Tek fazlı ısıtıcıya 3 faz (delta) güç


10

Bir depo alanını ısıtmak için 240V tek fazlı bir ısıtıcı satın aldım. Depo, delta konfigürasyonunda 240V güce sahiptir (nötr değildir). Benim anlayışım, bir delta konfigürasyonunda, herhangi iki faz arasındaki hat voltajının faz voltajı ile aynı olduğu, bu durumda 240V olduğu. Isıtıcıyı iki hat arasına bağlayabilmeliyim, değil mi?


Burada yardım eden herkese teşekkürler. Kesinlikle etraftaki elektrik sistemlerini daha iyi anlamamı ve şu anda @Harper tarafından sağlanan depoda kurulu sistemi anladığımı doğrulamamı sağladı.
ScotBirmingham

Yanıtlar:


20

İşte 3 fazlı deltanın görünüşü.

Bu 240V olur ve siyah, kırmızı, mavinin ortak 3 fazlı renklerini kullanır.

resim açıklamasını buraya girin

Bu kadar basit millet. 3 faz, Nötr Yok .

Bir inanç hatası, her hizmetin tarafsız olması gerektiğini düşünmektir. Öyle değil. Bu Tesla'nın dehasıydı.

Delta, birkaç aletin birkaç büyük alet için orta miktarda güce ihtiyaç duyduğu endüstriyel tesislerde kullanılır. Aydınlatma veya diğer küçük yüklerin tükendiğini görmek nadirdir. 240V 3-faz alan bir motor tipik olarak 480V 3-faz üzerinde de çalışmak üzere köprülenebilir ve dağıtımı çok daha verimlidir. Bugün asla 240V kurmam, 480V kurardım.

Açıkçası sadece bir voltaj var. Oldukça basit . Şimdi bu nedir?

resim açıklamasını buraya girin

Aynı şey . Tek fark alternatif renkler kullanmaktır. Buradaki nokta, turuncu dahil herhangi bir rengin (beyaz, gri veya yeşil hariç) kullanılabilmesidir . NEC doktrini elektrikçi gerilimi belirlemek için devreyi ölçmesi bekleniyor. Prens hayranı? Mor Pembe Siyah kullanın.

Isıtıcınızı herhangi iki ocağın arasına takın.

Hepsi 240V. Bitti.

Diğer tek sorun dengelemektir. Birkaç yükünüz varsa, 3 fazı eşit olarak yüklemek için bunları alternatif fazlara koymaya çalışın.

Burada işimiz bitti.Öyleyse bu Diğer Şey nedir?

Bu iş parçacığında OP ile ilgili olmayan başka bir sistemin tartışılması hakimdir . Kırmızı bir ringa balığı. Ama ortaya çıkmaya devam ettiğinden, konuşalım. Bu, ayrı bir 240 / 120V tek fazlı hizmet maliyetinden kaçınmak için 120V tek fazlı yükler elde etmek için deltanın akıllı bir yeniden düzenlemesi olan "yüksek bacak" veya "vahşi bacak" deltasıdır. Nötr bir fazın yarısına nasıl eklendiğini görün .

resim açıklamasını buraya girin

120V cihazları kullanmak istiyorsanız, bu sadece 240V delta üzerinde çalışır.

İki zorunlu tel rengine dikkat edin. Elbette, nötr beyaz veya gri olmalıdır. Nötrden çok daha yüksek gerilime sahip "vahşi bacak" turuncu olmalıdır . "Sıcak" bir rengin zorunlu olduğu çok az durumdan biridir. Bununla birlikte, başka herhangi bir devrede, herhangi bir sıcak için turuncu kullanabilirsiniz ve ikinci örneğimizde tam olarak bu oldu. Bu, siyah-kırmızı-turuncu-beyaz görürseniz, 600V wye dahil herhangi bir şey olabilir . Test etsen iyi olur.

Yani birisi "Delta" dediğinde "vahşi bacak deltası" anlamına gelmez. Bunlar "delta" demek. Delta hizmetinde olmasını beklerken 120V veya 208V gerektiren bir şey satın almayın. Vahşi bacak / yüksek bacak belirtmedikçe olmayacak.

