iyi netleştirmeyi öğrenebilir. Ancak keskin bir kenarı, honlama açılarını ve her adımda ne kadar süre bileyeceğinizi tanımanız gerekir. Bu becerileri üzerinde çalışmaya çalıştığınız araçlarla geliştirmek çok sinir bozucu. Size karşılaştırmak için bir şeyler vermesi için keskinleştirmek için birine ödeme yapmayı düşünün ve ilerlerken öğrenmek için bir araç veya bıçak seçin.

Bir keresinde mutfak bıçaklarımı et bölümünün ücretsiz olarak keskinleştireceği markete götürdüm. Keskin bir şekilde geri döndüler ama kenarları düz değildi. Tekrar bilemeden önce öğütmem gereken bir dalga vardı. Uggh.

Bugün bıçaklarımı bileme hizmetine götürüyorum. Çok iyi ve kolay ve hızlı.

Değişen yarıçaplı bir eğriye sahip oldukları için mutfak bıçaklarının keskinleştirilmesi genellikle zordur. Doğru açıyı elde etmek zor. Ahşap işleme aletleri hakkında yazacağım çünkü mutfak bıçakları ahşap işleme aletlerinden sonra doğal bir ilerleme .

Keskinleştirmeyi öğrenmek istiyorsanız, muhtemelen en kolay bıçak tipi bir el uçağıdır. Kenar düzdür ve ütünün boyutu size çok fazla kontrol sağlar. Bununla birlikte, büyük miktarda malzeme daha fazla sabır gerektirir. 1 "keski aynı fikir ama biraz daha hızlıdır. 6" taşlama tezgahında ucu taşlarsanız, bıçağın doğru açıda taş üzerinde olup olmadığını hissetmeyi kolaylaştıran içbükey bir şekil elde edilir. Yavaş git, böylece metali yakmazsın. Basit bir mastar, tutarlı bir açı elde etmenize yardımcı olur.

öğütücü

Bıçakları becerinizi geliştirmeden bir taş üzerinde bilemek için aletler ve mastarlar ekleyin. Bir düzlem veya keski için, çok fazla çalışma yapmadan tutarlı bir açı veren basit honlama uçları vardır.

Honlama kılavuzu

Arkadaşımın bir Tormek var ve onu seviyor. Yıllarca süren mücadeleden sonra artık keskin araçlara sahip olduğunu söylüyor. Keskinleştirmek isteyebileceğiniz hemen hemen her şey için aksesuarlar var. Para bir nesne değilse ve yeni bir beceri öğrenmekle ilgilenmiyorsanız, bu yol olabilir.

Bıçaklarınız keskinleşince, onları bu şekilde tutmaya özen gösterin. Yiyeceklerin, bambu kesme tahtası gibi bıçaktan daha yumuşak bir yüzeyle desteklendiğinden emin olun. Kenara sık sık temas etmek için honlama çeliği kullanın. Bıçağı yiyeceklerden (balta gibi) itmekten kaçının, bunun yerine ileri geri çekin (testere gibi). Keskin kenarın yıkarken diğer bulaşıklara çarpmasına izin vermeyin. Bir süre kullanmayacaksanız çabuk kurutarak ve yağlayarak pastan koruyun. Keskin kenarları nerede sakladığınıza dikkat edin - bıçaklar çekmecelere ait değildir.


1

Bıçaklarımı her zaman bileme şeklim eski bir bardağı baş aşağı çevirmek ve bıçağı önce bir tarafı sonra diğeri altından geçirmektir. Ne kadar keskinleştiğine şaşıracaksınız. Bunu anneannemden öğrendim. Hızlı, kolay ve ucuz.

Teknik bu videoda görülebilir . Eski bir kahve kupasını ters çevirin ve porselenin sırsız kenarını kullanın


daha spesifik olabilir misin Ne tür bir fincan? Ne malzemesi?
samthebrand

0

Ben bir profesyonelim, daha fazla bilgi için lütfen profilimi ziyaret edin.

Önemli noktaları özetlemek için:

 1. Bileme açısını sabit tutun. Bir ila üç ayak ortak kelepçe veya kelepçe tarzı bir bıçak kılavuzu öneririm .
 2. En uçtan başlayın ve mevcut bitiş bıçak kenarı çevresinde eşit olduğunda mevcut kumun% 70'ine çıkın.
 3. Yağlayıcı olmadan yavaş, ortak yağlayıcı ile daha hızlı gidin (taşlarınız); su soğutmalı elmas kayışlarla en hızlı.
 4. Mikroskobik metal tozunun yiyeceklere bulaşmamasını sağlamak için bir çeşit soğuk, toksik olmayan cila ile bitirilmesi şiddetle tavsiye edilir. Flitz'i öneririm.

