Merdiven kutusundaki iki yönlü kablolama hakkında karıştı


6

Üç ışık anahtarı tarafından kontrol edilen iki ampul var. Bir süre önce ikisini değiştirdim (kablolamanın nasıl göründüğünü hatırlayamıyorum) sorunsuz. Ancak, üçüncü ışık anahtarını değiştirmeye çalışırken şu sorunla karşılaştım. Aşağıdaki şemada eskisinin solda olduğu gösterilmektedir - yenisi, sağ tarafta kurulacak olan:

Wiring diagram of light switches, current on left new one to be installed on right

Yeni anahtarın nasıl bağlanacağına dair bir tavsiyen var mı? Kırmızı çizgiler, dahil etmediğim ışık anahtarının ve toprağın dışındaki bir bağlantıyı gösterir, ayrıca anahtarın dışındadır.

İki ışığın kendisi ya açılıp kapanır, yani koridorun bir ucundan her ikisini de açabilir ve sonra diğer uca (veya ortasına) yürüyebilir ve her ikisini de kapatabilirim - istenildiği gibi çalışırlar. Fakat yeni anahtarın nasıl bağlanacağına dair hiçbir fikrim yok, hatta doğru anahtar türü mü?


Yanıtlar:


6

Bu 4 yollu bir anahtardır, 3 yollu bir anahtar değildir (değiştirme cihazınız 3 yolludur). Bu anahtar zincirin ortasında, ve onu başka bir 4 yönlü anahtarla değiştirmeniz gerekiyor.

Burada 4 yollu kablolama hakkında bir eğitici buldum: http://www.wfu.edu/~matthews/courses/p230/switches/SwitchesTut.html


Aynı cevap için +1, aynı bağlantıyı bile kullanacaktım!
BMitch

değiştirme cihazım kutu üzerinde 2 yönlü olarak adlandırılır, ortak delik ortak kablolar içindir (iki kırmızı)?
NimChimpsky

1
Aslında, herhangi bir yerde reklamı yapılan 4 yollu bir ışık anahtarı göremiyorum (ana cadde uk diy süpermarketler)
NimChimpsky

3
@NimChimpsky İngiltere'de, bunlar 3 yollu anahtarlar olarak adlandırılabilir. Her iki durumda da ihtiyacınız olan anahtar 3 değil 3 terminal (+ toprak) olacaktır.
Tester101

Doğru, Owain'in cevabının dediği gibi, İngiltere’de 2 yönlü ve orta düzeydeydiler ve OP’in şemasındaki kırmızı, mavi ve sarı teller artı L1, L2 etiketleri OP’nin İngiltere’de olduğu bir hediye veya Hindistan. :)
Craig

5

İngiltere'de bir lambayı 2 yerden değiştirmek için 2 yönlü bir anahtar kullanılır. Buna 2 yollu denir çünkü orada Ortak terminal iki L terminalden birine geçirilir.

4 terminalli orta şalterler İngiltere'de “orta” olarak adlandırılır.

Örneğin http://www.tlc-direct.co.uk/Products/MKK4875.html

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.