Tüm 120V yükler AC fazını yükler. Önemli sayıda 120V devre çalıştırma arzusu varsa, 208V "wye" 3-fazı daha iyi bir iş çıkarırken, yüklerin dengelenmesine izin verir. Aydınlatma birincil yük ise, 480V "wye" bir "İsviçre ordusu" voltajıdır ve 240V / 480V motorların delta bağlantısında çalışmasını ve ışıklandırmanın sıcak nötr 277V bağlantısı kullanarak wye'de çalışmasını sağlar.


Vahşi bacak bir hack değildir ve kodla kabul edilir.
Ed Beal

Komik, bu tam olarak bu eski sorudan makinenin gerektirdiği konfigürasyon . Siz ve @ScotBirmingham, bu 240V delta yapılandırmasının nerede kullanıldığını belirten soruma bir cevap ekleyebileceğinizi umursamıyorsanız.
AndreKR

1
@EdBeal Düzeltildi. "Akıllı düzenleme" gibi "hack" demek istedim.
Harper - Monica

Teşekkürler. Bu doğru olduğunu anladım ama onay istedim. @AndreKR Bu bir depo alanındaki güç sistemidir. Konut değil.
ScotBirmingham

@ScotBirmingham Benim makinem de değil. :)
AndreKR

9

Evet haklısın. Isıtıcıyı üç fazdan herhangi birine bağlayabilirsiniz.


1
BU bir DELTA !!! Faz B vahşi bir bacak olmalıdır BACAK KULLANMAYIN, aksi takdirde duman olacaktır.
Ed Beal

13
Ed, bu haksız bir oy ve yanlış. Bir delta sisteminde, faz-faz gerilimi aynıdır. B fazı veya yüksek ayak yalnızca 120 V yükü 120/240 üç faz yüksek bacak delta servisi olan bir panel kutusuna bağladığınızda bir sorun haline gelir. Nötr ve yüksek bacak arasındaki voltaj 208V olacaktır. Duman burada başlar ve telin neden turuncu renkte olması gerekir. 240V tek fazlı yük, üç fazın her ikisinde de iyi çalışır.
Bay Çay

2
Üç fazlı sistemi açıkça anlamayan insanlar tarafından iki aşağı oy. Çok hayal kırıklığı. Birinin bana yanlış olduğunu kanıtlamasını ve nedenini açıklamasını istiyorum. Aksi takdirde bu yanlış bilgileri teşvik eder.
Bay Çay

6
YÜKSEK BACAK YOK. Delta'nın hepsi yüksek bacak değil. High-leg, deltadan 120V almak için bir uzlaşmadır ve özel kullanım gerektiren komik şeyler. Birisi size bunun yüksek bacak veya vahşi bacak olduğunu söylemedikçe, öyle değil.
Harper - Monica

@Harper Tam olarak. Bu, büyük olasılıkla ayrı bir 120/240 bölünmüş faz aydınlatma paneline eşlik eden sadece 240V'luk bir hizmettir. Ayrıca 240 V'luk bir yük, yüksek bacağın mevcut olsa bile başlamak için asla bir sorun olmayacağı anlamına gelir.
Bay Çay

7

Benim anlayışım, bir delta konfigürasyonunda, herhangi iki faz arasındaki hat voltajının faz voltajı ile aynı olduğu, bu durumda 240V olduğu.

'faz gerilimi' büyük bir terim değildir. Genellikle faz-nötr voltaj olarak yorumlanır, ancak nötr olmadığınızı söylediniz.

3 fazlı delta şu şekilde çalışır:

3 fazlı delta

Nötr olmadığından eminseniz, şemadaki nötr ve sağlayabileceği 120 ve 208'i göz ardı edebilirsiniz.

Isıtıcıyı iki hat arasına bağlayabilmeliyim, değil mi?

Isıtıcıyı herhangi iki hots arasına bağlayabilmeniz gerekir, Evet. Beklediğiniz gibi 240 olduğundan emin olmak için önce voltajı ölçün.


