Bir kesiciyi prizden nasıl açabilirim


11

Bir keresinde işimde yapılması gereken bazı elektrik işleri vardı. Elektrikçi, küçük bir ev yapımı anahtar kutusu ile çalışan bir 120v şebeke fiş ve ön bir anahtarı vardı. Cihaz temelde, fişin takılı olduğu her hangi bir kırıcı fırlattı, böylece yeni olanın üzerinde çalışması gerekiyordu ve devreyi güvenli hale getirdi. Bu kutulardan birini nereden alabilirim veya kesiciyi prizden nasıl çıkarabilirim?


Bir kenara olduğu gibi, devre kesicileri yerinde test etmek gerçekten mümkün veya pratik olmasa da, RCD'leri uzman ekipman kullanarak test etmek mümkündür. Ancak bu tanımlama amacıyla değil, test ve doğrulama için yapılır.
Dan

3
Kesiciyi prizden çekmenin güvenli bir yolu var mı ? Hayır. Aslında ne yapmaya çalışıyorsun?
Mazura

Herkese teşekkürler. Görünüşe göre sadece ana şalteri kapatıp bu çıkışları değiştirmem gerekecek. Bu cihaza sahip olan adam evimi bağlayan kişi değildi, ama aynı kumaştan kesilmişler. Ev kablolamasında fazla bilgim yok, bu yüzden aptalca bir şey yapmadan önce sormak istedim. Herkesin tehlikeli olduğunu belirttiğine sevindim. Cat5 için bir Fluke ton üretecim / probum var, bu yüzden bunu telin izini sürmek için kullanabilirim.
Brent1409

Yanıtlar:


14

Bunun kötü bir fikir olduğunu belirten cevap doğrudur.

Asıl sorunuzu cevaplamak için: Böyle bir cihazı yaklaşık beş dakika içinde inşa edebilirsiniz. Bir uzatma kablosu alın, ikiye kesin, beyaz ve siyah kabloları sıradan bir ışık anahtarına takın ve her şeyi kullanışlı bir kutuya sarın.

Fişe takıldığında ve anahtar kapatıldığında, çalışıyorsa kesiciyi tetikleyecek veya çalışmıyorsa duvarların içinde bir yangın başlatacak bir kısa devre oluşturulur.


8
Eğer soruyu yanıtladı iken değil ama büyük kalın metinle yaptığımız çünkü ben downvoted, "Çok kötü bir fikirdi VE TABANCA HASAR VE POTANSİYEL SİZİN evi yakıp, çalıştırdığınız bir YÜKSEK RİSK IS"
Aloysius kertenkele

1
Gereğince @AloysiusDefenestrate Benim düzenlemeyi önerdi meta.diy.stackexchange.com/a/661/21695 reddedildi.
Andrew Leach

7
Cevap, bunun kötü bir fikir olduğunu ve sonuçlarının ne olduğunu açıkça belirtiyor. İkinizi de daha çok sevdiğiniz kendi cevaplarınızı yazmaya davet ediyorum.
Eric Lippert

7
Bu konuda Eric ile beraberim. Yığın değişimi sadece "yapma" diyen cevaplarla kirlenir. Bazen kötü bir fikir arıyorum. Bunu yapmak istediğim için değil, nasıl çalıştığını ve neden kötü olduğunu anlamak istediğim için. Elbette "bu yanlış" deyin ama en azından soruyu cevaplayın. Bu cevap aşağı oyu hak etmedi. Bunun en iyi cevap olduğunu düşünmüyorum ama bunu oylayacağım, bu yüzden sorulan asıl soruya cevap veren cevaplayıcıları cezalandırmayız. Ayrıca, @EricLippert, yığın taşması dışında size koşmak komik.
D. Patrick

2
@ D.Patrick - "Bazen kötü bir fikir arıyorum." +1. Ben, kendim, elbette, hiç çıkış çılgınlığı yapmadım ... Yani um, bir şeydir. Birini kullanacaksanız; ayağını kullan. Yüzünü yakınında hiçbir yerde istemiyorsun. (Bu, bölgeyi sormanız gerekiyorsa. DV'ler soruya yönlendirilmelidir.)
Mazura

49

Bu kutu adamın beceriksiz olduğuna dair bir uyarı olmalı; bu çok kötü bir fikir. Kesici arızalanırsa, ev yangını başlatabilir.

Çoğu ev merkezinde ve donanım mağazasında, kabloya bir sinyal koyabilen ve o prizi hangi kesicinin kontrol ettiğini belirlemek için kesiciden alabilen ucuz cihazlar vardır. Bir profesyonelin sahip olması gereken birkaç şey daha iyi bir sürümü var.

Ya da geleneksel ev sahibi çözümü var: prize bir radyo takın, bodrumdan duyabilmek için sesi açın ve radyoyu susturduğunu bulana kadar kesicileri deneyin.