Sorularınızı cevaplamak için

 • Bir bıçağı böyle bir taşla keskinleştirmenin uygun yolu nedir?

Bu türler, bir mutfak bıçağından daha büyük olmayan düz kenarlı bıçaklar içindir. Genel olarak, bıçak ince bir dilim peynir kesmeye çalışıyormuş gibi bıçağı yavaşça taşa iter, sabit bir açıyı korur ve bıçakta oluk açmayı önlemek için çapraz olarak (peynir dilimleme gibi) sürüklenir. Bıçak zaten keskin değilse, her zaman en kaba, sonra daha ince, daha sonra en ince ile başlayın. Sadece keskin tutmak için, orta pürüzlülük veya ince ile başlayın, ancak mümkün olan en iyi şekilde bitirin.

 • Başka aletlere ihtiyacım var mı?

Uzun uçlu bir kelepçe veya özel bir bileme kılavuzu öneriyorum . Örnekler için aşağıya ve bu sayfadaki diğer yanıtlara bakın.

 • Herhangi bir koruyucu ekipmana ihtiyacım var mı?

Burada gösterdiğin el kalemtıraş için özel bir şeye ihtiyacın yok. Küçük kazaları önlemek için deri eldivenler veya petrol yağı kullanıyorsanız lateks / nitril eldivenler kullanabilirsiniz.

 • Bir tür yağ kullanmak zorunda mıyım?

Bazı taşlar su, biraz yağ kullanır, bazıları isteğe bağlıdır. Resminiz isteğe bağlı olarak yağ kullanan türe benziyor. Flitz metal / plastik cilayı en az bir kez denemenizi öneririm, ancak normal yağ / su kullanılırsa, mutfak güvenliği ve etkinliği için uzmanların ve profesyonellerin kendim tarafından önerilen seçeneklerin bir listesi:

 • Basit Yeşil (profesyoneller bunu kullanır)
 • Mineral yağ (ilaç deposunda ucuz. Graphus viskozite için mineral / beyaz alkollü içecekler ile karıştırmayı önerdi )
 • Crystalube (aşındırıcılar için markalı silikon bazlı yağlayıcı)
 • Çok hafif deterjanlı su (gerçek bir su taşıysa taşı önceden ıslatın)
 • Dizel veya gazyağı
 • Amsoil (tamamen sentetik) 0W-30 (çok ince) motor yağı.

Herhangi bir bitkisel yağ kullanmayın, çünkü bunlar bileyicinizi yavaş yavaş sakızlar.

Yiyeceklerin üzerinde veya çevresinde kullanmadan önce bıçakları (bu sırayla) daima cilalayın ve temizleyin.

 • Hızlı mı yoksa yavaş mı gitmek daha iyi?

Bu kişiye ve malzemeye göre değişir. Eğer Eğer güvenle sabit açısını korumak bu taşları kullanarak yavaş ve sıkıcı bir süreçtir, çünkü edebiliyoruz gibi, sen kadar hızlı gitmek gerekir. Genelde daha yavaştır, çünkü çoğu insan hızlı okşayarak sabit bir açıyı koruyamaz ve bu, keskinleşmek için geçen süre için dakika başına vuruştan çok daha önemlidir. Ayrıca, üretilen ısı metali zayıflatacak ve muhtemelen strok başına etkiyi yavaşlatacaktır. Bir yağlayıcı kullanıyorsanız ve taşı ıslak tutarsanız, insanca mümkün olduğunca hızlı gitmek ısıya karşı güvenli olmalıdır .

 • Daha önce hiç keskinleştirilmemiş bir bıçakla prosedür farklı mıdır?

Prosedür aynıdır, ancak yeni bir bıçağı keskinleştirirken dikkat edilmesi gereken birkaç küçük şey vardır: Bıçak kenarı zaten bıçak tipi için en iyi açıda mı? O mi tırtıklı ?

Kenarın eğimi bıçak tipi için doğru değilse (çoğu bıçağın orta düz düzleminden yaklaşık 20 ila 25 derece eğim olmalıdır), en kaba taşa harcanan ekstra zamanla düzeltmeniz gerekir.