Faz gerilimi, gerçek faz gerilimine atıfta bulunulursa uygun terimdir. Bir 240V delta transformatör bankasını ayırdıysanız ve her transformatöre tek bir faz olarak işlem yaptıysanız, 240V faz voltajını ölçersiniz. Bir delta bankası olarak bağlandıktan sonra, sistem şimdi üç fazlı bir sistemdir ve faz-faz voltajı 240V, faz voltajı ile aynı voltaja sahiptir. 120/208 wye sistemine bakıldığında, faz voltajı 120V ve faz-faz voltajı 208V olacaktır.
Bay Çay

1
Hayır. "Yüksek bacak" veya "vahşi bacak" deltalarını tarif ediyorsunuz. Düz eski 240V delta da var. Normal deltalar sadece belirtilen voltajı sağlayabilir. Kesirli voltajlar için ona dokunmanın bir yolu yoktur. İnsanlar genellikle 120V elde etmenin bir yolu OLMALIDIR; şart değil. Genellikle 120V tamamen ayrı bir servis olarak kurulur.
Harper - Monica'yı

1
Delta, eski endüstriyel alanlarda yaygındır veya müşterilerin üç fazlı gereksiniminin oldukça küçük olduğu yerlerde sağlanır, örneğin bir çiftlik veya birkaç motorlu küçük işletmeler. Yardımcı programlar, mevcut bir sistemi sürdürmedikçe veya müşteri açıkça gerektirmedikçe yeni delta hizmetleri yüklemez. Bununla birlikte, kırsal alanlarda açık wye primerlerinden beslenen açık delta bankaları bulmak yaygındır. Bir müşteri bir dizi primerden yolda bir müşteri hafif üç fazlı servis gerektirdiğinde kurulumu daha ucuzdur. İki birincil faz ve nötr bir besleme iki kutuyu 120/240 delta oluşturur.
Bay Çay

Her yerde delta var. Beş hizmet ve hiçbiri wye değildir. Peki bekleyin, esas olarak aydınlatma için bir ofis yapısında bir wye var.
Harper - Monica

1
@Harper Delta'yı Wye üzerinden neden istiyorsun? Bunun dördüncü iletkenden daha fazlası var mı?
Billy C.

-1

Bu bir DELTA ise, genellikle B ayağı Turuncu renktedir ve standart voltajın 2 katı olacaktır. WYE bağlantılı sistemler her 3 bacağın da aynı voltajı vardır. Herhangi bir bağlantı yapmadan önce voltajları doğrulayın !!! Tek fazlı deltalarda çalışmayanlar için eklendi. Kod ile sistemin topraklanması gerekir ve vahşi bacağı yaratabilir. Vahşi bir bacağın kullanılması, tek fazlı kullanıldığında voltajı toprağa iki katına çıkarır. Kod, bu gibi ekipmanların yüksek bacak nedeniyle çift voltaj değil en yüksek voltaj değerine sahip olmasını gerektirir. En azından bu ABD'de yıllardır değişmeyen bir kod. Yani eter vahşi bir bacak veya topraklanmış bir köşe var. Topraklanmış bacaklardan birinde tek fazlı bir yük olması gerekir.


4
Bir delta hizmetinde çift voltaj yoktur. Piç voltajı olarak da adlandırılan yüksek bacak voltajını düşünüyorsunuz. Yüksek bacak voltajı 208V'dur ve sadece nötr ve B fazında görünür. Nötr, üç (veya açık delta ise iki) transformatörden birine ortada vurarak elde edilir. Zemin referansı olarak da kullanılır. Bu transformatör genellikle fiziksel olarak daha büyüktür ve halk dilinde aydınlatma kutusu olarak adlandırılır. Sadece 120/240 üç fazlı yüksek bacak deltası tarafından servis edilen bir panel kutusunda 120V yükleri bağlarken sorun haline gelir.
Bay Çay

2
Billy C'nin gönderisinde açıklandığı gibi yüksek bacak veya vahşi bacak deltası düşünüyorsun. Tüm deltalar yüksek bacaklı değildir. Ancak, yüksek bacaklıysa, yüksek bacak turuncu olmalıdır. Farkında olduğum "sıcak" renk üzerindeki tek kısıtlama.
Harper - Monica'yı

1
Dahası, yüksek bacaklı bir kurulumda 240V'luk bir B-nötr ısıtıcısını bağlamak onu öldürmez, sadece biraz ... orada mevcut 208V'den çıkacak.
ThreePhaseEel

4
Koda göre yüksek bacak turuncu olmalıdır. Görüşüme göre, en son çalıştığım yer yüksek bir bacağı vardı siyahtı.
Mazura

1
Turuncu yeni siyahtır :) Üzgünüm direnemedim!
Harper - Monica
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.