6
Ayrıca, doğru kesiciyi bulduğunuzda , bir yere, tercihen kesicilere yakın bir yere yazın.
SQB

5
Uygun bir direnç ve sigortaya sahip olan ve makul derecede güvenli olacak bir sigortadan daha büyük bir cihaz yapabilirsiniz. Ama sonucuna katılıyorum.
Chris H

1
Kutunun nasıl çalıştığına dair bir tahmin ve neden güvensiz olduğuna dair ayrıntılar içeriyorsa, bu cevabın daha iyi olacağını düşünüyorum. Bir yangın başlatmasından bahsediyor, ancak bunun nasıl veya neden olacağını açıklamıyor. OP'nin niyetini bilmiyorum ama bu cevabı tamamlayacak gibi görünüyor.
D. Patrick

1
@ D.Patrick: İnsanları denemeye teşvik etmek istediğim bir şey değil. Doğru cevapları verdim. Onları kullan.
keshlam

3
@kategregory, buna kesinlikle katılmamayı kabul etmeliyiz. Evet, tek başına çalışmak tehlikeli olabilir, ancak bu, bahçecilikten yemek pişirmeye kadar her türlü görev için geçerlidir. Daha iyi çözüm düzgün çalışmaktır, böylece her şey yolunda gitmez. Ev akımı tehlikeli olabilir, ancak oldukça temel kurallara uymak basit görevlerin riskini kabul edilebilir bir seviyeye kadar yönetir. Burada olduğumuz şeyin bir kısmı da bunun nasıl yapılacağı ile ilgili soruları cevaplamak.
keshlam

15

Bu kutu, devrenin canlı ve nötr kablolarını birbirine bağlayarak çalışır, yani kısa devre yapar.
Her şey yolunda giderse, sigorta atar / atar. Ancak @keshlam'ın dediği gibi, bir devre kesici gezisi yapmak için tehlikeli bir yol: devreyi aşırı yüklüyorsunuz. Bunu bir kez kazara yaptım ve sigorta açıldığında kesici kutusundan 10 cm uzunluğunda bir alev patlaması oldu. Düzenli olarak yapmak istediğiniz bir şey değil.


4
Uzatma kablosunun ellerinizde eriyebileceğinden bahsetmiyorum bile.
Dave

7
Kesinlikle - bu bir yangını başlatarak yangına dayanıklılığını test etmek gibi bir şey. Her şey yolunda giderse işler yanlış gitmemesine rağmen, her şey yolunda değilse çok sayıda olasılık vardır - ana gelen sigortayı, ana devre kesiciyi (varsa), arasında bilinmeyen bir sigortayı (örneğin, mutfaktaki fişler kaynaşmış bir mahmuzda olabilir) veya diğer şeylerin yanı sıra eski moda bir ateşe başlayabilir. Tanrı sevgisi için, bu şeyleri kasten YAPMAYIN.
Dan

Lisemizde elektrik işi yapan çocuklar bunu yaptı. Her çıkışa multimetre probları koyun, kesici açılıncaya kadar bekleyin ve bir sonraki çıkışa geçin (çıkış başına tek bir kesici vardı).
Cysioland

3
@Dan: Bazı durumlarda, uygun şekilde çalışan herhangi bir kesiciyi bir saniye içinde tetiklemesi gereken ve aşırı yükün açıp kapamamasının birkaç saniyeden fazla sürmeyeceğinden emin olan ılımlı bir aşırı yük uygulanmasında değer olabilir. UL onaylı bir kırıcının harekete geçmesi için bir saniye sürebileceği kadar küçük bir aşırı yük, beşten daha az sürede tehlikeli aşırı ısınmaya neden olmamalıdır. İşler doğru bir şekilde bağlanırsa, stres testi gerekli olmamalıdır, ancak örneğin iki kesiciden çıkan hots arasında bir bağlantı varsa, böyle bir hata bir devrenin bir kısmının çizilmesine izin verebilir ...
supercat

2
... bir kesiciyi veya daha kötüsünü açmadan gerektiği kadar iki akım - bir devrenin bir kısmının nominal akımın dört katını çekmesine izin verirken, bir kesici 2x aşırı yük için olduğu kadar uzun sürebilir. 4x aşırı yük, teli 2x aşırı yükten dört kat daha fazla ısıtacağından, tehlikeli bölgeye kolayca girebilir.
supercat

4

Bunun bu sanayi bölgesinde tamamen dengesiz olmasının nedeni , belirli sanayi bölgelerinin, planlı, proaktif bakımları olan yerinde elektrik teknisyenleri nedeniyle biraz daha izin verici kurallara uymasıdır. Bu ifadeyi belirli NEC kurallarında görürsünüz. İşleri ev kablolarından daha yüksek bir kalibreye yapılır; Metal kanalda THHN, tesislerde backstabs yok, sık kontroller, çoğu devre meggered, vb.

Bunu gevşek yerleşim kuralları ve bilinmeyen bir provenans çalışması olan bir yerleşim yerinde yapmak intihardır.

Açıkçası, anahtar bir yolculuğa neden olmak için sıcak ve nötr bir şekilde kısa devre yapıyor, ancak bunu bir rezidansta yaparsanız, bir arka koltukta gelecekteki ark arızalarını veya en azından kaynaştırmayı yaklaşık 50/50 şansınız var. açık. Çok sayıda "yasal aralık dahilinde büyük bir yük takılı ve bir backstab başarısız" sorular alıyoruz. FPE ve Zinsco panellerinin neden panela nongrata olduğunu keşfetmek gibi başka aptallık şansınız da var .


1

Bunun güvenli cevabı, bir elektrikçiye uzaktan kumandalı devre kesiciler takmak ve prizde kesiciyi uzaktan açmak istediğiniz uygun bir açma devresi monte etmek olacaktır. (Eaton, konut panelleri için CLR form faktöründe olduklarını söylüyor.)

Tabii ki, paneli düzgün bir şekilde etiketlemek, belki de her devre için çıkışların / ışıkların çok daha ucuz ve daha kolay bir çözüm olacağını ve muhtemelen daha yararlı olacağını gösteren bir harita ile.

resim açıklamasını buraya girin

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.