Kısılabilir ve kısılamaz LED lambalar arasındaki fark nedir?


11

Evimde toplam 10 adet 40W GU10 ampul bulunan 3 ışıklı büyük bir odam var. Bu, maksimum çıkışta olduklarında 400W kullanıyor (hepsi dimmer anahtarlarında).

Ampulleri zamanla başarısız olan LED'lerle (veya başka bir kısılabilir düşük güç alternatifiyle) değiştirerek bunu azaltmakla ilgileniyorum.

Bu yüzden, kısılabilir GU10 LED lambaların neden bu kadar pahalı olduğunu merak ediyorum. £ 20 - £ 25 bulabileceğim en iyi fiyat.


1
Bence bu daha çok üretim meselesi. Arz ve talebin yanı sıra üretim, tasarım, araştırma-geliştirme ve kalite kontrol maliyetleri ile de ilgilidir. Bu ışıklar daha yaygın olarak kullanıldıkça ve üretim teknikleri geliştikçe maliyet düşecektir.
Tester101

Kısılabilir olmayan bir LED lambayı £ 5- £ 10 için satın alabiliyorum, ancak kısılabilir olanı £ 20 - £ 25
Antony Scott

Bir fark var, daha fazla devre. hangi = daha büyük maliyet.
Tester101

Ben bazı lo maliyet Çin LED ampuller ve lambalar üzerinde denedim ve kesinlikle en ucuz üzerinde çalışmak gibi görünüyor. Sadece bir doğrultucu tarafından seri olarak çok sayıda LED yapılır. Kesinlikle eski bir lamba kadar iyi değil, ama çalışıyor. Eski moda bir ampulü sistemde tutarken daha iyi çalışır, dengeleyici bir yük gibi çalışır.

Yanıtlar:


8

İki fark

  • Maliyet
  • Standart bir dimmer ile kısılabilir

Standart bir dimmer, ışığı kısmak için RMS voltajını azaltır; bu basit bir dirençle veya dalga formunun üst kısmının doğranmasıyla yapılabilir. Bu nedenle, kısılabilir bir LED lamba şunları yapabilmelidir:

  • Kontrol mantığı için kolay olmayan, kısmen oluşturulmuş sinüs dalgaları da dahil olmak üzere çok çeşitli giriş voltajıyla başa çıkın.
  • Giriş voltajından kullanıcının istediği ışık seviyesini tespit edin, ardından o ışık seviyesini verin.

Bir kısma anahtarının lambaya dijital bir sinyal (radyo veya ana kablolama üzerinden) gönderebilmesi çok daha iyi olurdu, böylece lamba, voltajı kullanıcının isteklerine ters mühendislik yapmadan ne gerekli olduğunu bilebilirdi. Ancak bu, tüm anahtar ve lamba satıcıları tarafından kullanılacak yeni bir standarda ihtiyaç duyacaktır, bu yüzden biraz zaman alabilir- :)


1
Tam olarak bunu yapan yeni bir açık standart var. Buna Ledotron denir . Osram ve diğer büyük şirketler tarafından 2012'de geliştirildi ve şimdi 2014'te en azından burada Avrupa'da yeni lambalar ve dimmerler ortaya çıkmaya başladı. Mutfağımda kurmak üzereyim, bu yüzden yakında şartname vaat ettiği kadar iyi olup olmadığını biliyorum. :)
David

1
Standart dimmerler (triyak), gücü azaltmak için temel olarak sinüs dalgasının ön kenarını giderek kesen ön kenar kesimidir. Güç girişiniz ön kenarda son derece hızlı bir şekilde yükselir ve LED güç kaynağınız, güç azaldıkça düzgün sinüs dalgası yerine bir dizi güç artışıyla beslenir. Kısılabilir bir LED güç kaynağı, bu olumsuz güç ortamıyla çalışacak şekilde yapılandırılmıştır. LED ve CFL teknolojisiyle biraz daha uyumlu olan arka kenar kesme (mosfet) dimmerler mevcuttur.
Fiasco Labs

21

Bir CFL / LED dimmer kullanıyorsanız, piyasadaki çoğu LED ampul aslında kısılabilir.