Eğer tırtıklı ise, orta sertlikten daha fazla başlamamalı ve gerekirse tırtıklı tarafı parlatmak / çapak almak için bir planınız olmalıdır. Senin tür taşlarınla, sadece tırtıklı bir bıçağın düz tarafını keskinleştirmek mümkündür. Düz tarafı veya düz tarafın eğimini taşa karşı tamamen düz tutmaya çok dikkat etmelisiniz. Bu, bazı bıçakların cilalı kaplamasını bozabilir.

 • Bıçağın üzerinde pas varsa farklı bir şey yapmam gerekir mi?

Bıçağın kenarında pas varsa, paslı alan tamamen parlak, yeni bir kenarla değiştirilene kadar her iki taraftaki en kaba taşla keskinleştirin. Pas başka bir yerde ise, 220-grit kauçuk / aşındırıcı kompozit tuğla ile (büyük, siyah bir silgiyi andırır) ne yapabilirsiniz. tekrar pürüzsüz ve parlak görünüyor.

 • Bıçağın ne zaman keskin olduğunu nasıl bilebilirim?

İlk olarak, bu tür bir taşla elle keskinleştirmenin çok yavaş olduğunu unutmayın. Otoyolda bir at ve araba kullanmak gibi hissedebilirsiniz. Bunun için sabrı olan birçok kişi, bıçaklarına iyi bakıp sık sık rötuş yaparak zamanı azalttı.

Bununla birlikte, keskin olduğunu "düşündüğünüz" noktadan keskinleştirmek en iyisidir, çünkü bıçak ne kadar keskin olursa, bir şeyi kesmek için daha az direnç gösterir ve daha uzun süre keskin kalabilir. Bazı yaygın testler:

 • Kenarı mikrofiber bir bezle silerek temizleyin ve arkasına bir ışık gelecek şekilde doğrudan kenara bakın. Bıçağın kenarından parlayan ışık görürseniz, henüz keskin değildir.
 • Hurda mantarı veya hurda bambu gibi kesilmesi normal olan bir şey üzerinde test edin. Bıçak tarafından bırakılan pürüzsüz, muhtemelen parlak bir yüzeye sahip ince bir tıraş kesebilirseniz, muhtemelen ihtiyacınız olduğu kadar keskindir.
 • Muz kabuğu veya kağıt ya da yakınınızdakiler gibi bir şey kesin (bir insanın yemeyi düşündüğünüz hiçbir şey). Çok seçici değilseniz veya bıçağı sık sık sıkarsanız, bu yeterli olacaktır.

Genel Bileme Talimatları

Neredeyse tüm bıçakları veya makasları keskinleştirmek için iki ana yol göstermek isterdim. Birincisi kayış bileme. Sonra birkaç düşük veya hiç maliyet seçeneği sunacağım.

Herhangi bir aletle keskinleştirmede en önemli şey, tüm pürüzlülük derecelerinde tutarlı bir açıdır. Bunu garanti eden bir meclisiniz varsa, bir sonraki paragrafa geçebilirsiniz, aksi takdirde yeterli sonuç verecek üç teknik vardır.

 • Birincisi, üç ayaklı bir kelepçe, karşı taraf yerinde tutulursa, serbest el veya ankrajda doğruluk sağlamak için yeterince uzundur.
 • Birçok bileme hizmeti, bıçağın düz tarafını yönlendirebilen kelepçeli bir dübel çubuğu gibi basit bir yalın metal çubuk kullanır.
 • Son olarak, kayışın etrafına oturan ve bıçağın tek bir şekilde olmasına izin veren V şekilli bir kılavuz oluşturabilir veya satın alabilirsiniz. Work Sharp Ken-Onion Edition kalemtıraş buna iyi bir örnektir.

Kullanımı en basit ve en esnek olanı, üç ayaklı kelepçe veya bir tezgah veya masa üzerinde elle keskinleştirmek için tek ayaklı bir kelepçedir. üç ayak kelepçesi

Açıdan sonra, bir sonraki en önemli şey birden fazla pürüzlülük derecesinden geçmektir. Keskin bir kenar görmek için hevesle düz bir şekilde ince (300 grit ila 3000 grit) gitmek çok yavaş olacak ve ince aşındırıcı kayışı gereğinden fazla aşınacaktır. "Kum" ölçümlerindeki sihir, mevcut kumun yaklaşık% 70'ine çıkmaktır. Örneğin: 200 grit ila 360 grit, 400 grit ila 700 grit, vb.

