Bir lambanın polaritesi nasıl belirlenir?


5

Hasarlı fişi olan bir lamba var. Yeni bir fişim var, ancak kablodaki hangi kablonun elektrik prizine ve hangi kablonun nötr fişe bağlı olduğundan emin değilim. Fişin kutupları olduğunu (büyük bir bıçağı ve küçük bir bıçağı olduğunu) biliyorum, ancak hangi kablonun "sıcak" kablo olduğunu bilmiyorum. Kablonun topraklama kablosu yoktur.

Hangi kablonun "sıcak" ya da nötr olarak bağlanması gerektiğini bilmenin bir yolu var mı?

Bu Amerika Birleşik Devletleri'nde.

Yanıtlar:


12

görüntü tanımını buraya girin

Ampul duyunun kabuğu (yani üzerinde diş bulunan kısım) nötr olmalıdır. Kabuk ile temas halinde olmanızın birçok yolu vardır:

  • Bir armatürle çalışırken, düşmemesi veya sabit kalması için
  • ampul takarken
  • metalik ısı emicili ucuz LED ampuller kullanıyorlar (birçoğu ya ısı emiciyi vidalı mermi kovanına bağlar ya da yalıtım, orada kolayca kırılabilecek kadar incedir.)

Lambanızın polarize bir fişi yoksa, bunların hepsi zararsızdır: Bu fotoğrafın bir tarafındaki ekstra geniş bıçağı not edin. Bu, NEMA 5-15, 5-20 veya 1-15 soketine yanlış yerleştirmeyi imkansız hale getirmek için anahtarlar.

görüntü tanımını buraya girin

Olmazsa, polarize bir fiş veya fişli bir kablo almalısınız. Önceden kalıplanmış bir fişe sahip bir kordda, genellikle yiv açma veya işaretleme olacaktır ve bunlar ekstra geniş bıçak olan nötr tarafta olmalıdır .

Şeritleme, kullanıcı tarafından takılan bir fiş veya polarize olmayan fiş üzerinde anlamsızdır.

Emin olmak için ya

  • bir ohmmetre ile ölçün (kabuktan lamba fişindeki geniş bıçağa sıfır ohm, tüm anahtar konumlarında uç uca kadar sonsuz)
  • lamba, fişe takılı olarak, kabuğundan yakındaki bir yuvadaki deliklere kadar - 0V'ye yakın bir yere (bu da kötü bir bağlantı anlamına da gelebilir) ve sıcaktan 120V'ye kadar sıcaktan (ölçmek, ancak daha tehlikeli) bir voltmetre ile ölçün.
  • lambayı sökün ve kablodaki işarete dikkat ederek kabloyu görsel olarak izleyin. Kaburga / işaretin gerçekten de geniş bıçağın içine girdiğinden emin olmak için tapayı kontrol edin.

Önceden kalıplanmış fişlere sahip olan lamba kabloları, uygun bir elektrik kaynağından, McMaster-Carr'tan ya da uygun ölçüdeki bir uzatma kablosunun kesilmesiyle (tipik olarak bir lambadan biri olmadıkça 18 AWG) elde edilebilir. Beyaz, yarı saydam sarı, kahverengi veya siyah kordonlar kullanın - koyu yeşil gibi belirgin "uzatma kablosu kırdım" renklerinden kaçının.


4

Amerika Birleşik Devletleri'nde çoğu lambalar STP kablosuyla bağlanmıştır. STP kablosu kutupsal işaretlidir.

görüntü tanımını buraya girin

Bu fotoğrafta "kaburga" veya kabarık şerit görebilirsiniz. Kablonun diğer iletkeni pürüzsüz olacaktır. Kaburga nötrdür ve tıpanın geniş bıçağı ile ilişkilidir.

Artık sırrını evin etrafında yürüdüğünü ve lambalara baktığını biliyorsun, hepsi bu sözleşmeyi takip ediyor.


6
Oluksuzluğa asla güvenme! Her zaman bir multimetre ile test edin.
Carl Witthoft

1
Aşağı oy ne için? Herhangi birinize kaburga geniş bıçak veya nötr olmadığı kalıplanmış bir fişi gösterme konusunda meydan okuyorum.
Tyson

3
Aşağı oy kullanmamıştım, ama buradaCarlWitthoft ile aynı fikirdeyim. Bir multimetre veya 2 kutuplu bir gerilim arayıcı kullanın.
Mast

İkisini de düşürmedim ve kablonun lambaya ve fişe nasıl bağlandığına fiziksel olarak bakma yöntemini onaylıyorum. Çin'den çıkan hiçbir şey beni şaşırtmaz, ama gördüğüm her fiş taraflıdır, yani iki tel fişi düz bir şekilde tutar ve belirgin tarafa gider. Aslında, lambaya bakmak Masamda, fişin polarize olmadığını (!) Görüyorum, ancak kablonun bir tarafında kaburgalar var. Oy vay, sanırım bir kordon alıp konuşmamı yapsam iyi olur!
Harper
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.