"Standart" kadran veya palet dimmeriniz, sadece direnç yoluyla voltajı azaltan büyük bir potansiyometre veya Rheostat veya hattı açarak hat voltajını azaltmak için özel bir transistör tasarımı kullanan TRIAC dimmer adı verilen biraz daha verimli bir tasarımdır. AC'nin "ritmi" veya "fazında" bulunduğu yere göre kapalı.

Bu dimmerler akkorlar için iyi çalışır, ancak CFL'ler ve LED'ler için sorunlara neden olur. Bir CFL'nin başlamak için büyük bir güç artışına ihtiyacı vardır, ancak daha sonra yeterli güç aldığı sürece (60W eşdeğeri için yaklaşık 13w) mutlu bir şekilde tam ışık üretir. LED'ler benzerdir, ancak başlamak için bir güç artışına ihtiyaç duymak yerine, önce AC akımını "düşürerek" ve daha sonra akışı tek yönlü kısıtlamak için bir diyot ve kapasitörlerden geçirerek üretilen DC akımına ihtiyaç duyarlar. Bu AC adaptör "duvar siğilleri" kullanılan teknolojinin aynısıdır. Buradaki sorun, güç diyottan "doğru yoldan" akarken şarj edilen ve güç tarafından engellendiğinde deşarj olan kapasitörlerin, güç biraz kesildiğinde LED'lerin devam etmesini sağlamak için bol miktarda şarj tutun TRIAC dimmer gibi daha uzun süreler. Aslında,

CFL / LED dimmerler gücü farklı bir şekilde azaltır; gücü belirli bir süre için açar, sonra kapatırlar (yani "10 ms boyunca açık, 5 ms boyunca kapalı"; TRIAC dimmerlerin aksine "faz x derece veya tepe gücüne yakın olmadığı sürece") . Bu yine de tüm dalga formu üzerindeki RMS gücünü azaltır, ancak CFL'lerin ve LED'lerin daha kolay tepki vereceği şekilde yapar.

Enerji tasarruflu ampulleri kısmak için hala özel ampullere ve özel dimmerlere ihtiyacınız var. CFL'lerin çok hızlı bir şekilde şarj ve deşarj edilebilen bir balasta ihtiyacı vardır ("anlık" CFL'lerde bulunan ve sadece birkaç milisaniyede "tutuşabilen" bir teknoloji), bir fark yaratacak kadar hızlı açıp kapamak için. LED'ler, bir kısmı için, bir TRAIC'den daha uzun bir CFL dimerinin daha uzun "kapalı" sürelerine daha doğal tepki verir ve bu nedenle çoğu LED bir dereceye kadar kısılabilir, ancak tüm aralıkta çok düzgün bir karartma elde edemezsiniz. Daha yeni olanların çoğu bunun yerine entegre devreyi kullanır (evet, şu an garip 'ampullerinizde açma-kapama desenini "algılayacak" ve LED'leri "yanıp sönmek" için daha hızlı bir "saat darbeleri" dizisine çevirecek bilgisayarlar var .

Şimdi, TRIAC dimmerleri ile kısılabilir yepyeni LED ampuller var; ampuldeki IC kontrolörü sadece CFL dimmer "açma-kapama" desenlerini değil, TRIAC "açma-kapama" desenlerini de doğru bir şekilde ayırt etmek için tasarlanmıştır, böylece her ikisini de LED ışık seviyelerini kontrol etmek için kullanılan hızlı darbeye çevirebilir .


2

Dimmer anahtarları, bir süreliğine voltajın bir kısmını keserek çalışır: http://home.howstuffworks.com/dimmer-switch2.htm ve bu tür açma / kapamanın geleneksel CFL'ler için kötü olduğuna inanıyorum, bu gerilimi "loş" bir sinyal olarak "yorumlayabilen" CFL'ler yapmak zorundadır.


1
Tam dalga doğrultucudan geçirin ve çıktıyı pürüzsüzleştirmek her zamanki farktır. Kesilen sinüs dalgası, tam sinüs dalgası bekleyen AC devresinde oldukça pürüzlüdür.
Fiasco Labs
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.