Son en önemli uygulama, doğru kayışları ve ortamı kullanmaktır. Kayış taşlama makineniz tipik bir donanım mağazasından çıkarsa, 220 grit seramik kayışlar hariç hepsinin posta siparişi vermesi gerekebilir. Her boyutta öğütme sistemi için en iyi kayışlar Eastwind Diamond Abrasives ürünleri olacaktır, ancak su soğutmalı olmalıdır (öğütücü çerçevesine hızlı bir damlatıcı veya su akışı eklenir). Başka bir büyük ıslak / kuru kayış, yaklaşık 120 grit ila 800 grit arasında grit olmayan mantar-kompozit-grit olacaktır. Bıçağın çok ince bilenmesini istiyorsanız ve mantar bazlı kayışları kullanıyorsanız, o zaman bir Surgi-Sharp deri kayışa da ihtiyacınız olacaktır.

Genel bir kural olarak, düz alüminyum oksit ve silikon karbür kayışlar çok çabuk yıpranır veya çok yavaştır. Seramik bıçakları keskinleştirmeniz gerekiyorsa ve elmasınız yoksa, silikon karbüre ihtiyacınız olacak.

Su soğutma / durulama en iyisidir, ancak bu mümkün değilse, kayışın aşındırıcı yüzeye çok fazla yüklenmesini önlemek ve ısıyı düşük tutmak için sık sık bir kayış yağlayıcı kullanılması gerekir . Bıçak çok ısınırsa, karbon yanacak ve metali yumuşatacak ve ısı kayışın ömrünü önemli ölçüde kısaltabilir. Büyük bir yeşil 2000 grit bileşik blok veya silikon bazlı bir Crystalube şırınga çıplak minimum olmalıdır.

Şimdi, kesinlikle bilmeniz gereken iki öğe kaldı. Hiç bu kalın, sert aşındırıcı kayışlar dışında, yön çalışıyor bir orta-yüksek hızda kayış karşısında bir bıçağının keskin kenarını koymak ve temas noktasının altında bir germe arka plaka. Kayış malzemesi yumuşaksa veya kayış en hafif titreşirse, muhtemelen bıçağın kenarını yakalar ve kesilir ve yok edilir. Bilmeniz gereken son öğe , kayışları her zaman bir pansuman taşıyla (220 alüminyum oksitten yapılmış seramik bir çubuk) gerçekte tutmaktır. Bu olmadan, kayışlar tutarsız bir performansa sahip olacak ve daha hızlı parçalanacaktır.

Konuya çok az yatırım yapmak veya hiç para yatırmak istemiyorsanız, dört seçenek vardır:

(1) Bir tasarruf mağazasına veya hurdalığa gidin ve donuk kenarlı araba pencereleri, mutfak gereçleri veya büyük ısıtma elemanı izolatörleri gibi düz, dar seramik veya sert cam malzemelerin birkaç pürüzlülüğüne bakın. Çoğu seramik ve sert cam nesneler orta düzeyde bir bileme için iyi bileme yüzeyleri oluşturur.

(2) Tezgah veya düz bir yüzeyde kullanılabilecek herhangi bir bileme taşı veya nikel kaplama elmas bileyici. Bunlar yaygındır ve hemen hemen her kamp mağazasında mevcuttur, sadece keskin sonuçlar beklemeyin.

(3) Eski bir gerçek katı deri kemer (katmanlı deri iyi çalışmıyor). Sadece küçük bir parlatma bileşiği ve eski moda bir tıraş bıçağı gibi bir bıçak atabilirsiniz.

(4) Garajınızda varsa, bir kutu veya Flitz cila tüpü. Bu deri veya herhangi bir düz mikro dokulu yüzey ile güzel, parlak, keskin bir yüzey sağlar.

Bu ucuz yöntemlerle bile, deri kemeri ile vurma hariç, bıçağı tam olarak aynı açıda (ideal olarak her iki tarafta 20 derece, toplam 40 dereceye yaklaşan) tutmak için bir ila üç ayak kelepçesi kullanmayı unutmayın. Bu bir bankta yapılabilir, ancak kötü çalışabilir. Ayrıca, tüm yöntemlerle, bitmiş bıçağınızı dikkatlice, iyice ovalamalısınız, çünkü yiyeceklerinizde ve vücudunuzda olabilecek tüm mikroskopik oluklarda görülemeyecek kadar küçük metal parçacıklar olacaktır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.